TWEE BRUIDEN. Ite Jaarg. No. 912. 'Laterdag 4 Mei 1895. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li-Vlaanderen. F. DIELEMAA, AXEL. Ituitenland. io. FEUILLETON. Binnenland. 4XELSCHE Clll RANT Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden, franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Woensdagavond, lo Mei hielden de arbeiders te Brussel een optocht. In den stoet, die zich ora zes uur opstelde, waren wagens, allegorische tafereelen, transparanten borden met opschriften Venetiaansche lantaarns, tal van muziek corpsen en verscneiden zangkoren. Te Luik had de burgemeester alle op tochten of betoogingen in de open lucht verboden, uit vrees voor wanordelijk heden. Het gevolg van dit besluit ia geweest dat de arbeiderspartij ten krachtigste daartegen heeft geprotesteerd, zoowel in bijeenkomsten als iu aanplakbiljetten- Buitengewone voorzoigen waren te Luik genomen om op elke eventualiteit voorbereid te zijn. Indrukwekkende betoogingen verwach te men in de mijndistrieten in Hene gouwen. Maandag werden te La Louvière alle arbeiders bij aanplakbiljetten uitgenoodigd hunne kinderen op 1 Mei niet naar school te zenden. Men verwachtte dat deze raadgeving algemeen zou worden opge volgd. In verscheidene gemeenten van het centrum hadden de scholen vrijaf ge kregen. Te Parijs zouden de verschillende socialistische vereenigingen bijeenkom sten houden. Officieus heette het dat de dag kalm beloofde te zijn. Te Londen werd Labour Day door den sociaal democratischen bond met tal van meetings 's namiddags in Hyde Park gevierd. Roman van SOLO RAIMUND. UIT HET DuiTSOH VERTAALD DOOR A1T V A. Zij zou dat kleed niet dragen viel mevrouw Gerland in, mijn beste man, dat gaat niet, nu gaat ge te ver, het is op zettelijk aangeschaft, zooals ik u nog altijd gezegd heb. Het staat haar bekoorlijk en ik wilde u op uwen geboortedag het genoegen doen, haar schoon te zien. Het kleed is als het ware een geschenk voor u voor het leest, dat kunt gij niet tegen spreken. Ik wil het niet onder mijn oogen zien riep de heer Gei land toornig uit, maar hield plotseling op toen hij zag dat, Augusta weende- Hij gaf haar de hand en nu vatte zij moed om te spreken. Ach, beste heer Gerland, zeide zij wee nend, wanneer gij wist hoe pijnli|k dit tooneel voor mij is, een tooneel, dat ik heb veroorzaakt, zij het dao ook buiten mjjn schuldals gjj wist hoe drukkend het voor mi] is in mijne positie, dat ik de oorzaak ben van oneenigheden in eene familie, van wier goedheid en welwillend heid ik voor het oogenblik afhang, dan De Londensche Trades Council en het Acht uur dag comité maakt alle toebe reidselen voor de gewone betooging in Hyde Park op Zondag a. s. Voortdurend doen de meest uiteenloo pende berichten over de houding der verschillende mogendheden met betrek king tot het nieuwe Drievoudig verbond tegen Japan de ronde. Zoo vindt de Italiaansche regeering het noodig offici eus te doen tegenspreken dat de verte genwoordigers van Italië en de Vere«nigde Staten te Tokio zich verbonden zouden hebben om de verklaringen van Frank rijk, Duitscbland en Rusiand te steunen. De Weeuer correspondent der Daily News beiicht dat de Amerikaansche gezant te Tokio de ministers van Holland België, Italio, Oostenrijk en Spanje aan zet om met hem Japan te verzoeken, toe te geven aan de eischen van Rus land. Frankrijk en Duitschland. Nog altijd duurt de werkstaking onder de lucifersarboiders van Pantin en Aubervillers voort. In een Zondag ge houden bijeenkomst besloten zij het werk niet eerder te hervatten voordat hun bestuur daartoe besluit Nog steeds heeft de sultan van Ma rokko te strijden tegen oproerige stam men Op eigenaardige wijze liet hij aan zijn onderdanen een door hem behaalde overwinning mededeelen. In de groote Moskee van Fez werd een brief van den sultan voorgelezen, berichtende eene belangrijke zegepraal over de rebellen van Rahamna. Na lezing dezer boodschappen werden 16 afgesneden Koppen van opstandelin gen aan de poorten van Fez tentoonge zoudt gij medelijden met mij hebben en deze zaak laten rusten. Als juffrouw Marie, die er zich zoo op verheugd heeft, u in dit kleed te bevallen, heden avond in een ander verscheen, dan zou dit een verwijt voor mij ziju, dat mij geen oogenblik van vreugde zou kunnen doen genieten. De heer Gerland kuste haar op hst voorhoofd. Gij zijt een goed lief kind, men moet doen wat gij wilt, men kan niet anders. Marie had. geen woord gezegd, maar zij wierp Augusta een donkeren blik toe, toen deze de kamer verliet. Vraag uwen vader toch om vergiffenis, Marie, zei mevrouw Gerland vermanend. Maar Gerland werd opnieuw ongeduldig. Mij niet, riep hij uit, doe dat Augusta, ik ben bedroefd over u, niet beleedigd door u. Vader, zei Marie nu half weerstrevend, half verzoekend, want zij had hem liet, voor zoover haar koel hart daartoe in staat was, geef mij eerst een kus, eer kan ik Diet met Augusta spreken, om wie mij die schoone avond bedorven wordt. De heer Gerland kuste haar. Laat zoo iets niet meer gebeuren, Marie, zeide hij en ging toen heen om zijne kalmte terug te krijgen. Het genoegen was echter toch verstoord, ieder was ontstemd, Felicita was aller onaangenaamst ontroerd door dit tooneel. Haar tehuis verscheen haar weder in het steld. Het conflict tusschen Engeland en de republiek Nicaragua heeft een ernstig verloop genomen, Na afloop van het Britsche ultimatum heeft de Engelsche admiraal Stephenson zijn mariniers te Corinto ontscheept en bezit van de stad genomen. Het definitieve ar.twoord van Nicaragua op het Britsche ultimatum is Vrijdag door di'. Madriz aan admiraal Stephenson ter hand gesteld. In hoofdzaak wordt gezegd dat ae rechtvaardigheid van zijn zaak Nicaragua verbiedt voldoening te geven aan Engeland's eischen, die in stiijd zijn met het beginsel der men schenrechten. Krachtig protesteert de regeering tegen de militaire bezetting van Corinto door de Britten, tegen aile handelingen door den Engelscben admi raai of zijn ondergeschikten op het gebied van Nicaragua te pl9gen, en ein delijk tegen alle middelen van geweld, welke zullen gebruikt worden om Nica ragua tot toegeven te bewegen. Ten slotte wordt in dit staatsstuk opnieuw op arbitrage aangedrongen of op elke andere oplossing overeenkomstig het internationaal recht. In de hoofdstad Managua heerschte groote opgewondenheid De menigte deed een poging ora het wapenbord aan het Engelscne conculaat af te rukken, maar werd daarin door de politie met de revol ver in de vuist verhinderd. De Koninginnen brachten Dinsdagoch tend twee uren door in het Britsch museum oude onvriendelijke licht, alleen haarvader had haar hart gewonnen voor altijd. Me vrouw Gerlaua zweeg, Felicita bepioefde een gesprek aan te knoopen, wat echter schipbreuk leed op de ontstemdheid harer moeder en op de trotschheid van Marie. Zij was verheugd toen een bediende kwam zeggen dat de tatel gereedstond. Het maa! werd tamelijk stil en snel gebruikt, er was ook nog veel te doen voor den avond. Na tafel nam Marie het kleed ter hand, zij duldde bij den vermanenden blik en de ernstige bede harer zuster, dat ■Felicita haar hielp, maar zij weigerde eigenzinnig iedere hulp van Augusta op eene bespottelijk demoedige wijze, die deze meer nog krenkte dan haar hoogmoed. Eindelijk tegen halt zeven was het kleed gereed en nu begaf ook Felicita zich naar hare kamer om zich ie kleeden. Haar slaapkamer grensde aan de laatste ontvangkamer, die het front van het groote huis innamen. Het gebouw was een hoekhuis, de breede voorgevel van het huis lag in een tamelijk levendige straal de oostzijde waar de kamer van de vrouw des huizes en de eetkamer lagen, kwam uit op een groot plein in den westelijken vleugel die in een kleinen netten tuin was ingebouwd, bevonden zich de ver trekken der dochter en de slaapkamers, zoodat de woning der moeder van die der kinderen door de reeks ontvangkamers gescheiden was. De beide zuster3 hadden ieder een eigen slaapkamer en gemeen te Londen. Na in haar hotel het dejeuner te hebben gebruikt, bezochten zij in den namiddag verschillende groote winkels in West-Londen. De hertog en de hertogin van Fife, de markies en markiezin van Lorne, de hertogin van Teek. prins Chris tiaan en verscheiden gezanten schreven in het hotel hunne namen in het daarvoor bestemde register. Naar Het Vaderland verneemt, is een wetsontwerp tot afschaffing van de betaling der gerechtskosten door de ver oordeelden in strafzaken bjj het departement van justitie bijna gereed. Het is nog door den minister Smidt bewerkt en is thans met het advies van den Raad van State teruggekomen en in nadere overweging genomen. Voor een paar dagen meldde De Tel., dat door de departementen van marine en koloniën geen jongelieden meer worden aangenomen ter opleiding van officier van gezondheid bij de zeemacht of bij het leger in Oost Indie. Naar wp vernemen, is deswege nog geen beslissing genomen en zijn de op dit stuk bestaande koninklijke besluiten nog niet herroepen. Het moge waar zijn, dat men bij het departement van koloniën aan artsen de voorkeur geeft en niet dan bij uitzondering jongelieden tot officier van gezondheid laat opleiden, bij het ministerie van marine is voor het oogenblik van een verandering in de bestaande regeling zelfs geen sprake. Vad. De Mei beweging te Amsterdam is kalm verloopen. In Plancius sprak Reens voor een goed bezette zaal. Hij beweerde dat de le Mei niet alleen een schappelijk een klein nët boudoii, dat naast de danszaal in den tuin uitzag en heden op Marie's bevel veranderd was in een kleinen bloementuin, waartoe de uit springende vensters van den traaien hoek het bijzonder geschikt maakten. Het was de slaapkamer van Felicita, die, slechts door portieres gescheiden, liet naast aan dit kabinet grensde, een licht spaanscb- groen scherm was tot bescherming voor de deur gezet en wnd nu op zijn beurt bezet door het dichte loot van oleander- en oranjeboonien en bloeiende bloemen. Felicita verheugde zich hartelijk, dat zij eindelijk eens alleen was, de lange rit in de frissche winterlucht, de aandoening der ontvangst en de daarop volgende on aangename tooneelen, dat alles had ver. moeiend op haar gewerkt Zjj schoot den kleinen leunstoel dicht hij den flikkerenden haard en naar het spel der vlammen starend, vielen haar de vermoeide oogen spoedig toe. Zij sliep gerust en vast, wei een uur lang, en ontwaakte eerst op het geklop vaji een kleine, nette naaister, die heden in de plaats van Lizette als kamenier dienst zou doen- Verschrikt sprong Feliciu op is het reeds zoo laat vraagde zij, ik ben nog op verre Da niet klaar. Ga gij echter maar heen, ik ben gewoon mij zelf aan te kleeden, alleen de laatste hand kunt gij aan mijn toilet leggen en daarvoor zal ik schellen. Zij begon nn vlug het lange zwaite haar uit elkauder te doen, dat, blinkend

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1