TWEE BRUIDEN. i\o. 911. Woensdag I 1895 lle Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen. F. DIELEMAA, AXEL. Noord en Zuid. 9. FEUILLETON. a mar a. 4XËLSCHE COI liWT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Naar aanleiding der besprekingen in e Belgische kamer over de opening en iuiting der grenzen voor den invoer van ee uil Nederland, ontving het Handels- Uid van Antwerpen van een landbouwer It den ointreü van Lier het volgende arakteristieke gezegde »De landbouwers zijn hier allen tot kkoord om te zeggen dat, indien Holland en jaar gesloten bleef, wij niets meer p stal zouden hebben dan bokken en aiten.c Hetzelfde blad ontving nog van zekeren een schrijven, waarin deze verklaart at, hoe dankbaar de kleine landbouwers i België den minister De Bruyn ook |ogen zijn voor het tijdelijk openen der renzen, alsook voor het antwoord dat ij den razenden protectionist Thienpont af, zij toch weten.* uit reeds vroeger janomen inlichtingen, dat de minister iet half genoeg zegde, niet krachtdadig finoeg was. >M. de Bruyn zegd.e - zoo schrijft dat van de negen gevallen van .footziekte of mond- en klauwzeer jr slechts 5 werden waargenomen bij Vee, dat uit Holland kwam. Maar hij had er kunnen bijvoegen, dat tiie Hollandsche beesten gezond over de grenzen kwamen, en te Gent gedurende acht dagen hadden gestaan in stallen, •welke reeas besmet waren. Men begrijpe toch dat de veeboeren uit onze streek, die in Maart de opening der grenzeu vroegen. eer zij die vraag inzenden, heel den Hollandschen veestapel hadden onderzocht, en niet zoo j Roman van G0L0 RAIMUND. UIT HET DuiTSCH VERTAALD DOOR l Gij zjjt zoo goed, mevrouw Gerland, „onvermoeid mij daarin te onderrichten, ik betreur het vaak, dat ik eene zoo domme L' I leerlinge ben. q I Nu, dat zult ge wellicht later oofc van I uwe leerlingen kunnen zeggen, meende I mevrouw Gerland. Dat hoop ik niet, zeide Felicita, het is 0 een moeilijk beroep dat ge gekozen hebt, 0 maar het brengt zijn zegen mede, en uit 0 het zaad dat gij strooit, kan ook dankbare ö-j liefde en een goede verstandhouding ont- I kiemen. En waart ge werkelijk dom in it datgene, wat de wereld geschiktheid noemt, I dat alles wordt vergoed door de goedheid I (fes harten en die schenkt God, niet de t5 1 wereld. I De jonge gouvernante zag haa>-dankbaar 1 aan en verstoutte zich Felicita de hand 1 te reiken, welke deze vriendelijk drukte. 1 Mevrouw Gerland gaf geen acht op dit antwoord, dat zij in stilte waanwijs noemde, i zij wilde zich niet ergeren. Niettemin zult ge u verwonderen, ging dom zullen zijn den invoer te vragen van vee, dat hunne stallen besmetten kon. Daarbij, zegt de laatste maatregel, door den minister genomen, niet genoeg dat hij zelt niet gelooft aan het bestaan der ziekte in Holland Het besluit, waardoor het Hollandsch vee weer geweigerd wordt, draagt den datum van 18 April, doch de maatregel is eerst van toepassing den 27 derzelfde maand, dus negen dagen later. Negen dagen laDg geeft hij den Hol landers nog tijd om hun vee bij duizen den stuks over de grenzen te zenden want men begrijpt dat in zulke om standigheden de toevoer eerst voor goed moet beginnen, zoo talrijk dat de vee artsen geen tijd hebben om bij het ingevoerd vee de noodige waarnemingen te doen en er zoo gelegenheid is, om als er ziekte bestaat, zieke dieren binnen te brengen. Doch de Hollanders zolf redeneeren zoo niet. Zij begrijpen dat het in hun eigen belang is, geen ziek vee naar Belgie te zenden. Na gewezen te hebben op hetgeen een paar Hoilandsche bladen schreven, o. a. op de door ons overgenomen waar schuwing, aan het adres van onze regee ring, om toch alles te doen om den uit voer naar den vreemde geopend te hou* den, schrijft C.: „Men ziet hoe bezorgd de Hollanders zelf zijn voor de reputatie van hun vee, omdat wij weten en ondervinden dat het geringste verdacht geval hun een bron van winst afsnijdt. Doch laat mij oen ander geval aan- zijvoort, zich tot Felicita wendend, hoe mejuffrouw Schuster juist hier gekomen is, daar ge wellicht nooit haren naam gehoord hebt. Predikant Schuster was een vriend uit papa's jeugd, dien hij in lange, lange jaren niet gezien had en van wien hij, naar mjj dunkt, in weerwil van de genegenheid, die hij voor hem gevoelde, weinig heeft gesproken. Gelukkig heeft predikant Schuster meer over mijn vader gesproken, zoodat juffrouw Augusta zich zijner herinnerde, toen de dood verleden jaar haar van haren beschermer beroofde. Toen nam zij het loffelijk besluit als gou vernante hare moeder, die ze tot dusverre verpleegd heeft en vijf zusters te onder houden, wendde zich met dit doel tot uwen vader, die haar dadelijk uitnoodigde voor loopig bij hem te komen en daar gij ons eigendunkelijk verlaten hebt en Marie, dat uitgelaten ding, nu toch iemand hebben moest, met wie zij hare dwaze grappen moest kunnen uitvoeren, zoo was mejuffrouw Schuster, die bovendien van Marie's elegante manieien veel leeren kan, inderdaad welkom. Ditmaal was het Felicita die bloosde bij deze onkiesche geringschattende rede. neering Al hare goede voornemens ver getend, zweefde een bitter antwoord op hare lippen, die het arme jonge meisje in bescherming wilden nemen, toen de deur geopend werd en het uitgelaten ding met dm heer Gerland binnentrad. Toen werd alles naar den achtergrond gedrongen balen. Onder den titelSmokkelhandel van vee vonden de lezers In het Handelsblad bijna dagelijks berichten uit Turnhout en andere punten der Hollandsche grens over hot in 't geheim binnenbrengen van Hollandsche beesten. Die beesten werden in beslag geno men, op stal gezet, geslaght en de smok keiaars werden door de rechtbank ver oordeeld. Welnu, heeft men op dit overgroote getal runderen, die ondanks het verbod van invoer binnen gebracht en in be slag genomen werden, èen ziek beest bevonden Geen enkel. V in geen enkel punt der grens is mij een dergelijk geval ter oore gekomen Laat ons den blik door ons land wen den? Een veekweeker onzer streek kocht op 22 Febr,, dus lang vóot dat de mi nister de grens tijdelijk opende, op de groote toor van Ciney negen ossen. En toen zijne beesten op stal kwamen, bevond hij dat allen door het mond en klauwzeer waren aangetast. Dit is geen afzonderlijk geval, want het kwam voor bij verschillende zijner vakgenooten in Oost- en West-Vlaande- ren, die tót 80 beesten gelijk kochten, en God weet, indien de veeartsen eens spreken wilden, hoeveel honderden van die gevallen zij zouden kunnen aanhalen tegen de slechts enkele veidachte geval len, die zich op de Hollandsche grens voordeden De veeartsen, ha, ja, daar zit de knoop! Ik zal mij wel wachten, die beambten Felicita vloog haren vader in de armen, die haar stilzwijgend omvat hield en ver rukt in de lieve oogen blikte, welke hem herinnerden aan een lang vervlogen tijd aan jeugd en liefde, aan alle zaligheid des harten en aan een dierbaar graf. Sedert het jaar waarin zij afwezig was geweest, was zij nog veel meei gaan gelijken- op zijne gestorven gade, hare vormen waren ronder geworden, haai gevoel dieper en inniger. Mijn goede beste vader, fluisterde zjj, God zegeue dezen dag en behoede uik heb Hem gebeden, dat Hij mij goed aan u zou laten maken, wat ge eens om mjj geleden hebt, dat ik de vreugde en de troost van uwen ouderdom moge zijn. Mevrouw Gerland had alleen de laatste woorden gehoord en deze waren voldoende, a' hare oude gevoeligheid en ijverzucht weder op te wekken. Troost, riep zij spottend uit, mijn God, Felicita, wie u hoort, zou denken dat uw vader ongelukkig is. Mij schijnt liet toe, dat hij dit jaar recht tevreden isten minste rust en vrede hebben gewoond binnen deze muren. Felicita antwoordde niet, zij maakte zich los uit de armen haars vaders, om Marie te begroeten, die van haren kant niet al te teeder was. Marie was, sedert de zusters elkander gezien hadden, weinig veranderd zij was nog voller geworden, hare zwaarlijvigheid was nu op de grens van het nette. Het rosachtige haar, dat bij het publiek in wantrouwen te bren gen, maar 't mag toch wel vreemd ge noemd worden, dat men bij het goede, zoo gezochte Hollandsche vee zoo ge makkelijk verdachte gevallen vindt, als men er op de markt van Ciney, waar er met dozijnen komen, die in de stallen in en rond de gemeente verspreid wor den, geen enkel ontdekt, vóór dat vee boeren de beesten gekocht en op stal hebben Moeten wij dan geiooven wat een onzer veekweekers uit den polder ons met oprechte boersche openhartigheid zegde: De veeartsen, dat zijn de microben, die den ministerzetel ondermijnen?* En 't schijnt zeifs dat die microben wroeten tot in de buieelen van het mi nisterie toe. Immers, daar zitten ambte naars, die nu hier, dan daar eene bijdrage schrijven voor dit of geen landbouwblad, bijdrage, welke alsdan, omdat zij, zooals men zegt »van 't ministerie komt, meer waarde heeft. Doch, wie eenigszins be voegd is, ziet de adder onder onder de palingen. Men moet het goede en voor onzen kweek zoo noodige Hollandsche vee ver dacht maken ten voordeele van het veel geringere, weinig melkgevende Waalsche rasmen gaat verder, naen wil den minister doen verdenken van te hande ier? uit persoonlijk eigenbelang, men zoekt poliiieke driftep op te wekken, wa it wij behoeven het niet onder stoelen of tanken te steken dat de meerderheid van het per&oneel der administraties nog altijd een wit voetje in de logie heeft. Dat MM. de protectionisten wel oppas sen in hunnen uitzinnigen oorlog tegen zij in volle lokken droeg, deed de blank heid van haar tint schitterend uitnomen en maakte geen onaangenamen indruk. Maar hare trekken, die sinds een jaar een aanmerkelijk vasleren vorm hadden aan genomen, hadden vaak een uitdrukking van de koudste zelfzucht en der. meest kwetsenden hoogmoed, wat zij tenminste voor Felicita niet altijd vermocht te ver bergen. Felicita gevoelde iets daarvan, zelfs in den kus die hare zuster haar gaf. Maar dit wekte niet zooals eertijds een bitter gevoel in haar op, zij wendde zich tot haren vader, zij overlaadde hem met. teederheid, zonder te letten op de verbazing harer moeder, het was, als wilde zjl in deze eene ure al de verzuimde liefde in halen van vroeger jaren, En het gelukte haar, nooit nog had zij Hem zoo vroolijk, zoo stralend van geluk, zoo spraakzaam gezien. Marie's kwade luim nam intus- schen toe, te meer, daar zij niemand vond, waarop zij die met grond kon botvieren, en toen er een oogenblik stilte in de kamer heerschte, zoodat zij door allen gehoord werd, zeide .zij tot de gouvernante, die intusschen tot haren arbeid was wederge keerd Augusta, gij kunt het kleed mede naar nw kamer nemen, ik denk, dat vader en Feliciia het wederzien even gaarne zonder getuigen zullen vieren. Vergeef mij, zeide Augusta, ik zelve heb daaraan gedacht, maar gij hebt vooruit gezegd, dat ik het kleed hier moest gar- neeren eD ik waagde het uiet een jiauze

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1