Toevallig op de politiefoto 4 Weerzien door: Jopie Meerman door Johanna Brouwer Je wier ‘angeplakt ’an ’t staduus. Namen, geboortedatums en beroep stonden vermeld, iedereen wist meteen alles. Je kon niet meer terug, al had je gewild te Cornelisse dia-reportages. ,,Ik weet nog dat ik als kind erg onder de indruk was van wat mijn vader liet zien, die opge zwollen kadavers, de ellende zegt dochter Simina. De erfenis van Cornelisse be staat uit films en foto’s die ook door het ANP werden gebruikt. man, zijn veel oude opnames te vinden. Trouwen in Tholen, daar wilde ik over schrijven. Maar ik kon niet om de maker van die trouw reportages heen. Van die foto’s moesten de nega tieven worden vernietigd. Het archief van Tholen heeft ook een grote voorraad beschikbaar. In het boek over Tholen, van Kees Slager en Matty Verkam- Filmen deed Willem Cornelisse behalve als hobby, ook in op dracht. Zoals over de oester- en mosselcultuur op Tholen. En bejaardenreizen. Deze films zijn te zien bij Trugkieke op Omroep Zeeland. Het materiaal werd door de familie beschikbaar gesteld aan het Zeeuws Archief. Bij de Watersnood in rg53 maak- Zijn foto staat hier als eer betoon, en een foto van zijn camera’s, dat is familie bezit. En natuurlijk een bruidsfoto, Nico en Adry Moeliker - Meerman, ze trouwden bijna 65 jaar geleden. Privacy? Het was een publiek ge beuren. Het bruidspaar liep naar het stadhuis van Tholen. Soms reden ze met een auto, af en toe met een koetsje. r is ingebroken op de boerderij! Als papa die morgen buiten komt met een kruiwagen vol mest, ziet hij het meteen. En er was een fotograaf. Die leg de alles vast: vanaf de voordeur tot in de trouwzaal. Na jawoord en handtekening van het stel nog een foto op de trap in het stadhuis. Alles voor later. De fotograaf die de dag vastleg de was Willem Cornelisse. Gebo ren in 1904 en in 1997 overleden. Fotograaf en cineast stond op de winkel in de Kerkstraat in Tholen. Een praatje met dochter Simina Dietvorst - Cornelisse, werd een leuke terugblik. In de winkel zwaaide mevrouw Cornelisse de scepter, daar wer den de rolletjes ingeleverd en opgehaald als ze ontwikkeld en afgedrukt waren. De deur van het kippenhok hangt er half uit en er lopen enkele kippen verdwaasd buiten rond. Een blik in het hok maakt duidelijk dat de meeste kippen foetsie zijn. Nu hebben wij bepaald geen legbatterij - in het hok zaten hooguit dertig kip pen - maar toch is mama haar bijverdienste kwijt. Een beetje ei doet in 1957 al gauw Ik draai enthousiast aan de knop vijftien cent. bij de deur. ,,En we hebben ook een radio, en die kan ik ook aanzetten.’’ We hebben net telefoon en papa belt de politie. In de loop van de ochtend verschijnen de man nen in uniform. Een agent die het proces verbaal opmaakt en een heuse rechercheur met een tas vol spullen én een fototoe stel. Hij maakt foto’s van de geforceerde deur en ook van de bandensporen in de berm van de Middelburgse Schroeweg. Voor de volledigheid maakt hij ook nog een afdruk in gips van het spoor. Uiteraard is het dan tijd voor koffie, want een beetje aanloop is altijd gezellig als je afgelegen woont. De PZEM heeft de boer derij een tijdje eerder aangeslo ten op het netwerk en dat ga ik de agenten even demonstreren. De mannen kunnen wel wat met zo’n kind en vragen of ik nog meer kan. Natuurlijk kan ik dat. ,,Ik kan ook een brief schrijven aan tante Wanne in de Noord-Oost-Polder.” Dat willen de mannen wel eens zien en de rechercheur kijkt even of zijn rolletje nog niet vol is. Dat is niet het geval en zo word ik op jeugdige leeftijd (ongeveer 3) op de foto gezet door de politie. Enkele weken later krijgen we de foto’s als prentbriefkaart per post toegestuurd. Het hoeft geen betoog dat er van de kippen nooit meer iets vernomen is, laat staan van de dieven. De fotograaf huurde speelfilms bij Gofilex en Cefa. Tholen kon daarvan, bij gebrek aan een bioscoop, genieten in zaal Hof van Holland. Simina: ,,Mijn vader ging films vertonen ergens in Zeeland en mama zag dat de filmspoelen nog thuis stonden. Snel een taxi geregeld en de spullen konden worden nagebracht. Ik hoor haar nog zeggen: Zo daar is niks verdiend vandaag!’’ Een keertje ging het mis bij een trouwreportage. De fotograaf ontdekte na afloop dat er geen rolletje in het toestel zat! Geluk kig kon de volgende dag alles zo realistisch mogelijk worden nagespeeld. Bij het fotograferen van baby’s, moest mevrouw Cornelisse soms worden ingeschakeld. ,,Wij stonden dan om een hoekje Een traditionele huwelijksfoto in het Thoolse stadhuis. Foto: Willem Cornelisse te kijken en moesten lachen hoe mijn moeder haar best deed.” Trouwen in Tholen Willem Cornelisse Foto familie Dietvorst Cornelisse Erfenis Johanna op de politiefoto (1957) B A ZEEUWS Trugkieke Vastgelegd Bioscoop

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2022 | | pagina 4