Geven u namens wederzijdse ouders kennis... 4 Weerzien I door Peter Blom Op school zijn is soms ‘je tijd uitzitten’ en verlangen naar de bel: het sein dat de vrij heid inluidt. Maar een enkele keer kan een lesuur niet lang genoeg duren. werd de burgerlijke stand ingevoerd. Dat betekende dat de gegevens van iedere inwoner op een zelfde manier werden vastgelegd. school doorgeraasd. Af en toe spreek ik nog wel eens een oud-klasgenote en gek, het gesprek komt altijd op enig moment wel even op hem uit: „Weet je nog, ooooh, wat was hij toch leuk he?’’ Alles ging toen volgens de etiquette. In de wilde jaren zeventig hoefde dit allemaal niet meer en kwamen er kleurige kaarten met hippe teksten zoals: ,,Wij gaan trouwen want zijn het vrijgezellenleven beu!’’ Trouwen voor de kerk is niet rechtsgeldig. Dat kan sinds tweehonderd jaar alleen voor de wet, waarna de trouwakte wordt opgenomen in de registers van de burgerlijke stand. De Neder landse burgerlijke stand is een resultaat van de Franse Revolu tie. Overal waar de Franse keizer Napoleon aan de macht kwam, De hamvraag is natuurlijk: wist onze blonde wiskunde-adonis Peter dat er hele hordes meisjes (want niet alleen in onze klas was het raak) ’s nachts van hem lagen te dromen? Die kalver liefde was als een virus de hele door Margreeth Ernens- Abrahamse Begin jaren zeventig kregen we in de vierde klas van het Atheneum op het Zeldenrust- college in Terneuzen een nieuwe wiskundeleraar: Peter Smeets. Hij maakte meteen een verplet terende indruk op alle meisjes: lang, slank, blonde lokken, een vriendelijke lach, joviaal.we kwamen woorden tekort om hem te beschrijven. We waren vijftien, zestien jaar, nog bleu in de liefde en vielen en masse voor hem. Daarbij kwam nog dat hij maar een paar jaar ouder was dan wij: 22 jaar en bovendien vrijgezel. (althans, dat vermoedden wij, want hij droeg geen trouwring zoals de andere leraren). e eerste keer dat je de liefde voor elkaar met anderen wilt delen is het sturen van een trouw- kaart. Tot vijftig jaar terug kon dat nog een verlovings kaart zijn. Toga Daartoe werd een nieuwe amb tenaar aangesteld, de ambtenaar van de burgerlijke stand die huwelijken voltrekt en de akten van lief en leed in het gemeen tehuis bijhoudt. Een burger lijk huwelijk is een plechtige viering. Om dit te onderstrepen dragen de meeste trouwambte naren een toga. Tot in de vorige eeuw viel in veel Zeeuwse plaatsen deze eer te beurt aan de burgemeester. Jan van Putten, tussen 1979 en 1997 burgervader van de gemeente Mariekerke op Walcheren, heeft er tijdens zijn ambtsperiode veel plezier aan beleefd. Dit is te zien aan de plakboeken die hij en zijn vrouw bijhielden. Een aantal weken voorafgaan de aan een bruiloft worden de kaarten op de post gedaan. Ze vermelden de namen van het bruidspaar en een kort program ma van de heugelijke dag. Tot ver in de jaren zestig waren het witte kaarten met de tekst dat het huwelijk werd gesloten met de instemming van wederzijdse ouders. In kerkelijke kring werd en wordt voor de datum van de inzegening van het huwelijk D.V. vermeld, wat staat voor Deo Volente: als God het wil. alweer een andere wiskundele raar kregen, een wetenschapper die de tieners van die tijd niet helemaal snapte en altijd riep: ,,Jij daar, met die broek aan!’’. Het ging hem te ver om onze namen te onthouden. De plakboeken zitten vol met hartjes en duifjes bedrukte trouwkaarten, foto’s van de lief deskoppels die bedanken voor de onvergetelijke dag en negen maanden later een geboorte kaartje. Maar er zitten ook kran tenknipsels bij over de bezoeken die hij en de burgemeesters vrouw brachten aan gouden (50 jaar), diamanten (60 jaar) of bril janten (65 jaar) echtparen. Deze zuinig bewaarde albums zijn een prachtig tijdsdocument van Zeeuwse liefde en genegenheid. Geduldig beantwoordde hij al onze vragen, die we ter plekke verzonnen om toch maar zijn aandacht te krijgen. Voor de rest van de tijd zaten we hem - ach teraf gezien - gewoon zwijme lend aan te gapen. De jongens in de klas snapten er niets van: geen van de meisjes was tijdens de wiskundeles te porren voor een geintje, nee, we hadden het druk met verliefd zijn. Of het onze cijfers voor wiskun de heeft beïnvloed kan ik niet met zekerheid zeggen, maar ik weet wel dat we allemaal onze uiterste best voor hem deden. Het was dan ook een enorme afknapper dat we het jaar daarop Een nooit opgeloste wiskundige liefdesformule? foto pxhere.com Massale kalverliefde in de schoolbanken Beu B A ZEEUWS Tijdsdocument Zwijmelen I u Bedankt voor alles. M was voor •jns een fantastische dag. Mede dankzij uw belangstel werd onze huwelijksdag voor ons onze hartelijke dank I

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2023 | | pagina 4