Bezigheden buitenshuis hebbende Gae uut mn aerepels! FREDDY QUIN 3 Weerzien Iedere vrijdag Verdwenen beroepen: relatiebemiddelaar ‘Weerzien’ met Remco door Johan Francke Wakker bij Omroep Zeeland. Ze zijn terug te luisteren op onze website en bij https://anchor.fm/ zeeuwsweerzien. groot aantal i.s.m. Stich- Herkenning. Corresponderen deed je via de krant of het tijdschrift waarin de advertentie stond, door ver melding van het briefnummer dat als laatste werd vermeld. Zo bleef je voor de buitenwereld anoniem. Vooral de zaterdag krant bevatte tot ver in de jaren ’80 meerdere pagina’s vol met dergelijke contactadvertenties. Als zoekende naar een relatie vond je daar ook de advertenties van relatiebemiddelingsbu reaus. keek mijn vriendje door het voordeurraampje en zag moeder terug komen: paniek! Snel langs de achterdeur de tuin in om zo (Heinkenszand) en Relatie Ga rant (Hulst, Philippine). Die ‘kantoren’ bestonden doorgaans uit één werknemer die als relatiebemiddelaar voor een landelijk bureau in dienst was voor een bepaalde regio. Als zoekende naar een geschikte partner ging je daar naartoe. De bemiddelaar hield een kennis makingsgesprek met je en op basis daarvan zocht deze een geschikte partner op. Het is een relatief jong beroep uit de twin tigste eeuw, want vanuit de mid deleeuwen vervulden doorgaans geestelijken die rol. Het was een nevenfunctie van dorpspries ters en dominees om binnen de gemeenschap geschikte huwe lijkspartners te vinden. Daar paste het zoeken naar meer expliciete seksuele voorkeuren uiteraard niet bij, iets waar de relatiebemiddelaar beter in Contactadvertentie-taal Hiermee vergeleken was een contactadvertentie vol met afkortingen wat minder direct op de persoon. Voor hen die deze contactadvertentie-taal niet meer begrijpen, de bovenste regel luidt: Man, 42, regio Zie- rikzee, bezigheden buitenshuis hebbende zoekt kennismaking met financieel onafhankelijke bemiddelde jonge vrouw zonder kinderen voor een latrelatie, brief met foto op erewoord retour onder nummer 43. Wie dit nog moeiteloos kan lezen heeft vroeger vermoedelijk vaak een contactadvertentie in de krant geplaatst om een partner te vinden. Die adver tenties waren best duur, zeker als je vaker dan eenmaal zo’n advertentie plaatste, dus werd gebruik gemaakt van heel veel afkortingen. In Zeeland waren talloze bemiddelingsbureaus actief zoals: Roeterdink (met kan toren in Goes, Middelburg en op Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee), Stichting Discreet (Zeeuws-Vlaanderen), het christelijke relatiebemid delingsbureau Combi (Mid delburg, Wemeldinge), Samen verder (Sint-Annaland), IMaGO voorzag, maar ook die dolf vanaf eind jaren negentig uiteindelijk het onderspit tegen de heden daagse sociale media die op basis van algoritmes profielen aan elkaar koppelen. Na het invoeren van je persoon lijke gegevens krijg je vanzelf een lijst met mogelijke geschik te kandidaten voorgeschoteld. Door de vinger naar links of rechts te bewegen - het swipen - over het scherm van je telefoon worden kandidaten afgewezen of goedgekeurd. Dat lijkt op een vleeskeuring, terwijl bij het fysieke contact vaak pas blijkt of er ook een klik tussen twee mensen is; daaraan is door de eeuwen heen nog niets veran derd. Zo’n relatiebemiddelaar kon natuurlijk handig zijn bij men sen die wat minder makkelijk contact kregen. Zo vroeg in het geïllustreerd tijdschrift Ons Zeeland van 23 juli 1936 een der tigjarige heer op niet zo subtiele wijze om een echtgenote: Een kortgeleden weduwnaar geworden man, genaamd Pieter sen, met zeer goede begrippen, vermogend, van ouderdom on geveer 30 jaar, twee kleine kinde ren, bakker van beroep, zoekt, daar hij weinig met vrouwen in aanraking komt, door middel van deze krant een echtgenoote alleen mag zij niet leelijk zijn of al te jong of te oud. Ze moet een klein vermogen meebren gen. en dan de make-up. Zo, je was er klaar voor. door Jopie Meerman Klaar voor wat? Voor het rondje rond de blok in Tholen. De jon gens de ene richting, de meiden de andere, je kwam elkaar tegen en na een paar weken: ga je een eindje mee wandelen En zo kwam de Thoolse jeugd op de huwelijksmarkt terecht. Wij ook, mijn zus en ik. We ontmoetten twee vrienden. En na verloop van tijd kwamen die mannen ’s avonds langs gewan deld, floten die Gitarre und das Meer en als onze ouders niet thuis waren, die gingen een potje kaarten bij vrienden in de straat, kwamen de jongen een kusje stelen. Op zeker moment aterdagmiddag in de jaren 60. Als jongedame eerst een petticoat goed in de stijfsel wassen, dan strij ken. Haren wassen, touperen, te ontsnappen. Een buurman die buiten stond ging flink tekeer, gae uut mn aerepels! Even later probeerde een van de verliefde jongens nog terug te komen, gooide steentjes tegen het slaap kamerraam, maar zuslief bleef onverbiddelijk... Ondanks wat strubbelingen bleef de liefde bestaan, beide zussen zijn al meer dan 55 jaar getrouwd met hun idolen. En als de Duitse zanger Freddy Quinn op de radio klinkt, zwijme len ze, leggen hun grijze hoofd tegen de brede borst van hun echtgenoot, en halen herinnerin gen op. En die radio? Die heb ik gewonnen toen ik mijn verhaaltje instuurde naar een programma van Ad Visser, die ooit vroeg of iemand aan een speciaal lied mooie herinneringen had. Colofon Zeeuws Weerzien is een gra tis krant vol verhalen over het Zeeland van de vorige eeuw. Om zelf te lezen, maar voor al als aansporing om samen met anderen herinneringen op te halen. De krant verschijnt 4x per jaar in een oplage van 40.000 exemplaren en wordt verspreid in heel Zeeland: in de vestigingen van Bibliotheek Zeeland, zorg- en welzijnsin stellingen, gemeentehuizen, musea, boekhandels en bij di verse lokale ondernemers zo als supermarkten. Een actueel overzicht van distributiepun ten evenals een digitale versie van de krant, treft u aan op onze website Zeeuwsweerzien.nl. De krant komt tot stand dankzij de inzet van een vrijwilligers en ting Feest van Journalist Remco van Schellen van Omroep Zeeland maakt iedere week een podcast voor Zeeuws Weerzien. Deze podcast is een interview, dat op verschil lende kanalen te beluisteren is. De gesprekken die hij voert gaan over verhalen, die in de papieren krant zijn verschenen, of over één van de columns, die weke lijks verschijnen op onze web site. In de columns beschrijven onze redacteuren een gebeurte nis uit hun leven, op basis van een foto uit de oude doos. Ook lezers komen aan het woord. Zij sturen hun herinne ringen in via het reactieformu lier op onze website of mailen naar web@zeeuwsweerzien.nl. Soms ook sturen zij hun herin neringen rechtstreeks naar Rem- co. Hij selecteert de verhalen om een podcast mee te maken. Kortom, iedere week iets nieuws met een veelheid aan (oude) onderwerpen. De podcasts/interviews zijn te beluisteren op vrijdagochtend tussen zeven en acht uur in het radioprogramma Zeeland Wordt Huwelijksvoltrekking in Oostburg in 1966, fotograaf Oscar de Milliano, ZB, Beeldbank Zeeland, recordnr. 84559. Mn 42 01110 bbhh zkm fo bem j vr zk vlr bmfoeroen 43. Nee, dit is geen Whatsapp taal voor jongeren onder de vijftien, maar geheimtaal voor ge liefden van boven de zestig, waarmee de jeugd volledig onwetend van hun activitei ten blijft. t L - W deze Sociale media Bemiddelingsbureaus 1 Af ZEEUWS De Oostenrijkse schlagerzanger Freddy Quinn maakte furore in de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw. Met hits als Junge, komm bald wieder en Die Gitarre und das Meer. DlE Gitarre UND Uitgever Stichting Zeeuws Weerzien: Vz. Frans van de Velde, Postbus 33, 4350 AA Veere; zeeuwsweerzien.nl; secretariaat@zeeuwsweerzien.nl Redactie Peter de Jonge (hoofdredacteur), Margreeth Ernens (website, eind redactie), Allie Barth, Peter Blom (Zeeuws Archief), Jan van Damme, Johan Francke (ZB Bibliotheek van Zeeland), Mieke van der Jagt, Albert Kort, Jopie Meerman, Ans van Nieuwenhuijze, Ali Pankow, Willem Staat, Peter Verdurmen. Vormgeving Leo Minnaard Illustratie voorpagina Doeken van Yan/ Maryanne van Winden Druk en advertentieverkoop Meulenberg Media, Patrick Joossens: drukkerij @meulenberg.nl Distributie Truus Sepers: distributie@zeeuwsweerzien.nl Projectcoördinatie Hanneke de Vroe: redactie@zeeuwsweerzien.nl Bij het samenstellen van krant is met zorg getracht alle rechthebbenden m.b.t. beeld- en archiefmateriaal te achterhalen. Mochten personen of instanties desondanks van mening zijn dat (foto) rechten zijn geschonden, dan kunnen zij zich wenden tot de redactie via redactie@zeeuwsweerzien.nl

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2023 | | pagina 3