TWEE BRUIDEN. No. 084. Zaterdag 18 Januari 1896. l!e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaanderen F. MELEMAN, AXEL. Buitenland. 75 FEUILLETON. Binnenland Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. nutnm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER A d v e r t e n t i n van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Dinsdag kwam de Belgische kamer weder bijeen. De voorzitter, de heer Beernaert, herdacht den heer Frère-Orban wien hij hulde bracht als groot burger en groot redenaar. Met biina algemeene stemmen werd. op voorstel van den voor zitter, besloten een brief van rouwbeklag aan de familie te zenden. Namens de regeering sloot de minister Begerem zich bij de hulde van den voor zitter aan, hetzelfde deed de heer Woeste namens de rechterzijde, de heer Warnant namens de linkerzijde. Uit naam van de socialisten weigerde Demblon instemming met het gesprokene te betuigen. Met 23 stemmen tegen 15, heeft de gemeenteraad van Brussel Maandag, na eene zitting van drie uren, de opdracht aan 't dagelijkse!) bestuur voor het be noemen der gemeente-ambtenaren goed gekeurd. De groep independenten van de rechterzij stemde voor den heer Buis. Drie katholieken slechts stemden met de socialisten. Dinsdag hervatten kamer en senaat in Frankrijk onder groote kalmte haar werkzaamheden. Liet andere jare plre Blanc bjj de opening der zitting als oudste in iaren zich wegens zijn vurig patriot tische en republikeinsche rede door de linkerzijde toejuichen, ditmaal was het geapplaudisc^f aan de rechterzijde, toen de conservatieve afgevaardigde De Maille eenige woorden sprak, eindigend met den wensch dat de regeering het Roman van GOLQ RAIMUND. UIT HET DUITSCH VERTAALD DOOR AST STA. Vreemde menschen, viel de heer Ger land verbitterd in, is uw man u niet de naaste op de wereld, is hij heden een ander dan toen, in den tijd toen gij ons zijnentwille eer en naam vergat Ge zijt zoo opgewonden, vader, het is beter dat ik heenga, zeide zjj wrevelig, ik had wel kunnen denken, dat gij als altijd, ook heden geen vaderlijk woord voor mij zoudt kunnen hebben. Dus, goe den nacht. De heer Gerland beantwoordde den groet kort, maar op diepbedroefden toon, mevrouw Amalia volgde haar. Mijn arm kind, zeide zij teeder, o ik begrjjp het, wat u drukt en kwelt, uw vader wordt oud en bovendien heeft hij nooit zoo levendig gevoeld, wat eer is en onderscheid van stand, dat heb ik zelf vaak smartelijk genoeg ondervonden. Maar ik laat mijn eenig kind niet medesleepen in een woestijn, in een vreemd land, daar verzet ik mij tegentot dienstbode zijt geloof van het land en de godsdienstige vrijheid zou eerbiedigen. ïn den senaat uitte de heer Vallon, als doyen (Cageden wensch dat de con stitutie altijd punctueel zou woiden toe gepast. Door de kamer werd de heer Biisson tot voorzitter met 291 van de 352 stem men herkozen. Volgens de Vcrwarts houdt de beruchte baron Ungern-Sternberg, bekend door de anarchistische aanslagen te Luik, zich op in de Rijnprovincie. De Duitsche rijksdag heeft het wets ontwerp betreffende wijziging en aanvul ling van de wet op de rechterlijke organi salie en de strafvordering verwezen naar een commissie van 21 leden. In antwoord op de aanvallen van den socialist Stadthagen tegen de afhanke lijkheid der rechters, betoogde de minister van justitie, dat Stadthagen geen bewijs voor de afhankelijkheid der rechters had weten aan te voeren. De minister ge loofde dat die spreker met zijn betoog op den toekomststaat doelde, een terrein waar hij hem niet kon volgen. De oorlogsschepen te Portsmouth zijn, gereed om zee te kiezen, met voorraad voor zes maanden. Een nieuw ontwerp van snelle mobili sat ie wordt bestudeerd. Heden verzamelt zich het vliegend eskader te Spilhead. De bestemming is onbekend, doch men neemt aan, dat het eerder voor de Dardanellen dan voor Delagoa-baai is bestemd. Waarschijnlijk wordt deze week een nieuwe ministeiiaad gehouden. Er zijn oorlogsmunities naar de Kaap gij niet geboren en daarom heb ik niet de plaats van moeder vervuld bij Felicita, opdat mijn eenig kind in nood en ellende zon omkomen. Laat van den minister van oorlog worden wat er wil, zijne vrouw zal ook van hem scheiden en Alexander en gij kondt hier, of in de nabijheid, of aan oen Rijn gaan wonen. Felicita keert toch niet terug in de we reld. gij zijt hare naaste erfgename en met het oog daarop zou uw vader u wel een jaargeld kunnen geven, waarvan ge voldoende zoudt kunnen leven. H°b ik mij zoo onduidelijk uitgedrukt, dat ook gij hardnekkig spreekt van een verder levi n met Alexander. Ik kan. ik wil een zoo ellendig bestaan niet voort sleepen, ik ben tot de vreugde geboren zoo goed als een ander, ge kunt niet willen, moeder, dat ik nu reeds al mijn aanspraken op geluk begiaven zou. Marie, Marie, bedenk wat ge wilt onderzoek uw hart, denk aan de wereld, aan uw vader, ook aan Alexander, die toch eigenlijk steeds goed voor u was. Aan alles zou ik moeten denken, alleen niet aan mijzelf, hernam zij bitter, mijn eigen moeder houdt mij terug, nu ik het geluk wil grijpen, dat zoo laat eerst zich mij aanbiedt. Als Von Landry's gaae ben ik geacht en neem eer, schitterende plaats in in de maatschappij, ben omringd van rijkdom en gevoel mij gelukkig in die omgeving. En ge wilt, dat ik verder zal leven met den zoon van een bediende, verzonden, voor zooveel deze noodig zijn in de kolonie. Ten paleize te Konstantinopel moet, volgens bericht uit Weenen, een vertrou welijk rapport zijn ontvangen over de moorden in de hoofdplaatsen en vilayets Trebizonde, Siwas, Maouret, Ulaziz, Diabekir, Bitlis, Erzeroem eD in 20 voor name plaatsen en 2000 dorpen. Het aantal dooden zou 100.000 bedragen 80.000 gezinnen zijn in de borgen en bosschen gevlucht, 20.0<>0 gezinnen zijn tot den Islam overgegaan, en 30000 gezinnen hebben een toevlucht gezocht in de groote steden. Zia Pacha is niet aangenomen als ge zant van Turkije bij het Oostenrijksche bof; waarschijnlijk zal Molimab Meddin Pacha benoemd worden. Uit Konstantinopel wordt nog naar Weenen gemeld dat Izzet Pacha niet vertrokken is, maar nog in hechtenis wordt genouden in het Seraskierat. Men vreest dat de Druzen op Damas cus zullen aanrukken. Ü6 Turksche troepen, welke het beleg voor Zeitoen hadden geslagen, moeten wegens het onguöstige weder naar Marosh terugkeeren. Sedert eenige dagen zijn de ministers voortdurend t6n paleize bijeen. De stad Van is tot dusver gespaard gebleven, dank zij den vaii eo den militairen bevelhebber. Daar men voor ongeregeldheden vreest, zijn er troepen heengezonden. die mijn zuster verraden heeft, mijn jeugd misbruikt, wiens vader een bedrieger is en ctyor wiens schuld ik nu gebracht ben in een uitersten nood, waaruit alleen het genadebrood van Felicita mij redden kan. als ik niet werken wil en behoeftig leven als een vrouw uit het volk. O, ge weet niet, hoe zulke weldaden drukken Feli- cita's rijkdom, waarvoor ik overal wijken moes.t. heeft reeds mijn onschuldige kinds heid vergiftigd, daarom ontbeerde ik reeds des vaders liefde, nu zou ik mij afhankelijk moeten maken mijn leven lang? Maar kind, kind, wat wilt ge dan vroeg weenend de beangstigde vrouw Uw zeg«n, viel Marie haar in de rede met een opwelling van een zachter gevoel, die zal vaders onreebtvaardigen vloek de kracht ontnemen. Landry gaat binnen veertien dagen naar Napels, verhinder mij niet met hem te gaan, help mij in stilte toebereidselen maken, verzoen vader Maar wilt ge dan niet wachten tot ten minste de scheiding is uitgesproken, die gi] verlangt, vroeg mevrouw Gerland, die over het geheel genomen toch meer eerge voel had dan hare dochter op angstigen toon, Dat zou zeer dwaas zijn zulke zaken, ofschoon Alexander geen hinderpalen in den weg zal leggen, duren vaak zeer lang, Landry moet naar Napels met een staat kundige zending, die geen uitstel kan lijden en het is niet raadzaam, dat wij wellicht eeu jaar gescheiden zgu, tot de De rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmiddelen in 1895 overtreft de raming met 3.462.000, de opbrengst van het vorige jaar met 3116.000. Ontleden wij dit laatste cijfer, dan zien wij, dat daarvan het leeuwendeel toekomt aan de bedrijfs belasting, die 885.000 meer opbracht, dan het vorige jaar der 4 maanden patent en de 8 maanden bedrijfsbelasting aan de invoerrechten, die 793.00U meer opleverdenaan de successierechten, die ƒ851.000 meer gaven, terwijl overigens kleinere stijgingen vertoonden de grond belasting, het personeel, de suikeraccijns de accijns van bieren en azijnen,de waarborg, de zegelrechten, de registratie rechten, de hypotheekrechten, domeinen, postergen en telegrafen. Minder brachten op de vermogensbelasting en de overige vier accijnzen. De drie bovengenoemde cijfers zijn allen van eenigszins exceptioneelen aard. Voor de bedrijfsbelasting is de vergelijking met het vorige jaar uit don aard dpr zaak onzuiver, intusschen is het toch een niet onöevredigend veiscbijnsel, dat het be drag, tot het loopende dienstjaar behco- rer.de, ad ƒ2.468.000, ƒ27.000 hooger is dan verleden jaar. De hoogere op brengst der invoerrechten zal wel blij - vend zijn maar is te danken aan de nieuwe wet. De opbrengst was over de laatste jaren niet regelmatig stijgend 1890 ƒ5.711.000, 1891 ƒ5 801.000, 1892 ƒ5.766 000, 1893 ƒ5.840.000, 1894 5.986.000kan men nu rekenen op verhouding tot Alexander is opgelost. Ik kan zeer vast op Landry's liefde bouwen maar men moet het lot niet verzoekeD, zijne trouv door een onnoodige scheiding niet op een harde proef stellen. Mij lokt het gloeiende leven en het zoete genot, ik heb geen geest die buigen, geen hart, dat ontberen kan, ik kan niet dorsten in het aangezicht van den schuimenden beker. Laat een paar dagen mij hier vertoeven bij u, het is zoo natuurlijk, dat ik onder de heerSchende omstandigheden hier troost zoek en raad, tot de zaken bij ons geschikt zijn, zeg aan vader, dat ge mij toegankelijk wilt maken voor zijn invloed en daaraan arbeiden, en daarvoor zorgen, dat ik mijn lot meei gelaten drage, dat ik troost scheppe uit zijne levensbeschouwing of uit zijn vertrouwen op God, naar hij het noemen wil Zorg alleen, dat ik ontsnappen kan aan het toezicht van mijn man, die opeens begonnen is den baas te spelen. Nu of nooit moet ik mijn geluk grijpen wees mij behulpzaam, moeder, laat mij hier met Landry het noodige bespreken en afspreken, daar mij ieder bezoék is ont zegd te ontvangen of af te leggen. Ik zal zien, Marie, wat mijn geweten mij toelaat, zei mevrouw Gerland bedrukt, laat u nu tehuisbrengen, het is laat en uw vader is moede en aangedaan. En Marie ging heen, veel lichter dan zij gekomen was. Tehuis gekomen ging zij de kamer haars schoonvaders voorbij eu hourde zij de stem van haren eehtge-

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1