TWEE BRUIDEN. i\o. 959. Zaterdag 19 October S895. 11' Jaarg. esn Onderwijzer, Nieuws- én Advertentieblad voor Zeeuwse h - Vlaanderen. F. DIELEMAN, te AXKL, Rekening en Verantwoording poortvliet FEUILLETON. AXELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 MaandeD 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. op DINSDAG 29 OCTOBER 1895. Aan de openbare lagere school te AXEL, wordt gevraagd jaarwedde 550. Stukken in t9 zenden aan den Burge meester vóór November 1805. De commissie, die sinds 1 Januari van dit jaar werkzaam is geweest, om in den nood en de behoeften van de slachtoffers der overstromitng (30 Dec. '94) te voor zien, heett thans hare taak ten einde gebracht. Al dadelijk na de overstrooming bleek het, dat het gehucht Strijenham, bewoond door een vijf en dertig gezinnen, tijdelijk onbewoonbaar zou zijn, zoodat alle in- 53. Roman van CfOLO RAIMUND. UIT HET DüITSOH VERTAALD DOOR A HT HT A. Het zoude haar zeer aangenaam wezen met de meest invloedrijke familie van het land in zoo directe persoonlijke betrekking te staan en was ook het fortuin van den minister niet schitterend, hij had toch een aanzien lijk inkomen en een tamelijk be middelde vrouw, waardoor hij in staat zoude zijn, zijn eenigen zoon, ,»iens car rière hij bovendien nog kon bevorderen, een toelage te schenken. Het overige zou de heer Gerland moeten bijdragen tot ge luk zijner dochter, wat ook gemakkelijk zou kunnen, als Felicita haar vroeger be sluit zou ten uitvoer brengen, om in een klooster te gaan en aan haren vader haar groot vermogen achterliet als een blijvend aandenken. Zoo redeneerde mevrouw Amalia en zij scheen inderdaad een paar gewichtige bondgenooten gevonden te heb ben voor hare plannen. De (eerste was de kapelaan Lichtring, Felicita's biecht vader, die zijn plannen weliswaar tijdelijk op den achtergrond had laten treden voor de machtige liefde van het jonge meisje, woners van genoemd gehucht elders een onderkomen moestee zoeken. De meesten slaagden er in, onder dak te komen bij familie of kennissen de overigen, zes gezinnen samen 50 personen tellende, konden voorloopig gehuisvest worden in de openbare school. Aan vier van deze gezinnen werd op kosten der Commissie, een onderkomen verschaft, zoodat zij 19 Jan '95 de school konden verlaten. De beide laatste gezinnen, samen 20 perso nen, konden elders niet onder dak komen en bleven tot balt April in een der drie schoollokalen gehuisvest. De polder, waarin het gehucht Strijen ham ligt, heeft voor de zee open gelegen van 30 Dec. 1894 tot 1 April 1895, zoodat de huizen meer dan 180 maal meer of minder diep in 't water hebben gestaan. Vooral de hevige storm en het hooge water van 23 Jan j.l. veroorzaakten veel schade aan de woningen. Toen daarop in Februari eene telle vorst intrad en de polder met zware ijsschotsen geheel bedekt raakte, namen de verwoestingen in 't gehucht een nog grooter omvang aan. Niet te verwonderen is het, dat de Commissie over een zeer aanzienlijk bedrag moest beschikken, wilde zij In allen nood voorzien, wilde zij alles laten herstellen, wat beschadigd was, of ver goeden wat verloren was geraakt. Door de talrijke en milde bijdragon, die uit vele streken, hoofdzakelijk uit Zeeland, toestroomden, werd de Commissie in staat gesteld, genoemd doel te bereiken. Een verzoek om hulp aan de »Alge- meene vereenigde Commissie tot leniging van rampen door Watersnood'' te Am- terdam weid gunstig ontvangen, zoodat genoemde commissie een bedrag van 2700. - ter beschikking stelde van de 'locale commissie alhier. Door de Commissie werden de volgende bedragen ontvangen .n de locale comm. uit Tholen (stad) f 1909.48a maar ze toch volstrekt niet had opgegeven en vast besloten was, de rijke erfgename voor de kerk te winnen, of in het ergste geval een trouwen en volgzatnen zoon. De sluwe jezuiet had de wenschen en verwachtingen van de ijdele mevrouw Ger land snel doorzien en die aan de zijne verbonden. Voor alles gold hot, oui haar gewet'-n te doen zwijgen, dat wellicht zijn stem zou doen hooien en om den invloed van haren echtgenoot tegen te werken en de priester deed dit, door onbewimpeld mevrouw Gerland zijn leedwezen te betui gen over een huwelijk, dat noch voor den een, noch voor den ander ten goede kon uitkomen. Terwijl hjj haai wees op de oneenigheden tusscheu haar en Felicita op de tenminste vroeger vreemde verhou ding tot haren vader, weet hij dit met overtuigende welsprekenheid alleen aan het verschil van geloof en opperde met zekerheid het vermoeden, dat het levensge luk van Felicita ook in den echt op deze klip zou stranden, daar noch liefde, noch vertl'ouweo konden bloeien, waar de men schen het niet eens waren over hunne dierbaarste overtuigingen. Hij wist het der dwaze vrouw zoo klaar voor te stelle dat Felicita geheel geschapen was en ge schikt om een bruid der kerk te worden hij betieurde het zoo innig als eene ver warring en misleiding dor wederzijdsche neigingen, dat niet Marie door Roda geko zen was, dat mevrouw Gerland in zulke oogeubhkken het bijnna voor plicht hield, te helpen beschikken in het lot harer Wolfersdijk n n n n "Waarde 'sGravenpolder Heinkenszand Dreisckor n v Axel St. Filipsland St.Maartensdijk n St. Annaland Stavenisse Middelburg den Heer R. te Scherpenisse de Gemeente Poortvliet de ingezetenen van Poortvliet de onderteek en aars der „Bede om hulp" in 't „Nieuws v. d. Dag en andere bladen den predikant derNed. Herv Gem Ger. 19 ln de bus, geplaatst op Strijenham 20 Van de Weezen-Armen te Poortvliet 21 Rente van voornoemd bedrag (20) 22 Van de „Alg. Ver. Comm. tot leniging van Rampen door Watersnood" te Amsterdam 23 Rente van voornoemd bedrag (22) 24 Een gedeelte van de opbrengst der verkochte portretten lll.f 24.04» 43.10 39.20 21,45 218,90 63.— 218.50 100.- 96.83 794,40 30.— 40.— 244.50 131.20 213.73b 25.60 130.33 1000.— 7.37 2700.— 11.40 10.50 b- Door bemiddeliug van den predikant der Ned. Herv. Gemeente is door de Commissie boven dien eene mand met onderkleeren en dekens ter uitdeeling ontvangen. Door de Commissie zijn uitbetaald de volgende sommen 1 Voor geleverd brood en winkelwaren, als boter, koffie, zeep, zont, olie, klompen, enz f 2 Voor geleverde kleedingstoffen voor onder- en bovenkleeren 3 Voor geleverde mansschoenen 4 steenkolen 5 Aan huishuur onderstand in geld 7 Als vergoeding voor schade, geleden aan meubelen, huisraad, gereedschap hoenders, veldvruchten, enz. 8 Voor geleverde zetaardappelen 9 Aan arbeidsloon 10 Voor 't verrichte metselwerk 11 timmerwerk Samen vormende een totaal»van 8184.99® a. Het bedrag, genoemd onder 1 bestaat uit de volgende bedragen Tholen 1041,57» Goes, met omliggende plaatsen 580,42® Ouwerkerk 54. Oosterland 50.10 Bergen op Zoom 183.38 Totaal f 1909.48 dochter. De jezuiet had op een sluwe manier verzwegen, dat hij niet alleen de bruid, maar ook den bruidschat voor de kerk dacht te winnen en mevrouw Ger land was te zeer vervuld met haar eigen wenschen, om de zijne nauwkeuriger te onderzoeken. Noch zij, noch de kapelaan echter zouden met hunne plannen Alexan der's trouw hebben doen kunnen wankelen had niet, naar wij reeds gezegd hebben, het toeval ten gunste van Marie gewerkt, door Roda met zijn eskadron op het land, dichtbij het landhuis van den heer Ger land in te kwartieien. Het dorp had maai weinig woningen, waar den jongen offi cier eenige gezelligheid kon verschaft wor den en het was daarenboven volstrekt niet vreemd, ja Felicita dankte in haar onschu dig hart hare moeder er voor, dat deze haar toekomstigen schoonzoon gedurende de zomermaanden op het landgoed huis vestte. Hiermede was waarlijk een groote schrede gedaande gelegenheid maakt den dief, zegt het spreekwoord en hoe waar dii is, dat zou de jonge lichtzinnige man smartelijk genoeg aan zichzelf ondervinden Marie was ontegenzeggelijk een flink meisje I opgewekt, geestig en vroolijk als alles naar haar zin ging en niemand wist hare goede eigenschappen in een schitterend licht te plaatsen, hare geestigheid meer ten toon tc stellen, hare invallen aardigei te doen schijnen, dan de kapelaan, die nu een bijna dagelyksche gast was op het landhuis en zelts door den bankier niet onviiendelijk werd ontvangen, daar deze 266.73 377.56 27,70 74.20 68.60 963,58® 12 13 schilderwerk,vooral ruiten plaatsen 14 Aan den Heer Van 1. te St. Maartens dijk voor 't houden van 't opzicht bij de verrichte werkzaamheden 15 Voor geplaatste advertentiën, voor post en plakzegels, briefkaarten, enz. 16 Aan verplegingskosten 17 Aan drukk ostra 1490.— 135.— 65.12 2418.31 1758.93 285,53» 96.36» 41.61 8.75 7.— Samen vormende een totaal van f8184.99® De Commissie verschafte den nood lijdenden aanvankelijk hulp, door hun de noodige levensbehoeften te verstrekken, maar weldra liet zij deze wijze van ondersteunen varen. Vooral toen de meeste mannen en jongelingen geregeld werk konden bekomen, achtte de Com missie het beter, alleen onderstand in geld te verschaffen, waarbij natuurlijk rekening gehouden werd met elks verdiensten. dcor de bezoeken, bij Felicita's afwezig beid gebracht, volstrekt niet, zooals anders wel eens het geval was, zijne vaderlijke rechten zag bedreigd. Terwijl de jezuiet onvermoeid en onverdroten des avonds met. den bankier schaakte, hadden de beide jongelieden, die door mevrouw Gerland voorzichtiglyk niet gestoord werden, tijd om ongehinderd door veld, tuin en weide te dwalen, daar Marie een ijverige wande laarster was en Alexander uit hoffelijk heid niet kon nalaten haar zijn geleide aan te bieden. Ander gezelschap, zooal3 vroeger wel genoodigd werd, verzocht me vrouw Gerland bijna nooit meer en haar man was voor deze verandering te dank baar, dan dat hij ooit door vragen aan leiding zou gegeven hebben om ze weer te herstellen. De kapelaan vertrok gere geld om negen uur, daar hij in weerwil Van den door de velden loopenden rech ten weg toch evenlang te loopen had, als men rijden moest langs den straatweg die in kronkelingen liep en daarom bereikte bij de stad toch al laat genoeg. Gewoon lijk begeleidde mevrouw Gerland hem een eind met de beide jongelieden in de ver kwikkende avondkoelte, daar Marie leven dig belang stelde in sterrekunde en zijn opmerkingen en mededeelingen even leer zaain als onderhoudend waren. Zij ten minste gebruikte dit voorwendsel, als de heer Gerland nu en dan zich verwonderde over deze avondwandelingen en zijn vrouw was niet ontevreden, als hij het einde daarvan niet afwachtte, maar iets vroeger

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1