Meschiens net als Jaocob TJ Weerzien 12 "1 sporen. aste e-mailwisseling tot stand. Penvriendinnen die elkaar na langdurige en intensieve cor respondentie kwijtraken, vele jaren later terugvinden en de draad weer oppakken. Ondanks die leuke logeerpartij en de intentie om een tegenbe- door Francisca Bongaerts-Verdonk Jaocob Brouwer had zijn hele leven gebuggeld om zijn Johan na Maria te kunnen kopen. As zeilmaoker was tie op ‘t schip gekommen. Net 23 jaor en die ‘ao bots wat mee Jewanne. Wat da was? ‘t Was moeilijk te zeggen. Eigentlijk was nie te zeggen. ‘t Stuur uw oplossing inclusief uw adresgegevens vóór 1 juni 2023 naar puzzel@zeeuwsweer- zien.nl of Postbus 33, 4350 AA Veere. Toen die eindelijk zijn Jewan- ne gekocht ‘ao, was tie oud en versleten. En Jewanne ook. Ze besloten saomen udder ouwe dag an de kaoije deu te briengen. En dao viel Jaocob op een kwaoie dag uut de mast en nie vee laoter blies tie z’n leste aosem uut. In ‘t Jaocob. En welke wind d’r ook stoeng, ‘t was Jaocob die de ge schiktste zillen zou gebruken. Noe was Wilkes wè de kapitein, mao ‘n ‘èrte voo ‘t schip dat ‘ao tie glad nie. Z’n gedachten waoren vee te vee mee thuus bezig. Mee z’n vrouwe, mee z’n kinders. ‘t Leek wel of ‘n vrouwen’aor stérker an ‘em trok dan ‘n scheepstros. En zo kwam tie tegenover Jaocob te staon. Wilkes die vlug wee thuus willende ziin en Jaocob die niks liever dee dan mee z’n Jewanne saomen vaoren. Ze kre gen kwestie en Jaocob goeng van boord. Mao die kon Jewanne niet Er bleek na al die jaren veel te vertellen. Ondersteund door een woordenboek zat To net als vroeger weer te schrijven, maar nu typend, zonder briefpapier, enveloppen, postzegels, brie venbussen en wachttijden. Was ‘t gevoel. Da was t’r al toen die ze zag liggen an de kaoie. Recht van leejen. Drie masten en schoone angeklêêd. Alles zat d’r op en d’r an. Mao niks gêên proenkerig’eid. Toen die voo d’êêste kêêr op de loopplanke stappende, was ‘t of z’n aosem stokkende, of z’n ‘èrte op full speed oversloeg. Mao joenges, wa was datte? En Jaocob zou voo de zillen zurgen. Die zou kapitein Wilkes wel ‘s ‘n poepje laoten ruken. Wie was ‘t die zou zurgen dat de Jewanne over den Oceaan sierlijk zou zwieren? Juust Jaocob. En wie zou t’r in de masten klimmen, over de rao’s loopen? Juust, ook aocob is uut de mast ge I vallen,” zegt de buurman I tegen z’n vrouwe. ,,Ik dienken da me die nie mêêr ‘iere terugzien. Die stie ren ze wè deu naor ‘n verzur- giengs’uus. Op die leeftijd.” Z’n vrouwe knikt ‘s en zegt: ,,Dan gao tie ‘t nie lange mêê maoken. Jaocob en z’n Jewan- ne, die moe je nie uut mekao- re ‘aolen.” zieken’uus. Da boek, Het fregatschip Johan na Maria, stond op m’n lieste van de middelbaore schoole. ‘t Staot nog in m’n boekenkast. Wegdoen? Gêên dienken an. Messchiens bin ‘k ook ‘n bitje Jaocob Brouwer geworren. Rinus Willemsen uit Biervliet is een van de streektaalspecialisten in Zeeland. Speciaal voor Zeeuws Weerzien klimt hij in de pen. uut z’n ‘oofd zetten. ‘t Leek wel of tie mee ‘n onzichtbaore touwe naor d’r wier getrokken. En zo was ‘t ook. Die monste rende weer an. ,,’k Laoten joe nooit nie mêêr gaon,” zei tie bie z’n eigen. „Wudder bluven bie tegaore, ‘k gaon joe koopen.” En Jaocob begon te spaoren en spaoren. Mao dat schoot nie op. ,,Dan mao wat smokkelen, om joe te koopen.” Ze zouden elkaar volledig uit het oog zijn verloren als niet de oudste dochter van To op het idee was gekomen om te zien of Ton en Sheila in Zeeuwse kleder- beide vrouwen weer herenigd dracht. konden worden. To, die in 2008 weduwe was geworden, vond het zoeken leuk en opwindend. De zoekactie werd beloond: Sheila werd gevonden in New- zoek af te leggen, kwamde brief- port en er kwam een enthousi- wisseling langzaam maar zeker aste e-mailwisseling tot stand. Onder de goede inzenders ver loten wij drie boeken over een Zeeuws thema. Als unieke hoofdprijs kunt u het boek ‘Zeeland 1950-1975 - Aolles wier anders’ door Wim van Gorsel winnen. Alle prijzen zijn ter beschikking gesteld door ZB Bibliotheek van Zeeland. Prijswinnaars puzzel nummer 15 De juiste oplossing was: Groothoeklens/Schoolfotograaf. Helaas was een foutieve inzenddatum vermeld, onze excuses daarvoor. Het boekje Zeeuws dozijn - Portretten van sterke vrouwen, ter beschikking gesteld door ZB Bibliotheek van Zeeland, is aan de volgende goede inzenders gestuurd: Mevr. A. Halve, Sirjansland; J. Kleppe, Burgh-Haamstede; Mevr. H. van der Velde, Valkens- waard. De hoofdprijs, het boek ‘Roerige tieden Zeeland 1975 2000’ is gewonnen door Stefan Havermans uit Maastricht. Wij nemen contact met u op voor de overhandiging. Na ruim twee jaar, in 1950, kwam Sheila op uitnodiging van To’s familie over naar Neder- bracht in 1987 met haar man zelfs een vakantie in Zeeland door, maar kon haar logeerhuis nergens meer ontdekken en deed verder geen pogingen om Ton, een drie jaar oudere jongen haar vroegere penvriendin op te en ook afkomstig uit Middel burg. Hij kreeg een actieve rol in die logeerperiode. Het klikte geweldig goed tussen de meisjes en de logeerpartij werd een groot succes. Een professionele fotograaf maakte foto’s van To, In 2013 kwam er een uitnodiging van Sheila, en To - niet bepaald een geboren reiziger - ging met het vliegtuig naar Engeland. Daar werd ze met open armen ontvangen door de hoogbejaar de Sheila en Ray op het vliegveld van Birmingham. Het was een fantastisch, hartverwarmend verblijf van tien dagen. Van een tegenbezoek is het niet meer gekomen. De gezondheid van Sheila stond dat in de weg en ze overleed in 2017. Ray vond de ontmoeting en correspon dentie via de mail zo leuk dat hij To voorstelde hiermee door te gaan. Tot op de dag van vandaag is er een hartelijk contact, waar in ze elkaar vertellen over hun lief en leed. To en Sheila Fotoarchief Familie Bongaerts-Verdonk stil te liggen. Er waren andere interesses ontstaan en de liefde was in hun leven gekomen. Want ook Sheila had een vriend, Ray, met wie ze later in Engeland trouwde. In de jaren zonder briefwisse ling vroegen ze zich wel af hoe land. Er was een druk toeristisch het de ander was vergaan. Sheila programma bedacht. De familie van To had een auto, wat toen allesbehalve een vanzelfspre kendheid was. To had intussen een vriendje, To uit Middelburg was in 1948 veertien jaar toen een lerares van de meisjesmulo met het voorstel kwam om te correspon deren met leeftijdgenoten in het buitenland. Briefwisseling moest verbroedering van de ver schillende volkeren bevorderen en stiekem hoopte de docente natuurlijk op extra taalontwik keling. To, de roepnaam voor Catheri- na, voelde er wel voor en pakte het meteen voortvarend aan. Ze koos drie penvrienden onder wie Sheila, een meisje uit een dorpje ergens ten oosten van Leeds. Trouw schreef ze met tussenpo zen naar haar drie penvrienden, maar de briefwisseling met de Engelse Sheila, de jongste doch ter van een spoorwegbeambte, hield het langste stand. Puzzel mee en win een prijs Puzzel nummer 16: Liefde en vriendschap THCOTSTRAHREYRV SWCVREUGDEREEFS OULARYDROOWAJVE OOHDLIOFMNAFPIV RRUBIMEALFEOIET TTWEEENNS IEERRT FRENDTHPDZRKGEC OOLKIFRNISETENA LMYERAEEERCSBTT IAKIATAI IGUHERN UNBKRLTNLKEEAAO RCJABAGOOPINKPC BEHULPZAAMZOENG KAMERAADLKULEGO SSREDNILVBRUIDO Louis Kesteloo In het letterveld zitten onderstaande 35 woorden verstopt (horizontaal, verticaal en diagonaal). Na het wegstrepen hiervan blijft een aantal niet-gebruikte letters over. Deze vormen, in de leesrichting, de in te sturen oplossing. Penvriendinnen voor het leven partner relatie romance vreugde bruiloft kameraad vlinders romantiek verkering afspraakje behulpzaam hartendief hartstocht oogcontact genegenheid poëziealbum vriendschap Liefde blij kus lach zoen bruid flirt geluk sfeer trouw Kwestie B A ZEEUWS ‘èrte op full speed Zoekactie Logeerpartij Weerzien vrijer begrip dromen liefde troost vieren huwelijk jawoord knipoog

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2023 | | pagina 12