TWEE BEUim. t!e Jaarg. No. 1)80. Zaterdag 4 Januari 1806. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh -Vlaanderen F. D1ELEMAN, AXEL. llniteiiland. FEUILLETON. AX Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TM EE uren. Nog altijd houdt de kwestie der bur gemeestersbenoemingen de gemoederen in Belgie in spanning. De heer Buis is opnieuw benoemd tot burgemeester van Brusselook acht men de benoeming van Jan van Rijswijck te Antwerpen voor zeker. Te Brussel houdt de Kwaadsprekende »men« er zich druk mede bezig dar de koningin sedert haar terugkomst uit Spa geen deel meer neemt aan feesten, re cepties en andere plechtigheden aan net hof wegens.... ongesteldheid. »Men« heeft echter opgemerkt, dat de onge steldheid die haar o. a. belette deel te nemen aan het parlementaire diner, niet van zoo ernstigen aard was, daar zij denzelfden avoud een voorstelling in den schouwburg kon bijwonen. Een deputatie der werkstaaksters van de «Lieve* te Gent rs door den gouver neur in gehoor ontvangende spinsters willen niet terug aan den aiheid gaan zonder verhooging van loon te bekomen. Het onderhoud heeft geen uitslag gehad. De werkstaaksters hebben besloten de staking vol te houden. Ingevolge eene keizerlijke aanschrij ving aaD den rijkskanselier zal de plech tige herdenking van de grondvesting van het nieuwe Duitsche rijk op den 18er. Januari a. een aanvang nemen met het houden var. een godsdienstoefening, waarna d6 keizer een toespraaK zal hou den in de Witte zaal van het koninklijk paleis. Des avonds heeft er een gastmaal plaats, waartoe zijn uitgenoodigd de leden van den Bondsraad en van den 71 Eoman van CfOLQ RAIMUND. UIT HET DUITSOH VERTAALD DOOR a ar ar a. Maar ook uit deze verlegenheid wist hij zich gelukkig te redden hij veront schuldigde zijn zwijgen door den drang der omstandigheden, zond haar een door het gerecht erkende vérklaring, dat hij geheel van de erfenis afzag ten gunste der zuster en was eindelijk voorzichtig genoeg, er bij te voegen, hoe een ir, Rusland stijf geworden vinger oorzaak was, dat hij nog steeds slecht en onlees baar schreef. Op deze wijze was het verschil in het handschrift op ^ehelderd een hartelijke briet om te danken van de zuster was het laatste, wat hij ooit van haar hoorde. En hiermede schenen werke lijk alle zwarigheden opgelost. Muller diende in ae jaren '14 en '15 met onderscheiding, klom tot majoor en nam na den vrede zijn ontslag uit Pruisischen dienst, om op aandringen van eenigen zijner kameraden met hen in een naburigen staat, onder voordeelige vooruitzichten in een nieuw te oiganiseeren leger te treden, rijksdag, alsmede de nog in leven zijnden, die vijf en twintig jaar geleden doel van die lichamen uitmaakten verder zij die zich bij de grondlegging van het rijk uitnemend verdienstelijk gemaakt hebben. Een geheimzinnige geschiedenis wordt uit Neufch&tel gemeld. Twee Abyssinische prinsen, beschermelingen van koning Menelik, die aldaar hun opvoeding kre gen, zijn den 24 December 1.1. ontvoerd door een Italiaan, geassisteerd door een Shoan, die in dienst van Italië moet staan. Beide prinsen zijn den 27en Dec in Italië gezien doch sedert dien tijd is men zonder tijdingen van hen. De Zwitsersche regeering stelt een onderzoek in. In de Engelsche bladen klinrct weer een krijgslustig geschreeuw tegen Turkije. Zeitoen blijkt nog altijd niet gevallen. Volgens de laatste berichten uit Konstan tinop9i nam Mustafa Remsi de citadel in na een harden strijdZeitoen zelf bevond zich echter nog niet in Turksche handen De strijd duurde voort. Toen vrouwen en kinderen voor den aanvang van het gevecht de stad wilden verlaten, werden zij door do Armeniors mot ge weld teruggedreven. De vreemde gezanten hebben hun tus schenkomst aangeboden voor een capi tulatie. De Engelsche bladen publiceeren een brief van lord Rosebery over de Armeen sche kwestie. De ex-premier constateert daarin, dat op alle bedreigingen en protesten der tegenwoordige regeering nog niets is verkregen van Turkije. Er hebben zich Jdus waarschijnlijk onover- Van nu af ging zijn leven voorbij m onafgebroken rustde beelden uit zijn jeugd werden zwakker en zwakker, hijzelf vergat het vaak, dat hij niet de heer Von Roda was, Zijn vader, de oude onderwijzer, was lang reeds gestorven, toen hij nog op het gymnasium was, niets was er dat hem deed verlangen naar zijn geboorte plaats en heiu wellicht had kunuen ver leiden tot waagstukken of onbezonnnheid. Na eenige jaren huwde hij met een bemin nenswaardig meisje uit eene oudadellijke aanzienlijke familie, die hem eenig ver mogen aanbracht En zijn huwelijk met haar was in alle opzichten gelukkig Hj werd geacht en geëerd door iedereen, hij was eerlijk in woord en daad edel in zjjn denken, was hp wel streng jegens anderen, maar strenger nog jegens zichzelf. De ontwikkeling van zijn geest, de rijkdom van zijn kennis schitterden ook in deze nieuwe positie en baande hem den wej tot eer en onderscheiding. Zoo werd hij overste, generaal, minister van oorlog en hij genoot niet alleen de openbare achting, maar ook het volle vertrouwen van zijn vorst. Alexander's lichtzinnigheid veroor zaakte aan zijn hart de eerste droefheid, bracht zijn trots de eerste wonde toe aan diens trouwdag knoopte zich al zijn later ongeluk vast. Toen was het dat Norlel, wiens vrouw door Felieita's h middeling nog steeds in de stad vertoefde en die, gevondeu na lang zoeken, ook door de goedheid van den heer Gerlaud komeliike moeilijkheden voorgedaan, die verhinderen een einde te brengen aan de Armeensche gruwelen, vermits een tusschenbomst der mogendheden mis schien een algemeenen oorlog in Europa zou verwekken. Te Kocstantinopel vonden in de laatste dagen ver&cheidene arrestaties plaats, o. a. van ministerieele ambtenaren. Deze maatregel moet in verband staan met plannen, beraama tot het honden van een demonstratie tegen het huidige re- geeringssysteom. Het gerucht houdt aan over een demonstratie, die de Ar menieis binnen kort in de Turksche hoofdstad willen houden. In de Transvaal beginnen de zaken een dreigend aanzier. te krijgen. Te Johannesburg verwekken de geruchten omtrent de mijnwerkers, die zich in het geheim wapenenen andere oorlogszuchtige toebereidselen angst en bezoigdheid. In het afhandelen van zaken heeft groote storing plaats. Vrouwen en kinderen verlaten het district. Onder de Uitlanders heersebt veel verdeeldheid. Sommigen houden de zijde der regeering, anderen die der »National Union. D9 Amerikanen en Duitschers behooren tot de eerstgo- noemden. In een onderhoud met den correspondent van Reuter zei president Kruger dat de regeering thans, ten volle zich bewust van den ernst der dooi Johannesburg aangenomen dreigende houding de noodige stappen neemt om aan den toestand het hoofd te bieden. »Iodien de dreigende storm moet komer., dat hij komezei de president. Volgens het gevoelen in politieke geplaatst was, voor het eerst hem zag. Hij herkende Roda dadelijk en besloot op hetzelfde oogenblik, deze ontdekking, die hem rjjker winst beloofde dan het matig loon in de sigarenfabriek, zie.h ten nutte te maken. Nortel had wel reeds meer malen den naam Von Roda hooren noemen, want zijn vrouw en kindei en hadden nog altijd veel goeds van Alexander genoten, maar er waren zooveel Von Roda's op de wereld, zijn kapitein bad hij in Rusland zien sterven, hij dacht er niet aan, dat die in Muller weder kon zijn opgestaan. Zoodia hij dit echter wist, nam hij zijn maatregelen daarnaar en hij verried aan niemand de plotseling ontdekte goudbron, waaruit hij alleen wilde putten. En een goudbron werd het inderdaad de minister van oorlog die aan den aard en de wijze, waarop Nortel zich bjj hem liet aanmelden, dadelijk zag, dat zijn vroegere gezel hem herkend had, was voorzichtig genoeg, hem dadelijk tot zich toe te laten en te onder zoeken hoe vast het geloot aan zijn persoon lijkheid was. Hij wist genoeg, toen Nortel binnentredend, dadelijk met volkomen zekerheid zeideGoeden dag, Muller, ik wensch ;i geluk nut uw adel en uw be vordering, mij gaat het niet zoo goed. Gij hebt voor U.ven Adelbrief stellig geen penning betaald, ik weet, dat zulk eene verwisseling geld kost en wil daarom de betaling in ontvangst nemen en kwitantie daarvoor afgeven, ik ben toch degene aan wien het toekomt, omdat ik toch werkely k kriDgen zal er een modus vivendi gevon den worden. Over den toestand te Johannesburg werd van daar nog gemeld, dat het nog niet duidelijk is wat de National Union zal doen, doch verschillende oor logzuchtige geruchten worden verbreid. De regeering heeft den burgers last ge geven zich gereed te houden, ingeval van nood. In een bijeenkomst der Handelsver- eeniging, heeft de vereeniging zich ge constitueerd als een gewapend corps, de Town Body Guardten einde op alle gebeurlijkheden voorbereid t9 zijn de openbare orde te handhaven, leven en goederen in de stad te beschermen, en mede te werken tot hot verkrijgen van een Grondwet, waarin de grondslagen voorkomen, die tot het programma der Vereeniging behooren. De vereeniging zal geen deel nemen aan onlusten of opstand, van welken aard ook. In de vergadering is besloten de regeering uit te noodigen de Vereeniging van wapens te voorzien. In een bijeenkomst van drie honderd Duitschers is een comité gekozen om een plan voor een politieken veldtocht op te stellen. Volgens bericht uit Rome wordt be vestigd, dat koning Melenik genegen is met Italië te onderbandelen op voor dit land zeer eervolle voorwaarden. Hij heeft echter verklaard voor zijne onafhanke lijkheid ten doode toe te zullen strijden. Men maakt toebereidselen tot het zenden eener legermacht van 10,000 man. de eenige ben, die u den adel, zjj het ook niet verleener, toch behouden laten kan. De minister, die zich gedurende deze aanspraak overtuigde, dat loochenen noch uitvluchten mogelijk was, liet zich dadelijk daartoe overhalen, overhandigde hem onder voorwaarde van een diep stilzwijgen een aanzienlijke som en liet zich door Nörtel beloven hiermede naar Amerika te gaan. Nörtel liet nu zijn werk in de labriek dadelijk varen en vertelde zijn vrouw, dat hij een ertenis getrokken hadhij ging ook heen, maar niet naar Amerika, nu eens was hij hiel, dan weder daar. Dit rondzwervende luie leven zonder zorg of arbeid, beviel hem maar al te goed en toen zijn geld was opgeteerd, meldde hij zich opnieuw aan bij den verschrikten minister van oorlog. Nu was hij reeds, stouter, verklaaide niet de wjjde wereld te willen ingaan en kwam van nu af aan met steeds korter tusschenpoozen en steeds grootere vorderingen. Als hij niet dronken was, dan speelde hij, lichtekooien ver kwistten met hem de sommen, die de minister steeds opnieuw moest geven. En deze, steeds gejaagd, steeds bedreigd, zonder rust, dacht menigmaal vol vertwijfeling daaraan, om aa i zijn leven een eind ie maken. Dat hij het niet deed, had zijn groud zoowel in de liefde tot ziju vrouw, alsook in de hoop dat Nörtel hem voor zou kunnen gaan, daar zijn losbandig leven, zijn zucht tot onmatig drinken, zijne gezondheid ongetwijfeld reeds eeuigszius

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1