Op je paasbest op de foto... 13 ZFEIWEVISSERSTRIJIENK Weerzien Koosje werd Jacqueline Ze is de eerste en (,,nog steeds hoor’’) de enige professionele vrouwelijke luchtfotograaf van Nederland. De Middel burgse Jacqueline - Koosje - Midavaine (80) vormt vanaf haar 18e een eenheid met de door Peter de Jonge In haar huisje in de Vlissingse binnenstad baant ze zich in de gang, keuken en woonkamer een weg door het smalle paadje tussen de dozen, opbergboxen en archiefkasten vol met ne gatieven. Hier staat haar leven opgeslagen evenals dat van het vermaarde persbureau Slag boom Peeters. Van origine Zeeuws, maar al in de jaren 80 ,,Na de mulo en een baantje als typiste bij het advocaten- de vanaf de wal of een bootje. ,,Soms met de loodsdienst. Of met een sleepboot van Leen Polderman uit Hansweert. Die kwam gevaarlijk dicht bij zo’n De fotograaf had in zijn studio een aantal attributen om de foto wat aan te kleden. Of je daarin nog kon kiezen of overgele verd was aan de grillen van de fotograaf is niet bekend. Deze schip.’’ De rolletjes moest ze zelf ontwikkelen en afdrukken om ze daarna op de scooter, vaak nog wapperend met de natte foto, naar het station te brengen. Dat vond haar baas Anton Slagboom, die jaren daarna haar levenspartner werd, een goed idee. ,,Ik vond het doodeng, de carte de visite, zoals dit type foto genoemd werd. Doordat men meerdere exemplaren kocht, konden deze foto’s uitge deeld worden aan bijvoorbeeld familie of vrienden als ware het een visitekaartje. verlegen Arnemuidse jongeman staat wat onwennig te poseren met een iets te grote fiets en zijn prachtig gebreide visserstrui. De kwaliteit van deze foto’s was Wil je deze fiets-trui ook breien? Pakketten voor deze prachtige visserstrui zijn verkrijgbaar bij Atelier Jaffari - Markt 1 in Arne- muiden. meestal heel goed en zo kunnen we bijna de steken tellen van zijn trui met drie verschillende motieven. Bij oudere Zeeuwen staat ze bekend als Koosje Midavai- ne, maar inmiddels gaat ze al heel lang door het leven als Jacqueline. Toen ze zich ooit voorstelde aan een Franstalige opdrachtgever verstond hij Cuisse in plaats van Koos. Bulderend van het lachen sloeg hij zich op zijn dijbeen, want dat betekent cuisse: dij. Als Jacqueline zette ze het bedrijf van haar in 1986 op 61-jarige leeftijd overleden partner Anton Slagboom voort. Het bestaat nog steeds en wordt gerund door zoon Yoeri. Zo rond 1850 kwam er een nieuw soort afdruktechniek voor foto’s op de markt, die het mogelijk maakte om makkelijker en goedkoper meerdere afdrukken van een negatief te maken: de al- buminedruk. Omdat albumine- foto’s makkelijk krullen, werden deze portretfoto’s op een stukje karton geplakt van ongeveer 6,5 x 8,5 centimeter. Zo ontstond Daar ging de prent in een trein- brief naar opdrachtgevers als De Stem, Het Vrije Volk en het ANP. Groot was dan de teleurstelling als de foto de volgende dag toch niet in de kranten stond. ,,Dan zei ik met een kwade kop: je zou er eigenlijk met een vliegtuig boven moeten hangen.’’ Hij vliegt van a naar b, boven het object heb ik de leiding.’’ Ze werd naar scheepsrampen verhuisd naar Teuge waar het als gestuurd die ze fotografeer- bedrijf voor luchtfotografie nog altijd floreert. Op welke foto ze het meest trots is? Ze weet het niet. Misschien de knipoog die Prins Claus haar gaf toen ze hem fotografeerde in de auto op het Abdijplein in Middelburg. En de mooiste luchtfoto? ,,Luchtfotografie is niet mooi. Je ontdekt alleen dingen en vor men die je anders niet ziet.’’ maar ik heb het wel gedaan.’’ Vanaf vliegbasis Woensdrecht in een Tiger Moth, een toestel van bioscoopeigenaar Jef Peeters uit Bergen op Zoom. Als grapje werd diens naam een keer ge plakt achter die van Slagboom, waarmee de bedrijfsnaam Slag boom Peeters was geboren. kantoor Adriaanse, waar ik het al na twee dagen voor gezien hield, solliciteerde ik bij Anton Slagboom. Die was rond 1960 vanuit Vlissingen een pers bureau begonnen en had een assistente nodig.’’ Het was de bedoeling dat ze verhaaltjes zou maken, maar al snel werden het foto’s. ,,Want ik zette in een foto eigenlijk al het hele verhaal.’’ Luchtfotografie vereist een feilloze samenwerking van foto graaf en piloot, zegt ze. ,,Ik heb alle piloten moeten opvoeden hoe ik werk. Je moet een team zijn, maar ik heb de regie. Ik heb enkele piloten gehad die naar een object vlogen en dan zeiden: nu knippen. Zo werkt dat niet. Telkens pakt ze een album van een stapel om haar beeld het ver haal te laten vertellen. Om dan te zeggen: ,,Nee, staat ie niet in. Ik moet een ander album hebben. Dat laat ik je straks nog zien.’’ n onze tijd fotograferen we ongeveer alles wat los en vast zit maar vroeger was op de foto gaan een hele gebeurtenis. Op je paasbest ging je naar een fotograaf in de stad, die een Carte de Visite maakte in zijn studio. Jacqueline Midavaine fotografeert vanuit het vliegtuig. Inzet: met haar speciale luchtfotocamera. Foto: Slagboom en Peeters Foto’s: Jeanet Jaffari camera. Aankleden Jacqueline Midavaine Foto: Slagboom en Peeters, Antoinette Nausikaa Slag boom IA ZEEUWS Van foto soms naar krant Piloten-opvoeding Jacqueline Midavaine is de baas in de lucht

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2022 | | pagina 13