öe Jaarg. No. 788. Zaterdag 17 Februari l89i. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sch-Vlaanderen. F. D1ELEMAN, AXEL. Boterfabrieken. 99. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 8 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 gent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zondag jl. des namiddags vier uren zoo schrijft de verslaggever der MiddL Crt. hield te Scnoondijke, in het lo kaal van den heer Témmerman, de heer F. Corten, rijbslandbouwleeraar te Maas tricht, eene voordracht over zuivelbe reiding en de oprichting van boterfa brieken Hét initiatief was aanvanke lijk uitgegaan van den heer Van de Noort, kapelaan te IJzendijke, waarop enkele landbouwers aldaar zich hebben gewend tot bet bestuur der afdeeling Oostburg van AeMaatscliappij tot bevorde ring van landbouw en veeteelt in Zeeland hetwelk van het hoofdbestuur eene sub sidie daarvoor heeft verkregen. De spreker werd bjj de vergadering, die uit circa 90 mannen en éene dame van het vak bestond, ingeleid door den voorzitter der afdeeling, den heer P. Steenhart. Hij begon met de wijze te schetsen, waarop men in Limburg en Noord-Brabant tot zuivelbereiding is ge komen. Sedert enkele jaren toch bleek dat, bij het ruineusa der graanprijzen, die thans gelijk zijn aan de jaren 1820 -1830, de bakens moesten worden ver zet en er naar middelen gezocht moest worden om tot verbetering te komen of te wel staande te blijven. De veehouderij, die vroeger onderge schikt was aan den akkerbouw, scheen meer en meer een omgekeerde rol te gaan vervullen, maar het breken van traditien is geen gemakkelijke taakhet ijs werd evenwel gebroken. Baron Peers te Oostcamp, in Belgie, die den eersten stoot aan de zuivelbereiding gaf, werd nagevolgd. Men lichtte in Tongelroo, NAAR HET HOOGDTJ1TSCH VAN ftOLO BAinHJND DOOR A. A. v. W. Uw leven, uwe tijdsverdeeling en werk zaamheid, ieder plekje in de pastorie, hoe ge dat gebruikt en uw gemak u dienst- baai maakt, boezemt mij belang in en als ge mij alles getoond hebt en beschreven, stjjg dan op naar het kasteel er, den slot tuin, waarin de rozen bloeiden, toen ik heenging en zeg mij, hoe het er daar uitziet. Er ligt een wonderbare poëzie van lang vervlogen tyden op dat stille verborgen plekje, omsloten door die grauwe, met klimop begroeide muren. Theresa's ge stalte past daarin, als had men dit stuk middeleeuwsche schoonheid voor haar op zettelijk behouden. Even hecht en sterk als de muren van die stoute burcht is haar zin en ook daarin bloeien geurige rozen. Leef gelukkig, mijn goede Werner, groet Esther innig van mij. Zij is mij waar achtig dierbaar geworden in de zwaarste uren var. myn leven, een trouwe lieve zus een plaatsje van 560 inwoners, een bo- terfabriek, ot liever botermakerij op. Suc cessievelijk verrees de eene botermake rij achter de andere Telde men in Oc tober 1892 slechts 8 van die inrlchtin gen, thans zijn zij geklommen tot het respectabel getal van 38. De toestanden daar zijn evenwel van geheel andereD aard dan hiei. Ginds meest zand, hier kleigrond. Daar de levenswijze hoog zuinig, krachtige ar beidszin en onverwoestbare vlijt, hier meer luxe en. veel meer kapitaal. Ddar moest men soms sukkelen om 1600 tot 2000, voor de oprichting eener bo- lermakerij benoodigd, bijeen te brengen, hier zou, volgens spreker, veel giooter kapitaal gemakkelijk tot dit doel te ver krijgen zijn. De inventaris van zoo'n botermakenjtje kost p. m. 700 en om dan met succes te werken heqft men dp. productie van 150 koeien noodig. Nu kunnen de landbouwers de handen in eenslaan en coöperatief werken, of zy, die den landbouwer willen steunen, kun nen het kapitaal fourneeren om op den duur den boer eigenaar van de inrichting te maken door inhouding eener percen tage op de productie, b. v. een halve cent op eiken liter, maar die medewer king tot nut var. 't algemeeD ontbreekt wel eens. De botermakerij met bandmacbine is even goed als die door middel van stoom. Die vau baron Peers wordt thans door stoom gedreven, kost 15 mille en is geschikt voor 500 koeien het komt e- venwel meer aan op de kwaliteit dan op de kwantiteit, daarom moet iedere boer zijn koeien kennen. Daar zijn er die 1500 liter in 300 dagen geven maar er ter, wie ik dagelijks dank voor het ge luk, dat zij u schenkt. Ik bljjf met de hartelijkste toegenegenheid. Uw RICHARD. De jonge vrouw vouwde de velletjes te zamen en reikte ze haren echtgenoot over. Het is een lieve brief, zeide zjj, die een open blik gunt in zyn gemoed en wij hebben wel grond om tevreden te zijn. De predikant zag haar eenigszins ver wonderd aan. Gij zijt daarom tevreden omdat gij hem vroeger niet gekend hebt in zijn trischheid, zijn vertrouwen op de menschen en zijn blijden levensmoed. Ziet gjj dan niet, aat dit terugkomt vroeg zijne vrouw. Neen, mijn goede Esther hernam hij, ik zie alleen, dat hij ternedergedrukt is en mismoedig, onbestendig en vol tegen strijdigheid. Lachend schudde de predikantsvrouw het hootd. Moet ik u zeggen, wat de dag is, lieve man Dit verlangen en de ze onrust, deze mismoedigheid en deze tegenstrijdigheid zijn het wagen en drin gen van den morgennevel, als de zon op stijgt boven de bergen. Twijfelend keek de predikant op. Gij kent hem niet, hij zal Magdalena nooit vergeten Dat moet en zal hij niet, hernam zij ernstig. Hij zal immer haar aandenken heilig houden in zijn hart, zij kan steeds het ideaal blijven, dat bem bezielend heett omzweefd op zyne kun- werden er ook gevonden van 5000. De slechte moeten opgeruimd en dooi goede vervangen worden. Van de laatste moe ten de jonge worden aangekweekt, want het is onbetwistbaar dat de melkrijkheid der moeder op de dochter wordt over geplant. Ook de stierkalveren van melkrijke koeien moet men ter voortteling behou den, ja desnoods daarvan een stamboek oprichten hei zal ongetwijfeld zijn nut ben. Maar behalve goede melkgevende koeièn is zindelijkheid hier traditio neel - een eersie vereischle. Toch woiden in deze streek na het melken van elke koe zelden de handen gewasschec, ofschoon het oveibekend is dat bacteriën van de eene koe op de andere kunnen worden overgebracht, waardoor de melk kan bederven. Een strenge controle dooi eene daartoe aangewezen commissie uit de deelnemers is derhalve strikt nood zakelijk. Aanvankelijk kon hij de oprichting van botermakerijen slechts hei roomge- lialte worden bepaald, maar thans zijn twee toostellen in dan handel gebracht, door landbouwprofessoren uit Wisconsin en Zurich, die nauwkeurig het vetgehal te, waarop de betaling der melk moet zijn gebaseerd, aanduiden. Ze kosten ƒ61 doch hebben, dank zij liet octrooi, eene vermoedelijke innerlijke waarde van ƒ16, de cyfers omgekeerd dus. In elke makerij moet een zoogenaamde me'kbaas zijn, iemand die ontwikkeld is en zich op de hoogte van het bedrijf heeft gesteld waarvoor in Limburg gelegen heid teover is. De melk wordt aangevoerd éénmaal daags, door de versten het eerst zij wordt niet heel zoet gekarnd, zoo iets stenaarsloopbaan en hem de lauweren des roems nog aanreikt van uit het graf. Maar hy heeft Magdelena alleen begeerd, nooit bezeten, er was steeds een ledig in zijn leven, dat zjj niet aanvulde, een man ais Richard heeft toch nog hooger taak dan te treuien aan een graf; hij zal af rekenen met zijn lot en het leven opnieuw aangrijpen. Hij is daarmede begonnen, dat hij Magdalena's kind tot zich heeft getrokken en zijn hart verwarmd heeft en versterkt in de liefde tot dit kleine schep sel. Maar hel gezonde mannenhart ver langt zijn recht, het begeert meer dan een ideaal, het wil een ziel, aan de zyne verwant, eene trouwe gezellin zijner zor gen, het wil eene dierbare vrouw, welke zich teeder en vol wederliefde in zyne armen vleit. Als gy, mijne Esther 1 Nu, en hoe heet deze vrouw? Hoe kortzichtig zijt gij; hernam zjj, ze heet Theresa. DRIEËNTWINTIGSTE HOOFDSTUK. De avondsneltrein, welke van Brussel komt, hield stil onder de stationsgalerij der hoofdstad. Een bont gewoel van rei zigers, geduöeld in pels en mantel om zich te beschermen tegen de bittere Ja- nuarikoude, steeg uit en verstrooide zich op het perron met meerderen of minderen haast, om den ingang te bereiken, of zijn bagage in veiligheid te brengen. naar het zure, maar de room moet rijp en daaraan aroma wezen. De boter moet in het buitenland hare consumenten vin den, in België, Frankrijk of Engeland, en bij de bereiding moet men zich hou den aan de d&ar gevorderde nuances, stroogee!, lichtgeel of roodgeel. Die uit zekere plaats in Limburg wordt algele- verd aan eene Belgische firma, die daar toe haar eigen vaatwerk zendt met het étiquette »Delftsche roomboter" en daar mede dus veel overeenkomst schijnt te hebben. Behalve coöperatieve botermakerijen treft men in Limburg ook nog z.g. spe culatieve inrichtingen van dien aard aan waarvan de financiën op andere wijze wor den beheerd, doch waarbij in hoofdzaak hetzelfde systeem wordt gevolgd. Nadat aldus de indirecte voordeelen van de zuivelbereiding waren opgesomd, kwam spreker als van zeil tot den in vloed, dién zij op den veestapel uitoe fent, en tot het veevoeder. Gekookt eten achtte hij uitstekend, maar in gure stre ken maakt het de beesten wat koüelijk 3 tot 4 kilo krachtvoeder per dag, ka- toenzaadmeel of ljjnkoeken, buiten het gewoon ration, moet aan een goede koe gegeven worden zij is het overwaard. De voederbouw zal de botermakerij op den voet volgen. Bertels er. Ericus (van het Nieuws van den dag) houden niet al tijd rekening met de omstandigheden, al zit er veel goeds in hunne adviezen. Men mag evenwel niet te veel aan de hooge cijfers hechten. Lc ton fait la musique. De slotsom van spreker's betoog was dat de eerste stap het meest kosten zal men moet doortasten, in Limburg een Onder de meer bedaarden volgen wjj een nog tamelijk jongen mao, die om zich heen ziende, den stroom der overigen volgde. Niets opvallends was er in die kalme ernstige trekken, noch in die be daarde bewegingen en otschoon zyn ge laat donkerder gekleurd was, dan de zon van het noorden zulks pleegt te doen, was toch zijn taal de Duitsche, zyn tong val de hier inheemsche, toen hy, het plein voor het station betredend, zonder aarze len het rytuig van een der eerste hotels Hij bestelde een kamer, vroeg wat eten en een flesch wijn en zoodra hij zich ver kwikt en eenigszins toilet gemaakt had, be stelde hij een huurrijtuig. Hij vroeg niet veel inlichtingen, maar met de zekerheid van iemand, die bekend is met omstan digheden en plaatselyke gesteldheid, noem de hij straat en huisnummer van het Wangerlohsche paleis, dat hij na korten rit bereikte. Te midden der verlichte huizen aan beide zijden stond het stil en duister daar. De vreemdeling liet onderzoekend den blik gaan langs de lange vensterryen zy waren dicht gesloten, geen lichtstraal viel door de neergelaten gordijnen, alleen aan den ingang in de bediendenkamer was hel schijnsel eenei lamp zichtbaar. Maar hierdoor liet hij zich niet misleiden, wellicht wist hij, dat zich achteraan liet gebouw op de binnenplaats uitziende be-

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1