f0e Jaarg. No. 87 4. Woensdag 10 December 1894. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-V laanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Voetpaden met de Kunst werken. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. 4XELSCHE coi rant. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naai plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlp tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van AXEL. brengen ter kennis van belang- hebbenden, dat te beginnen op Zaterdag 20 dezer van wege de gemeente eene algemeens OPNEMING zal worden ge houden van de Axel, den 18 December 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM. Secretaris. Een eigenaardig proces werd Donder dag te Hormanstadt -gevoerd, dat een nieuw licht werpt op den strijd der Roemeenen in Transsylvanië voor hun nationaliteit. Veertien jonge meisjes ver schenen voor de rechtbank, aangeklaagd wijl zij gedurende het geheele proces van Klausenburg, cocarden hadden gedragen rnA de Roemeenscbe kleuren, rood, geel, blauw. Altijd hebben de Roemeenen deze hun nationale kleuren mogen dragen eerst in den laatsten tijd heeft de Hon gaarsche regeering het verboden, Een aanzienlijke menigte was in de gerechtszaal aanwezig. De veertien be scbuldigden verschenen met de gewraak te kleuren versierdalvorens nog de rechters van hun verbazing waren beko meu, verklaarden de meisjes eene plech tige belofte te hebben afgelegd, dat zij haar geheele leven iaug de kleuren zou den dragen, die het zinnebeeld harer nationaliteit zijn. Het publiek juichte d6ze vei klaring uitbundig toe, terwijl de rechtbank, door dit alles van streek gebracht, de behan deling der zaak verdaagde. Volgens de lijst der afgevaardigden in den Duitschen rijksdag, gerangschikt naar de partijen waartoe zij tebooren, tellen de conservatieven 55 leden en 6 hospitanten, de rijksparty 23 leden en 5 hospitanten, de Duitscti sociale-hervor- mingspartij 15 leden, het centrum 96 leden en 4 hospitanten, de Polen 19 le den, de nationaalliberalen 46 leden en 6 hospitanten, de vrijzinnige vereeniging 13 leden en 1 hospitant, de vrijzinnige volkspartij 22 leden en 1 hospitant, de Zuid-Duitsche volkspartij 11 leden, de sociaal democraten 46 leden, terwijl 27 leden tot geene partij belmoren. Een der Duitsche bladen bericht in ronde woorden, dat er een gespannen verhouding bestaat tusschen keizer Wil helm en den koning van Wurtemberg. Bij de kiezersmanouvres in den hertst is een geschil tusschen beiden ontstaan over militaire aangelegenheden, tengevol ge waarvan de koning van Wurtemberg naar Stuttgart terugkeerde. Zelfs de gewisselde woorden bij den twist moeten niet onbekend zijn gebleven. In verband met dit bericht laat het zich verklaren, dat bij diezelfde manoeu vres verscheidene bondsvorsten door plotselinge, verrassende ongesteldheden werden aangegrepen, die hen verre hiel den van bet terrein der oefeningen, waarheen zij met groote opgewektheid waren gereisd. Tot president der Zwitsersche bonds republiek voor 1895 is gekozen de heer Zemp, thans vice president en chef van het departement der spoorwegen. Voor de eerste maal zal aan het hoofd der bondsrepubliek en katholiek conservatief staan. Tot vice-president is benoemd de neer Lachenal, chef van het departement van buitenlandsche zaken. De heer Zemp werd gekozen met 128 van de 169 uitgebrachte stemmen, de heer Lachenal met 111 van de 163 stem men. In een schrijven van de Neue Freie Presse beweert de Oostenrijksche gene raal-majoor Negielli, dat hij niet Ferdi nand de Lesseps zijn roem wil ontne men, doch dat zijn vader, ae ingenieur Alois, ridder Negrelli von Moldelbe, het plan tot kanaliseering van de landengte van Suez eigenlijk heeft ontworpen. In 1858 werd Negrelli door den Khedive Said pacha tot inspecteur-generaal der Suez werken benoemd, doch hij kon de vrucht van zijn arbeid en talent niet plukken, daar hij in hetzelfde jaar stierf. De Lesseps verkreeg in 1859 door aan koop alle betrekkingen en geschriften van Negrelli. Bij de opening van het 3u ez-kanaal werden De Lesseps en zijn mede arbeiders gevierd, doch Negrelli zelfs niet herdacht. 't Is nogal fideel van meneer Negrelli, dat hij met deze bekendmaking gewacht heeft tot De Lesseps overleden was. Aan czaar Nikolaas worden verschil lende goede bedoelingen en zelfs reeds daden toegeschreven, eiken dag wat an ders. Zoo weet men thans weer te verbalen, dat de nieuwe czaar er in ge slaagd is een verzoening tot stand te brengen tusschen keizer Wilhelm en den 16. VERTELLING VAN HVS§ WACHESIIIUSESr. UIT HET HOOGDUITSCH DOOR ANNA. Er ontstond een groote beweging cp het. kleine vaartuig, de matrozen werkten, de kok en de dienstbode stormden naar het dek. Ook de reusachtige stoomboot had de vaart getemperd en voer op een afstand van eenige honderd schreden het jacht voorbij. De passagiers kwamen bij elkander om het jacht, te zien waarop iets ongewoons moest geschieden, want recht op, de armen uitgestrekt, stond een jonge vrouw in licht gewaad op de bank van het dek, de eene voet op den leuning der borstwering geplaatst, de handen uitge strekt naar de sterrenvlag die op de stoom boot wapperde. Cordelia had deze vlag herkend op het oogenblik, waarin zij, zich verraden, ver kocht ziende, met een besluie vol vertwij- feling was opgesprongen zij had op de A merikaansche passagiersstoomboot den naam Georgia gelezen, dezelfde, die voor korten tijd op de reede van Marseille in de nabgheid van hun jacht gelegen hadt waarvan zij den stuurman als oude be kende uit baar vaderland aan boord had ontvangen. Tot hemharen redder, of zich begraven in den vloed, met dit plan zweefde zij nu over de golven. De Foïx, haar plan radend, waagde het niet haar te naderen, want één zwenk van het schip en zjj was verloren. Ik bezweer u, riep hij ademloos uit, hij de zaligheid van mijn vader, ik heb berouw over datgene wat ik deed, gij hebt het gehoordGebied slechts en alles zal geschieden Maar zij verstond hem niet. Zijn woor den stierven weg in het geweld van den nu met kracht uit de pijpen gedreven stoom, want de commandant van de stoom boot veiraoedend, dat op het jacht een ongeluk gebeurd was, had snel gestopt. Signaalfluiten weerklonken, alles liep aan boord bij elkander, en het jacht dreef wil loos met de bakboordszijde naar zijn ge vaarlijken buurman toe. De matrozen za gen slechts hunne meesteres zooals zij daar op de borstwering stondzij zagen hoe de nieuwe eigenaar haar naderde, haar met geweld wilde omvatten en terughou den. Een luide kreet. Cordelia als door waan zin aangegrepen, toen zij zich voelde aan geraakt door De Foix' armen, stortte zich in den vloed. Zij had gezien hoe van de stoomboot een boot met volk bemand werd nedergelaten, maar zjj had hare he- hertog van Cumberland en dat de zoon van laatstgenoemde bij zijn meerderja righeidsverklaring in 1898 tot hertog van Brunswijk zal geproclameerd worden. De Japanners hebber» nog steeds het oorlogsgeluk aan nunne zijde. De Chi- ne6sche post Kimkwato is nu veroverd na hardnekkigen tegenstand, 25000 Ja panners zijn ontscheept om naar Peking op te rukken, Fuchow is zonder tegen stand bezet en op Korea hebben de op roerige Tonhaks duchtig klop gekregen. Die arme, arme langstaarten De opbrengst der rijksmiddelen in No vember is zeer gunstig geweest en be droeg ruim 2 millioen meer dan Vu der laming en l«/4 millioen meer dan in Nov. 1893. Er is nameiijk 8*/« ton meer ont vangen uit de directe belastingen en 7 ton meer uit den suikeraccijns, en ook een deel der andere middelen h6elt meer ingebracht. Die gunstige cijfers hebben bewerkt dat de elf afgeloopen maanden al bijna 3 millioen meer hebbeD gegeven dan in 1893. Bijna de helft daarvan, 14 ton, sproot voort uit de directe-belastingen. De grondbelasting en het personeel ga ven te samen een ton meer. Uit de ver mogensbelasting is reeds ƒ35.000 meer ontvangen dan de raming van 6.800.000 voor een geheel jaar (de ontvangst loopt echter over twee dienstjaren) en uit de bedrijfsbelasting is ruim 19 ton ingeko men. De vergelijking tusschen beide jaren is echter moeilijk omdat de vermogens- zinning verloren. Wat is dat? riep na een korte pauze een krachtige stem van de boot tot den kaptein van het jacht, terwijl twee ma trozen van de boot de ongelukkige na sprongen en de overigen een bewustelooze er in geholpen hadden. 't Heeft niets te beduiden riep de ka pitein van het jacht, op de ongelukkige wijzend en met een juiste wending geluk te het hem van de stoomboot los te ko men. De boot roeide terug. Een der officie ren van het schip, die zich daarin be vond, boog zich over de onmachtige en vatte hare pols. Plotseling schrikte hjj getroffen terug. Zijriep hij uit. En ook hare moeder kwam gisteren te Marseillle bij ons aan boord Maar zij leefter is niets ver loren Hij knielde naast haar in de boot neder en hield zich met haar bezig, tot zij eindelijk de oogen opsloeg. Tot zich- zelve gekomen, herkende zij hem, met wien zij voor korten tijd nog gesproken had van haar vaderland en de gedachte, dat weder te zullen zien riep een lach van zaligheid te voorschijn op haar afgemat gelaat. Het jacht laveerde intusschen, onzeker of het den ouden koeis nog houden zou. Aan het roer stond De Foix, treurig de boot nastarend. Een zonderlinge vrouw, fluisterde hjj, en dien Pablo moest ze in handen vallen En aan de kajuit zat, in elkander ge doken, het gelaat in de handen, de dienst bode en weende om het lot van hare schoone meesteres. XII Arabella. Toen Cordelia na een lange en diepe sluimering van vermoeidheid de oogen wedbr opsloeg, bleven die verbaasd, vei- ward rusten op het lage dek boven haar. Zij zag de donkere met vergalde lijsten gegarneerde vakken der enge wanden, ge voelde en onderscheidde allengskens de beweging van het schip, het dofle regel matige werken der machine, luisterde naar de gedempte "erwijderde geluiden, naar het ruischen om zich heen en langen tijd beproefde zij, bewegingloos daar nederlig gend, hare gedachten te rangschikken, zich een voorstelling te maken waar zij was. Dat was niet de enge slaapkamer der Sirena en evenwel bevond zij zich toch op een schip. Hare sluimering had wel hare zinnen tot kalmte doen komen, hare zenuwen gestild, maar de spanning, die haar zoo lang de borst had gefolterd, keer de weder, de bange druk legde zich op nieuw op haar hart Toen echter drong plotseling een zonnestraal daar binnen De herinnering aan hetgeen was voorge vallen. Met een lach van verlichting vouwde zij de handen op de borst, sloot

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1