No. 780. Zaterdag 10 Februari 1804. 9e *IaaB*$. Nieuws- eu Advertentieblad oc J voor Zeeuwsch -Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Limburgia. 97. FEUILLETON. HIJ is de wrake AXELSCHE j£ va jüüjj f COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Ad ver ten tien van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Een nieuw jaar een nieuw feest. Maar op het nieuwe feest, de oude har telijkheid, de oude pret, de oude wijn en de joDge meisjes. Wie verleden jaar nog een spichtig bakvischje was, de heele dunne armpjes iu wijde mouwen ver borgen wordt nu gezien als een volwas sen dame, die wel weet waarom ze als Zeeuwsch boerinnetje ging. Wie mooie armen heeft, steekt ze op het bal mas qué met in pofmouwen 1 WTij weten heel goed dat er ook ouderen waren, maar de kern, het kader, de bloem wordt gevormd door de zoeteliefs van achttien tot drie-en-twintig. Voor haar de dolle pret, de jool, het flirten, het spotten de ouderen genieten meer rustig, genie ten meer van 'tzien, dan van 't doen. Limburgia's bal-masqué muntte dit jaar niet uit door de costuumser was wel verscheidenheid, maar er was weinig oorspronkelijkheid, niet veel schittering. Als men naar den warrelenden kaleidos coop van kledeerdrachten zag, werd het oog niet getroffen door pracht van rui- schende zijde, van glanzend satijn van goudbrokaat en fluweel. De tinten wa ren gekozen boven de kleurenmaar daardoor ook was die bontheid niet schreeuwend - wie van 't podium naar beneden keek zag zelfs het al ineen vloeien Doch de leden van Limburgia zijn slimmerdsze weten wel dat niet de costuums, maar wie ze dragen de vroo lijkbeid aan 't feest geven wij herinne ren ons hoe op een bal-masqué een A- braham Prikkie zich vertoonde. De man had bepaald werk van zijn toilet ge- NAAR HET HOOGDUITSCH VAN 60L0 RAMUS!» DOOR A. A. v. W. 1 K Hij wilde bet couvert verbreken, maar reikte hem over de tafel heen zijne vrouw aan. Lees gij hem mij voor met uwe blankvolle stem, dat is mij een dubbel genot. Ja, ja voegde bij er bij, toen zij aar zelde, en hij bezwaar las op haar gelaat, zijn wjj Diet een, zijt ge niet, als Richard zelve verzekerd, zijne trouwe lieve zuster Zij liet zich overhalen, zette zich te genover hem neder en opende den brief. Twee, drie velletjes, hij haalt zijn schade in, zeide zij dat levert lectuur op voor deD ganschen namiddag. Bedenk u, mijn goede Werner, las zij, of gij u nog met mij in wilt laten, nadat ik zoo lang gezwegen heb, want ik kom tot u zonder eenige verontschuldiging, al leen met een hart vol berouw ik ben nog de oude onverbeterlijke zondaar. Onverschilligheid is het niet, die mij deed zwjjgen, God weet ditmaar het onvermogen om den toon te vinden, die maakter was afgesproken dat bij zijn binnentreden fanfare's zouden klinken in zijn hand hield hij een bundel „Op en Aanmerkingen." Tot de deur dei- zaal was hij vol goede voornemens maar nauwelijks binnen ontzonk hem de moed en den ganschen avond bleef hij verlegen tegen een pilaar staan en zijn spotblaadjes behield hij in zijn hand wat 't minst te betreuren was En een andei, eenvoudigjes-weg in e«n clown'.-, hansop duikelde hem voorbij, bracht zijn groteske huldebetuiging aan de dames, maakte hier een pretje, ver telde daar een grap en amuseerde zich kostelijk. Neen, het costuum doet het hem uiet. Toch merkten we hier en daar aardige figuurtjes opdaar was een elegant markiezinnetje; het welgevormde kin netje met de tftche de beauté, het sa tijnen halsjede smachtende donkere oogen door de maskergleufjes zichtbaar, gaven juist genoeg te aanschouwen om zich een ideaal meisjeskopje te fantasee- ren daar was een gitana tot wie we telkenmale de oogen moésten opheffen en niet alleen omdat ze op 't podium een trap hooger had plaats genomen dan wij, maar het gloeiend donkerder oogen, maar de heldere klank van den gullen lach, maar de prikkelende spotternijen, die trokken ons aan. Een brunette had zich in een pakje gestoken dat den herfst voorstelde het bruin was hier met smaak gekozen. Een aDdere dame verbeeldde het oogstseizoen. Bij 't blonde haar paste het goudgeel der stroohalmen weltwee dames waren op 't denkbeeld gekomen elk het weer voor te stellen. Op het hoofd d'-oegen ze een stemt met het volle accoord van uw ge luk. Wij moesten eerst beiden de noodige overgangen maken, opdat de klank har monisch wezen zou. Gij zijt nu tehuis in uwe nieuwe we reld en ik, in de oude eenzaamheid, die mij lokte en nu toch in weerwil van mijn ijverigen arbeid, niet ten volle bevredigd. Dat komt, omdat ik na mijn langdurig dwalen en wandelen opnieuw de betoo- vering heb gevoeld der huiselijkheid, die ik ontbeerd heb sedert de dagen, dat ik met u in de vacantiën tot onze ouders wederkeerde en zij de ai men uitbreidend op den drempel stond, Weet gij het nog Werner Hoe lang is dat geleden en hoe frisch de herinnering Vaak heeft het mij gesmart geen tehuis meer te hebben niet in den eersten tijd, na den dood onzer ouders, gij weet dat ik er toen aan dacht zelve een nestje te bouwen, maar in den langen tijd, die toen volgde, waarin wij ieder afzonderlijk in de wereld stonden en kampten om het stuk grond onder onze voeten. Gij hebt nu een gelukkig tehuis, dat sieraad des levens verworven en ik den roem. Ach Werner, hij is koud, als ons de liefde daarbjj niet toelacht, dan laat hij het harte ledig Somwijlen overmeestert mij een onbe schrijfelijk, zeer onmannelijk verlangen en ik weet niet waarheen en waarnaar. Naar u, den trouwen vriend mijner jeugd draaienden windwijzer. Het mag geen verbazing wekken dat twee dames het zelfde denkbeeld hadden wij Hollanders zijn altijd vol van het weeren buiten dien is de windwijzer niet h6t symbool der wispelturigheid en is de wispelturig heid niet een karaktertrek van menige vrouw Aardig was het costuum van een dame en heer die de nachtwacht voor stelden de dame in grijs fluweel met zilveren sterren, aan een staak een bran dende lantaarn dragend; de heer met een ouderwetsche klepper. Een nacht wacht op een bal masqué het is een ware sotternije. Want nooit klepte een klepperman met geringer succes en her innerde het acht heit de klok minder aan het heensnellen van den tijd dan hier. Er waren twee winters, mannen in wijde, witte watten, witte wammes sen een aantal clowns, er waren er heel wat, dansten om hen heen en had den het schijnbaar zeer koud. Niet onpractisch was het denkbeeld van een beer, die zich beplakt had met de keurige prenten uit het zooeven ver schenen Fotografisch Jaarboek over 1893 tot 1894. Vóór het demasqué werd er weinig gedanst, er waren veertienhonderd kaar ten uitgedeeld en 't was dus erg vol maar gelachen, gejoold, in kringetjes ge danst. onzin verkocht werd er des te meer. Een groot maD mag hier niet vergeten worden hij was de ware koning, die in dit rijk heerschte één6 beweging was voldoende om allen aan zijn wil te on derwerpen. Dat was Hannes die 't groote orgel bewerkte als 't orkest rustte. naar Theresa, bij wie Verouica speelt in den stillen slottuin, of naar het verlaten giaf aan het zeestrand, waar zij slaapt De toekomst van het kind dit is de hoofdvraag mijns levens in alle opzichten en ik ben het lot dankbaar, dat het mij iets geeft, om voor te zorgen. Zij is nu mijn eigen kindik denk dikwijls aan haar, en veel, maar, is dit niet zonderling ik vermag haar beeld niet meer te schei den van Theresa's beeld, ik kan niet den ken aan een van beiden afzonderlijk. Er ligt iets bijzonder teeders in de liefde, die zij mijne verlatene lievelinge bewijst, iets verkwikkends in den adem van het fris- sche leven, dat zij om zich heen spreidt, in de blijmoedigheid, waarmede zij het leven opneemt en spelend of standvastig de hinderpalen overwint, die dit leven haar biedt, Ik gun graaf Wangerloh dezen kost baren schat, na de bittere ontgoochelin gen en moeilijkheden zijner jeugdhet eindweegs, dat zij nog te zamen zullen afleggen, zal zij hem licht maken. Als wij de verandering door den tijd teweeggebracht aan onszelven niet bemer ken, dan toch wel aan anderen. Hoe heeft haar karakter, dat nog onontwikkeld zoo veel ruws en onvriendelijks vertoonde, zich prachtig gevormd, welk een sterkte en veerkracht ligt daar in haar frisschen geest, welk een zachtheid fin liefde in haar gemoed bij haar eigen wil. Haar Hannes die kalm en waardig den slier van 't orgel draaide aangemoedigd door en zijn gade die niet week van zijn zijde, die onafscheidelijke) aan hem ver bonden is. dan zijn tabaksdoos, wat veel zegt bij iemand wiens rechterwang altijd den vorm heeft van 't westelijk halfrond. En in 't orgel zat een mooi stukje mu ziek ookDe muren van 't Concertge bouw, die aan veel schoons gewoon zijn, hebben nooit inniger getrild dan Maandag avond toen deze koperen moodbn hun toon uitbazuinden. En met wat een ze kerheid draait Hannes zijn orgelnooit werden hoornen gehoorzamer en beschei dener geblazen, dan de veertien koperen monden welke Hannes door zijn intellect dwingt te trompetten. En geen ver moeidheid, geen werkstaking, geen lang haar, geen arrogantie zoo'n orgel is een ideaal muziekgezelschap. Zelfs toen de zon van den nieuwen dag reeds ge rezen was, bliezen de trompetten voort en dat zonder grocjes, zonder boeten eu zonder salaiis. Wij vragen bij deze, bij voorkomende gelegenheid voor de staf van Hannes ITEds. gunst en recommandatie. De jury bestaande uit de heeren Part van Hove. Molkenboer en Huiberts kende de volgende prijzen toeFraaist gecos- tumeerde dame, een dame in geel zijden costuum, gladde robe met pélérine, stijl Henri II. (mej. Terhoeven van den artis- schouwburg). Fraaist gecostumeerde heer Romeo, die een inktkoker kreeg, zoodat hij Julia eiken dag een liefdesbrief kan schrijven. Eigenaardigst gecostumeerde dame, een der dames die den windwij zer op bet hoofd droeg. Eigenaardigst geest zal ten zegen worden voor Veroni ca, als hare liefde tot het kind van duur zal zijn. Eene gedachte is er, welke mjj veel bezig houdt. Even gelukkig als hare sym pathie voor Veronica mij maakt, evenzeer beD ik geneigd die te beschouwen als een zoenoffer van het lot van mjjne lievelinge en het zou mij voorgekomen zijn, als wa re die sympathie listig verkregen goed, als ik verzwegen had, wier kind Veroni ca is. Theresa weet het nu, zij heeft het des te vaster aan haar hart gedrukt. Niet alzoo graaf Wangerloh, toen ik hem den vader noemde en hem daardoor gevoelig kwetste in zijn begrip van recht en in zijnen familietrots. Hoe weinig hij ook zijnen neef genegen schijnt te zijn, van dit schelmstuk wil hij hem niet verden ken. Trotsch wees hij de verdenking terug, waardoor hij zijn wapenschild be vlekt meende te zien. Ja, wat is de hoogmoed der menschen ook der bestep, ook van zulken, die het meest vrij zijn van vooroordeelen Alsof iemand door de nietswaardigheid van een familielid minder gevoelig getroffen wordt, als hij geen dozijn voorouders kan optel len en alleen van zic'nzelve weet, dat hij een eerlijk man is Graaf Wolf, overigens een beminnenswaardig achtenswaardig mensch, verlangt in allen ernst van mij dat ik dit duistere geheim, met Magda- lena ten grave gedaald en welks oplos-

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1