Is de rol van het rolletje helemaal uitgespeeld? Weerzien f-i 14 Minox Museum, Zaamslag Witte’s Museum, Axel Cameramuseum Zierikzee Fotocameramuseum Goes Foto rechts: In het Cameramuseum in Zierikzee kun je op de foto in klederdracht. Foto: Camera museum Zierikzee Foto onder: De kleine spionagecamera Minox B. Foto Wide Angle Geopend: Uitsluitend op afspraak via contactus@minoxmuseum.nl Fotocameramuseum Goes Oude Singel 32, Goes Geopend: Alleen op afspraak: 0113-212328. maken’’, zegt hij. Omdat hij veel onderdelen bezit, kloppen zelfs de makers van Minox af en toe bij hem aan. Op de benedenverdieping heeft hij de kleine Minox-camera’s voor 8 x 11mm (spy)films, op de bovenver dieping zijn de kleinbeeld-exem- plaren te bewonderen. Naast het kijken is er het luisteren: Henk Hommers weet alles van de histo rie van Minox en kan er boeiend over vertellen. werden steeds beter: de vergroting kon zó aan de muur. De komst van de digitale camera zorgde voor een ware revolutie in fotoland. Het einde van het rolfilmtijdperk leek nabij Niets is minder waar. De voorbije jaren herontdekten fotografen de negatief- film. Er is weer een levendige handel in tweedehands camera’s en lenzen. Nieuw batterijtje en rolletje erin, en klikken maar. Bedenk wel dat na 36 opnamen het filmpje vol is. Daarna is het een kwestie van geduld voordat je de resultaten in handen hebt. Misschien toch leuker dan selfies. Geopend van april tot oktober op donderdag en vrijdag van 13.30 tot 17.00 uur. Verder ook op afspraak. eeland telt vele musea. Met aandacht voor grote en kleine gebeurtenissen en soms helemaal ingezoomd op een bepaalde activiteit. Zoals de fotografie. Op deze pagina schenken we aandacht aan vier musea waar iedereen die houdt van fotografie of wil terugdenken aan de eerste ca mera of oude foto’s, zijn hart kan ophalen. oe zuinig zijn we op de fo to’s die nu worden gemaakt? Zullen we over een eeuw nog selfies van onze betovergrootvaders -en moeders in het familiearchief terugvinden? In een woonhuis aan de Oude Singel 32 in Goes is nóg een klein fotocameramuseum. Het wordt gedreven door Robert Aschs, die na zijn loopbaan als fotograaf camera’s is gaan repa reren en verzamelen. Het gaat bij zijn museum niet zo zeer om het exposeren van de toestellen, maar meer om het verhaal over de geschiedenis en ontwikkeling van het fotovak. „Vroeger was fotografie een vak, tegenwoor dig kan iedereen zich fotograaf noemen.” ra met rolfilm: de merknaam Kodak werd een wereldwijd begrip. Van een hobby voor de happy few werd fotograferen iets voor de massa. De boxcamera’s van Agfa en Kodak, geschikt voor 6x6 rolfilm, waren razend populair in de jaren vijftig. Ze waren goedkoop en de kwaliteit viel reuze mee. De Rollei, een tweeogige spiegelreflexcamera, was populair onder professionele fotografen. In de jaren zestig werden de handzame boxjes verdrongen door kleinbeeld- en halfkleinbeeldcamera’s van iconische merken Canon, Nikon, Fujica, Leica, Olympus, Pentax en Yashica. De films de Polaroid en de donkere kamer. De Fransman Jospeh Nicéphore Niépce wordt algemeen beschouwd als de uit vinder van de fotografie. In het jaar 1826, bijna tweehonderd jaar geleden, maakte hij door een dakraam zijn allereerste foto. Niépce gebruikte daarvoor een plaat met lichtgevoelige bitumen. De belichtings tijd bedroeg maar liefst acht uur! De nieuwe techniek maakte het mogelijk om portretten te maken, en ook foto’s van grote gebeurtenissen, zoals de Ameri kaanse Burgeroorlog (1861-1865). Aan het eind van de 19e eeuw lanceerde George Eastman de allereerste fotocame- Want de foto is al lang niet meer het magische plaatje uit de toverdoos. We maken er zovééél. Familiealbums, vol gekartelde plaatjes in zwart-wit en verbleekte kleurenfoto’s, dat is iets van vroeger. Net zoals fotorolletjes, het boxje, Het Cameramuseum aan de Kor te Sint Janstraat in Zierikzee is professioneel opgezet en vertelt het verhaal over het ontstaan en de historie van de fotografie. Kom tijdens een ware ontdek kingstocht meer te weten over de Schouwen-Duivelandse foto grafen, donkere kamer, studio, projectie en stereo. Je komt er ontelbare camera’s tegen. De oudste van voor 1900, zoals de Kodak Folding Pocket uit 1899, maar ook de grappige McDonald’s Frietzak uit 2000. Je raakt niet uitgekeken. Niet alleen op de camera’s, maar ook op alles eromheen. Belichtings- meters, dia-toebehoren, alles voor de donkere kamer, flitsers, lampen, statieven en uiteraard de viewmasters die je een mooie dieptebeeld van de opnamen geven. Behalve dat er veel te zien is, valt er ook wat te beleven. Er worden (op verzoek) diverse activiteiten gehouden, zoals een workshop fotografie en het maken van een camera obscura. Bijzonder is dat je in Zeeuwse klederdracht op de foto kunt. In de vier uur dat het museum open is, heb je geen tijd om je te vervelen. Korte Sint Janstraat 5, Zierikzee. Het hele jaar geopend van woensdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Om alvast te noteren in de agenda voor het voorjaar. Na 10 april opent Witte’s Museum voor Fotografie en Radio in Axel weer zijn poorten. Een particulier museum dat in 1986 werd opgezet door de broers Maarten (radio’s) en Jan Witte (fotografie). Na het overlijden van zijn oudste broer Maarten, 18 jaar geleden, overwoog Jan te stoppen maar zijn kinderen drongen erop aan om door te gaan. Terecht. Want wat ooit begon met een paar radio’s en fotocamera’s is uitgegroeid tot een bijzonder museum in Zeeuws-Vlaanderen. Met maar liefst 800 radio’s en 1800 camera’s. ,,En alle 1800 even mooi, want overal zit een verhaal aan vast. Voor de ene heb ik urenlang in de regen gestaan op een rommelmarkt, voor een andere moest ik vijf keer langs bij mensen om hem te krijgen’’, vertelt Jan Witte (69). Daarmee is ook meteen de extra kwaliteit van dit museum benoemd. Jan geeft zelf rondleidingen. ,,Er kwam hier een Belgische oldtimer-club met een lid die directeur was geweest van een ontwikkelcentrale. Die zei: ‘Dit is het mooiste museum waar ik ooit ben geweest’. Nou, daar doe je het voor.’’ Om eraan toe te voegen: ,,De koffie staat altijd klaar.’’ Wie een blik wil werpen op een collectie die uniek is in de wereld moet snel naar Zaamslag. Het Mi nox Museum van Henk Hommers (77) is verkocht en staat op punt te verhuizen naar het buitenland. Dat kan nog wel enkele maanden duren, dus is er nog even gele genheid om je te vergapen aan de kleine camera’s, die sinds 1938 onder meer werden gebruikt voor spionage. Hommers bouwde sinds 1965 aan zijn verzameling, die inmiddels behoort tot de drie meest volledi ge ter wereld. ,,De kwaliteit van deze camera’s is zodanig dat we dit in onze tijd niet meer kunnen door Peter Verdurmen Kiek, musea over fotografie Jan Witte. Foto:Witte’s Museum Axel Minox Museum Axelsestraat 1, Zaamslag B A ZEEUWS ►Witte museum Bastionstraat 45, Axel ►Cameramuseum Zierikzee

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2022 | | pagina 14