Ik wens je een aardig ventje met een goed tractementje Weerzien 11 Het had wel altijd iets plechtigs. door Peter de Jonge Ze legden de gelofte af van eeuwige kuisheid, leefden celibatair maar werden tot mijn verbazing bruidjes van God genoemd. Wat ik altijd curieus heb ge vonden was de mededeling dat tante Betsie trouwde met God. Ik begreep dat de familie haar op de dag van de plechtige profes sie, waarmee je je voor heel je leven verbindt aan de algehele toewijding aan God, beschouw de als Zijn bruidje. In gedachten zag ik haar voor me in een witte bruidsjurk, de handen devoot gevouwen, schrijdend naar het eigen poëzie-albums. Want reken maar dat ze daar trots op was. vond. Was het voor Marcel Proust de geur van madelei- nekoekjes die hem naar zijn jeugdherinneringen terug bracht, voor mijn moeder was dit ongetwijfeld het bladeren in haar poëzie-album. Riet de Rooy: Lieve Constans, Hoe de storm ook mag woeden, Op de reis naar de eeuwigheid, Jezus is de trouwe bootsman, Die ons altijd veilig leidt, Blauwe ogen, Roode mond, Lieve Stan- sie, Blijft gezond. omdat daar tante Betsie elke dag haar leven met woord en daad wijdde aan God. Bezoeken aan haar waren schaars, hoewel ze niet tot een strenge orde behoor de die het leven achter tralies doorbracht. Tante Betsie was kloosterzuster, in de volksmond een nonnetje. Van de Orde der Franciscanes sen. Ze was kleuterjuf met een religieuze naam: soeur Angeli na. Het was in dat tijdsgewricht - halverwege de vorige eeuw - een eer voor een familie als één van de kinderen in het klooster ging, zijn of haar leven richtte tot God. Het verhaal gaat dat mijn opa, overleden in het jaar dat ik werd geboren, bijna trot ser op haar was dan een vader die zijn kind tijdens het huwe lijk naar het altaar begeleidt. laatste keer dat ik haar zag liet zien, dateert uit 1937, toen ze twaalf jaar was en in de laatste klas van de lagere school zat. Haar moeder mocht er als eerste in schrijven, daarna volgden de zusjes, tantes, buurmeisjes en tenslotte de schoolvriendinne tjes. Uit de meeste verhaaltjes blijkt hoe belangrijk kerk en geloof in die tijd waren. Haar vriendin over haar tijd als schoolmeisje in Bergen op Zoom en de vrien dinnetjes die ze daar allemaal had. Met welke klasgenootjes en meisjes uit de buurt ze omging en welke tantes ze het aardigst Geen proza of poëzie van hoog niveau, maar gewoon leuk voor meiden van die leeftijd. En net als na de oorlog, ook toen al overgeschreven uit een Poëzie- versjesboek. Het leukst van zo’n poëziealbum waren de mooie plaatjes die er in stonden. Som mige daarvan waren zo mooi, dat je ze eigenlijk niet wilde weggeven. Het was tenslotte nog maar de vraag wat je ervoor terugkreeg. altaar. Stiekem keek ik naar haar vingers om te zien of ze ook een trouwring droeg. hadden bepaald dat ook voor hen liefde van binnen zat en niet van buiten. Nog altijd richt ik mijn blik op de A58 ter hoogte van het Lies- bosch net voor Breda even naar de kerk en het kleine klooster, dat nu bezit is geworden van The Makers: volgens de Kamer van Koophandel een groothan del in kledingstoffen en fourni turen. Maar ook de albums waarin we onze suikerzakjes en siga renbandjes hadden gestopt, waren bij haar in goede handen. Kussens met speldjes van alle automerken, sleutelhangers met poppetjes van stripfiguren zoals Mickey Mouse, poppetjes van dieren bekend uit de Fabel tjeskrant, je kon het zo gek nog niet bedenken, of zij wist er wel een plekje voor te vinden. Een aparte plaats hadden haar vrijwel Toen ik vele jaren later naar de albums vroeg, raakte ze in verrukking en begon te vertellen De tijd waarin ze opgroeide mocht dan grotendeels in het teken van armoede hebben gestaan, het waren wel de jaren waarin zij jong was en het leven aan haar voeten lag. Het poëzie-album dat ze mij de Ze woonde in verschillende kloosters in West-Brabant. Na men als Biezenmortel, De Hout en Liesbosch hadden een wel haast heilige klank in de familie, Aanbellen bij de - in mijn her innering - zware eikenhouten deur, een ogenblik van gewijde stilte en daarna een zuster die je door de gang hoorde aan komen, open deed en met een vriendelijke glimlach het bezoek voor zuster Angelina naar een zijkamer begeleidde. Daar converseerden we en kregen we een royale maaltijd die tante bij hoge uitzondering samen met ons mocht gebruiken. Want nor maal at ze in de refter, de eetzaal die voor gewone stervelingen als wij verboden terrein was. Aanvankelijk droeg ze het zware habijt en een zwarte sluier, maar gaandeweg werd zwart ook grijs en uiteindelijk ging tante soeur of Angelientje, zoals we haar ook wel noemden, gekleed in een fleurig jurkje, want de regels waren versoepeld. Ze mocht ook af en toe op bezoek naar de familie in Zeeland. Dat maakte haar in mijn beleving een stukje minder echtgenote van God, maar de zusters Franciscanessen Op mijn vraag welk plaatje of verhaaltje haar meest favoriete was, aarzelde ze geen moment. Het dierbaarst was dat van haar moeder, zeker nadat die in 1968 was overleden. Het was voor haar een blijvend aandenken, aan haar moeder, maar ook en vooral aan haar jeugd. Maar ook praktische aanwijzin gen voor de toekomst ontbraken niet. Zo schreef haar buurmeisje Nellie Huigens: Ik wens je een aardig ventje, met een goed tractementje. Een huisje won dermooi, ’s Morgens laat uit de kooi. Een varken in ’t zout, en honderd jaren oud. T k had een moeder die bijna alles bewaarde zoals de M foto’s van de belangrijke momenten uit haar leven. door Albert Kort //ziZ /ZaZ- ZZ^-J>x- 'xZZ Bruidje van God Zuster Angelina (plm. I960) B A ZEEUWS Kerk en geloof Overgeschreven Trotse opa Janssens met dochter Betsie als kloosterlinge Foto’s: Fotoarchief| Peter de Jonge en Leon Janssens Terug naar haar jeugd Schaarse bezoeken Zwart, grijs en fleurig Moeder van Albert Kort Fotoarchief: Albert Kort

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2023 | | pagina 11