TWEEBEUim. IVo. 058. Woensdag 7 Augustus 1895. 11 Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wscli- Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Aanbesteding. PETROLEUM; RUHRKOLEN. Goed nieuws uit Den Haag. 32. FEUILLETON. AXELSCHE tOllliANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDER van .AXEL, zullen op Maandag 12 Augustus as., des namiddags 6 ure ten raadbuize bij enkele inschrijving aanbesteden I. De levering van p .m 1.200 liter II. De levering van 7000 kilo De voorwaarden liggen op de secretarie ter inzage. Axel, 5 Augustus 1895. D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. van zijn knecht, zijn niet te scheiden wie den een geen goed hart toedraagt, kan ook moeilijk in bet voordeel van den mder werkzaam zijn. En daarom, omdat de Kamers van Arbeid deze beiderlei onafscheidbare be langen zullen hebben te behartigen en voor te staan, a&arom vinden wij ze zoo'mooi en zoo heilzaam. Daarom heb ben wij, en zeker duizenden met ons, er ons zoo over verheugd, toen verleden jaar September, in de door Hare Majes teit de Koningin-Regentes uitgesproken Troonrede tot opening van dn nieuwe zitting der Staten Generaal, de instelling dier Kamers werd toegezegd, waarop reeds zoo lang en herhaaldelijk was aan- Wij houden er niet van, onze waarde lezers en lezeressen noodeloos lang in spanning te houden. En daarom zullen wij maar dadelijk zeggen, wat wij met het goede Haagsche nieuws bedoelen. De kamers van arbeid zijn in aantocht Dat de aanstaande invoering vaD Ka mers van Arbeid goed nieuws is, zal wel niet licht betwijfeld worden door iemand, die een beetje hart heeft voor den werkmansstand, en daarbij tevens de belangen der patroons graag zooveel mogelijk bevorderd wil zien. Of eigenlijk: die tweeërlei belangen, van den baas en Roman van GOLO RAIMUND. UIT HET DüITSOH VERTAALD DOOR AXSA. Wij hebben in het begiD Katbarina's ontwaken gezien, we bebben in bare ver trekken rondgekeken en ook een weinig in haar hart. Nadat zjj ontbeten had begon zij zich huiselijk en gezellig in te richten in die vertrekken, waar zij haar leven zou doorbrengen. Aan het slaap vertrek grensde een kleedkamer en hiermee in verbinding stond een nette elegante salon, waaraan een klein boudoir paalde. Indien zij gewenscht had, de woning van oom Kurt te betrekken, zoo bad zij ook gezegd, dat men die op de oude manier moest laten inrichten en daarom gevoelde zij zich onaangenaam aangedaan, toen alles er vreemd en veranderd uitzag. Onwille keurig dacht zg aan de verhalen over de rommelkamer en het deed haar bijna smartelijk aan, dat ook haar echtgenoot dat teeder ontzag miste, hetwelk zijnen vader geheel ontbroken had. Haai was alles dierbaar en heilig, wat haar gestorven Vriend had liefgehad en bezeten en terwgl »V»I UU5WU En nu zullen zij er weldra komen De Ministers van Binnenlandscbe Zaken, van lustitie, van Waterstaat, Handel en Nijverheid hebben de daartoe strekkende plannen reeds opgemaakt, en in den ver eischten vorm tot een wetsontwerp laten bewerken. Deze stukken zijn thans, overeenkomstig den gewonen gang van zulke zaken, naar den raad van State verzonden, die ze voorloopig onderzoekt. De leden van dien Raad van State be- hooren tot de knapste en ervarenste mannen, die ons land op het gebied van staatkunde, rechtsgeleerdheid, maatschap pelijke verhoudingen enz., heeft aan te wijzen. Zij onderwerpen de planner, der Regeering aan een eerste vuurproef, en allicht is er iets in te wijzigen of te verbeteren. Voorzien van de noodige op en aanmerkingen, gaan de stukken dan Daar de Regeering terug, die ze naar den eisch laat veranderen, en vervolgens het wetsontwerp aan de Tweede Kamer in zjj gehoopt had op een huiselijk gevoel in die bekende ruimten, die haar tot dus verre een tweede vaderhuis geweest waren, gevoelde zij zich eenzamer en vreemder dan ergens anders. Kostbare kleinigheden stonden overal, prachtige meubels en ver gulde spiegels, maar er was volstrekt geen acht geslagen op de behoeften van geest of talenten, zij zag noch een vleugel, noch muziek, geen boeken of platen, noch andere kunstvoorwerpen, waarover een fijne smaak zich verheugt. Wel stond een sierlijke schrijftafel in het kleine boudoir, maar die zag er zoo kaal en ledig uit, als dacht men dat die nooit gebruikt zou worden. Met waren jubel ontdekte zij eindelijk in een hoek, geheel verbolgen, als schaamde het zich zijn bestaan bij deze pracht, een werktafeltje en toen zjj dit opende, vond zij het goed ingericht. Tevreden droeg zij den ontdekten schat, die haar een bezig heid beloofde, welke zij geenszins verachtte, naar het venster en bekeek welgevallig de sierlijke handwerken, die begonnen daarin la gen. Zij nam een der borduurwerken ter hand en wilde zich juist aan het venster nedei- zetten, toen zij zich haar bloemruiker herinnerdedie mocht niet verwelken die vriendelijke groet toch was haar ver schenen als een belofte, dat zij niet geheel eenzaam en verwaarloosd zou staan in de familie, waartoe zij nu behoorde. Zg zette de bloemen in een kostbaar glas, dat zij op een penanttafeltje vond, bracht het in zendt, namens de Koningin-Regentes. Heeft de Tweede Kamer een wet goed gekeurd, en is zij ook door de Eerste aangenomen, dan wo'dt zij met de ko ninkhjke handteekening bekrachtigd, in het Staatsblad opgenomen, en daardoor ter uitvoering geschikt verklaard. Het ontwerp tot instelling der Kamers van arbeid is dus nu bij den Raad van State, de eerste schrede op don be- slisaonden weg. Al wie oprecht verlangt naar de oplossing der sociale quaestie, zal zich over die tijding hartelijk ver heugen. Al ware het maar alleen om dat die Kamers, belast met het doen van uitspraak en geschillen tusschen patroons en arbeider®, zeer veel kunnen bijdragen tot het beëindigen; of beter gezegd, het voorkomen der ellendige werkstakingen. At wie een hekel heeft aan werksta kingen en wie heeft dat niet? zal de aanstaande komst der Kamers van arbeid toejuichen. O, wij hebben tiet meer gezegd, en wij willen het wel hon derdmaal herhalen elke werkstaking, hoe noodzakelijk, hoe schijnbaar onver mijdelijk ook, is een tweesnijdend zwaard, dat in de meeste gevallen bet ergst de hand verwondt, die het tot aanval of verdediging heeft opgenomen. Die treu rige, die gevloekte werkstakingen, hoe veei jammer en ellende, hoeveel schade <*n schande, hebben zij reeds in de arbeiderswereld teweeggebracht Wil men cijfers? Schande en jammer en ellende laten zich misschien niet rechtstreeksch onder cijfer brengen, - maar schade wel. Nu dan. Wellicht staat het onzen lezers nog voor, dat er verleden jaar zulk eene reusachtig groote het kleine kabinet en begon weder te werken. Intusschen waren eenige uren voorbij gegaan, de zon stofid re6ds hoog aan den hemel, toen de graaf wederkeerde. Daar het venster van Katharina's boudoir in den bloementuin uitzag, kon Leo haar niet zien, maar hij bemerkte, dat de gordijnen van hare kleedkamer opengeschoven en de vensters geopend waren en zag hieruit, dat zij was opgestaan en haar toilet had gemaakt, Het scheen hem nu juist tijd, om zijn vrouw op te zoeken en juist wilde hij in zijn kamer gaanom zich te kleeden, toen hem in het portaal zijn zuster Suzanna tegemoet trad en hem vroeg mede naar hare moeder te gaan. Suzanna was eene aristocratische verschijning, welke in haar fijne bleeke trekken de drie en twintig jaren verloochende die zg reeds telde» en schoon geweest zou zijn, had niet de hoog moed ziin stempel gedrukt op haar gelaat en had niet iets vermoeids, iets afgemats gesproken uit hare trekken, wat nog duidelijker te voorschijn kwam door de lange zware oogleden, die het oog bijna altijd half bedekten- Toen zjj binnentraden, vonden zg de gravin in een grooten arm stoel, half zittend, half liggend, tamelijk opmerkzaam luisterend naar een bericht, van Katharina's kamenier, die zich door het binnentreden van den heer volstrekt niet liet in de war brengen. De gravin knikte hem slechts toe en noodigde hem werkstaking op de Amerikaansche spoor wegen heeft plaats gehad. Men heeft nu eens nauwkeurig uitgerekend hoeveel schade tengevolge van die werkstaking is geleden door de spoorwegarbeiders zelf en door de direction der groote Maatschappijen. Aan die staking werd deelgenomen door 68,350 man. Hun gemiddeld loon per dag was vijf gulden, en bedroeg over de geheele weikstaking 3,750,000 gulden. Voorts 25,000 arbei ders bij andere bedrijven, wier loonver lies begroot wordt op 875,000 gulden dat is dus le zamen een som van 3,625,000 gulden. De schade der spoor wegmaatschappijen wordt geschat op 6,250,000 gulden, terwijl door de weik- stakers vernield werd voor een bedrag van 5U2 millioen gulden. Behalve nu nog de onberekenbare nadoelen, aan den bloei van handel en nijverheid toegebracht, komt men door bovenstaande berekening reeds tot eene gezamenlijke scnade, aan patroons en arbeiders, van let wel 15 millioen 375 duizend gulden. Wie zou, met deze cijfers voor oogen, de werkstakingen nog langer durven ver dedigen. Zelfs als uiterste redmiddel in den nood, tegenover bepaald kwaadwil lige patroons, zijn zij een gevaarlijk wapen. En wie zou, alweder met deze cijfers voor oogen, zich niet hartelijk verheugen over het optreden van scheids rechters, die 'le oorzaken van zulke ge duchte verliezen trachten weg te nemen. Want nu moge het waar zijn, dat in Ameiika alles, zoowel ten goede als ten kwade, op véél grootere schaal toegaat dan ten onzent, toch heeft de mis lukte werkstaking der Amsterdamsche meubelmakers in den vorigen winter met een handbeweging uit, plaats te nemen, tot de vertelster ten einde zou zijn. Jawel, uwe genade, ging zij voort, ge heel alleen heeft zg zich gekleed, zjj zeide, dat zij dit gewoon was en daar zij reeds gekapt was( mocht ik haar niet dadelijk den eersten morgen hiermede bederven, met haar te zeggen, dat een »dame" geen lokkeu draagt en dat ze mij het haar anders moest laten in orde brengen. En daarom moest uwe genade mg vei ontschut- digen, dat ik heden nog niets voor mevrouw de gravin kon doen. Verbaasd trad Leo een stap nader en het meisje, dit als een aanmoediging be schouwend, ging voortDe bloemen van mijnheer den graaf hebikgegeven, mevrouw de gravin bloosde zeer, toen zij deze in ontvangst nam en legde ze ter zijde, maar toen ik later weder in de slaapkamer kwam, waren ze verdwenen en toen ik op de teenen naar het kabinet sloop en door het sleutelgat keek, zag ik, hoe mevrouw de gravin vlijtig werkte en hei bouquet voor haar stond. Door het sleutelgat gekeken 1 stoof de graaf op, sedert wanneer vragen onze be dienden het ons te beluisteren Hoe komt ge aan de stoutmoedigheid, te bekennen, dat ge zulk een onbeschaamdheid begaan hebt Mijn God, heer graaf, stamelde het verschrikte meisje, hare genade, mevrouw de gravin, heeft mij opgedragen

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1