i\o. 1)49. Zaterdag 14 September 1895. ti'f Jaai'g'. Nieuws- ,en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaanderen F. DIELEMAA, AXEL. Buitenland. 44. FEUILLETON. isi Binnenland. AXËLSCHE OlllANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Belg 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag THEE uren. Zondag heeft de Ferdinand Bohlen met den gouverneur-generaal van den Congo- staat. kolonel Wahis aan boord, de haven van Antwerpen verlaten om naar Afrika te vertrekken. De stoomboot zal 74 passagiers derwaarts medenemen. Tot heden heeft nog geen enkele stoomboot zulk een aantal passagiers naar dien staat vervoerd. Bovendien gaat een groote voorraad buskruit en dynamiet mede. Een belangt ijke werkstaking is in de katoenfabriek van de firma Parmentier- Van Hoegaeröe te Gent uitgebroken. De werkstakers, ten getale van 2500, eischten verhooging van loon en vermindering van den arbeidstijd. De patroons weigerden de afgevaardigden der werkstakers te ontvangen. De werklieden hielden eene veigadering en besloten opnieuw pogingen bij de patroons aan te wenden. De grevisten hielden Maandag een bijeenkomst in Valentino. Een der spreke!s zeide dat sommige categorieën van arbeiders 86 uur in de week werken. In een andere industrieels instelling die van VandeKerckhove hebben 300 workiieden om dezelfde reden het werk gestaakt. Maandagavond hielden de socialisten te Gent een meeting om te protesteeren tegen den stijgenden vleescbprijs tengevolge van het gesloten houden der Hollandsche grens. Gedelegeerden van den bond van vleeschhouwers woonden de bijeenkomst bij. Zij veiklaaiden de sluiting der Hollandsche grens louter voor een ver- kiezingsmanoouvre. Met veel plechtigheid is Zondag te Nolay een monument onthuld tei herinnering aan Carnot. De minister Poincaré bracht in warme woorden hulde aan de verdien- Roman van CrOLO RAIMUND. UIT HET DüITSCH VERTAALD DOOR a ar isr A. Gelukkig, mevrouw Hersking is ont waakt. Ge maakt mij bang en angstig, Felicita, ik weet niet wat ik zal en mag wenschen. De beide vriendinnen gingen naar de oude datne, die ontwaakt was en tamelijk gesterkt. Zij had Katharina nog niet ge zien sedert haar huwelijk, het gesprek nam spoedig weder de oude wendin Verder was Katharina verheugd, dat Fe licita tot hare bruiloft, die in den herfst was bepaald, op Barniode bij hare groot moedei zou blijven. Daar het jonge paar na hun huwelijk een reis zou doen, was het huwelijk tot September uitgesteld, wanneer den ritmeester een langer verlot zou kunnen worden toegestaan en dezen tusschentjjd zou Felicita wjjden aan hare sten van den armen president, die op zoo noodlottige wijze zijn leven eindigde. Het monument is van den beeldhouwer Roulleau. Zaterdag te drie uur ontving president Faure op het Elysée het bezoek van den Lord Mayor van Londen. De ontvangst droeg geenerlei officieel karakter en duurde een half uur. Op het banket, door het gemeentebestuur van Bordeaux den Lord-Mayor van Lon den aangeboden, was ook de heer De Potter, schepen van Brussel, aanwezig. Sir Joseph Renals bracht hulde aan de Fransche lepubliek en den heer Faure. Trarieux, minister van justitie, zeide dat hij groot gewicht hechtte aan het bezoek van den Lord-Mayor en van den schepen van Brussel. Hij dionk o[> deze beide gezanten der gedachte van vrede, broederschap en arbeid. De heer De Potter wijdde een dronk aan Frankrijk, het land, dat Belgie zijn eersten vnjheidskreet leerde uitbrengen. De minister van justitie deelde mede dat de Lord Mayor van Londen en de schepen van Brussel beiden het kruis van het Legioen van Eer zullen ontvangeD. In Duitscbland gaat men voort sociaal democratische biaden in beslag of soci aal-democratische redacteurs in hechtenis te nemen wegens majeateitsbeleediging, gepleegd door middel van kritiek op 's keizers Sedan toespraak. Op weg naar Stettin bracht keizer Frans Jozef een xort bezoek aar, de Duitsche keizerin te Potsdam. Nog dienzelfden dag zette hij zijn reis naar Stettin voort, waar hij tegelijk met den koning van Saksen aankwam. Beiden werden door keizer XVilhelm er, prins Albrecbt met groot militair gevolg aan het station ontvangen en onder zeer levendig gejuich der bevolking door de prachtig versierde straten naar hunne hotels begeleid. grootmoeder en aan de verpleging van haar eigen eenigszins teedere gezondheid die tengevolge der geweldige aandoenin gen, eenigszins was geschokt. Mevrouw Hersking scheen bijna geheel hersteld te zijn en als zij liare kleindochter aanzag, als zij boorde hoe verheugd haar schoon zoon was, hoe vol liefde de minister van oorlog en zijn gade Felicita als dochter hadden aangenomen, toer, verjongde het gelaat der oude vrouw zichtbaar. Om half negen meldde de bediende, dat de graat den slottuin was binnenge reden om zijn gade af te halen en Katha rina nam afscheid vaD hare vrienden. Over de velden lag reeds de avondrust gespreid, toer, zij heenreden hier en daar verscheen reeds een ster aan den helderen hemel, niet het zachtste koeltje bewoog het loot der hoornen Katharina gevoelde zich wonderlijk te moede nan de zijde van haren man, zij had er iets voor gegeven, dat hy) gespro ken had. maar hij zweeg en keek haar slechts nu en dan aan en zij zelf kon ook geen woorden vinden. En toch was het niet juist haai weusch; dat de ritten einde zou zijn, zii wensuhte slechts dat haar hart minder luide had geklept en hare beklemdheid was* achtergebleven. Dagelijks verneemt men in Italië nieuwe voorbeelden van de gmot-e stoutheid waarmede de bandieten opnieuw optreden. Zondag had bij Tiesi, Sardinië, een gevecht tusschen carabinieri on covers plaats; twee der laatsleo werden gedood. Nabij Bodine overvielen twaalf bandieten twee bereden carabiniers. verwondden hen ernstig en ontwapenden z~. Een bende van 25 roovers vielen het plaatsje Ortweri aan en plunderden het huis van den ontvanger der belastingen Het dezer dagen verschenen Staatsblad no. 147 behelst liet. kon. besluit van 5 Augustus jl., waarbij gewijzigd worOt het kon. besluit van 10 November 1892, (Stsbl. no. 253), houdende vaststelling der reglementaire bepalingen ter uitvoe ring van de wet betrekkelijk de inkwar tieringen enz., voor wat betreft de levering van paarden in oorlogstijd en alles wat daarmede in verband staat. Wij achten hot niet ondoelmatig op dat besluit van 5 Augustus hier bepaald de aandacht te vestigen, omdat daarbij de zoogenaamde paarden militie opnieuw geregeld en het om die reden van groot belang is voor allen die met de uitvoering der bepalingen omtrent die militie te maken h6bben, niet het minst voor de houders en eigenaars van paarden. Gelijk bekend is werd in Mei 1890 (wet van 10 Mei Stbl. no. 83J, de wet betrekkelijk de inkwartieringen (wet van 14 September 1866 Stbl no. 138) aange vuld o. a. met een artikel 312bis, waarbij aan het hoofd van den staat de bevoegd heid toegekend wordt tot bet doen houden, reeds in tijd van vrede, eener keuring van paarden, met hei oog op eene even- lueele vordering van voor den krijgsdienst geschikte paarden ingeval van oorlog of Toen zij Sturzach iveds dichtbi] gena derd waren, reed de graaf opeens lang zamer. Gij hebt vandaag het schitterend geluk der jeugd van zi-ei nabij aanschouwd, zeide hij ernstig, ik kan mij zeer goed vei beelden wat gij daarbij gevoeld hebt. Gij keert terug in mijn vieugdeloos huis als een veroordeelde, dien men van verre de lachende wereld getoond heeft in zijn gevangenis. Een man mag niet achter zich kijken, slechls voorwaarts, immer voorwaarts en daarom gem ik mij niet over aan het berouw, dat, il< uw bloeiend leven verbond aan bet mijne. Toen ik dat offer begeerde, toen wi«fc ik niet hoe groot het was, ik kende u niet en wat mij heden als zelt/.ucnt toeschijnt, dat was toen kinderlijk plichtgevoel bij mij. Nu heb ik slechts éen levendige wensch, slechts éen doel, dat gij in mijn huis een tehuis zult vinden. Zeker, dat zal liet worden, vei zekerde Katharina hem aangedaan, hoe zou ik vreemd en ondankbaar kunnen blij ven, waar ik zooveel vriendelijke zorgen vind. Ge vindt meer, Katharina, bij God, ge vindt meer, fluisterde hjj haastig en greep hare hand. Toen hielden zij stil voor het hoo^e oorlogsgevaar. In 1894 had de eerste dergelijke keuring plaats, die niet in allen deele aan de verwachting beantwoordde en, ook volgens de uitingen der pers. tot talrijke gegronde klachten aanleiding gat. De tegenwoordige minister van ooi log gelastte dan ook de reeds voor 1895 bevolen keuring van paarden af en kondigde eene herziening van de op dit stuk bestaande bepalingen aan. Aan die toezegging is door eerstgenoemd kon. besluit uitvoering gegeven. Bij vergelijking van de nieuwe bepalin gen met de vroegere blijkt, dat bij de herziening het streven heeft voorgezeten, meer dan tot dusverre zekerheid te hebben dat het veieischte aantal voor den krijgs dienst geschikte paarden van de ver schillende categorieën (r ij-, trek- en batlerijpaaruen) verkregen wordt en eveneens om de las'en to verminderen, zo wel voor do eemeenten als voor de eigenaren van paarden uit de keuring voortvloeiende. In plaats van het vier voud van het doör de gemeente eventueel te leveren aantal paaiden moeten thans alle in de gemeente aanwezige en daartoe in aanmerking komende paarden ter keuring worden voorgebracht. Eerst bij de keuring door de keuringscommissie wordt uitgemaakt of een voor den krijg- dienst geschikt bevonden paard voor rg- (jan wel voor Uekpuard is te gebruiken. Door deze bepalingen wordt nog het voordeel verkregen, dat de vroegere suppletoire keuring vervalt- De loting yóór de keuring wordt vervangen door pene loting na de keuring voor alle in de gemeente geschikt bevonden paarden. De nommerverwisseliug is ook voor deze loting behouden. Genoten tot nog toe alleen de leden der keuringscommissien en de taxateur vergoeding voor de- door ben gepraesteeide diensten, voortaan zullen aan belanghebbenden tol- veer- og portaal, de bediendpn ijlden met licht toe en toen de giaaf zijn vrouw uit het rij tuig hief, rustte zij een oogenblik langer in zijn armen en aan zijn hart. dan wol fioodig zou geweest zijn. Hij begaf zich zonder nog bij zijn moeder aan te gaan, naar zijn kamer, nadat hij aarzelend Katharina voor de hare goeder, nacht had gewenscht. Maar aan slapen viel nog niet te denken, hij vond het verst'kkend heet in de hooge kamer, ofschoon naar Je bediende verzekerde, de vensters der. geheeieii avond open geweest waren. Grooie onru-t dreef hem heen en weder, het alleen zijn was hem onverdraaglijk cn toch verlangde hij niet, zijn moeder ot zuster nog te zien. Tevergeefs hoopte hij, dat Katharina nog piano zou spelen, daar boven bleef alles stil. Vermoeid wierp hij zich eindelijk op zijn leger neder en ten laatste kwam de slaap, eon vriende lijke droom toog voorbij zijn ziel, een lietelijk beeld groette hem met een li i te- lijken blik, een zachte stem zeide weder Dat is mijn man, en Leo lachte en fluis- teide gelukzalig: Katharina! (Wordt Vervolgd).

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1