No. 965. Zaterdag 2 November 1805. Ife efaarg*. n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h - Vlaander en. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. Binnenland. Landbouw. AXELSCIIE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Aan de Temps wordt bericht dat de minister van Binnenlandsche zaken na afloop der kamerzitting dan den prefect van Tarn een schrijven heeft gericht, inhoudende het verzoek om te Carmaux of in do omgeving naar middelen te zoe ken om het aantal werkelooze glasblazers zoo spoedig mogelijk aan weik te helpen. Minister Leygues heett den directeur Ressëguien ontboden om de mogelijkheid te bespreken een vierde oven in de fa briek in werking te stellen, door welken maatregel een tweehonderdtal arbeiders, weer aan het werk zouden kunnen gaan. De socialistische soirée, georganiseerd te Parijs ten bate van de werkstakers te Carmaux, had een buitengewoon succes. Toen Rochefort de loge in het Théatre de la République binnentrad, stond de gansche menigte op -* de zaal was over vol en van alle kanten werd hem luidruchtig hulde gebracht. »Leve Rus land en »Leve de sociale republiek* riepen de aanwezigen. Rochefort bedankje voor de ovatie, en het orkest speelde het Russische volkslied. Toen riep men »leve Frankrijk* en »leve Rusland. Na een toespraak van Clovis Hugues had een groot concert plaats. Aan het einde was Rochefort weder het voorwerp van hernieuwd huldebetoon. Als deze bovengenoemde uitingen van vreugdebetoon niet vermeld werden door een betrouwbaar blad zou men terecht aan de waarheid kunnen twijfelen. Het »leve Rusland* uit den mond van een socialist is niet voor iedereen zoo dade lijk begrijpelijk. De feestelijke herdenkingen van de roemrijkste gebeurtenissen in den Fransch Duitschen oorlog duren in Duitsch- land nog steeds voort. Zondag, den datum van de oveigave van Metz zat de keizer aan bij een feestmaal it) het Kaiser hof, een jaarlijksche plechtig heid, ingesteld door de wapenbroeders van prins Frederik Karei, Woensdag zal de keizer eveneens tegenwoordig zijn bij het feest, dat het garderegement organiseert ter berinnerin~ aan den prins Frederik Karei. Een correspondent van de Imparcial heeft een onderhoud gehad met Maar schalk MartinezCampos. In dat interview moet de bevelhebber verklaard hebben dat hij geen verandering in zijn tot nu toe gevoerd6 taktiek zal brengen. Tot de opstandelingen, die zich onderwerpen, zal hij toegevend en verzoeningsgezind zijn. De krijgsoperatien zullen weldra beginnen en wel in de provincie Santa Clara. Sprekende over de houding der Ver eenigde Staten zou het hem niet ver wonderen of bet bestuur der republiek beschouwt de insurgenten als oorlogvoe rende partij; mocht dit echter blijken, dan is Spanje niet bevreesd en zal weten wat het te doen staat. Spaanscbe oorlogschepen zullen beslag leggen op alle verdachte vaartuigen en mochten de Vereenigde Staten troepen naar Cuba zenden om de opstandelingen te helpen, dan wordt de strijd gemakke lijker gemaaktin plaats van schermut selingen komt het dan tot een treffen in het open veld. Thans zijn 26.000 man Spaansche troepen gereed om naar Cuba te gaan. Later zullen nog andere volger, tor een voorloopige sterkte van 35.000 man. Namens de liberale partij heeft de oud- minister Sagasta in een onderhoud met de koningin-regentes van Spanje verklaard dat geen oppositie zal gevoerd wo'-den tegen het huidige kabinpt en dat zelfs hulp zal verleend worden om de regeering uit de koloniale en binnen landsche moeilijkheden te helpen. Maai- bij betreurde het dat aan de autoritei ten reeds toegestaan was ge worden om maatregelen te nomen tegen de algemeens verkiezingen en op die wijze een hettigen strijd aan te binden tegen de liberalen. Het kwam hem wenschelijker voor dat een wapenstilstand tusschen de partijen getroffen zou worden totdat de Cubaansche aangelegenheden een goed einde hadden genomen op een nogenblik dar. de medewerking der Cortes zoo nuttig en noodig zou kunnen zijn. De staatsman twijfelde niet of het succes op Cuba zou volkomen zijn, maar hij hoopte dat de daarheen gezonden 80.000 soldaten hun lijdelijke houding zouden laten varen om in een beslist optreden aan den opstand een eind te maken. Later zou dan in de Cortes ge sproken kunnen worden over de middelen die de regeering gebruikt heeft oin tot het verlangde resultaat te komen. Uit Konstantlnopei wordt gemeld dat op een moskee te Bitlis door gewapende Armeniërs een aanval is gedaan. In een gevecht dat daaruit ontstond werden 173 Moslems en 178 Armeniërs gedood. Van alle kanten komen berichten van vechtpartijen, waarbij dooden zijn ge vallen, De toestand schijnt daar nog veel erger te zijn dan ooit te voren. Het door de Times indertijd openbaar gemaakte Chineesche-Russische traktaat is, vooral in de Engelsche bladen, een onderwerp van aanhoudende besprekin gen. Men twijfelt of de inhoud van het verdrag juist is weergegeven; en officieel wordt het van Engelsche zijde ontkend zooals reeds is vermeld maai toch is men gansch niet gerust. Het verdrag mag dan niet woordelijk zoo luiden, maai dat Rusland belangrijke concessies van China heeft weten te ver krijgen is zeker. De Morning Post zegt dat het eerste resultaat van den Chineesch-Japanschen krijg vermoedelijk het openstellen van eenige zeehavens zou zijn maar de stel ling die Rusland thans in Mandschoerge verkrijgt, is zeer ten nadeele van den Britschen handel en zal aanleiding geven tot internationale moeilijkheden. Wat r.u werkelijk die Russisch Chineesche overeenkomst inhoudt wordt met vee' belangstelling tegemoet gezien. met zijne Sassaks te Praja nog al veel noten op zijn zang heeft, doch 't is maar een gerucht dat nog door niets wordt be vestigd. Wij zijn ti ouwens tegenwoordig actief genoeg in ons optreden tegen die heeren. die zich nog niet al te best eene voorstelling kunnen maken, dat de compag nie de teugels «an het bewind in handen heeft. De heeren van 't B. B- gaan zeer oor deelkundig te werk: hun kan niets anders dan lof worden toegezwaaid. Vandaar dan ook, dat de bevolking al meer en meer haar vroegere bezigheden hervat, handel en vertier toenemen, zoodat met name Am- penan met den dag levendiger wordt. Wat echter vaak nog pijnlijk aandoet, is de blik op de talrijke puinhoopen rondom Mataram en Tjakra, hoewel het niettemin interessant blijft. Kruisen ziet men veel, want het is de aanduiding dei plekken, waar soms een dozijn onzer dapperen aan den schoot der aarde zijn. toevertrouwd. Het graf van generaal Van Ham, dat hier vlak bii aan den ingang van Tjakra ligt, wordi thans door ons in orde gebracht. Er komt een mooi houten hekje omheen en zoo mogelijk een steen c. u er op. Dat zijn we dan ook wel aan den man rerschuldigd. De SlCt. bevat de Statuten van de Visschersvereerviging te Philippinegeves tigd te Philippine, aangegaan voor den tijd van tien jaren. Zij stelt zich ten doel het bevorderen van eene kameraadschappelijken geest onder de leden en het behartigen hunner belangen. Zij tracht dit doel te bereiken door het houden van vergaderingen, waarop die belangen overwogen worden, en door het resultaat dier overwegingen, zoo noodig, tel" kennis te brengen van de daarbij be trokken personen. De vereeniging bestaat uit gewone en buitengewone leden Gewone leden zijn visscht-rsbuitengewone leden zijn per sonen (geen visschers) bij de visscherg belang hebbende. Alle leden der vereeniging, zoowel ge wone als ongewone, betalen eene jaar lijksche contributie, groot een gulden, ter bestrijding van de onkosten dezer ver eeniging. Verder bevat de Stct de bij kon. besluit goedgekeurde wijziging in de Statuten van de naamlooze vennootschapStoom tram Maatschappij Breskens - Maldtghem, te Breskens. bepaald aantal jaren een vaste som te bestemmen 3o dat het niet wenschelijk is voor het verleenen dezer rentelooze voorschotten vaste regelen vast te stellen, maar dat elke aanvraag om een renteleos voorschot op zich zelf behoort te worden beoordeeld en daarop, na advies van den provincialen hoofdingenieur en in verhand met den toestand der provinciale geldmiddelen, te worden beslist. M. Ct. De Loraboksche orrespondent van j het Bat, Hbld. schrjjtt Bepaald interessant nieuws valt in onze kleine vesting niet dagelijks voor. Het gerucht doet de ronde, dat Goeroe Bangkol Naar aanleiding van het onderzoek naar het verleenen van rentelooze voor schotten voor wegen van secundair belang door Gedeputeerde Staten van Zeeland ingesteld, stellen deze aan de Provinciale staten voor om te besluiten lo. dat met uitbreiding van den tct dusver gevolgden regel om alleen rente looze voorschotten te verleenen voorhoofd verbindingen, in beginsel aangenomen wordt, dat voortaan dergelijke voorschot ten ook zullen kunnen worden verleend voor de verbetering van wegen van zoo genaamd secundair belang 2o dat het, met het oog op den finan- ci'-elen toestand der provincie, niet raadzaam is, daarvoor jaarlijks of gedurende een Men schrijft uit Goes In de Dinsdagmiddag te Goes gehouden vergadering van de afdeeling »Heinkens- zand" der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland kwam o. a in behandeling eene vraag van het hoofdbestuur: Welke gebroken kleven het pachtstelsel in uwe afdeeling aan Bij de uitgebreide discussiën over dit punt werden de volgende verbeteringen van het vigeerende pachtstelsel ter sprake gebracht 1 De hooge registratie-kosten der pachtcontracten mogen niet langer voor rekening van den pachter komen. Er werd een voorbeeld aangehaald, dat een pachter bij den aanvang der eerste zeven jaren pacht voor het contract betaalde 350de tweede zeven jaren bij lagere pacht 90, de derde zeven jaren bij ge lijke pacht 120. Anderzijds werd opge merkt, dat, waar pachter en verpachter beiden belang hebben bij het contract, het billijk is, dat zij ook gezamenljk de kosten dragen. 2. Do verbeteringen, die de pachter aan de gronden van den eigenaar heeft aangebracht, moeten eerstgenoemde wor den vorgoed. Gewezen werd op eene in Engeland bestaande wet, bepalende dat de kosten van draineering en andere verbeteringen van den grond, door pachters aangebracht, aan hen moeten worden terugbetaald. In Friesland bestaan com- missiën, die bij verscnillen tusschen pachter en eigenaar bemiddelend optreden. Zulke commission waren hier ook ge- wenscht. Ook moeten de eigenaars meer in onmiddellijk contract staan met hunne pachters en niet alles aan rentmeesters overlaten. 3. De pacht moet worden aangegaan voor zeven jaar vast en nog zeven jaar op zicht, in dien zin, dat, als de eerste jaren verloopen zijn, de pachter vrij is de pacht al dan niet te vernieuwen tegen denzelfden pachtprijs. De pachter heeft dan zekerheid, dat hij niet plotseling zijn hoeve moet verlaten, en dat hij, en niet zijn opvolger, zal profiteeren van de door hem aangebrachte verbeteringn. Pacht hij niet weder in, dan heeft hij tyd om naar iets anders uit te zien. 4. Vrije cultuur. Don pachter moet vrijheid gelaten worden wat hij wil zaaien. Alleen voor het laatste pachtjaar mogen beperkende bepalingen worden gemaakt, opdat de grond niet te veel uitgemergeld aan den opvolger worde overgegeven. 5. Grond- en polderlasten, en onderhoud van gebouwen moeteh komen len laste van deu eigenaar. De lasten stijgen

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1