Wat weet u er nog van? 01 Weerzien 15 Verjaardagsfeestje Georgette Hiel, St Jansteen Mien Steenaard-Hardon, Middelburg Open vensters Samen de Oud Rotterdammer lezen? Fiet Meijers, Veere Fred van den Bogaard, Oost-Souburg Herinnering aan leraar W.D. de Bruine Limonade uit de melkbus Geïnspireerd door meester Wim Jansen twee paarden, naar een speeltuin. Dat kon zijn Oranjezon, Hof Catharina in Vrouwenpolder of de speeltuin in Domburg. Ik ken bijna alle namen van de kinderen op de foto van 1942. Echter, wie is het meisje rechtsonder op de foto? Misschien kan iemand mij daarbij helpen. Wilt u reageren op een artikel uit deze krant? Stuur uw reactie naar redactie@zeeuwsweerzien.nl Komt er een herinnering bij u op naar aanleiding van één van onze bijeenkom sten? Ook die ontvangen wij graag. Harry van der Maas, gedeputeerde Provincie Zeeland Niet alle reacties kunnen in de krant worden opgenomen. Lees daarom verder op www.zeeuwsweerzien.nl/ van-lezers. Daar reageert Wim Deijnen uit Sluis op de foto van kinderen die ‘duiten rapen’ op het Nollestrand van Vlissingen. Hij weet de ins en outs van het schip op de achtergrond, dat ooit bij de KMS De Schel de werd gebouwd. Roger Blaakman heeft mooie herinneringen aan de ambachtsschool. Wat zou het mooi zijn als die nog bestond, met alle tekorten op de huidige arbeids markt. Karel Tiggelman deelt herinneringen aan catechismus op school, de komst van de ballpoint, de eerste pasjes op dansles Veel leesplezier! Op de lagere school werd het boekje ‘open vensters’ gebruikt. Ik kan mij niet meer herinneren of de onderwijzer hier iets bij vertelde, of dat er een werkboek bij hoorde. Weet iemand dit toevallig nog? Met veel plezier lees ik uw krant Zeeuws Weerzien. Sinds een paar jaar heb ik ook een abonnement op de Oud Rotterdammer. Het is in feite zonde, dat ik die alleen lees. Tot voor kort gaf ik hem door aan een kennis, maar die is ons helaas ontvallen. Dus hierbij het aanbod voor de liefhebber: De Oud Rotterdammer is bij mij op te halen. Neem contact op via fbgrd@zeelandnet,nl. De Oud Rotterdammer paar foto’s. verschijnt eens per twee weken. In het uiterste geval wil ik de krant - ook brengen. Op schoolreis: rijtoer door Walcheren Ik herkende mijn opa op de foto in Zeeuws Weerzien nr 14, over de schoolreis van de klas uit Ritthem. Mijn opa was het hoofd der school en staat hele maal rechtsachter, met hoed. Ik heb een hele serie scherpe foto’s van die schoolreis, met de namen van veel kinde ren erbij. Wim de Mey, Vlissingen Tijdens de leesbijeenkomst in Veere kwamen veel herinne ringen boven aan schoolreisjes van vroeger. Dat wil zeggen: in oorlogstijd ging je natuurlijk nog helemaal niet op reis. Vlak na de oorlog was zo’n reis een hele uitgave voor de ouders. Dat in het artikel in Zeeuws Weer zien nr 14, over de schoolreis door Walcheren, wordt gespro ken over krentenbrood voor de lunch, verbaasde iedereen een beetje. Dat was in hun tijd een uitermate luxe product. ,,Bij ons werden bij Bakker Broodman kadetjes besteld voor het school reisje. Onze ouders gingen die smeren, ze werden vervolgens in grote kartonnen dozen gedaan. Op het strand, vaste eindbe stemming, werden de broodjes uitgedeeld. Iedereen nam een ei gen beker mee. Die werd gevuld met siroop, die met een houten lepel uit een grote melkbus werd geschept.” Andere deelnemers aan de bijeenkomst gingen voor het eerst op schoolreis naar Rotterdam, waar de Maastunnel net gereed was. Dat maakte veel indruk. Alleen de 6e klas mocht zo’n lange reis maken. Provincie Zeeland ondersteunt vanaf het prille begin de ontwik keling van Zeeuws Weerzien. Recent dronken wij een kopje koffie met gedeputeerde Harry van der Maas en vroegen hém naar een herinnering aan zijn schooltijd: ,,Op de basisschool zat ik in de klas bij meester Wim Jansen. Hij woont nu in Veere. Meester Jansen was een kleurrijk persoon. Door zijn boeiende vertellingen nam hij je mee in de geschiedenis en de wereld om je heen. Vaak gingen we de klas uit, om nieuwe dingen te ontdekken. Maatschappelijke thema’s besprak hij in de klas. Ook prikkelde hij je om vragen te stellen en discussie te heb ben. Eigenlijk bijzonder positief realiseer ik me nu. Hoewel we van (kerkelijke) achtergrond sterk verschilden, heeft juist hij mij de belangstelling voor het onderwijs en de maatschappij bijgebracht. Eigenlijk is toen mijn politieke interesse begon nen! Uiteindelijk stond ik later net als hij voor de klas. Meester Jansen kwam trouwens op de kansel terecht als predikant. Al weer een aantal jaren ben ik nu gedeputeerde in Zeeland. Met niet geheel verrassend ook onderwijs, samenleving en jongerenparticipatie in m’n por tefeuille. Via Zeeuws Weerzien groet ik hem!” Schoolfoto’s: net een staatsieportret Als de schoolfotograaf zou ko men werd er vooraf een briefje meegegeven, zodat de ouders wisten dat ze hun kinderen wat toonbaarder moesten aankle den. In de arbeidersbuurt waar ik woonde was dat niet altijd het geval. In mijn eerste school jaren was het gebruikelijk dat broertjes en zusjes samen op de foto gingen. Dat was goedkoper, dan hoefde men maar één foto te kopen. Toen ik in de zesde klas zat kwam ik pas alleen op de foto, netjes in de bank, want zo moest dat vroeger. Ik denk dat niet elke fotograaf oplettend was, want op de foto met mijn oudere broer uit 1941 is er met de kleding van mijn broer wel wat aan de hand! Als hoofd van de school in Renesse heb ik ook dikwijls met fotografen van doen gehad. De klassenfoto’s werden niet meer in het lokaal gemaakt, maar bijvoorbeeld bij het speeltoestel op het schoolplein. De fotograaf koos een plek in de school waar hij de kinderen voor een scherm kon zetten. Er kwamen ook kleu renfoto’s, maar als ik ze in mijn albums terugkijk zijn die van de eerste jaren erg verkleurd. Zelf kreeg ik van de fotograaf een voorkeursbehandeling (in de hoop dat hij terug mocht komen). Hij maakte van mijn familie thuis ook een Wij noemden die onze staatsie portretten. Henk Blom, Renesse Bij het zien van de foto’s in Zeeuws Weerzien komen vele herinneringen naar boven. Wij hebben ook nog foto’s van de verjaardag van mijn vroege re vriendinnetje Hanny v.d. Mijle uit Middelburg, ze zijn door haar moeder gemaakt. Vooral in de oorlog waren deze feestjes een gebeurtenis waar met plezier naar uitgekeken werd. We gingen dan met de Jan Plezier van Labruyere, getrokken door Op de voorpagina van Zeeuws Weerzien nr 14 staat een foto van klas 3a van de Rijks H.B.S. in Vlissingen, waarbij de naam W.D. de Bruine is vermeld als leraar. Deze W.D. de Bruine werd later directeur van de Provinci ale Bibliotheek Zeeland. Enkele fusies later (van P.B. naar Open bare Bibliotheek Middelburg en Provinciale Bibliotheek Centra le), werd hij mijn baas! N.a.v. dit bericht komen vele mooie en ook hilarische herinneringen naar boven. Dank W.D. de Bruine (I.M.) voor deze bijzondere jaren. Abr Cevaal van Berglust met zoon Jan op wagen, meester de Meij, jfr Verschelling en meester Lampert Jan Meliefste, Joost Bak, Leen de Visser, Jan de Pagter en dochter Kaatje. B A ZEEUWS Dorlein, Antje Breel, Saar Hoebeke, Marie Schout, Lijntje Lijnse, Mina van der Linde, Dina Oste, Pie Back, Anna van der Linde, Marie Dorlein, Dina Machielse. Boven Katrien van Keulen, Suus de Meij, Pietje Louwerse. PI

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2022 | | pagina 15