Aanbesteding. Gezocht en Gevonden. Zaterdag A Augustus 1894 IOe Jaarff. voor Zeen wsch-V laan deren Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN, AXEL. Burgemeester en Wethouders van Axel, Buitenland. feuilleton. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van ltot 4 regels 25 oent voo- eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlgk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. zullen op Maandag 6 Augustus a. s. des voormiddags 9 ure ten Raadhuize bj enkele inschrijving aanbesteden I. De levering van pl. m. 1200 liter petroleum. II. De levering van 7000 kilo Ruhr kolen. De voorwaarden liggen op de secretarie ter inzage. Axel, 2 Augustus 1894. D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. De Duitsche keizer is van zijn Noorsche reis teruggekeerd. Gedurende den tocht moet de omgang aan boord van de Hohenzollern zeer ou- euwongen z^n Van ceremonieel was geen sprake. Bij de om 1 en om 6 uur gebruikte hoofd maaltijden werden steeds levendige ge sprekken gevoerd en werd op vroolijke manier getafeld. Als de keizer geen staatszaken had at te doen en ook het landschap weinig afwisseling en bekoorlijkheid bood, wan delde hij nu eens alleen, dan weer in druk gesprek met een der heeren uit zijn gevolg of een scheepsofficier op het dek op en neer, inspecteerde de man - schappen, of liet kleine manoeuvres uit voeren ook met zalmvisschen, schiet oefeningen met het pistool en schilderen werd de tijd verkort, 's Avonds werden vaak kunstenaars-soirees gehouden. Graat Eulenburg, de ambassadeur aan het hof te Weenen, speelde daarbij de rol van een „skald", doordat hij door hemzolven gedichte en op muziek ge brachte ballades op Noorschen trant voor droog en tegelijk zijn gezang op de pia no accompagneerde. De grootste ko miek van het gezelschap was de vleu- geladiudant, majoor Von Hüisen. Aller- koddigst moet deze geweest zijn. als bij 's avonds als beoetenaar der zwarte kunst voor Z. M, in het salon verscheen, daar bij gekleed in een rok en grofgeruite lighte broek. Een witgekleed medium >Onkel Hermann," de zeeschilder Carl Saltzmann, en de in den laatsten tijd veelgenoemde diplomaat Von Kiderlen- Wachtef, de tegenwoordgie gezant te Hamburg, stonden hem ter zijde. De schilder Saltzmann trad bij soirees ook dikwijls op als snelschilder, in een fan tastische kunstenaarskleeding met eeni- <*e vegen en halen de caricaturen zijner reisgezellen op het papier brengende. De verjaardag van elk der heeren van het gezelschap werd op bevel des keizers als een familiefeest plechtig gevierd. Deze stelde aan tafel zelf den dronk op het welzijn van den aan zijne zijde /,it- tenden jubilaris in, waarop de heer Von Hiilsen een ter eere des jarigen vervaar digd gedicht voorlas, waarin diens deug den en zwakheden op koddige wijze in het licht en aan de kaak gesteld werden. Morgen of overmorgen wordt de keizer met de Hohenzollern te Cowes verwacht. Diners op Osborne, op de Victoria and Albert en op de Hohenzollern staan op het programma. Niet zoo aangenaam rolt het leven heen van den nieuwen Franschen presi dent. Hebben we een week geleden ge- zien met hoe groote zorgvuldigheid de heer Casimier Perier bewaakt wordt, de omstandigheden maken deze omstandig heden dubbel noodzakelijk. De president ontvangt dreigbrief op dreigbrief en al zullen aie wel niet alle ernstig gemeend zijn, met enkele zal dit toch wel het geval wezen. Thans weder zoekt de Parijsche politie naar een anar chist, die aan den piesident geschreven heeft: »Vier dagen na de teiechtstelling van Cazerio zult gij in de lucht springen.' Al is de oorlog tusschen China en Ja pan nog niet officieel verklaard, feitelijk is hij toch reeds uitgebroken. Op den 27sten Juli is een ernstig zeegevecht ge leverd waai bij een groot verlies aan menschenlevens is te betreuren ook had 25. NAAR HET HOOODÜITSCH VAN (lOLO llAl.nt *1» DÓÓR A. A. v. W. Ofschoon hij zich herinnerde, dat de kunsthandelaar hem reeds voor maanden gezegd had, dat bij hem eene schilden; besteld was van Veronica's penseel, be stemd tot geschenk en Erwin hieruit zag, dat het verhaal van zijne tante een niet minder snoode leugen was dan het eerste in weerwil van den trotschen toon, waarop die leugen werd gezegd, zoo gevoelde hij zichzelven toch verplicht tot de volle waar heid. Zonder het doel van zijn bezoek bij Veronica te vertellen en hierdoor het ge heim ziins haiten prijs te geven, zeide hij alleen, dat hij bij aanwezigheid aldaar de reeds afgemaakte aquarel beschadigd had en vervangen door een even schoone, die bij bezat, omdat hij van meening was, dat juist de meesterschap in de kuust, die Ve ronica bezat, de waarde er van iuoest vor men. Verder was zijn plan geweest, zoo dra hij weten zou, voor wia ze besteld was, de misleiding te bekennen en als plaatsvervanger te verklaren, tol schade vergoeding zou geschonken zijn. Ge ziet, Hortfnse, ook ik ben niet zoo schuldig als het schijnt, zeide hij, haar de hand reikend, ik kon niet gissen, dat ik zelf de ontvanger zou zijn en dat gij mij ner hadt gedacht met zooveel goedheid. een ontmoeting te land plaats. Het Chineescbe transportschip Kous 'Shing werd door de Japanners met tor pedo's aangevallen en zonk nabij het eiland Shopiont. Er bevonden zich 1500 man troepen aan boord, die voor zoover bekend, alle om het le7eu kwamen, uit gezonderd 40 Chineezeri, die door een Fransch vaartuig gered worden. Men zegt dat de in den grond geboorde Kous Shing onder Engelsche vlag voer. Zoowel China als Japan rusten zich krachtig ten strijde toe. Alle reserves van leger en vloot worden in Japan opgeroepen. De Chineesche inwoners ver laten Japan in grooten getale en met meer dan bekwamen spoed. Te Yokohama beweert men dat de onderhandelingen door China onlangs aan geknoopt, alleen dienden om tijd te win nen voor de Chineesche regeering om haar stiijdkracbten te organiseeren. In den vorm van een manifest Ja pan aapt hierin Europa na - beweert de regeering van den Mikado, dat zij nooit iDbreuk heeft gemaakt op de rech ten van China in Korea. Daar China weigerde met Japan mede te werken, handhaafde laatstgenoemd rijk zijn recht om direct den koning van Korea terecht te zetten. Onderwijl had het zijn eischen naar Pekin gezonden, geformuleerd in vier punten. Het Chineesche pantserschip Chenquen is in een gevecht met de Japanners in Kom, laat ons de kleine nederlaag dragen als twee goede bondgenooten, voegde hij erbij met de ridderlijke goedhartigheid, die hij nimmer verloochende tegenover een vrouw, wij zullen ons er van herstellen. Maar zij versmaadde de hand die hij haar aanbood, zij snikte al? een toornig trotsch kind achter haar zakdoek en eerst na een poos zeide zij opspringend En welke voldoening zult ge mij geven voor de wereld Het is zeer gemakkelijk, den naam van een meisje aan de belachelijk heid prijs te geven, als zij geen bescher mer heeft en Hortenseriep hij uit in opbruisenden toorn, neem die woörden terug Zijt gij dan mijn beschermer, Erwin, zeide zij met zachtere stem, terwijl haar opnieuw de tranen uit de oogen sprongen. Ach, ik wist het niet, zeg het mij, zeg hek mij toch eenmaal, opdat ik moed vatte. Had hij haar niet zoo volkomen door grond, wellicht ware deze stelling hem gevaarlijk gewordennu antwoordde hij bedaard Stellig, Hortense, laat het aan mij over in deze zaak voor u op te tie- den. En nu moet ge rust hebben, ik ga nu heen om u morgen naar ik hoop even vroolijk te vinden als gewoonlijk. Mevrouw Yon Marzdorf geleidde hem tot aan de deur. Zoo zijn wij het nu eens, Erwin, zeide zjj met vriendelijken lach, de aanleiding tot alles is eigenlijk toch alleen uw he zoek bij de jonge kunstenares. Zij dreigde hem met den vinger en toen zij zijne verlegenheid bemerkte, voegde zij lachend en verzachtend ei bij Ge be hoeft u niet te verdedigen, ze is te leelijk om gevaarlijk te zijn. Toen Erwin buiten was, bemerkte hjj eerst hoe ongewoon vroeg men ten ge volge dezer pijnlijke scène was vertrok ken. Veronica kon nog niet aangekomen zijn. Hij ging een koffiehuis binnen en beproefde door het lezen eener courant de ontroering te doen bedaren, die hem overweldigde, als hij dacht aan de nade rende beslissing, die deze avond hem bren gen zou. Lang zat bij niet alleen een halt uur later trad een der heeren binnen, die des middags de gasten waren geweest van mevrouw Von Marzdorf. Wel, wel verspreide troepenafdeelin- gen, zei deze lachend, goeden avond, Marz dorf. Zwijgend groette Erwin en de andere ging voortDat was een zeer pikant klein intermezzo, er zijn weddenschappen aan gegaan, wie eigenlijk de bedrogene is. Werkelijk? zeide Erwin, dat is zeer onveistandig, waarde raadsheer, wellicht waren wij het beiden. Och kom, Marzdorf, maak mij niets wijszeg mij maar eerlijk de waarheid, hoe zit de geschiedenis eigenlijk in elk ander Zij berust op een kleine onbescheiden heid van mijne zijde, hernam Erwin, ik heb de schilderij vooraf gezien en het kleine gedicht er achter geschreven. De raadsheer pinkte met de oogen. Gravin Melanie meende, dat gij een waarzegger waart. Hebt ge hoop, dat juffrouw Hortense muzikaal gehoor zal krijgen, iets wat haar helaas tot dusverre ;eheel ontbreekt Toornig stampte Erwin met den voet. Laat mij met rust, Pringsheiui, ik geet er u mjjn woord op, dat ik het was, die iets deed, dat beter was geweest ODgedaan te blijven en laat u dit genoeg zijn en den bedrogene wezen wie wil. Nu, nu, word niet boos, zeide de raads heer lachend, mijnentwege mag het publiek dit zijn ik heb niet meriegewed. Toen ik hierheen kwam reed uwe tante reeds naar gravin Buttlar daar zal de zaak wel be sproken worden zonder ons. Kom hier, laat ons een partij domino spelen, daar van zal de toorn bedaren. Erwin stemde toe en toen het spel om half negen geëindigd was, scheen het hem eindelijk tijd, den gang te wageD, die be slissen zou over zijne toekomst. Veronica's vensters waren verlicht, zij moest nu langer dan een uur thuis zijn en weten, dat er een hart was, dat lief hebbend en vol verlangen harer had ge dacht en haar was de tijd gelaten om dit eerste openbare huldebewijs de rechte be- teekeuis te geven. Ten eersten male trok hij aan de schel harer woning, ten einde zich direct bij haar te doen aanmelden. Was het uur ook een ongewoon, het bijzonder doel van dit bezoek kon dit rechtvaardigen. De oude Sabina verscheen in de deur en zag hem verwonderd en naar hij be merkte ook verdrietig aan. Mevrouw Jiiger is boven in hare ver trekken, zeide zij zijn vraag voorkomend. Ik zou gaarne bij mejuffrouw Elbing aangediend worden, zeide hij. Wantrouwend zag de oude hem van het hoofd tot de voeten aan. Toen vol deed zij zwijgend aan zijn verzoek en da delijk keerde zij terug met het antwoord I dat mejuffrouw Elbing geen bezoek out.

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1