TWEE B&UIBEH. T7TT7 liaarg. TT Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaand eren* F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. 48. FEUILLETON. AXIÏLSCHE coi ia\r. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. nrnnm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tol Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Behalve Anseele en zijn deputatie van werklieden drongen ook de afgevaardig den van Gent, de hoeren de Guchtenaere en Huyshauwer, bij den minister Nysseos aan tusschenbeide te komen in het geschil tusschen de patroons en de arbeiders te Gent. Tengevolge van deze verschillende aan vragen beraadslaagde de minister eerst met den gouverneur van Oost-Vlaanderen, en ontving daarna verscheidene Gentscbo fabrikanten, o. a. de heeren Parmentier- Van Hoegaerden en Vandenkerkhove. Aan hen gaf de minister zijn levendigon wensch te kennen om het geschil spoedig te beëindigen. De fabrikanten moeten zich zeer verzoenend betoond hebben, zco- dat er hoop bestaat op een vedelievende oplossing van het geschil. In den toestand der werkstaking te Gent komt eenige klaarheid. De onder handelingen zijn hervat tusschen de ar beiders en den directeur der werkplaatsen Vandenkerkhove. Op verzoek van den minister Nyssers heelt de gouverneur der provincie zich bereid verklaard een poging tot verzoe ning te wagen. Hij zal presideeren een comité, saamgesteld uit de hoofden der fabriek en tien gedelegeerden der arbei ders. De firma Parmentier-Hoegaerde geeft er de voorkeur aan de zaak te onder werpen aan een commissie van arbitrage bestaande uit deu gouverneur, den pre sident van de afdeeling spinnerij van den raad van arbeid en nijverheid en den secretaris van dien raad, die een arbei der is. Met de onderhandelingen over het be ëindigen der werkstakingen te Gent vlot het nog niet. De werkstakers van de fabriek Parmentier-Hoegaerde verlangen dat in het comité van Arbitrage, samen gesteld uit den gouverneur, den voorzit ter en den secretaris van de afdeeling katoenspinneiij van den Gentschen raad van arbeid en nijverheid, vier arbeiders en vier patroons zitting zullen nemen. Voorloopig staan de kansen op het lervatten van den arbeid niet gunstig. Ook de onderhandelingen van den gouverneur met de chefs en de arbeiders der fabriek Vandenkerkhove leverden nog geen definitief resultaat op. In een der bijeenkomsten heeft de gouverneur aan de werklieden der me- taallabriek meegedeeld dat de directeur beloofd had binnen twee maanden ver hooging te geven aan 150 werklieden. De afgevaardigden hebben geantwoord dat zij die voorstellen aan hunne kame raden zullen meedeelen. De gouverneur raadde hun sterk aan het werk te hervatten. De werkstakers deelden mede dat zij reeds tweemalen hun eischen hadden verlaagd. De chef dei fabriek Vandenkerkhove heeft gezegd dat, indien zijn voorstel niet aanvaard werd, alle verdere pogingen tot verzoening nutteloos zouden worden. Een ernstige tijding is het later boricht dat de werkplaatsen van Carels Vrijdag avond zijn gesloten, nadat den arbeideis hu a loon was uitbetaald. Het schijnt dus dat de machinefabri kanten hun voornemen willen volvoeren ondanks de pogingen in gang om een vredelievende oplossing aan de grève te geven. In verband met koniug Leopolds be zoek te Parijs houden de geruch ten aan, dat zijn doel is den Congostaat aan Frankrijk te verkoopfin. De Parijsche Timescorrespondent waarschuwt het Britsch Afrikaansch departement een oog in het zeil te houden. Bij een bezoek aan de staatslucifers fabrieken te Pantin en Aubervilliers heeft deze week de minister president Ribot zich met eigen oogén kunnen overtuigen dat de grieven der werklieden, welke oulangs tot een werkstaking aanleiding gaven, verre van ongegrond waren. De heer Ribot heelt verklaard aan de kamer een millioen francs te zullen vra gen ter verbouwing van de fabriek van Aubervilliers en voor veranderingen aan te brengen in die van Pantin. Wat de kwestie van het gebruik van witten phosphor betreft, zeide de minister, dat de eerste proeven met lucifers, zon der phosphor vervaardigd, mislukt waren, maar dat hij pas een overeenkomst met een fabrikant had gesloten die zich in staat verklaard had weldra lucifers zon der phosphor te leveren, welker gehalte door da deskundige commissie was goed gekeurd. Bleef deze poging vruchteloos, dan zou onderzocht worden of net niet. wenschelijk zou zijn de ouderwetsche phosphorlucifers weer in te voeren, on danks den tegenzin van het publiek. Vervolgens heeft de heer Ribot kwijt schelding van alle straffen verleend, welke op dat oogenblik waren uitgesproken, en besloten dat een liter melk per dag aan de wegens ziekte afwezigen zou worden verstrekt. De werklieden betoonden zich zeer dankbaar en juichten den minister toe, toen hij het gebouw verliet. Voor de correctioneele rechtbank te Roman van GQLO RAIMUND. UIT HET DüITSOH VERTAALD DOOR AIÏÏ A. Toen de kamerheer, die volstrekt van geen laffe natuur was, en alleen het ontee- rer.de vreesde in de wraak van den graaf, zag, dat. het Katharina gelukte, zijn arm te weerhouden, kreeg hij ook weder moed om te spreken. Gij maakt u ten onrechte boos, mijn waarde, zeide hij op een toon, waarin slechts een scherp opmerker de ontroering kon hooren, had ik kunnen weten, dat gij de rol van Othello met evenveel talent speelt, als die van een gelukkig speculant, waarin ge sedert lang glanst in de oogen der wereld, ik zou niet de moeite gedaan hebben, datgene te beproeven, wat gij, naar men zegt, reeds zoolang verzuimt. Ge hebt tot hiertoe de positie van mevrouw uwe echtgenoote zoo twijfelachtig gelaten, dat ik onmogelijk weten kon, of ik uwe eer te na kwam door iets te willen nemen, waaraan gjj oogenschjjnljjk geeu waarde hecht. Overigens is deze mijne meening volstiekt geen verzoekhet is mijn ge woonte de schoonheid te huldigen, waar ik die vind en ik ben ieder oogenblik bereid, u voor deze mijne gewoonte ge noegdoening te geven. Hij lichtte even aan zijn hoed en snelde, zonder een antwoord at te wachten, de trappen at en het huis uit, niet gezien door de opperhoutvesteriu, die er eindelijk ook den tijd afnam om te ontbijten en van het tooneel boven, dat vrij zacht was afgespeeld, niets gehoord had. "Laat mij los, Katharina, bij mpn toorn laat mij lós, riep Leo wiens hartstochtelijke hevigheid zich niet liet bedwinger,, buiten zichzelven, ik wi! voldoening, op het oogenblik, of bij God, ik schiet hem neder als een dollen hond Leo, Leo, waar is uwe liefderiep zjj smartelijk en liet zijn arm vrij, dien zij nog steeds in doodsangst omklemd had Nu zonk zijn hand voor dien toon, die als een to iverspreuk verzachtend werkte op zijn toornig aevoei, zijn blik nam een zachtere uitdrukking aan, liet werd stil lei- in hem op dit machtig woord, hij drukte haar aan zijn hart en kuste haar rein voorhoofd. Ge zijt mijn goede engel, zeide hij teeder, blijf steeds lnj mij met uwe liefde en ik zal niets onrechtvaardig kunnen doen. En wat gaat ge nu doen vraagde zij. Wat een man doen moetaan wien lietde en eer heilig zijn. Niets onbezonnens^ niets onveiantwoordelijks, ik ben nu geheel bedaard en zal doen, wat ik voor recht houd, voor God en menschen, voor u en mij. ^En nu, vaaiwel, mijn geliefde, vaarwel tot wederzien. Hij liet haar los en ging met snellen zekeren tred voort, ti-rwyl hij op de trap zich nog eenmaal omwendde en met de hand, groette, met een uitdrukking vol onuitsprekelijke lietde, zooals ELatharioa hem nog nooit meende gezien te hebben. Zjj had geen woorden meer om hem terug te houden, hare beden vei stomden voor de waardige bedaardheid, verspreid over zijn gelaat, die haar toonde, dat hij alleen het ïechtvaardige kon gekozen hebben. Toen Leo het huis uittrad, was hat jachtgezelschap reeds heengegaan, ook van den kamerheer was geen spoor meer tp zien, de krommingen van den boschweg hadden hen snel onttrokken aan eiken blik. Leo bereikte den troep eerst op het terrein waai de jacht een aanvang zou nemen de drijversliuie was reeds in orde, de opper houtvester was juist bezig om den schutters hun plaats aan te wijzen. Waar blijft ge toch fluisterde hij den graaf toe, die intusschen naderbij was ge komen, kom hier, ge zult een goede plaats hebben, ge zult niiin buurman zijn. Ziehier, hier heeft eeu dier geloopen en daar eu Parijs stond Donderdag terecht de jonge anarchist Bouteilhe, die een bom neer legde aan den ingang van bet huis Roth schild rue Laffite. Door den minister werd hem op de terechtzitting verboden een geschrift voor lezen, waarin hij zijD ideeën over staat en maatschappij had uiteengezet. Voorts beweerde hij dat zijn „hom" vrij onschadelijk was, hij had daarmede slechts aandacht willen trekken, een waar schuwing doen hooren. Bouteilhe werd veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf en 100 tics boete. Niet weinig ontsteltenis werd Donder dag te Madrid gewekt door het bericht, dat de Mooren een aanval hadden gedaan op het fort Sidi Guarizan bij Mel i la, dat aanleiding gaf tot het laatste conflict met Marokko. Een Spanjaard werd gewond de Mooren namen na den aanval do vlucht. Volgens een later olfieieel bericht was het incident van geen belang. Het Marokkaansch opperhoofd had teiootd, de schuldigen te zuilen straffen. DeSpaan- sche generaal eischte dat de schuldigen aan hem zouden worden uitgeleverd. Eindelijk heeft het bestuur van den Congo staat het niet langei beneden zich geacht, hij monde van zijn secretaris, den heer Van Eetvelde, te antwoorden op de sombere geruchten, die sedert eeni- gen tijd in omloop zijn. Allereerst verklaarde de heer Van Eetvelde, dat sedert vijftien maanden de Staat geen officier, geen soldaat, geen agent hoegenaamd in het stroomgebied van Bahr-el-Ghazal heeft. De colonne, die er tot onderzoek heen was gezonden was er al vandaan toen den 14den Augustus 1894 het verdrag met Frankrijk ginder, wild zal er wezen in overvloed. Hier zal het beproeven door te breken, blijf slechts bij mij, op de volgende plaats moet gij post vatten. Ik dank u duizendmaal, heer opperhout vester, antwoordde Leo, wien het vriende lijke aanbod niet gelegen kwam, maar als hel u hetzelfde is, plaats mij dan aan de afweiings/ijde. Waarom dan vroeg de opperhoutvester, als men komt om te schieten, houdt alle bescheidenheid op. Kooi maar hier. Neen waarlijk, ik geef de voorkeur aan de andere plaats, hernam Leo, het is geen bescheidenheid, ik verlang zelts nog een groot offer van u en vei zoek ook daar uwe plaats te nemen. Ik heb u een ge wichtige mededeeling te doen, die mijn eer en mijn geheel toekomstig geluk betreft. De zaak kan geen uitstel lijden, ik heb zoowel uwe hulp als uwen raad noodig en daar ik van u vertrouw, dat gij mg beide zult verleenen, zoo verlang ik voor ons een plaats, waar wij door het behar tigen van onze belangen ten minste r.iet aan het genoegen van het overige gezel schap hitiderlgk zullen zijn. Een zeer gewichtige mededeeling Sak kerloot, zeide de opperhoutvester, maar werd dadelijk ernstig, teen bij den jongen man scherper aanzag en een ongewone aandoeniug bij hem bemeikte. Nu, het is braaf, dat ge een zoq goede meerling

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1