Vakantieliefde: IETS VERSIEREN Vriendschap voor het leven 6 Weerzien door Jopie Meerman overleefden De jeugd van nu is verwend. Op elke radiozender, via tv en andere media is elk liedje van welke artiest dan ook te beluisteren. Wij moesten het doen met het radiopro gramma Tijd voor teenagers, eenmaal per week. En daar werd dan ook fanatiek naar geluisterd Een paar jaar later kreeg kanker hem te pakken. Ik was met hem Honderd Nederlandse -roll Wij, mijn zus en ik, hadden ook een broertje dat ongeveer negen jaar jonger was dan ik. Zoveel jonger dat hij het leuk vond om te klikken over zijn twee zussen die op de camping met vreemde snuiters praatten. Maar dat deden we echt om de taal te oefenen. De vakantietijd, dat was pas echt de tijd voor teenagers. En al moest je dan met je ouders mee, dat maakte niks uit. Je had altijd wel ergens de gelegenheid er tussen uit te glippen en aan te pappen met een buitenlander. Je was immers in het buitenland, dus buitenlanders waren er meer dan genoeg. We zaten beiden op de middel bare school. We vonden het dan ook zeer interessant dat twee Duitse jongens ons wat verder wilden onderwijzen. Dus ’s avonds gingen de twee Thoolse meiden aan de wandel. En er werd veel gepraat. En de wande ling ging steeds maar verder. We werden moe, moesten uitrus ten. Even zitten, en misschien dachten de jongens dat we het wat benauwd hadden, want ze gingen mond- op- mond beade ming toepassen. En ’t hielp nog ook. Heel gezellig wandelden we heel laat op de avond terug naar de camping. meegegaan naar het slecht- nieuws-gesprek in het zieken huis en samen hebben we in die ziekenhuisgang zitten janken, toen het gesprek met de specia list achter de rug was. Na zijn zware operatie gold hij als verlost van die ziekte, maar ruim een jaar later was het weer mis en kwam hij na een lange ziekteperiode te overlijden. Op de katholieke begraafplaats van Heinkenzand brachten we hem naar het graf. Ik was een goede vriend kwijt, maar het leven ging verder en bij menigeen raakte hij al gauw in de verge telheid. Jaren geleden gaf ik hem opdracht foto’s te maken van Völckerdorp, het meest ooste lijke dorpje van Zuid-Beveland. Hij mocht twee vrouwelijke collega’s meenemen om niet te verdwalen. Op een mooie zonnige julidag vertrok hij rond half negen en deelde vooraf mee, dat hij tegen half twaalf terug zou zijn. Maar dat verliep heel anders. Het was al half drie in de mid dag geweest voordat hij zich op vrolijke wijze terug meldde. Ik was inmiddels zeer onge rust vanwege die zeven sloten. Mobiele telefoons waren er toen nog niet. Hij vertelde dat hij er met beide dames een leuke dag van had gemaakt. Völckerdorp hadden ze niet gevonden. Ik was boos en verweet hem op duidelijke wijze zich niet aan de afspraken te hebben gehouden. Om een lang verhaal kort te maken, hij beloofde zoiets nooit meer te doen. Het had alles gelukkig geen invloed op de vriendschap. andere kampeerders die op deze wijze kennismaakten met de toen al bij de familie Ottevanger bestaande normen en waarden. Wij hebben ons de rest van de vakantie netjes gedragen. Kon ook niet anders, want nu hield T Tij was zonder meer mijn beste vriend en collega sinds de jaren tachtig. In mijn vorige stukje (Zeeuws Weerzien, najaar 2022) stelde ik hem aan u voor. Ad. Een vriendelijk mens en een goede collega. Je moest alleen altijd oppassen dat je hem niet in zeven sloten teg lijk liet lopen. door Allie Barth Als een soort van relikwie had den we in het vertrek waar hij werkte zijn bureau met inhoud laten staan tot het moment waarop we uiteindelijk verhuis den naar het nieuwe stads kantoor. Toen we zijn bureau leegmaakten, kwamen daar twee foto’s te voorschijn, die nie mand ooit had gezien, ook zijn vrouw niet. Daarop was te zien dat Ad het die dag duidelijk naar zin had met beide vrouwelijke collega’s. Een mooie herinnering was, na zoveel jaar, aan ’t licht gekomen. Met een glimlach borgen we de foto’s op in de verzameling van het archief. En je kon zelfs, al was je al een eind over de grens Duitsland in, toch nog meeluisteren met Tijd voor teenagers op de autoradio. Ja, die had pa in zijn Kever. Het was weliswaar niet meer de ori ginele Brilkever, maar we gingen wel naar het land van herkomst toe. Daar werden we opgewacht door een boze vader, die ons op zeer Hollandse wijze de les las, uit stekend verstaanbaar voor alle niet alleen ons broertje, maar de hele camping ons in de gaten En die vakantieliefde? Mis schien heb ik zijn pasfoto nog. Maar hoe hij heette, dat ben ik vergeten. En zijn kussen? Ach, ’t was maar één keer! Tijd voor teenagers De Brilkever Klassiekerweb Het resultaat van een bijzondere fotosessie. Foto’s: Ad de Jong Uit de PZC van 6 april 1964 Janken Herman Stok in 1968. Hij presenteerde het radiopro gramma Tijd voor Teenagers van 1961 tot 1970. B A ZEEUWS Wandelen 'ye zien elkaar op een bal. „HU" Is samen Zj met zijn vrienden. „ZÜ” zit met haar vriendinnen aan een tafeltje In het midden van de zaal. Er wordt wat met de ogen gewerkt. Iiy neemt het Initiatief en vraagt haar ten dans. Als ze elkaar dan nog steeds niet onaardig vinden, is de za terdagavond weer goed. Ze gaan na het bal wat sentimenteel doen in de duisternis. Er worden dingen gezegd, die ze de volgen de morgen niet graag zouden herhalen. We hebben als voorbeeld een bal genomen. Maar dergehjke toenaderingen gebeuren overal, vooral op zaterdagavond. In café'a, in danszalen en op straat. Sommige jonge lui slenteren door de straten. Vaak in grote groepen. Ze roepen wat banaliteiten naar elkaar, staan wat te ginnegappen en pro beren, zoals dat in die kringen heet „iets te versleren". Dan verdwenen ze weer van het toneel om de volgende zaterdag terug te komen om opnieuw te veroveren of zich te laten veroveren. Op straat noem je het „iets versieren", op een bal noem je het misschien „liefde", ergens anders „een flirt" en ga zo maar door. Hoe je het ook betitelt, in feite komt het op hetzelfde neer en we hebben de ervaring allemaal wel eens ge had. Het is spannend als een spelletje. Het gaat er bij deze spelletjes om, winnaar of winnares te worden. Dat willen we alle maal. je zet jezelf in het midden. Alleen al aan de manier waarop wc over onze mede speler spreken kun je het horen: „IK ben met die en die uitgeweest". Zelden hoor je: „We zjjn met elkaar uitgeweest". T Tlt zo’n avondje-samen kan wel „verke- VJ ring" ontstaan. Verkering in een groot aantal graden. Zo kennen we de losse, de losvaste, serieuze of vaste verkering. Is de verkering „uit", dan zfln we er echt niet kapot van. In ieder geval niet lang. Je begint weer opnieuw*, ook al zeg je nog zo hard en beslist: „Ik begin er nooit meer aan". Maar Ja, het is ook zo spannend en Je wist toen nog niet dat Je ooit zo’n meisje of zo'n Jongen zou ontmoeten als die en die. (z|j) is héél anders", zeg Je dan en je bent weer een t(jdje onbereikbaar voor de roddclpraatjes van Je vrienden en vriendinnen over „hem" of „haar" en on bereikbaar voor de goedbedoelde adviezen die ouderen Jo geven. „Hij Is zo anders", zeg Jo teleurgesteld nis het weer „uit" is. Je bent een paar dagen „diep in de put" en Je voelt Je alleen. „Ik begin er nooit meer aan", zucht Je.

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2023 | | pagina 6