Eêst en vooral nao de kapper 6 Weerzien Bouw van de zeesluis haarscherp in beeld - - ar zat op ‘n banke uut de gymmes- tiekzaol. ‘n Bitje in ‘t midden. ‘k Weten nog percies ‘oe dat gieng. Oom Aart was een verwoed en niet onverdienstelijk amateurfo- tograaf. Mijn vader maakte wel eens kiekjes van ons, maar over het algemeen waren die niet al te scherp en soms waren de personen ‘onthoofd’. Oom Aart maakte dia’s van ons, in kleur, terwijl we aan het spelen waren. Zo maakte hij een prachtige serie van mijn toen eenjarige broertje dat geheel onbekom merd zijn eigen gangetje ging, zich niet bewust van de camera. Kleurendia’s die voor die tijd al bijzonder waren. Bovendien maakte oom Aart mooie dia’s van het werk van mijn vader, die bloemist was. Als hij bruidswerk maakte, werden de bruidsboeketten D’n andere weke dêlende de mêêster de foto’s uut. Die zaoten stonden dan ook vaak mensen voor de etalage naar de diashow te kijken. En dan hebben we het over begin jaren zestig, dat was toch wel iets bijzonders in die tijd. De aankoop van de projector betekende natuurlijk ook dat er regelmatig een ‘dia-avond’ bij ons thuis was. De verzameling familiedia’s groeide gestaag en als kind vond ik het grappig om te zien hoe je op die plaatjes, die bijna le vensgroot op een scherm te zien waren, zomaar groeide. Buuten, boven de voordeure ‘ieng ‘n ouwe schoolfoto. Ik dienken van zo’n ‘onderddèrtig jaor geleejen. De mêêster mee al de kinders. ‘n Prachtige plaote van wè twêê bie drie meter. A je verbie de schoole riejt, dan kiek je mee respect nao die foto. En ikke nie allêêne; iederêên die de schoole passeert. Toen ‘k daor zo stoeng te kieken, most ik dienken an m’n eigen schoolfoto’s. En nog wel dien êênen. Me stoengen ook voo de schooldeure. Ook de mêêster an de butenkant. En ikke? Ik wisselen met het meisje met die mooie witte strik?” zei hij dan vriendelijk tegen een meisje. En zo ging dat een paar keer. Toen ging hij achter zijn toestel staon en wudder keken nieuwsgierig nao die vrèmde vint. Zo goeng dat twêê kêêr. Knip, knip. In de lieste vakkundig gefotografeerd. Zo ontstond al snel een enorme verzameling. Mijn vader en mijn oom vonden dat ze daar iets mee moesten doen, dus werd een pe perdure projector aangeschaft. De ‘bruidswerkdia’s’ werden geplaatst in een rol-slee (geen doorsnee platte diaslee dus), de projector werd in de etalage van de bloemenzaak opgesteld en de dia’s werden op een matglazen ruit geprojecteerd. Omdat de rol automatisch doorklikte, was er zo een doorlopende vertoning van bruidswerk, en ’s avonds Tiet alleen de familie I^LI Abrahamse legde oom JL Aart vast voor het na geslacht, ook bij de bouw van de nieuwe zeesluis in Terneu- zen heeft hij de talloze stadia haarscherp in beeld gebracht. Voor zijn werk aan de ka naal- en sluiswerken ontving hij zowel een Nederlandse onderscheiding (Officier in de Orde van Oranje-Nassau) als een Belgische (Officier in de Kroonorde van België). De unieke beelden van zijn werk in Terneuzen zijn onderge bracht bij het informatiecen trum Portaal van Vlaanderen in Terneuzen, zodat iedereen de foto- en filmopnames van ruim zestig jaar geleden nog steeds kan zien. T oe was ‘k toevallig een paor weken geleejen JL op Driewegen, wao kunstschilder Han ter Keurs ‘n tentöönstellieng van z’n schilderieën ‘ieuw. Han weunt dao mee z’n vrouwe in een ouwe schoole. Rinus Willemsen uit Biervliet is een van de streektaalspecialisten in Zeeland. Speciaal voor Zeeuws Weerzien klimt hij in de pen. in een enveloppe met daorop de priezen. Me vlogen d’r mee naor ‘uus. M’n foto. An de schouwe ‘ieng een spiegel. In de lieste d’rvan kwam de foto. En ielke kêêr as t’r versiete kwam, wier die foto uut de lieste gepakt. Op d’n duur krullende ‘êêl dien foto’oek om. Noe ligt ie plak in m’n album. Onvindbaar, vandaar dat ik deze foto maar even heb geleend. De mêêster zei dat de schoolfo- tograof de volgende weke zou kommen. Me kregen allemaol ‘n blaodje dat netjes uut een taolschrift was gescheurd. Op bord schreef tie: „Geachte ouders, volgende week woens dag komt de schoolfotograaf. Hoogachtend,” en dan kwam z’n naome. Wudder mosten dat overschrieven en meenemen. Toen m’n moeder dat las, gaf ze me ‘n kwartje en ik most bots nao Peet Doens, de kapper. Dat was geen straf ‘oor. Dao laogen stripver’aolen over Billy Turf. Plaotjes mee ‘n ver’aoltje. Prach tig gewoon. Vee te vlug most ik op dien ‘ooge kappersstoel gaon zitten en zag ‘k in de spiegel ‘oe Peet begon te knippen. Raoke- liengs langst m’n ‘ooren. ,,Stille zitten,” zei tie. En dat deed ik, bange dat ie just m’n oore d’r zou afknippen. ‘n Paor groote joenges uut de zesde klasse mosten de ban ken ‘aolen uut de gymzaole. Toen onze klasse aan de beurte was, tikkende de fotograof op de ruute in de gangdeure en mosten we gaon zitten op de banke. Natuurlijk wou je naost je kameraod zitten, mao de fotograof schikkende ons op een andere manier. ,,Wil jij eens door Margreeth Ernens-Abrahamse ijn oom Aart van Toor (1904-1983), broer van mijn opa, kwam eind jaren vijftig in Ter- neuzen wonen, omdat hij als hoofdwaterbouwkundige bij Rijkswaterstaat projectma nager werd van de kanaalwer- ken en de nieuw te bouwen zeesluis. In de jaren daarvoor had hij zich onder meer bezig gehouden met de droogleg ging van Walcheren (hij komt ook voor in het boek van A. den Doolaard: Het verjaagde water). Voor mijn zus, broers en mij hoorde hij er elke zondag ge woon bij: samen naar de kerk, daarna een borreltje drinken met mijn vader en altijd blijven eten natuurlijk. Gezellig. Klassenfoto omstreeks 1956 van de klas van Rinus Willemsen. Foto Collectie Lijbaart Etalage-show Oom Aart in 1966. Maker onbekend. A ZEEUWS Overschrieven 1959: Oom Aart maakte een kleurendia van de kinderen Abrahamse, die aan het spelen zijn in de huiskamer Foto Aart van Toor, archief Margreeth Ernens-Abrahamse Oom Aart legde de tijd vast

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2022 | | pagina 6