7 Mensen sturen de krant naar familie in Nieuw-Zeeland Weerzien Vrijwilliger "WA door Ali Pankow til Welke reacties krijgt uzoal? Wat vindt u van de krant? Triomf, strijd, pijn. Drie woorden waar lange verhalen achter schuil gaan. Voorma lig sportfotograaf Piet van der Klooster (87) uit Zierik- zee ving ze in alleszeggende beelden, liever daarmee dan in woorden. de ramp die zich afspeelde in het voetbalstadion in Brussel voorafgaand aan de EC-1 finale tussen Liverpool en Juventus. te geven aan andere belang stellenden. Er zijn mensen die hem opsturen naar familie in Nieuw-Zeeland. lombia en Cuba. Toen kreeg ik te horen dat ik een zieke collega moest vervangen bij die wed strijd in Brussel’’, vertelt Piet. Hij beseft dat een prijs als de Zilveren Camera specifiek wordt toegekend als het iets ‘heel ergs’ of ‘politiek beladens’ betreft. Hij is best trots op die onderschei ding, maar een beetje cynisch is het wel, omdat zijn oeuvre veel meer getuigt van positieve euforie en ambitie binnen de sportbeleving. Overigens werd hij ook daarvoor geëerd met diverse internationale prijzen. Zilveren camera Op het scherm verschijnt inmiddels zijn beroemde foto van het ‘Heizeldrama’, waarmee hij in 1985 de Zilveren Camera won. Een aangrijpend beeld van Wat doet u bij Zeeuws Weerzien en sinds wanneer? Bij de start van de krant ben ik begonnen met de distributie en inmiddels ben ik ook betrokken bij de leesteams. Als je de krant verspreidt kun je natuurlijk een stapel van 75 stuks bij de Jumbo leggen, maar ik ben naar mensen zelf gegaan. Dat is ook de bedoeling: via de krant verbinding maken. Ik heb eerst aangebeld en de krant aangeboden. OlIZe Daar wordt altijd positief op gerea geerd. Inmiddels doe ik hem hier in de buurt, de Noordweg in Middelburg, bij 15 mensen in de bus. En de boer op de hoek, die een verkoopkist met groenten heeft staan, kwam met Soms krijg je een tip, zoals bij de vorige krant over onderwijs en naar school gaan. Iemand zei: ‘hier tegenover woont een mevrouw die lerares is geweest, misschien vindt die dat ook leuk’. En dat was zo. Ik vraag mensen ook de krant door Het leuke vind ik dat er zoveel mogelijk regio’s aan bod ko men. De onderwerpen spreken mensen aan. Zoals bijvoorbeeld de winter van 1963. Dat brengt herinneringen boven. Mijn man wist nog dat een autorijschool slipcursussen op het ijs gaf. ,,Deze foto heeft een lijntje met Zeeland’’, zegt Piet verwijzend naar het moment waarop Italië 1-0 scoort tegen Duitsland in de WK finale in Madrid in 1982. Een gesprek over zijn loopbaan begint dan ook samen met hem achter zijn laptop. Hij vat die carrière compact samen: ,,Ik begon als algemeen fotograaf bij het Vrije Volk, daarna Voetbal In ternational en vervolgens Sport International. Veel onderweg en onregelmatige werktijden, maar als je dat niet wilt, moet je er niet aan beginnen. Ach, je bent een jonge hond en wilt gewoon alles doen. Steeds als waarnemer streven naar het beste plaatje.’’ „Dankzij een radiografisch bestuurbare bediening die Ted Volkeri uit Zierikzee voor me had gemaakt, kon ik vanaf de zijkant naast het doel mijn camera, die pal achter de goal stond, bedienen. Als fotograaf mocht je daar zelf niet staan en verbinding met lange snoeren werkte in de praktijk niet.’’ Ondanks de schaduwkanten: slecht weer, beroerde verlichting in de stadions, zich misdragen de supporters, heeft Piet vooral genoten van zijn vak. Naast voetbal fotografeerde hij ook de Elfstedentocht (‘drie keer’), de Tour de France (‘zeven of acht keer’), bokswedstrijden en ten nistoernooien op internationaal niveau. Hij houdt nog steeds van de camera. ,,Ik ga zelden zonder de deur uit.’’ Zeeuws Weerzien steunt op vrij willigers. Van bestuur, redactie, vormgeving tot distributie en leesteams. Elk nummer laten we een vrijwilliger aan het woord. Ditmaal Marjo Zweerus (31-1 1958) uit Middelburg. het idee om daar ook een paar exemplaren neer te leggen. Bij de rellen vielen 39 doden en 400 gewonden. ,,Ik was net twee dagen thuis van een lange reis voor mijn werk naar Mexico, Co- lü Verhaal liever in beelden Paolo Rossi van Italië scoort I - 0 tegen Duitsland in de WK-finale in 1982 in Madrid. Foto Piet van der Klooster Ly v Marjo Zweerus dan in woorden vertellen Piet van der Klooster Foto Joke van der Klooster Foto van het‘Heizeldrama’ waarmee Piet in 1985 de Zilve ren Camera won. Foto Piet van der Klooster ■a c IA ZEEUWS Lijntje met Zeeland

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2022 | | pagina 7