No. 8(>I. Zaterdag 5 November 1894. '10e Jaarg Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sc h- Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Twee Plagen. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bïisiï 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent j voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De heer Snellen, rustend veearts te Chaam heeft onder het opschrift „Twee plagen" een zeer lezenswaardig artikel in de N. R. Ct. geplaatst. Do twee plagen noemt schrijver in de eerste plaats de tongblaar of mond en klauwzeer bn als tweede plaag, veel erger, de tus schenkomst der Regeering in deze. Nadat de maatregelen, zooals die door de regeering genomen worden, ten sterk ste zijn afgekeurd en er verder op gewe zen is, dat de handel op Engeland de oorzaak is van de geheele geschiedenis, iets, dat wij reeds herhaalde malen hebben gezegd en verklaard, gaat de heer Snellen aldus voort Het is dan ook, naar het mij voor- komtongeraden op den ingesla gen weg verder voort ie gaan. De grenzen krijgen wij er toch niet door ontsloten, maar daarentegen gaan die terstond als van zelf open wanneer slechts de buitenlander werkelijk behoef te aan ons vee krijgt, en dat onver schillig of er al dan niet ten onzent mond» en klauwzeer heerscht, en zonder veel te vragen naar onze maatiegelen er tegen Wij zagen het aan België. Daar het evenwel van belang kan zijn den vreemden regeeringen elk voorwendsel tot het verbieden van den invoer van Nbderlandsch vee te ontnemen, bevordere men liever hot natuurlijk verloop der plaag, opdat te eerder bet oogenblie daar zij, dat onze Regeering met gerustheid verklaien kan, dat de ziekte hier te lande geweken is. Wel zou men tegen deze beschouwing kunnen aanvoeren, dat eene vorige épi- VERTELLING VAN HANS WICHENHUSBN. UIT HET HOOGDUITSCH DOOR ANNA. Eerst toen hij haar in een huurrijtuig voor een deftig ouderwetsch gebouw, in hetzelve door hallen en gangen en ein delijk voor een balie gevoerd had, waar achter mannen met diep ernstige gezich ten, met de baret op het hoofd, in zwarte toga's zaten, waarvan er een haar een papier voorlegde, om daaronder haren naam te zetten, en toen Bentes haar op den terugweg gezegd had, dat nu alle formaliteiten voorbij waren en de uitbe taling van het geld spoedig zou volgen, toen eerst werd zij viooUjker en spraak zamer, en Bentes maakte hiervan gebruik, om te trachten haar smaak te doen krij gen in het bonte gewemel van het Babel aan de Seine. Doch dit kon niet geluk ken. De afkeer van haren geleider kreeg steeds opnieuw voedsel, toen hij voormid dags bij baar kwam en zij de sporen van een slapeloos doorzwendelden nacht in zijn verwelkte, anders zoo scherpe trek ken waarnam. zoötie, toen er van eenigerlei maatregel van vétérinaire politie geen sprake was, ongeveer twaalf jaren in ons land heeft geheei scht, maar dit is slechts dan juist, wanneer men de vele lange tusschon- poozen, dat de ziekte zich in het geheel niet vertoonde, er bij rekent, het daar enboven thans, nu zij telkens in haren loop wordt tegengehouden misschien wel meer dan het dubbel aantal jaren zou kunnen duren, eer wij van naar bevrijd zijn. Dit te voorkomen en tevens den boer niet langer noodeloos te plagen, dat moet het streven zijn, daarom moet de thans gevolgde weg verlaten worden. Maar wat dan Niets dan enkel a. behoad der verplichte aangifte opdat de regeering op de hoogte van den stand van zaken blijve b. bevordering van alles wat het snel verloop der plaag kan bespoedigen, b. v. door hel aanmoedigen van kunstmatige besmetting en van het nemen van proe ven met andere voorbehoedmiddelen, ais o. a. de koudwaterkuur, enz. c. zorgvuldige desinfectie, onder ge streng en nauwkeurig toezicht der des kundigeautoriteit, en dat niet enkel, om den stal te ontsmetten, nadat de ziekte heeft uitgewoed, ter voorkoming van het opnieuw uitbreken in dezelfde localiteit maar ook om zoo mogelijk, op aange taste stallen, althans sommige dieren er voor te vrijsvaien, en eindelijk d. in zeer zeldzame gevallen afma king, echter uitsluitend op volstrekt af gelegen plaatsen, als b. v. Ameland. Urk, Noord Beveland, enz. en den nog enkel en al 196n bij het allereerste geval, maar te Haarlemmermeer, te Schagen of in dergelijke streken nooit ofte nimmer. Afmaking is zonder twijfel het eenig afdoend middel, om hoerscbende besmet telijke veeziekten uit te roeien, maar, behoudens hoogst zeldzame uitzonderin gen, eerst dan aangewezen, als de ziekte blijkt met elke geneeswijze te spotten, gelijk b.v. de runderpest, of gevaar voor menschen oplevert, zooals o.a. hondsdol heid of kwade dioes. Ze toe te passen bij gemakkelijk te genezen ziekten schijnt mij beslist verkeerd. Zal hot mond- en klauwzeer voor de hier genoemde maatregelen wijken Wie zal het zeggen? Absolute zeker heid kan daaromtrent niemand geven, maar wel is het zeker, dat men er langs den door mij aanbevolen weg eerder mee klaar komt, dan langs den thans ge- volgdsn en de boer daarbij oneindig minder last en schade zal ondervinden dan thans. Noch de veiplichte aangifte, noch afdoeDde ontsmetting is voor hem een overwegend bezwaar, maar wat hem verdriet en ergeit, ja tot tegenwerking, soms tot verzet priukelt, dat is het na, deel hem door afzondering, opsluiting, cordonsmarktverbod enz. berokkend» Het is dan ook te verwachten, dat er met vertrouwen op algemeene mede werking van de zijde der landbouwers gerekend zoude kunnen worden, wan neer men hem vrij liet in de uitoefening des bedrijfs. En die medewerking achte men niet van gering belang. Tegen den volkswil, tegen den bepaalden wensch der meest direct belanghebbenden in te moeten handelen, is altoos moeilijk en gevaarlijk, daarom slechts raadzaam in bij uitstek zeldzame gevallen. En waar Meester Bentes bemerkte dithij mis leidde haar, wendde uitputting voor, ver oorzaakt door zijn bemoeiingen, door zijn strijd met het Fransche gerechthij bad haar vroolijker te worden, nu ze een rijke erfgename geworden was, sprak haar over de goede berichten, ontvangen over den toestand haars vaders, die zoo gelukkig was, omdat hij haar spoedig zou weder zien en eindelijk volgde Cordelia hem naar de groote opera, naar de Fransche ko medie. Toen beproefde hij, haar naai het Boulevard theater te geleiden, welks voor stellingen zij met belangstelling volgde en waarbij haar steeds maar éen ding lastig was de opmerkzaamheid, welke hare per soonlijkheid opwekte. Ten slotte laidde hij haar zelfs naar het theater in het Café Anglais, om daar te eten tu Cor delia, die in bet begin niets wist van het gehalte der dames, die hunne tafel voor bijkwamen, wier luide heesche stemmen zij uit de appartementjes hoorde weer klinken, bevond zich op haar gemak, tot zij eindelijk op eenmaal van kleur ver anderde, opstond en onder voorwendsel vermoeid te zjjn, begeerde naar huis te gaan. Toen zij meester Bentes den volgenden middag bezocht, was een zekere schuw beid, een zeker mistrouwen in hMre oogen te lezen. Zij was stil, teruggetrokken. Intuftschen deed hij als bemerkte hij mets; in den loop van het gesprek haalde hij de ondervinding leert, dat eenigerlei im» populairs maatregel totaal zijn doel mist, zooals bij de tegenwoordige bestrijding vaD mond- en klauwzeer, daar voorai wordt het hoogst gevaarlijk dien langer vol te houden. „Beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald", zegt het spreek woord. Moge de regeering hot inzien, weldra het alom veroordeelde quaran taine stelsel, met den aankleve van dien. loslaten hoe eer zoo beter overgaande tot het nemen van andore maatregelen, die beter aan het doel beantwoorden dan de tegenwoordige, en zich zoodoende den steun van geheel onze landbouwbevolking verzekeren. 'tls een verdrietig werk in tegen spraak te treden met opvattingen en zienswijze der officieele wereld in weten schap en staatsgezag. In ruime mate üeb ik 't indertijd tot mijn schade on dorvonden. Toch kan 't soms zijn nut hebben te wijzen op wat men verkeerd acht. Ook dat ondervond ik. Ik meende mij dan ook door de vrees misverstaan te worden niet te mogen laten terug houden, mijhe meening, die zeker nu of latei tot haar recht zal 'komen, uit te spreken, en wil hieraan alleen nog toe vougen, dat ik als oud landbouwer en rustend vee arts voorzeker wel levendig belang stel in het onderwerp dat ik be sprak, maar persoonlijk bij den verderen gang van zaken niet hot allerminste be lang meer heb, direct noch indirect. een courant te voorschijn, las de namen der stoombooten, die in den loop der vol gende weken van Havre naar Amerika zouden vertrekken en duidde een daarvan aan als die waarmede men huiswaarts zou keeien want vóór dien tijd zou alles in orde zijn, daar hem reeds van ambtswege de termijn dei uitbetalingwas medegedeeld. Hij voegde hierbij den raad, dat zij de zen korten tijd zou gebruiken, om het leven in Parijs, dat toch eenig was in zijn soort, te leeren kennen, opdat zjj te huis daarvan zou kunnen vertellen hare terughouding toch was dwaas onder zijn geleide toch kon zij overal verschijnen, waarheen hij haar zou leidén hij zou het beschouwen als een teeken van vertrou wen in hem, dat hij toch verdiend had door zijn opoffering voor de familie, als zg zich geheel op hem verliet, Inderdaad oelende dit een gunstige wer king uit. Bentes had haar hier nog geen reden tot mistrouwen gegevendat hij als man verstrooiing zocht, was niet meer dan natuurlijk. Zij reikte hem de hand en beloofde alles. De gedachte aan de terug reis overwon alle bedenkingen, die nog steeds als onzuivere, wellicht cmechtvaar- dige ideeën in haar opkwamen. Hij zou over haar tevreden zijn, verzekerde zij hem met een lachje, dat hem bjj haar zoo ongewoon was. i Sedert dien tijd was Cordelia steeds j aan zijne zgde. Met voorzichtigheid, om haar vrouwelijk gevoel niet te kwetsen, en toch met het doel haar, zg het ook geen smaak in, dan toch verdraagzaam heid tegenover het woeste drijven, de nachtelijke verstrooiingen der wereldstad te doen krjjgen, verzocht hg haar steeds, dat alles te beschouwen als een dolle mas kerade, als zij, onaangenaam aangedaan, zijn arm schudde of haar oog of oor zich beleedigd gevoelde door de nietsbeduidende huldebewjjzen, die men onder deze afge leefde menschen bracht aan hare frissche schoonheid maar zij hield vol, toen Ben tes haar uit een brief harei moeder aan hem de plaafs voorlas, waarin deze hem vroeg, of Cordelia hem ook al die ach ting bewees en al het vertrouwen toonde, dat nij verdiende ter wille der familie. De eeue dag na den ander verstreek en Bentes deed zoozeei zijn best, om haar vroolijk te stemmen. Waarlijk ontbrak het ook verder niet aan onaangename geschiedenissen, die haar teeder gevoel kwetsten. Men zag haar, die in het oog vallende verschijning, aan den arm van een nog tamelijk jong man, men besloot uit de verhouding van beiden, dat zij zijne vrouw niet was, men deed on derzoek bij den portier van het hotel, dat zg alleen onder zijn geleide naar Parijs gekomen waszij vond kaartjes met de schitterendste namen op hare tafel, die in het hotel afgegeven werden en verscheur de ze met afschuw. Zjj vlood ook voq{

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1