KV' Jaarg i\o. 802. Woensdag 7 November 180 i. Nieuws- eu Advertentieblad voor Zeeuw scli-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. 4. FEUILLETON. Binnenland. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zooals met een enkel woord reeds is gemeld, is czaar Alexander Donderdag- namiddag te kwart over twee ure kalm overleden. Eerst zeer laat is het bericht van zijn ovei lijden officieel bekend gemaakt. Te St Petersburg werd des avonds kwart over zeven dooi' kanonschoten uit de St Petrus en Paulusvesting den volke de dood van Alexander III verkondigd om denzelfden tijd werd het doodsbericht in de straten aangeplakt. Onder de bevolking heerschte, ofschoon men reeds lang op de tijding was voor bereid, diepe verslagenheid. Omstreeks vier uur des namiddags zwoeren op het plein voor het paleis te Livadia, de grootvorsten, daarna de hof beambten, bedienden, miltairen, enz. den eed van trouw aan den nieuwen czaar Nikolaas II. Over de laatste levensoogenblikken van den czaar valt nog het volgende te melden. Woensdag verergerde zijn toe stand zoo plotseling, dat het ergste nabij scheen. In de laatste dagen gebruikt de patient zeer voel melk. De keizer was bij zijn voile bewust zijn toen hij stierf. De keizerin bleef steeds bij hem. De keizer blies zacht den laatsten adem uit omringd door zijn geheele gezin Van het lijk namen de kinderen eu bloedverwanten afscheid, gevolgd door de hofbeambten, de leden van het keizerlijk gevolg en de paleis bedienden. De keizerlijke vlag werd op het paleis halfstok geheschen, onder het gebulder der kanonen, In de laatste dagen was de czaar VERTELLING VAN HANS WACHESHÜSES. UIT HET HOOGDUITSCH DOOR ANNA. De vriend in den nood. De dag was gekomen waarop Cordelia haren beschermer zou wederzien. Heden middag wachtte zjj hem met zekerheid. Zij verveelde zich in hare eenzame ka mer na al die verstrooiingen waren ze voor haar ook niet zonder onaangename aandoeningen geweest, toch hadden ze in haar geheugen een menigte beelden ach tergelaten waaarbij hare gedachten nu vertoefden, terwijl ze zoo alleen was Maar de middag verstreek tevergeefs wachtte zij. De avond kwam en piet hem sloop de onrust hare ziel binnen. Zou meester Bentes veitoornd op baar zijn, omdat zij hem hare ontevredenheid ge toond had Zij dioeg het kamermeisje op, meester Bentes te gaan zeggen, dat ze hem wachttedeze echter bewoonde in het groote hotel eeD andere verdieping, zoodat men eerst naar zijn nummer moest vragen. Na lang wachten verscheen een niet gedrukthij onderhield zich her haaldelijk met verschillende leden der keizerlijke familie. De czarina gebruikte haar maaltijd in het vertrek van den zieke, dat op de zee uitzag. Zij gevoelde zich de laatste dagen beter. Woensdag werden een bekend Pe tersburger chPurg en prof. Wywodzew naar Livadia ontboden, die zich onmid dellijk per expres-trein op weg begaven. Omtrent de beteekenis van deze komst kon mer. niet in onzekerheid verke6ren, prof. Wywodzew is een specialiteit in het balsemen van lijken. Door een Engelsch berichtgever wordt gemeld, dat aan het sterfbed van den czaar ernstige twisten werden gevoerd tusschen prof. Leyden en prof. Zakha- rin, den grooten Moskouer geneesheer. De een verweet den ander, dat hij de ziekte van den czaar niet begreep en den patient veikeerd behandelde. Het manifest van czaar Nikolaas II aan zijn volk bevat o. a. de volgende zinsneden Moge ons het bewustzijn troosten, dat onze smart over den dood van den czaar gedeeld wordt door geheel ons bemind volk. Moge dat volk niet vergeten, dat de kracht en hechtheid van het heilige Rusland in zijne eenheid met ons en in zijn onbegrensde trouw jegens ons ge legen is. Wij echter denken bij deze treurige, maar plechtige stonde van de bestijging van den troon der vaderen, aan het Russische rijk en het onafscheid baar daaraan verbondene czaardom Polen, aan het groot vorstendom Finland, aan de geheele erfenis van onzen ontslapen vader. Van hem nog vervuld, leggen wii voor het aangezicht des Allerhoogsten bediende van het hotel met de boodschap van den portier, dat meester Beutes reeds eergisteren morgen was vertrokken, nadat hij de rekening voor zich eu voor »ma dame" betaald had. Men wist niet waar hij was heengegaan. Bevend over al hare leden stond Cor delia daar, toen de man haar had verla ten. Bentes vertrokken, zonder een bood schap voor haar achter te latenHij had haar alleen kunnen laten in deze wereld, waarin hij haar zoo onvermoeid had rond geleid, maar die haar nu afschuw inboe zemde, sedert zjj reeds drie dagen alleen stond in dezelve, zonder het te vermoe den Maai hij kon toch niet ver zjjnhij was wellicht slechts heen, oBf alles voor de overvaart in orde te brengen Terwijl haar vertrouwen wederkeerde belde zij en gaf bevel, dat men haai dadelijk zou melden als meester Bentes was terugge komen. Dit vertiouwen echter verdween alleng,kens, toen het gevoel der eenzaam heid haie borst meer en meer benauwde, zij vond geen rustopspringend hijgde zij naar adem. Deze verlatenheid maak te hare vrees gaande en de vrees fluistei de haar de ergste vermoedens in. Zij her innerde zich de woorden van haren ar men vader, hoe hij haar den dag vooi haar vertrek gezegd hadMet een be zwaard hart laat ik u over aan dezen man, al is hij ons ook steeds een dienst de heilige gelofte af, steeds als eenig doel de vreedzame ontwikkeling, de macht, den roem Van het dierbare Rus land, het gelukkig maken van al onze geliefde onderdanen voor oogen te heb ben. Het manifest besluit met het bevel om den eed van trouw af te leggen aan hem, keizer Nikolaas, en zijn troonop volger, grootvorst George Alexandro witscb, die zoo lang als troonopvolger getituleerd moet worden, tot God zijn met. prinses Alix van Hessen te sluiten huwelijk met een zoon zegent. Op alle officieele gebouwen te Berlijn waait de vlag halfstok ten teeken van rouw over den dood van den czaar. Een dag waren de schouwburgen gesloten. Bijna in alle Europeesche hoofdsteden ontvingen de Russische gezantschappen de officieele tijding van bet overlijden des keizei s eerst nadat het bericht reeds van verschillende zijden was ontvangen. In de artikelen der Duitsche bladen over den overleden czaar wordt, evenals dit in alle andere persorganen var, Eu ropa geschiedt, vooral de nadruk gelegd op de beteekenis, welke zijn persoon lijkheid voor den vrede had. Geweldig boos moer de keizer van China zijn over den loop dien de oorlog met Japan beeft genomen. Hij heeft alle onderkoningen, gouverneurs van de provinciën en andere grootheden naar Peking ontboden. I.fverig bestudeert Z. M de kaart, en hij moet daarbij tot de overtuiging zijn gekomen, dat het onbegrijpelijk is, waarom de reus China der: dwerg Japan niet kan verdelgen. De Chineesche regeering neeft van Luiker fabrikanten 20.000 geweren en willig belangeloos vriend geweestmaar uwe moeder stelt een grenzeloos vertrou wen in hem, en daar hij een rechtsge leerde is, zoo is hij geheel en al de ge schikte man en wjj hebben geen ander hij heeft zich zooveel moeite gegeven, om een vergeljjk met mijn schuldeischers tot stand te brengen, dat ook ik niet twijfe len durf aan zijne vertrouwbaarheid en hem volmacht gegeven heb. om de groo te erfenis in ontvangst te nemen. Ver trouw ook gij hem dus en reis onder zjj ne en onder Gods bescherming. Hij had dus zonder twijfel het geld reeds ontvangen enzij waagde het niet deze gedachte ten einde te brengen maar hoe moest zij het verstaan, dat hij ook maar een korte reis maakte, zonder het haar te zeggen, haar, van wie hij toch wist, dat zij hulpeloos was zonder hem 1 Slapeloos was haar nacht en met af schuw blikte Cordelia iu het dagende morgenlicht. Als het geld eens verloren was, waarop haar arme vader zoo smach tend wachtte En zij zij bezat niet» dan de weinige goudstukken, die Bentes haar kort geleden had overhandigd ter bestrijding "an kleine uitgaven niets En zonder steun, zonder een deelnemende zielMet ontzetting hoorde zij het in de straat ontwakende leven het alarm vaD het Parijsehe straatrumoer weerklonk haar schril in het hartin eeu woestijn zou zij zich niet zoo eenzaam gevoeld een half millioen patronen gekocht. Alles moet zoo spoedig mogelijk geleverd wor den. Uit Yokohama wordt geseind, dat de Japanners Port Arthur hebben ingenomen Cbineesche bladen verzekeren, dat de Chineezen Koelen Cheng op de Japan ners hebben heroverd en de vijand een verlies van 3000 man toebrachten. De Tweede kamer is bijeengeioepen tegen Dinsdag 13 Novomber des namid dags te 3 uur. De ingeschrevenen voor de militie, die er prijs op stellen om, bij hunne in deeling als milicien, in het garnizoen en het wapen hunner keuze, geplaatst te worden kunnen dj| voordeel verkrijgen, als zij in de maand Januari, aan de in deeling voorafgaande, aan een examen voldoen, waarvan het programma door den minister van oorlog is vastgesteld als volgt 1. Het schrjjven van eene goede lees bare hand. 2. De kennis van de gronden der spel ling van de Nederlandsche taal, welke blijken moet uit een to vervaardigen opstel. 3 De vier hoofd be werk in gen der re kenkunde met geheele getallen. 4. De kennis van het Nederlandsche stelsel der maten en gewichten. 5. Eenige bekendheid met vaderland- scbo geschiedenis. 6. Voldoende kennis der aardrijkst kund6 van Nederland. De militieplichtigon, die met voldoen- hebben. Met bevende handen kleedde zij zich aan. Men bracht haar het gewone ontbjjt, maar zij liet het onaangeroerd door angst gedreven liep zij in de kamer rond, luis terde ademloos naar ieder gerucht voor hare deur, en nu eerst kwamen de tranen haar in de schoone oogen. Zij brachten haar verlichtingmaar des te heviger werd de smart in hare ziel, toen zij dacht aan haar ver tehuis, aan haren ongeluk- kigen, wellicht voor alles bedrogenen va der. Wat had dezen man, die daar ginds geen vrouw noch kind, alleen een arme lijke woning en een betrekking als klerk bezat, wien hare moeder haar gedwongen had te vertrouwen, wat had dien man kunnen verhinderen, met het geld, nadat hij het ontvangen had, de vlucht te ne men En had hjj dit gedaan Dat werd haar tot vreeseljjke zekerheid, toen nu op den vierden dag nog geen bericht van hem kwam. Opnieuw was het middag geworden, het uur, waarop hij gewoon was bjj haar te komen Zij stond daar gekleed met koortsig kloppend hart. Zij wilde heen, de muren benauwden haar. Haar koffer stond sedert verscheidene dagen gepakt, maar waarheen daarmede alsWat zij daar buiten wilde gaan doen, zi) wist het niet. Een ongeluk kon haar overkomen, haar vernietigenhet zou haar welkom

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1