‘Houden van’ heeft vele gezichten 7 Door keuze van de letter zorgen voor beste leesbaarheid Weerzien Cnze Vrijwilliger door Peter Verdurmen door Ali Pankow Leo Minnaard Ook al heb je geen geheimen voor elkaar, dat wil nog niet zeggen dat je alles van elkaar weet. Het kan wel eens leiden tot een spontane ‘bekentenis’. ,,Zij kwam langs daar aan de zeedijk, ging naast me zitten en we praatten wat samen. Ze vroeg hoe dat nou moest met zo’n hengel en wat voor deeg ik gebruikte en of ik de vis die Hadje een speciale reden om in te haken? In mijn omgeving waren mensen Op welke manier houje bij de vorm geving rekening met de doelgroep? Daar hebben we in het begin goed over nagedacht. Door de keuze van het lettertype, de lettergrootte en het kleurgebruik wordt geprobeerd ervoor te zor gen dat leesbaarheid optimaal is. ‘m enthousiast zakken met biologisch meel ziet vullen, on derwijl aan toeristen honderduit vertellend, kan zich een beeld vormen van zijn passie voor het molenaarschap. zijn jonge jaren met prachtige meidoornhagen, kreken en putten, veranderde compleet. Strakker, minder groen werd het. Efficiency heeft een hoge prijs, concludeert hij. Sjaak Herman is er de man niet naar om mopperend langs de kant te blijven staan. auto op te wachten. Hij trok zijn dochter woest de wagen in en reed weg. Ik heb haar nooit meer terug gezien. We zijn elkaar nog wel een tijdje blijven schrijven, maar die brieven heb ik niet meer. Tegenwoordig vraag ik me weleens af: Zou ze nog leven, Lu- ciënne van Dooren, of..Doorn uit Oud-Turnhout in de Meses straat 26, of.62? Misschien kun jij een oproep doen in Zeeuws Weerzien?’’ maar ik dacht: als herinnering zoveel vreugde kan geven is het mooi als ik daaraan mee mag werken. Je probeert mensen toch via verhalen weer bij de samenle ving te betrekken. Wat doe je bij Zeeuws Weerzien en sinds wanneer? Vijfjaar geleden stopte ik na een dienstverband van 35 jaar als re dacteur vormgeving bij de PZC. Ik werd kort daarna benaderd door Hanneke de Vroe, die vroeg Zeeuws Weerzien steunt op vrij willigers. Van bestuur, redactie, vormgeving tot distributie en leesteams. Elk nummer laten we een vrijwilliger aan het woord. Ditmaal Leo Minnaard (60) uit Middelburg. ik ving gewoon weer terug zou gooien. Wat een mooie meid was ze! M’n hart ging er stevig van tekeer. We ontmoetten elkaar daarna vaker en op een bepaald moment spraken we af dat we verkering hadden.’’ ,God, wat was ik verliefd! Er is niet zoveel gebeurd hoor. We hebben ‘het’ niet gedaan. Wel gezoend, nou en of, wel gezoend en gevoeld! Maar haar vader was een hoge pief bij de politie in Turnhout, commissaris of zo. Hij was niet zo blij met wat er tussen ons gebeurde. Op een middag kwamen we samen hand in hand de zeedijk aflopen en toen stond hij ons naast zijn of ik op mijn vakgebied een rol wilde spelen. Ik vond het een prima idee dus heb ik ‘ja’ gezegd. Ontwerper en illustrator Ramon de Nennie heeft de basis-layout opgezet en geza menlijk maakten we voor elk num mer de pagina’s. Sinds vorig jaar doe ik de vormgeving in mijn eentje. natuurbeheer, nu is het alle maal handwerk. Maakt mij niet uit hoor.’’Zijn motivatie? ,,Je kennis doorgeven aan volgende generaties.” iefde heeft vele gezich- J-Jvieve tachtiger uit Sluis, geboren op 31 december 1937, moet het na het overlijden van Het kleinschalige landschap uit zijn vrouw Trix in z’n eentje zien te redden. ,,Je went er langzaam aan, maar het gemis blijft’’, zegt hij. Het is de gang van het leven waar je je als mens bij neer moet leggen, beseft hij. Maar zijn dagen zijn rijk gevuld: hij is een man met passies. Sjaak Herman heeft de wereld uit zijn jeugd compleet zien ver anderen. Vaak ten goede, maar hij wordt lang niet van alles blij. Daarom moet je de zee van tijd die je als pensionado hebt niet uit je handen laten glippen, vindt hij. Had hij er als bakkerszoon uit IJzendijke van gedroomd om ooit zelfstandig een molen te besturen? Vast niet. Al flink wat jaren is Sjaak Herman elke zon dagmiddag te vinden in de 125 jaar oude korenmolen Nooitge- dacht in Cadzand-dorp. De liefde voor dat oer-Hollandse erfgoed gaat diep bij de amateur molenaar. Een stevig briesje uit de juiste hoek kan Sjaak Herman niet zo passen bij eigentijds gelukkig maken. „Technisch zit zo’n molen razend knap in elkaar. En dan te bedenken dat het allemaal handwerk is.’’ Hij maalt nog regelmatig. Wie die tot de doelgroep behoorden, maar het meest inspirerend vond ik een filmpje dat ik zag bij de start van het project. Een mevrouw die een geheugenpro- bleem had kreeg een triangel in haar hand en begon enthousiast mee te spelen op het moment dat ze bekende muziek hoorde. Toen de muziek stopte zag je haar terugzakken. Maar die opleving bij de herkenning Ik ben niet echt sentimenteel, In de 85-jarige Sluisenaar brandt nog steeds het vuur van ‘het moet en kan anders’. Hij zegt niet alleen waar het op staat, hij voegt ook de daad bij het woord. Langs de Kanaalweg in Retranchement kocht hij een stukje boerenland en groef het af om het om te toveren tot een streekeigen oase. Jarenlang coördineerde hij de (vrijwillige) knotploeg van de lokale natuur- vereniging ’t Duumpje, die in de wintermaanden de knotbomen onderhanden neemt. Vroeger ging Sjaak dikke takken te lijf met een ronkende motor- zaag. Maar tijden veranderen. Lachend: ,,Dat vonden ze toch Mijn man pakte zijn mes en vork weer op en at verder. Ik prikte wat verdwaasd in de slavink op mijn bord. Die was koud gewor den. Terloops kwam tijdens de maal tijd het gesprek op het thema voor de eerstvolgende editie van Zeeuws Weerzien: ‘Liefde en Vriendschap’. „Wat herinner jij je nou bijvoorbeeld nog van je ‘eerste liefde’?’’, vroeg ik wat argeloos aan mijn man. Hij bleef even stil, legde een beetje plech tig zijn bestek neer en staarde voor zich uit: ,,Ze heette Luciënne van Doorn, of.Dooren en woonde in Oud-Turnhout, Mesesstraat 26, of.62, in België dus. Zij kampeerde met haar ouders in Ouwerkerk, ik denk op camping De Krekenoever. Ik was amper zestien, zij een jaar of drie ou der. Ik zat aan de zeedijk te vis sen, veel meer kon ik nog niet, ik was broodmager, net terug uit ‘De Klokkenberg’ in Breda na een langdurig verblijf wegens een TBC-operatie.’’ Bekentenis boven een slavink: Zijn eerste liefde Sjaak Herman Mooie meid Rinus Pankow was in zijn jeugd niet alleen een enthousiast sportvisser, maar ook voetballer bij de SV Ouwerkerk. Foto Archief Rinus Pankow B A ZEEUWS Molenaar Streekeigen oase

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2023 | | pagina 7