io. 802. I0e Jaarg. Zaterdag 7 189i. Bekendmaking. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sc h- Vlaanderen. F. DIELEMAfl, AXEL. Kostelooze Inenting en Herinenting. Burgemeester en Wethouders van AXEL Buitenland. 113. FEUILLETON. Binnenland. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden Jranco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van Axel, brengen ter kennis der ingezetenen, dat iederen Woensdag van de maand April des voormiddags ten 10 ure ten raadhuize gelegenheid zal worden gege ven tot kostelooze inenting en herin enting. Axel, den 5 April 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. brengen ter voldoening aan artikel 21 van het Koninklijk besluit van 10 No vember 1892 (Staatsblad No. 253) ter kennis der ingezetenen, dat op den 18 April 1894, des voormiddags ten 10 ure op het Marktplein alhier eene keu ring zal plaats hebben van de voor den krijgsdienst aangewezen paarden. Axel, den 3 April 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Vorst Bismarck is Zondag 79 jaar ge worden. Het heeft hem aan belangstelling niet ontbroken. Van alle kanten stroom den bloemen, gelukwenschen en geschen ken. Van den keizer ontving hij als ver jaargeschenk een prachtige met zijde ge voerd kuras uit vernikkeld staal met; epauletten, behoorendö bij de uniform van zijn regiment kurassiers. De vorst was met dit geschenk ten zeeiste ingenomen. Aan het eiland Nordérnèy zal een red dingboot aangeboden worden, welke den naam van Bismarck zal dragen. Uit Italië komen nu én dan nog be richten, waaruit blijkt, dat de stemming der bevolking verre van geruststellend is. Zateidag poogden een 1500 grondwer kers, gewapend met pikhouweelen en schoppen, de stad Ravenna met geweld binnen te dringen De poortën werden onmiddellijk gesloten* De cavalerie moest tusschenbeide komen om do aanvallers terug te drijven. Aan beide zijden wér den velen gewond. Eerst tegen den a- vond gelukte het de menigte uit éen te jagen. Russische bladen constateeren met vieugde de algemeene vredelievende ge zindheid der Europeesche regeeringen. Zij wenschen zich en anderen geluk met het bewijs van sympathie, door den kei zer van Oostenrijk aan Frankrijk gege ven in den vorm van d« orde vau St Etienne aan president Carnot. Onder deze omstandigheden kan de ontmoeting van keizer Wilhelm en kei zer Frans Josef te Abrazia slechts de hoop op het behoud van den vrede be vestigen. Vreeselijke tafereelen worden opge hangen van de ellende der Russische boeren in sommige gouvernementen- Er zijn plaatsen waar zij geheel aan gebrek en honger zijn prijsgegeven. Volgens een Russisch blad zou men in sommige dorpen van 400 tot 500 in- NAAR HET HOOGDUITSCH VAN fiOLO baihund DOOR A. A. v. W. De oude zaakwaarnemer vouwde, toen hij geëindigd had, het blad zwijgend dicht en legde bet voor zich op de tafel The - resa s hoofd was in den armstoel gezon ken en zij bedekte de vochtige oogeu met haren zakdoek. Zoo edel, zoo eenvoudig en groot en hp is heen zeide graaf Wolf geroerd. Daar Richard voor zich heen blikte, wendde de zaakwaarnemer zich recht streeks tot hem. Neemt gjj de plichten op u, heer Lenz, die u hier worden opgelegd vraagde hij. In hunnen vollen omvang, hernam hp het is mjj alleen een eigenaardig gevoel, dat mij nog verleend wordt, wat mij toe komt en wat ik lang reeds bezat. Wie ter wereld heeft nader recht op het kind dan ik De zaakwaarnemer lacht jdit gevoel hebt ge, omdat het u zoo moeilijk valt, u te plaatsen op het gebied des rechts. Volgens de wet hebt gij geen aanspraak op het kind. Bloedverwantschap bestaat niet eo gevoelens van vriendschap komen hier niet in aanmerking. Dank het hem, die is heengegaan, dat hij zulke moeilijke en voor u zoo droeve zake op zoo een voudige wijze beeft geschikt. Zekerriep Richard levendig uit, dat gene wat Wangen gedaan heeft en ge geven, evenaart aan grootheid alleen dat gene, wat het kind is ontnomen. Veroni ca, eens in staat het te begrijpen, zal dankbaar zijn aandenken zegenen mijn gevoel echter verzet zich eenigszins tegen het feit, dat zij aalmoezen ontvangt, zoo lang zij nog vorderingen te stellen heeft. Vervallen laat ik die vorderingen niet, zoodra ik ze kan wettigen, dien ik ze nochtans in. Een donkere schaduw vloog over giaai Wolfs gelaat; deze man was onverbidde lijk en vasthoudend als hij zelf. Met andere andere woorden, gjj hand haaft uwe, vaak uitgesproken verdenking en zet den strijd voort, zeide hij schei p. Wenscht gjj mijne dochter hierin te be trekkeu Richard haalde de schouders op. De gravin moet dit weten, heer graaf. Als de plichten en beschouwingen der voogden verschillen, dan is het beter een slap terug te doen en ik ben daartoe be reid. Maar Theresa stond op en legde smee- keud de hand op Richards arm. woners nog geen twee roebels kunnen vinden. Niettemin is de geheele oogst van het vorige jaar réeds lang verbocht Hoe deze ongelukkigen het bestaan zul len rekken tot den volgenden oogst, is onmogelijk te bedenken. In sommige districten van het gouvernement Oren burg sterver, de inwoners van gebrek. Enkelen veroorloven zich de weelde van een stuk brood om den anderen dag, maar het gewone voedsel is gerstebrood dat 7ersch op cement lijkt en als 't koud is, nog harder dan steen. Een bloedig oproer heeft plaats ge had te Darlington in Zuid Carolina, ten gevojge van een poging tpt. uitvoering van de wet betrenénde het 'dóorzóeken van particuliere woningen naar spiritu aliën Het aantal dooden en gewonden was 21. De geheime politie agenten werden door de oproermakers doodge schoten. Het schljut, dat de mishande ling eener vrouw de woede van het pu bliek heeft opgewekt, waardoor een bot sing met de politie ontstond., Door den gouverneur van Zuid-Caroli- na zijn de districten Darlington en Flo rence in opstand verklaard. De moerassen bij Darlington, waarheen tal van politie agenten gevlucht zijn, werden omsingeld door de opstandelingen. Een groot ge deelte van de militie weigerde den gou verneur te gehoorzamen. Deze was voor nemens met het trouw gebleven deel der militie naar Darlington op te trekken. In de verschillende Zuid-Amerikaan- schö republieken nog geen rust, De be richten vandaar ontvangen zjjn onwaar of onduidelijk, zoodat het maar best is er niet al te veel van te vertellen. Gij znlt mij niet alleen laten op dezen weg, die Magdaleua's kind geldt, niet waar zeide zij ernstig. Hare schoon e oogen rustten op hem met vaste overtuiging en hij nam hare kleine hand en kuste die. Ik gevoel toch zoo gaarne in overeen stemming met u, gravin, zeide hijik zon gaarne willen, dat onze wegenz ich nimmer scheidden. Maar waar ik naar smacht, dat vreest gij. Wat ik wensch als eene zoete voldoening voor de vrouw, welke men zop gruwzaam heeft opgeofferd, dat zou voor u een vernedering zijn. Voor mijzeide zij trots ik gevoel mij rein in deze zaak ik schuw de waarheid niet uit zelfzuchtige trots, noch zoek haar uit persoonlijk gevoel van wraak als tot zij ons komt zal ik haar aannemen. Hij bloosde sterk. Het is geen persoonlijk gevoel, maar de bekentenis eener schuld is het beste verzoek om vergiffenis, het verzoek om vergiffenis de eenige weg tot verzoening Gij hebt gehoord, dat zelfs een zoo groot karakter als dat van Wangen zijne ver giffenis daaraan verbindt. Ik heb geen kans tot slagen, maar mijn wensch alieeti reeds scheidt ons innerlijk. Niet die wensch. ook niet de vervul ling ons zou alleen kunnen scheiden het gebruik, dat gij zoudt kunnen'maken van de verkregen waarheid. Laat ons echter zoo lang te zameu gaan, ik geloof, dat Over de dezer dagen gesloten overeen komst tusschen Nederland en Belgie, re gelende de circulatie van vee in de grens streek, schrijft de Indépendence. »Deze regeling zal een einde stellen aan den onaangenamen toestandwaarin onze landbouwers verkeeren, die dicht bij de Nederlandsche grens wonen en te lijden hebben van de gezondheidsmaatregelen, welke Nederland tegenover Belgisch vee neemt. Men weet, dat door bet verbod om dat vee op Nederlandsch grondgebied te brengen, landbouwers in België, die landerijen aan gene zijde dei grens heb ben, hun vee niet daar konden laten weiden By de nieuwe overeenkomst mag dit nu voortaan wel, onder voor behoud van eenige voorzorgsmaatregelen tegen besmettelijke voezieuten, waarme de beide laDden zich beveiligen kunnen. De overeenkomst regelt in gelijken geest het vervoer van mest, zoodat een boei mest uit zijn stal zal mogen brengen op zijn land aan gene zijde der grens. De oveieenkomst is voor 5 jaren gesloten, en geldt voor eene landstrook van 5 K. M. aan weerszijden der grens." - Aan het verslag van de Commis sie ter bevordering en ter aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij in Zeeland, omtrent de keuringen van fokdieren, gehouden in de maand Fe bruari 1894, is het volgende ontleend. In het geheel werden ter mededinging aangegeven 34 hengsten en 65 merriën. Ter opname in het N. P, S. werden aan geboden 19 hengsten en 61 merrien, waarvan opgenomen 8 hengsten en 24 ik u beter ken, dan gij uzelven. Zij had een wonderbare kracht over hem verkregen, hij reikte haar de hand en zjj legde met dankbaren blik de hare daarin. Gij zjjt het dus eens, genadige gravio, vroeg de zaakwaarnemer, toen het sehoone paar voor hem stond. Wat was het toch dat hen zoo elec- trisch aandeed bjj deze eenvoudige na tuurlijke vraag in dit ernstig oogeublik Licht drukte hij hare zachte hand, welke in de zijne lag en sprak in Theresa's plaatsJa. Dit was de eerste veitronweljjkheid, welke hen verbond, dezelfde weg en het zelfde doel, ware het ook niet datgene, wat Theresa zich gedroomd had in bare meisjesfantazie. Maar zij dacht ia dit oogeublik niet aan hare eigen wenschen, zij dacht aan het kleine verlaten kind, harer barmhartigheid aanbevolen, en zij stemde in met dat »ja", even plechtig bewogen, als gold het haar eigen geluk. Hebt gjj iets in te brengen tegen de verplichtingen, heer graaf, welke de gra vin op zich neemt vroeg de zaakwaar nemer. Graaf Wolf beschouwde een oogenblik peinzend het paar, dat daar stond nog hand in haud. Neen, zeide hij, want ik ben niet hard; alleen rechtvaardig. Het kind, door nie mand erkend, zal niets ontbreken. Ook

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1