No. 867. Zaterdag 24 November 1864. IÖe Jnarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee li wsch - V l aanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. 9. FEUILLETON. Binnenland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Ad ver ten tien van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlpk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De nota, waarbij de regeering der Ver eenigde Staten haar bemiddeling tusschen China en Japan aanbiedt, moet als volgt luiden .Indien de Vereenigde Staten in de gelegenheid waren, door hun goede dien sten een vergelijk tusschen China en Ja pan tot stand te brengen, zou Japan het dan strijdig met zijn belangen achten, in dien de Vereenigde Staten in dien zin handelen De Japansche regeering heeft hierop geantwoord, dat de ministers van den Mikado raad zouden houden, ten ein de het voorstel van bemiddeling der groote Amerikaar.sche Republiek te o- verwegen. Een Japansch blad, de Yorodzu Choco, zegt het volgende omtrent de inneming van andeie mogendheden in den oorlog tusschen China en Japan „Nauwelijks heeft Japan zijn reuzentaak, de tuchti ging van China, begonnen, of allerlei mogendheden trachten tusschenbeide te komen. Hiertegen verzetten wij ons bepaald. Hetzij wij onze tegenstanders vernietigen, of dat hij het ons doet, de oorlog be hoort tot het einde toe volgehouden te worden Alle tusschenkomst van ande ren moet onmiddellijk worden tegenge gaan. Wij zullen er tegen protesteeren op een wijze, die geen twijfel overlaat. De Japansche regeering heeft thans aan den Amerikaanschen gezant te To kio, op het aanbod van bemiddeling, ge antwoord, dat de Japansche legers zoo groot succes hebber., dat China recht stieeks aan Japan voorstellen mo9t doen. VERTELLING "AN HAHTS ffiCHENHIISEN. UIT HET HOOGDULTSCH DOOR ANNA. Maar zij had geen tijd om tot zichzelve te komen de mannen in herderdracht die haar buiten moesten ontvangen, stonden nog voor het portaal met de brandende kaarsen in de hand, wier schijnsel reikte tot aan de donkere kronen der pijnboo- men de nieuwsgierigen, die voor de ka pel verzameld waren, voor het meerendeel verschrompelde gestalten in lompen gehuld, drongen vooruit om haar te zien en toen bracht plotseling een luid gejuich haar weder in verwarring. Het was een schel en veeltonig beige- klingel twaalf muildieren met vossen staarten aan de halsters, vooraan een A delantero, een voorrijder in bont postiljons kostuum, kwamen voor het portaal door twee andere postiljons geleid lieten zij lustig hun geklingel hooren, terwijl de Adelantero, een knaap in Catalonische kleederdracht, zich nieuwsgierig in den zadel omwendde. Graaf San Julian leidde Cordelia naar Het Japansche leger, onder aanvoering van Oyama, heeft Kinchow verlaten in de richting van Port Arthur. Te Chofoo, naabij laatstgenoemde plaats is gevochten. De Japanners zijn op Ta- liemow teruggetrokken. De Chi neezen hadden 100 en de Japanners 300 dooden en gewonden. Een transportschip met 600 man en 500 koelies, met bestemming naar de Taliebaai. is verbrand alle opvarenden zijn op vier na gered. Zondagmiddag riepen keizerlijke he rauten door de straten van St Peters burg uit, dat de begrafenis van Alox ander III den daarop volgenden dag zou plaats hebben. Drie kanonschoten van de Peter en Pauls vesting kondigden het begin der plechtigheid Maandagmorgen te half elf aan De lijkdienst werd geleid door den metropoliet na afloop riepen de leden der keizerlijke familie den doode een laatst vaarwel toe. Acht generaals droegen toen de kist voor het altaar, waar zij, nadat de czaar den keizerlijken mantel van zijn ovcr- léden vader in de kist had gelegd, werd gesloten. Gevolgd door den czaar, de grootvor sten, de vreemde vorsten, de ministers van het hof, de keizerlijke adjudanten en de hofdignitarissen, voorafgegaan door den metropoliet en zijn geestelijken, werd het lijk naar de graftombe gedragen. Na nog een korte godsdienstoefening werden de overblijfselen van Alexander III in hun laatste rustplaats neergelaten. Het neerlaten van het lijk in den graf kelder werd aangekondigd aan de buiten zich bevindende volksmenigte door ar het rijtuig, aan welks geopende deur zijn bediende stond te wachten en het paar met een diepe buiging ontving. Zwijgend hielp hij haar instappen, volgde haar en met luid schel geklingel zette zich het gevaarte in beweging in de richting der bergen, hun engen steilen pas beklimmend. De lichten in en voor de kapel werden uitgedoofd en opnieuw heerschte er duis ternis in het dalalleen de zilveren rand der hooge rotswanden vormde in grootsch zigzag een verblindende streep tusschen hemel en rotsen. Cordelia gevoelde zich als bedwelmd door dit. alles. In hare verwarring had zij vergeten, haren beschermer vaarwel te zeggen, in de kapel had zij hem niet eens gezien en daarvan maakte zij zich een verwijt Maar graaf San Julian legde dit verwijt het twijgen op, hij sloeg den arm om haar en drukte haar hartstochtelijk aan zjjn hart. Gij zi)t de mijne, fluisterde hij haar in het oor, en geheel afgemat gaf zij zich aan zijne omarming over. VI Aan boord der Sirene. In den schitterenden glans der onder gaande zon lag aan kaap Sint Martin voor Mentone een elegant en slank gebouwd jacht voor anker Het kunstig gevormde beeld eener nimf sierde den smallen boeg, tillerie-salvo's. Onmiddellijk daarna werd op de ves ting de rouwvlag vervangen door de ge wone vlag. Het huwelijk van czaai Nicolaas, dat op aanstaanden Maandag is bepaald, zal ingezegend worden in de kapel van het Anitchkoffpaleis door den metropoliet van St Petersburg, met. assistentie van de metropolieten van Moskou en Kieff. Behalve de leden der keizerlijke fami lie en de naaste bloedverwanten zullen slechts weinige hoogwaardigheidsbekle ders en de leden van den rijksraad tot het huwelijksfeest woiden uitgenoodigd. Voor dien dag wordt de rouw afgelegd. Onbepaald was het nog, ot de gebruike- lijke volksvermakelijkheden zouden door gaan. Te Parijs doet weder een groot schan daal van zich spreken. Onlangs had de firma Allez Frères eene levering voor het leger aangenomen, maar was in ge breke gebleven daaraan op behoorlijke wijze te voldoen. Een gerechtelijke ver volging zou dus plaats hebben. Naar men verhaalt, begaven zich daarop eeni- ge journalisten naar genoemde firma en boden aan voor eene aanzienlijke som, men zegt 100,000 francs, met behulp van een afgevaardigde de vervolging te niet te zullen doen. Zoodra de zaak is bekend geworden, hebben de voorzitters van alle journalis ten vereenigingen te Parijs eene gemeen schappelijke vergadering gehouden om te overwegen, wal te doen tege i die poging tot afpersing van geld. Besloten is een onderzoek te doen in stellen door een commissie. Deze zal bestaan uit vijf onpartijdige personen. en »La Sirena" lazen de huiswaarts kee rende visscher-s daarop. Prisch en helder schitterden de zeilen als de uitgestrekte vleugelen van een reuzenzwaan, even ver blindend stond de zonnetent gedragen door vergulde stijlen op het dek, tot de roode gloeiende bol achter de bergen wegzonk, de zeiler, werden gereefd en de tent op gerold De gasten der hotels aan de Promenade du Midide wandelaars daarop beschouw den door hunne kijkers nieuwsgierig den voornamen «bezitter van het jacht, en zij, die met de sterkste kijkers gewapend wa ren, zouden ten eerste de hooge krachtige gestalte van een man ontwaren, die, be velen gevend zich bezighield met de lie den welke het dek schoonmaakten. Ver volgens zouden zij een vrouwelijke ge stalte bemerken, die tegen de over de zee waaiende avondkoelte, met een wit wollen gewaad gewapend en het aangezicht be schaduwd door een stroohoed, in den aan blik van den afwisselenden oever verzon ken aan de verschansing stond. Lang reeds was het winter geworden aan "-ene zijde van den Alpenketen, welks hoogste en steilste toppen eo, ^hellingen met snt>euw bedekt waren, maar hier be neden heerschte een eeuwige zomer gloei end gekleurd hingen de oranjeappel» in hun donker loof, rozen, geraniums, helio tropen bloeiden in de tuinen, de palmen en de sappige eucaliptus kwamen tusschen Ei wordt zoo wat gedaan om het aard- sche slijk. Uit Weimar wordt de droevige tijding gemeld, dat de Erfgroothertog van Sak sen-Weimar-Eisenach, wiens ziektetoe stand in de laatste dagen zeer was ver ergerd, Woensdag is overleden. Prins Carl August was geboren op 31 Juli 1844 uit het huwelijk van den toen- maligen Erfgroothertog en Prinses So phia der Nederlanden (dochter van Ko ning Willem II.) Hij was sedert 26 Au gustus 1873 gehuwd met Prinses Pau line, dochter van prins Hermann van Saksen-Weimar. Uit dit huwelijk laat de prins twee twee zoons na, van welke de oudste, prins Wilhelm Ernsi, thans erfgroother tog, op 10 Juni 1876 geboren werd. Bij het departement van koloniën is Woensdagochtend van den Gouverneur Generaal van Ned.-lndie ontvangen het navolgend telegram Op bericht dat oude radja zich te So* sari op weg bevond, is gisteren cokmne uitgerukt; dessa omsingeld. Vorst, zoon en zoon van Ktoet gaven zich over. Inmiddels onderwierpen zich te Tja- kranegara verscheidene voorname Bahers. Verzet verbroken. Geen schot meer gelost. Laatste öergkanon terug. Vetter adviseert terugzending twee bataljons. Hij vergat gisteren te melden, dat poeri verlaten was. Koninginnen en u eerbiedig geluk ge- wenscht. Aantal minderen gesneuveld en aan de over de hoogten verspreide villa's te voorschijn op de veranda's, in de tuinen bewogen zich opgetooide, niets uitvoerende menschen, door den winter uit hun land hierheen verjaagd en op de oppervlakte der zee baanden zich de trotsche Messa- gerie-stoomboot.en hun weg. Aan de Sirena werd intusschen de val- reepstrap neergelatendezelfde sterkge- bouwde man volgde de matrozen, die hem in de boot reeds wachtten, en deze Iaat- sté richtte zijn koers naar den oever. 't Was Cordelia die hem zonder aandoe ning nastaarde. Zeven maanden waren voorbijgegaan sedert dien avond, maar van geluk sprak dat vermoeide, haren echt genoot nastarende aangezicht niet. Droo- mend volgden hem hare donkere oogen, in nadenken verzonken liet zij haar blik ken heenweiden over de heerlijke land streek. Haren arm op de verschansing geleund zonk zij op de bank neder. Zij had Pablo, haren echtgenoot, leeren liefhebben, omdat zij hem wilde liefheb ben, omdat zij het voor haren plicht hield hem lief te hebben het was haar gelukt, hem toe te behooren met geheel haar hart, al ontbrak ook aan zijn persoon datgeue, wat de li- fde het waie voedsel schenkteen werkelijk zieleleven, dat ge vorderd wordt voor de sympathetische samensmelting. Met vereering blikte zij tot hem op gedurende de zonnige eerste weken j zjj was gelukkig, als zjj aan zijn

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1