Gezocht en Gevonden. No. 819. Zaterdag 9 Juni 1894. Jaargi Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w sc h - V I a a n d e r e n F. MELKMAN, AXEL. 10. FEUIIiJiETON. Kuitciiland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 aent voor eiken regel meer 5 eent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tof Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TAVEE uren. Zij. die zich niet 1 Juli a. s. op dit blad ab oniieereu, out vangen de tot dien datum verschijnende nummers G RATI S. Het volgend adres is ons ter opname gezonden Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen JOHANNES HEEMSKERK te Hazerswoude, landbouwer, en uitgever van „Ons Streven," weekblad gewijd aan de belangen van landbouw en nij verheid dat hij en ruim drie honderd (800) landbouwers uit alle oorden des lands in het laatst van het jaar 1892 oen a- dres hebben gezonden aan den toen ma ligen Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin zij hunne bezwaren te kennen gaven over de toepassing der »Wet op de besmettelijke Veeziekte," inzonder heid inzake de toepassing dier wet op het mond- en klauwzeei onder het rund vee, en de daarmede gepaard gaande be lemmerende bepalingen voor den vee handel dat, waar ze terecht eenig antwoord op hunne billijke aan de Regeering be kend gemaakte grieven hadden mogen verwachten, dit adres, in de Tweede en Eerste Kamer der Staten-Generaal wel is besproken, zonder dat adressanten ooit eenige voldoening inzake hunne be moeiing voor een belangrijken lak onzer Nederlandsche volkswelvaart werd ge schonken dat, welverre van zich daarmede te vreden te stellen, adressaht, mede uit naam zijner mede onderteekenaars van NAAR HET HOOGDÜITSCH VAN CrOEO HAITI it DOOR A. A. v. W. Hoe dapper is zij, zeide Erwin vol be wondering, hoe sterk, een man zou haar daarom kunnen benijden. Ofschoon de dattim, op de volgende bladzijde vermeld, scheen aan te sluiten aan de vorige, zag hij toch spoedig, dat er een jaar tusschen moest liggen en de gapende band van het boek bewees, dat een groot aantal bladen ontbraken. 30 Juni. Men zou mg voor wispelturig houden, als zich ten minste iemand om mjj be kommerde en hoorde, dat. ik reeds de derde woning heb betrokken, sedert ik mij hier bevind. En toch hecht ik mij gemakkelijk aan iets en hond ik met taai heid vast, wat ik liefheb of wat mij ook slechts bevalt. Zoo voor iemand, dan is voor mij het woord gesproken Niet het schoonste op deez aard Zal het meeste u bevallen, Maar dbtgeen, wat u bevalt, Zij het schoonste u vau allen. het vorige adres, zich ter hernieuwing zijner grieven wendt tot U Edel mogende Heeren, inzonderheid wat betreft de ver keerde en alleszins onbillijke Wets-inter pretaties, van de meeste Rijks-Veeartsen waardoor de landbouwers onberekenbare schade lijden dat, waar hij eenerzijds bij U aan dringt op mildere bepalingen betreffende de „Wet op de besmettelijke Veeziekte" hij anderzijds in hoofdzaak Uwe aandacht* gewijd zou willen zien aan belangrijke inkrimping van de door Staatsgeld be zoldigde Rijks Veeartsen, die het land onnoemelijk veel geld kosten, den land bouw eu de veeteelt in hunne vrije ont wikkeling tegengaan en belemmeren, en ter beperking van ziektetoestanden onder fret rundvee geen verbetering of wezenlijk heil aanbrengen dat het daarom volgens adressant, o vei weging verdient, het bezoldigen van Veeartsen van 'Rijkswege af te schaffen, waardoor eenerzijds waarlijk bekwame en kundige Veeartsen voor zichzelf po sitie zullen maken, en zich een baan zullen trachten to breken, waardoor de landbouwer en zijn lijdende veestapel gebaat zullen worden en anderzijds liet getal van theoretische personen, doch die in de praktijk minder deugen, be langrijk zal verminderen dat, met inachtneming van alJe wet telijke bepalingen, en in overleg met waarlijk kundige, practische Veeartsen of Keurmeesters, den plaatselijken Bur gemeester» volle vrijheid gelaten worde, in gegevene omstandigheden, in het waro landsbelang, en mitsdien ook in het be lang van landbouw en veeteelt op te ti e den weshalve adressant op grond van het aangevoelde zeer nedeiig de vrijheid neemt, zich tot U Edel mogende Heeren te wenden met het eerbiedige verzoek, dat het U behagen moge in Uwen wet gevenden arbeid daartoe mede te werken dat door het prijsgeven van het salari- eeren van Veeartsen van Rijkswege, de weg gebaand worde tot vorming van meer practische en derzake kundige Vee artsen, waardoor landbouw en veeteelt gebaat, en van eenen knellenden band, die hunne goede ontwikkeling in den weg staat, ontheven worden Hetwelk doende, met den diepsten eerbied J. HEEMSKERK, Landbouwer, en Uitgever van „Ons Streven" Hazerswoude, Juni 1894. In Bulgarije is weer alles zachtjes aan op dreif gekomen. Sofia is weer rustig, doch militaire posten blijven op straat de wacht houden. De minister president van het nieuwe kabinet heeft een aan- sehrijving gericht aan de prefecten, waar in hij verklaart, dat de regeering zich stipt aan de wetten en de grondwet zal houden van de ambtenaien verwacht zij hetzelfde. Tegen degenen, die het wagen burgers lastig te vallen, of hun vrijheid te belern meren, zal streng opgetreden worden. Zoodoende zullen natuurlijk alle uitin gen van ontevredenheid spoedig gesmoord worden. Zij is niet sierlijk niet prachtig, mijne nieuwe woning, maar zij bevalt me en ik geloof, dat ik er mij tehuis zal ge voelen. Daar gaat niets boven een ge zellig behagelijk plekje, waar men kan uitrusten van de vermoeienissen van den dag. Het is hiermede hetzelfde, als met den inkeer tot zichzelven, als men nog moed en een zekere vjeedzame vroolijk- heid uit de schipbreuk gered heeft, in weerwil van alles. 1 Juli. Welk een vroolijke welkomst in het nette huisje en nog daarbij op denzelfden dag, mijne schilderij verkocht en een nieu- we beminnenswaardige leerlinge gekregen. 2 Juli. Vogels, welke zoo vroeg zingen, wor den 's avonds door de kat gevangen. Met deze woorden waarschuwde mij gisteren het dochtertje van mijn huisbaas, tot ze mij hoorde zingen. Ach! de kleine had gelijk. Niet mij heeft ze gehaald, maar het ontvangen bedrag voor mijne schil derij. De arme Gustaaf heett een groot verlies geleden Zijn sergeant-majoor is met de kas op den loop gegaan en Gus taaf moet het verlies vergoeden. Lizzie, mijn arme Lizzie, is geheel ontsteld, want Gustaaf alleen is, als niemand hem helpt, buiten staat de schade te dekken. Kon er iets meer gelegen koinen, dan dit geld en is het niet een geluk, dat het getal I mjjner leerlingen toeneemt, daar ik nog een mijner effecten moet verkoopen, om Gustaaf van zijn zorgen te ontlasten 6 Juli. Alles is in orde, het geld is op de post en heden, nu ik geen les moet ge ven, geniet ik van den heerlijken dag en woon in den tuin. Lizzie jammert over mijn moeitevol bestaan, en ik lach haar uit. Wat toch zou ik aanvangen met mijn overvloedigeu tijd, als ik geen plich ten te vervullen, geen ernstige bezighe den te verrichten had Met a! mijn krach ten en gedachten opgaan in een andere familie Neen, neen, dat scheen mij eens slechts mogelijk in mijn leven, ja zelfs zoetToen ik beminde. 18 December. Onder de talrijke aangename kennissen, welke ik hier gemaakt heb, ontbiekeu ook de onaangename niet. Heden vroeg mij d6 vrouw van generaal Von Leist, nadat ik een vorigen keer beleefd haar verzoek had afgeslagen, om na de les ha rer oudste dochter, met de kinderen te gaan wandelen „Ik hoor, dat gij een heel net kwartier bewoont, mejuffrouw, en zelfs keurig zijt ingericht. In het al gemeen ge moet dit toegeven ver oorloven schilderessen zich de weelde ee- ner elegante woning niet, noch het bezit eener eigen bediende. Zoudt gij de vraag onbescheiden vinden, of ge les geeft uit lust of uit noodzakelijkheid Met moeite bestreed ik mijn lachlust In de Hongaarsche crisis is nog geen verandering gekomen. De afgetreden mi nister-president Wekerle zal denkelijk met de opdracht om een nieuw ministerie sa men le stellen, belast worden. En nu is Italië ook weer zonder mi nisterie. Men meent echter dat de crisis niet lang zal duren, daar het ministerie- Lrispi met kleine wijziging wel weer de teugels in handen zal nemen. Daar het aftreden der ministeriën in de Europeesche landen thans in de mode is, zijn we benieuwd, wie thans aan de beurt, zal zijn. Evenals te Berlijn hebbpn de socialis ten te Dresden een biei brouwerij geboy cot, voor de weigering van den eigenaar om een tuin voor eene manifestatie te mogen gebruiken. Het is den partijce- nooten verboden 547 bierhuizen en win kels te bezoeken, die hun bier uit ge noemde brouwerij ontvangen. De Duitsche keizer en de heer Glad stone zijn zoo goed als genezen. Met vorst Bismarck schijnt het minder goed te gaan. Ten minste aan een aantal bur gers uit Posen, schreef Bismarck, dat zij van hun plan om hem te bezoeken moes ten afzien, daar hjj hen niet kon ontvan gen, daar de geneesheer hem absolute rust heeft voorgeschreven tot herstel van zijn krachten, die door zijn laatste ziekte zeer verzwakt zijn. Het pioces tegen de daders van den aanslag in het Liceo theater te Barcelona zal eerst in October in behandeling ko' men. Voor tien beschuldigden is de dood straf geëischt. Binnenkort zullen hon derd onschuldig gevangen genomeneu op vrije voeten worden gesteld. China is niet het beloofde land voor de werkstakers. De metselaars te Peking dreigden nog maar, toen de keizer bevel gaf allen te arresteeren, die het voorne men aan den dag legden, zich bij de werk staking aan te sluiten. De belhamels zul len ter dood gebracht worden en de ove rigen zal men verbannen naar een door over deze grenzenlooze nieuwsgierigheid. „Wij zullen een eenigszins zachter woord kiezen, genadige vrouw, zeide ik niet onbescheiden, allem rijkelijk ver' trouwelijk ik heb mij een zekere te rughoudendheid gewoon gemaakt. De ontsteltenis der vrouw had mij leed kunnen doen, als zjj, door de vorderingen, welke zij maakte in onbescheidenheid"te genover mij. niet zoo dringend een te recht'vijzing had noodig gehad. Ik moet afwachten, of een breuk ei het gevolg van is, ik zal mij dit niet beklagen. 5 Januari. Heden heb ik een bekoorlijk meisje leeren kennen, dat mij verzocht om een lesuur. Het jonge meisje herinneit mjj door hare bekoorlijkheid aan Lizzieof schoon dikwijls een vreemdsoortigeuit drukking zieii vertoont op liaie bewege lijke trekken, een uitdrukking, welke ik niet vermag te ontraadselen. Welk een on weerstaan baie beloovering oefent de schoonheid uit op mij, - juist op mij, die zoo leelijk ben - (Wordt vervolgd/^*

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1