No. 890. Zaterdag 10 Februari 1895. 10e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Z ee u wsch - V I aa n deren. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. ii. FEUILLETON. De overwinning der liefde Binnenland. (huwt. Dit Blad verschijnt eiken Diasdag:- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/ 2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zooals 'men weet moesten Maandag te Gent verscheidene patioons terechtstaan wegens het in strijd met de wet uitbe talen der loonen aan hun arbeiders in herbergen en winkels. Twee patroons werden veroordeeld tot 72 boeten van 2 fres. elke boete, een tot 44 boeten van 2 Ircs. elke boete en een vierde tot 36 boeten van 2 fres. De Antwerpsche gemeenteraad heeft zich verklaard voor het beginsel van al gemeen stemrecht op 21jarigen leeftijd en voor proportioneels vertegenwoordi ging bij gemeente verkiezingen. In den Brusselschen raad werden ge lijke voorstellen verworpen. De burge meester en andere doctrinaire liberale leden verklaarden, dat gemeenteraden zich niet met dergelijke zaken moesten inlaten. In een dorpje in het arrondissement Ribeauville, Elzas, heeft iemand onlangs een driekleurige vlag geplant, waarvan de witte baan het opschrift droeg „Vrij heid. gelijkheid, broederschap." Acht en veertig uur lang heeft de Franscho vlag daar gewapperd, totdat de gendarmes kwamen en haar medenamen. Het par ket van Col mar heeft een onderzoek in gesteld, verscheidene huiszoekingen ge daan doch den landverrader" niet ge vonden. Iets dergelijks is gebeurd in Thauville m den nacht van 's keizers verjaardag. Te Berlijn hielden Zondag al de anar chistische groepen der hoofdstad eene bijeenkomst om te protesteeren tegen de anti-revolutionnaire wel. Toen een dei- sprekers zeide dat de tegenwoordige toe vertelling van MAZ RING UIT HET HoOGDUITSCH DOOR A If STA. IV. Van smartelijke gedachten vervuld, met het beeld van Martha voor oogen, zette Friedrich maf den spoortrein zijn reis voort, nadat hij zijn rjjtuig verlaten en den koet sier betaald had In gedachten zat hij in den coupé zonder acht te slaan op de o- verige reizigers, of deel te nemen aan hun levendig onderhoud. Er heerschte onder de passagiers groote opgewondenheid tengevolge der algemeen bekende oorlogstijdingen. Op de stations, waar de trein stilhield, werden de extra nummers der nieuwste couranten uitge roepen, gekocht, gelezen en ijverig be sproken. Hierover waren allen het eens, dat de oorlog onvermijdelijk wasdaarentegen waren de meeningen hieiover verdeeld, of Saksen en de Zuid Duitsche staten daaraan deel moesten nemen, wat velen twijfel achtig, eenigen zelfs niet wenschelijk toe scheen. Deze gewichtige vraag, welke de groot stand onhoudbaar en eene vredelievende oplossing onwaarschijnlijk was, werd hij aangehouden en do vergadering ontbon den. Uit Rome wordt gemeld dat te Acerra. nabij Napels, onlusten zijn uitgebroken wegens de verhoogde octrooirechten op mee!. Een 1000 tal personen bestorm dpn de douanebureau's. Zij waren met knotsen gewapend en sloegen de lantaarns eu de deuren in stukken, plunderden de brandkast, mishandelden den ambtenaar, terwijl diens vrouw van schiik hel be wustzijn verloor. Daarna staken zij het bureau in brand. Zij vermelden ook de mairie, verbrand den de bibliotheek en bestormden de ge vangenis, waar zij echter niet binnen ge raakten. Eene atdeeling troepen uit Caserta maakte een einde aan de onlusten. Er is een rechterlijk onderzoek geopend. Als door een toeval is aan het licht gekomen, dat te Sambucci bij Tivoli het beroemde stadje op korten afstand van Rome, een twintigtal gezinnen van ge middeld zes personen aan alles gebrek hadden. Zeer vele kleine Kinderen zijn er gestorven, omdat moeders of minnen ze niet meer voeder? konden. De ge- lukkigsten der bevolking waren nog zij, die onder de sneeuw distelwortels kon den uitgraven om te eten. Sedert is ge bleken, dat het op twee andere plaatsjes Vicovars en Artena, niet beter gesteld was. De voorname ooi zaak der ellende is het mislukken van den maisoogst ten gevolge van de droogte, dezen zomer. Trouwens, eigenlijk is de ellende oyeial groot en het gemis aan werk algemeen ten plaltelande. Voorstanders van vrijen ste belangstelling opwekte, deed ook Frie dneb ontwaken uit zijne gevoellooze stem ming. Bijzonder echter interesseerde hem de echt Duitsche gezindheid en de vader landslievende taal van een jong Beier, wiens open friseh gelaat hem zeei bekend voorkwam, ofschoon hij zich niet kon her inneren, hem vroeger reeds gezien te heb ben. In dezen oogenblik zeide de jonge man, moet ieder goed Duitscher voor Pruisen staan en het gansche volk zich als één man stellen tegen den brutalen eisch der Fransche regeering. Wat gaan ons de Pruische twisten aan hernam zijn buurman, een oud heer met een diplomatisch gezicht en de orde van het Legioen van eer in zijn knoopsgat. We hebben geen reden, voor Pruisen op te komen en ook de Saksers zullen zich bezinnen. Ik ben wel niet de meening toegedaan, dat wij ons met Napoleon moeten verbinden, maar ik geloof, dat wjj het beste doen, met neutraal te blijven. Ge vergeet, dat wij na den laatsten oor log een verdrag met Pruisen gesloten heb ben, en verplicht zijn het bi) te staan Maar alleen dan wanneer de zeltstan digheid en de eer van Duitschland aange vallen worden, wat hier niet het geval is. Wegens eene bloote kwestie van vorm mag de Beiersche regeering het bloed ha- rer zonen niet opofferen, vooral niet voor Pruisen, dat wij meer moeten vreezen dan handel vestigen er de aandacht op, hoe de toestand nog verergerd wordt door de graanrechten. Een der eerste droeve gevolgen van de toespraakgehouden door czaar Nicolaas, dat hij de autocratip zal hand haven, is geweest een waarschuwing van den ?eactionnairen minister van binnen- landsche zaken, Doernowo, aan alle kran ten. die pleiten voor het laten varen van de autocratische traditien. Alle bladen, welke zich daaraan schuldig rBaken, zul len verboden wordeu. Wat wordt er onder deze omstandig heden van de toegezegde verzachting der censuur, welke men hoopte van de tus schenkomst der jeugdige keizerin Volgens de Polit. Corr. is in Rusland de invoering te verwachten van ver plicht, algemeen en kosteloos volkson derwijs. De czaar heeft zich beslist ten taak gesteld deze belangrijke hervorming in het schoolwezen in te voereh. Volgens een telegram uit Wei Hai Wei aan den Timeshebben de 13 overblij vende Chineesche oorlogschepen ten Z. O. der eilanden van Lioe Koeng Tao po sitie genomen. De Chineezen bezaten nog 4 forten aan dien kant. Volgens bericht aan de Pall Mali zou den tien Cnineesche torpedobooten ont komen zijn. De Chinee»che generaal Taï moet zelfmoord hebben gepleegd wegens de tuchteloosheid der troepen. De Japanners zijn nu ook meoster van de stad Ningtiai, tu&schen Thitoe en Wei Hai Wei. Generaal Notsoe versterkt zich in Mantsjoerije tegen een aanval der Chi neezen, wier optieden jal dreigender wordt In de felle koude hebben de Chineezen liefhebben. Ik vrees de Pruisen niet, die als over winnaars ons een bewonderenswaardige toegeeflijkheid betoond hebben, maar de Frauschen, die steeds de Duitsche onee uigheid en twist benuttigd hebben, om zich ten onzen koste rijk te maken/ zoo als de verwoesting van de Paltz en de roof van den Elza, voldoende bewijst. Niet Pruisen, maar Frankrijk wil den oorlog. Er is hier ook geen sprake van een kwestie van vorm, maar van het wel en wee des vaderlands, van de hoogste goederen van ons volk, van onze vrijheid en eenheid Ik verwonder mij, zeide de oude heer, dat gij, heer dokter, zoo voor Pruisen spreekt, daar naar ik geloof uwe familie deze liefde bezwaarlik zal deelen. In zulk een tijd, hernam de jonge man ernstig, moeten alle bijbelangen verdwij nen, moeten alle klachten zwijgen, al wa ren ze ook nog zoo rechtvaardig. Daarom twijfel ik niet, dat ook mijn vader zijne persoonlijke gevoelens en inzichten zal opofferen aan het algemeen welzijn, dat hij zelts zijn persoonlijke smart zat ver geten en zich niet zal onttrekken aan den roep des vaderlands. Hoe langer de jonge geleerde op deze wijze voortging, des te meer voelde Frie drich zich tot hem aangetrokken. On willekeurig dacht hij aan Martha en aan de familie Huber, die zich in een soortge lijk geval bevonden. Zeer gaarne had wel een bondgenoot, maar zij lijden daar aan zelf zwaar mede. Generaal Notsoe was Vrijdag te Kaiping. Wij ontvingen van den uitgever Kolff en Co. te Den Haag de tweede aflevering van de Lombok-expeditie door W. Cool met illustraties van G. B. Hooyer. Deze aflevering bevat een welgelijkend portret van generaal Van Ham, waarvan deooi- pronkelijke teekening aan mevr. de wed Van Ham werd aangeboden. Voorts be vat deze aflevering menige goede iilus- tiatie. In de derde afl. zal bet portret worden opgenomen van overste P. van La wick van Pabst. In 1G afl. van 46 cent zal deze ge schiedenis der Lombok expeditie com pleet zijn. De prijs is zeer laag gesteld met de bedoeling dit werk onder het be reik van het algemeen te brengen. j - De grootste aantrekkingskracht inde residentie oefent - zegt de schrijver der Haagsche Kroniek in het Hbld in zijn jongste epistel de afgesloten baan ach ter het Huis ten Bosch uit, omdat daar liet Koninginnetje zich in het vaderlnndsch ijsvermaak vermeit. Talloozen verdrin gen er zich om »het Koninginnetje" te zien doen, wat duizenden op gindsshe vijvers met meer of minder zwier, meer of minder gratie of vlugheid ten uitvoer brengen. Wat hier zoo bijzonder bekoort en een Hollandsen hart goed doet, is alle afwe zigheid van afgemeten deftigheid en stijve I vormelijkheid. Het allerliefste Konin ginnetje rijdt met een meisje van haar Friedrich kennis gemaakt met den hem sympathieken spreker en iets naders van hem gehoord, maar eer hij hem kon aan spreken, hield de trein stil te Miinchen, waai de dokter eu de oude heer de coupé' verlieten en in het gedrang spoedig aan zijn blikken waren onttogen. De vaderlandslievende woorden en ge voelens van den jongen Beier liéten even wel een aangenamen indruk bij hem ach ter en schenen hem tegelijkertijd een waar borg toe voor de toekomst en'een tioost voor zijne liefde. Ook Martha's vader, dacht hij in zichzelve, zal mettertijd zijn' verlies vergeten en zich verzoenen met ons en onze verbintenis. Deze gunstige voorgevoelens werden nqg versterkt op zijn verdere reis en deden zijn hoop herleven. Overal waar hij kwam vond hij een echt Duitsche stemming, een nauwelijks gedachte deelneming in Prui sen, een vurige geestdrift voor de eenheid en de eer van het vaderland, die zich lucht gaf in liederen en in woorden. Alle Duitschers te zamen 1 Geen Saksen, geen Beieren, geen Prui- sen meer. Leve het eenige Duitschland. Zij zullen hein niet hebben, den vrijen Duitscheii Rijn Wij willen zijn een eenig volk van broederen Leve de koning van Pruiseu Weg met de Franschen Weg met Napoleon

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1