Weerzien 14 Liefdestempeltje Zeeuws Genootschap en Zeeuws Museum Minnebrug Messenheft Zilveren vingerhoed Slaapmuts Door het delen van herinne ringen brengt Zeeuws Weer zien mensen soms letterlijk weer bij elkaar. Het bracht ons redactielid Ans van Nieuwenhuijze een bijzonder weerzien. Eveneens uit de collectie van het KZGW en in bruikleen gegeven aan het Zeeuws Museum is deze, ongetwijfeld met liefde gemaak te, slaapmuts met allerlei inge breide motieven. Het handwerk is vervaardigd door Petronella Moens voor de heer Soetbrood Piccardt met de tekst: ,,Denkt op uw koets gevleid. Moens heeft mijn muts gebreid 1824.’’ Petje af voor die vindingrijke tekst. Verder kun je in dit museum de Herdenkingslap In de nood leert men zijn vrienden kennen uit 1953 bewonderen. Dat werd gemaakt naar aanleiding van de uit vele landen ontvangen hulp na de Watersnoodramp. De lap toont de getroffen gebieden in Zeeland, Brabant en Zuid-Hol- land en de vlaggen van de lan den die hulpgoederen stuurden. Middelburg te gaan werken en zij niet zo heel lang daarna naar Schiedam verhuisde, waar haar man een baan kreeg. Toen we na al die tijd weer bij elkaar kwamen, constateer den we dat ons werk van toen inmiddels aanzienlijk is veran derd. Typekamers bestaan in het computertijdperk niet meer en ook het secretaressewerk is inhoudelijk veel veranderd. Ik denk dat er niet veel meer wordt gestenografeerd. jaren zeventig in het stadhuis van Vlissingen werkten: zij als typiste en inval-telefoniste, ik als secretaresse. Een ivoren messenheft uit de zestiende eeuw dat werd gevon den in Heinkenszand. Het heft bestaat uit een figuurtje van Eva met de appel en is in bruikleen bij het Zeeuws Museum In het driehoekige fronton van de tempel zijn twee familiewa pens afgebeeld: links het wapen van de familie Boeije en rechts dat van de familie De Jonge. Onder het fronton staat een opschrift met de datum van het huwelijk ‘XXIX NOVEMBER MDCCCXXXVIII’ (29 november 1838). Rechtsonder, op de onder ste trede, staan de initialen van Praatje Als het erg druk was op de typekamer, sprong ik daar wel eens bij. Ook liep ik er nogal eens binnen om een praatje met de collega’s te maken, want als je alleen zit in een kamertje ben je gauw uitgepraat. Voor de bereikbaarheid had ik dan wel ne en ik verloren elkaar uit het oog toen ik het stadhuis verliet om in het provinciehuis in door Ans van Nieuwenhuijze iefde en vriendschap zijn zo oud als de wereld. Door de eeuwen heen hebben ze kunstenaars en creatieve mensen geïn spireerd. In de collectie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen Het Zeeuws Museum kreeg van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen (KZGW) deze zilveren vingerhoedjes in bruikleen. Het is waarschijnlijk het geschenk dat Sara van Reigersbergh bij haar huwelijk op 20 november 1594 van haar bruidegom kreeg. De vingerhoedjes passen over elkaar. De buitenste is versierd met een zuilengalerij. Bovenop is een hart met twee handen te zien. Op de binnenste vinger hoed zijn Geloof, Hoop, Liefde en Gerechtigheid afgebeeld met bovenop een engel. Langs de rand de inscriptie: Sara Reigers berg 1594. Ze trouwde met Ingel Leunissen, de latere burgemees ter van Vlissingen en Gecommit teerde Raad van Zeeland. In Zeeuws Weerzien van juni 2021 schreef ik een stukje met als altijd een pieper bij me. Marian- titel ‘Opa’s luie stoel’. Het leidde tot een hernieuwde kennis making: na 43 jaar. Een lezeres herkende de stoel, zag mijn naam erbij staan en zo viel alles op zijn plaats. Die lezer was Marianne Heijboer-Eibin. We leerden elkaar kennen toen we in de de vervaardiger: ‘W.B.ft’ (Willem Borrendamme fecit, heeft dit gemaakt). en in diverse musea wemelt het van stukken die hiermee te maken hebben. Een piepkleine selectie brengen we op deze pagina. Met dank aan: Peter van Druenen, Katie Heyning, Caspar In de Trouwzaal van het Stad- Mulders en Inge Schipper. huismuseum Zierikzee staat een bijzonder werkstukje van papier. Het is een liefdestempeltje, met de mythische god Amor met pijlen en boog op een altaar. Het werkje is in 1838 vervaardigd door Willem Borrendamme (1795-1866), substituut-griffier van de Arrondissementsrecht bank en commissaris van politie te Zierikzee. Hij maakte het ter gelegenheid van het huwelijk van jonkheer mr. Marinus Jan Schuurbeque, griffier van de Arrondissementsrechtbank te Zierikzee, en jonkvrouw Emeri- ca Stephania de Jonge. In Historisch Museum De Beve- landen in Goes is dit schilderij te zien met de titel Minnebrug. Adolphe Alexandre Dillens (ca. 1860) beeldt het gebruik uit van het zogenoemde ‘heulen’. Heulen hield in dat, wanneer een jongen met zijn meisje aan het wandelen was en zij over een brug heen gingen, hij het recht had te proberen haar te kussen. Onze ontmoeting is het klas sieke verhaal van oude vrien den die bijna bij elkaar om de hoek wonen. Want Marianne bleek te zijn teruggekeerd naar Oost-Souburg en ik woon in Middelburg. Maar we hadden er toch Zeeuws Weerzien voor nodig. En de hulp van secretaris Hanneke de Vroe van Zeeuws Weerzien die haar mijn contact gegevens gaf. Sindsdien hebben we al heel wat uurtjes bijgekletst over de jaren die we te overbrug gen hadden, maar ook over de tijd dat we samen werkten en elkaar vaak buiten kantoortijd zagen. Dankzij Zeeuws Weerzien na 43 jaar een weerzien De typekamer met vlnr staand Inge, Ans, Rianne, Anja, Marianne en Lisette, zittend Rita en Nancy. Foto Archief Ans van Nieuwenhuijze De collectie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen is online te bezichtigen op kzgwonline.nl In de nood Historisch Museum de Bevelanden, Singelstraat 13, Goes. Geopend maandag tot en met za terdag 11.00 - 17.00 uur. (kassa sluit om 16.30 uur) Stadhuismuseum Zie- rikzee, Meelstraat 6-8, Zierikzee Geopend: Dinsdag tot en met zaterdag 11.00 17.00 uur; zondag 13.00 17.00 uur. Alleen tijdens de Nederlandse school vakanties op maandagen geopend. Zeeuws Museum, Abdij (Plein), Middelburg. Geopend dinsdag tot zondag van 11.00 tot 17.00 A/ZEEUWS Klassiek verhaal

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2023 | | pagina 14