TWEE BEUIDEN. lfe Jaarg. i\o. 915. Woensdag 8 Mei 895. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-V laanderen. F. DIELEMAA, AXEL. Uit de pers. li. FEUILLETON. AXE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Kiesrecht en personeels belasting. De residentiebode zegt dat omtrent de nieuwe kieswet drie punten vaststaan. lo. dat de kieswet reeds bij den raad van State ten fine van advies is inge komen2o. dat de kieswet sedert ge ruimen tijd gereed ligt, maar dat hare indiening op de vaststelling eener andere aangelegenheid beiden moest3o. dat men onder deze aangelegenheid eene nieuwe regeling der wet op do personeele belasting zal behooren te verstaan, waar van de spoodige vaststelling gisteren nog werd aangezegd. Volgens de verklaring van den minis ter Van Houten in de zitting van de Tweede Kamer van 6 December moet de kieswet wachten op het personeel dus zal buiten kijf de nieuwe regeling der personeele belasting een der meest- dragende schijven, zooal niet de as wezen waarom hot nieuwe kiesrecht draaien moet. Maar het kamerlid Van Houten stelde bij de bestrijding der kieswet-Tak van Poortvliet voorop, dat zijn kiesstelsel wellicht aan nog meer Nederlanders een stembiljet geven zou dan dat van minis ter Tak. Met elkander in verband gebracht, geven deze beide verkillingen, vooral met het oog op een mededeeling, welke ons dezer dagen ter oore kwam, eenige stof tot bedunken vervolgt het blad lo. Een kiesstelsel dat voor een groot deel op het personeel berusten moet; 2o. Een kiesstelsel, dat nog meer kiezers Roman van GOLO RAIMUND. UIT HET DüITSCH VERTAALD DOOR JVHIISA. Ik had het beste voor antwoordde Augus ta met onderdrukte stem, ik ben wel zeer ongelukkig, dat ik zoo vaak het tegen overgestelde doel bereik dat is mijn schuld niet.. Ik zal dit huis spoedig ver laten, ik misken niet hel goode doel uws vaders, die mg hierheen heeft laten komen, ik breng hem mijnen oprechtsten dank. Maar datgene, wat ik hier wilde verkrij gen, zal ik nimmer leeren, mijn gemoed is daartoe niet buigzaam genoeg, vele zeden der groote wereld blijven in eeuwige tegenspraak met mijne eenvoudige begrip pen van goed en recht. Dat is zeer treffend en zeer hoogmoedig, deugd en hoogmoed gaan vaak hand aan hand. Ge zult dus een directe aanklacht bij mijn vader indienen en mij nogmaals onaangename oogenblikken bereiden Dat verhoede Godik zal hem de waarheid zeggen, dat ik een sterk onbe dwingbaar heimwee gevoel naar den stillen kring der mijnen ik heb door de goedheid van uwen vader kennissen genoeg gekregen, schept dan wijlen dat van Tak van Poortvliet8o. In verband daarmede een omwerking van het personeel Wij gelooven. dat in deze drie gege vens eenige aanwijzing gelegen is, dat meu op den weg is, de nieuwe regeling der personeele belasting te vormen naar op te offeren aan - de nieuwe kieswet. Nog duidelijker wcrdt die aanwijzing, door de ons van zeer betrouwbare zijde gedane mededeeling. Volgens onzen zegs man toch zou het plan bestaan, eene wijziging te brengen in het tot nog toe gevolgde stelsel van berekening der be lastbare huurwaarde voor den aanslag in de personeele belasting, wat betreft de woningen, wier buur wekelijks voldaan wordt. Volgens de wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad no. 4) art. 1, no. 3, 4de alinea, die op dit stuk tot heden van kracht bleef, wordt de huurwaarde van buizen waarvoor de verschuldigde huur maandelijks wordt voldaan, verkregen door die maandhuur met 10 le verme nigvuldigen. terwijl bij weekhuren het cijfer 33 als vermenigvuldiger dienst doet. Zoo wordt dus de belastbare huur waarde van een woning, die 1 huur per week oplevert, op ƒ33, die ƒ2, op ƒ66 gerekend. Door deze regeling vallen tal van werklieden buiten den aanslag voor het personeel, daar in gemeenten van 3000 tot 4800U inwoners het niet in aanmer king komen van die belasting afwisselend gesteld is tusschen 18 en 67 huur waarde en bij voorkomende gelegenheden zal hij mijner stellig gedenken Zeker, antwoordde Matie bedaaider. Maar wanneer gij niet wilt dat de gasten u hier verrassen, zoo trek u dan liever spoedig terug, het wordt laat. Juffrouw Marie, hernam Augusta en nu beefde hare stem, ik meende, dat gij aan het witte kleed hetwelk ik aan heb en dat men gewoonlijk in dezen tijd van het jaai tei zijde legt, bemerkt liadt, dat mijn plan was het bal bij te wonen, of schoon tegen mijn wensch. wees daarvan overtuigd. Maar de toon. waarop uw vader mij dit vroeg, was bijna een bevel, hij zag mijne tegenwerpingen aan als een gevoeligheid na het tooneel met u en ik willigde zjjn verzoek in, om door hard nekkige weigering niet opnieuw moeilijk heden uit te lokken. Felieita luisterde met stillen toorn toe en deze werd nog sterker töen Matie hernam Zoo, dat is iets anders. Maar ik verzoek u dringend en ik hoop, dat gg u eenigszins naar mjjn wenschen zult voegeD, om u niet met ons dicht bij de ouders in de ontvangkamer te scharen. Het zal den dansers angstig en bang wordenFelieita is ook al gekomen, als nu nog een derde hun vreemde persoon, voor wie zij, daar niemand haar kent, ook onmogelijk bijzondere belangstelling kunnen gevoelen, zich voorstelt als familielid, dan worden de verplichtingen, zoo ontzaglijk, dat van genoegen weinig of niets overblijft Dit is echter niet in overeenstemming met de plannen van den heer Van Houten. Daarom zou, volgens dien zegsman, een der hoofdpunten van het plan dat aan financiën, in bewerking is, hierop neerkomen De huurwaarde zal bij weekhuren voortaan vastgesteld worden door bet daarvoor gerekend bedrag niet langer met 33, maar met 50 te vermenigvul digen Hierdoor zal het aangenomen cijfer der huurwaarde hooger worden, het ge tal aangeslagenon toenemen en. indien meD dezen hoogsten aanslag als basis neemt vpor bet kiesrecht, zal het aantal kiezers zeer aanzienlijk worden. De vraag is, zegt de Residentiebode, of het wenschelijk moet geacht worden, juist en algemeen de leus wordt aange heven ontheffing der lasten, op de min bevoorrechten drukkend, juist onder die klassen uitbreiding te geven aan den aanslag in het personeel De vraag is bovendien, of bet aantal non valeurs, het aantal fiscale vervol gingen met of zonder succes, het aantal kwade posten niet op schrikbarende wijze stijgen zal, waardoor de uitbreiding van den aanslag óf zou worden tot een doode letter, ot tot een vruchtbaar veld van agitatie voor Reens en de zijnen. Ons wil het vooi komen dat de weg dien de regeering hiermede in wil slaan, niet zonder gevaren is, waaronder wij als een zeer ernstig noemen het verknip pen der wet op de personeele belasting ter wille van het Kiesrechthet nog slechter maken van deze belasting, welke en onze bals in een slechten naam koiuen. Het is hier gezellig en koel, wie met u dansen wil, vindt u hier even goed als ifi de voorkamers. Zij wachtte het antwoord niet af en ruischte heen. Felieita stond als versteend zoo hatelijk was het karakter van Marie haar nooft verschenen, zoo was het ook eerst verder gevormd in den laatsten tijd door de zwak heid en toegevendheid harer moeder, Zij haastte zich nu met haar toillet, zij voelde zich gedrongen, de arme verlatene te hulp te snellen en haar vol liefde op te beuren. Reeds wilde zij de kleine Sophie schellen, toen een nieuw gesprek hare aandacht trok. Ditmaal was het een mannenstem die sprak in die stem lag een aangename, diepe en toch zachte klank Goeden avond, mejuffrouw, ik kom on vergeeflijk vroeg, mijn horloge heeft mij een part gespeeld, ik ben verheugd ergens een vriendelijke ziel te ontmoeten in weerwil van dit vroege uur. Maar hebt ge geweend Weer geweend, en het is nog maar weinig dagen geleden, dat .ge mij beloofd hebt uzelve goed te houden. Geloof mij, mejuffrouw, een ernstige wil vermag veel. welke uw kommer ook zij. Ik geloof vaak, dat het u ontbreekt aar. een vriendin, aan een vertrouwde en juffrouw Marie, die hupsche wildzang, is nog niet ernstig en verstandig genoeg, om medegevoel te hebben voor het leed van een ander. Kan ik u dan in het toch al niet in een geur van heiligheid leeft. Het Nijmeegsche kerk-krakeel. Onder bovenstaand opschrift leest men in >De Hervorming* bet volgende Het gerucht van het Nijmeegsche kerk-krakeel gaat door heel de pers, tot groote schade van het prestige der Ned. Hervormde kerk, der Nijmeegsche ge meente, en van haar predikanten in 't bijzonder. Tot schade ook van den gods dienst, van zijn waardeering althans want wie den godsdienst niet kennen en hem laag schatten, plegen meestal de zonden van zijn instellingen en zijn dienaren op hemzelven te verhalen. 'tls een jammerlijk krakeel; van wel ken kant men 't ook bescnouwe. Is het waar, wat ds. Smits in de dag bladen schreef, dat reeds dadelijk nadat jhr. De Ranitz in Nijmegen was geweest om daar de voorbereidingen voor de komst der Koninginnen te treffen, bet gerucht ging dat de oudste predikant zou ver zocht worden op 19 Mei den dienst waar te nemen? Dan heeft het allen schijn alsof dit plan op touw is gezet óf om dien oud sten predikant te gerieven, öfom.inden persoon van dien predikant, bij die godsdienstoefening aan de moderne lich ting het woord te verzekeren. Waartoe? Om aan zekere ambitie van ds. Ter Haar voldoening te geven Maar mag die verondersteld worden Of mag verondeisteld worden dat zij zulke vol doening zocht? Om de eer der moderne richting Maar die hangt niet hiervan at of zij hoffatiig is, ia dan neen. g-heel in niets van dienst zijn of helpen Ik wenschte dit zoozeer, en ik waag het u dit te zeggen, omdat gij te goed en verstandig zijt, om mijne deelneming fe verachten. Er is voor een man niets roerenders, dan een terneergebogene of verlatene vrouw, het zou geen man zijn, die niet een natuurlijk gevoel koesterde, een levendiger) wensch gevoelde, om te troosten of te helpen. Felieita was verrast, die stem scheen haar niet vreemd toe, die woorden klonken haar zoo veitrouweljjk, want zij vonden een weerklank in haar eigen hart. Ik dank u, hoorde zij Augusta ant woorden. Deelneming doet altijd goed, vanwaar zij ook komt, het is de taal, door iedér treurig hart verstaan. Ge weet, heer ritmeester, dat ik verleden jaar een zwaar verlies geleden heb. en de nieuwe scheiding van moeder en broeders en zusters, van mjjn tehuis, van alles wat ik liefheb, maakt mijn hart. zeer bedroefd. Daarbij komen vaak zorgen, droevige sombere gedachten om dj toekomst der mijnen, en de steun, dien ik hen v -rgchaffen kan, dunkt m(j te gering UrIk word moedeloos en vertwijfeld; uien ze.t, dat mij nog veel ontbreekt aan uitwendige vormen om een rechte opvoedster te zijn en ik vrees, dat ik die niet zal verkrijgen hier ten minste niet, voegde zii zacht er bil. Maar mjjn lieve juffrouw, zei de man nelijke -tem op zacht verwijtenden toon

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1