Het pierenbadje Op schoolreis: rijtoer door Walcheren 4 Weerzien J De schoolreis was een jaarlijks hoogtepunt van het dorpsleven in Ritthem. Dat gebeurde tot in de jaren zestig van de twintigste eeuw met veren wagentjes. Willem Staat bewerkte het verslag dat Johanna Suzanna Koppejan uit Ritthem (geb.11 juli 1904) maakte van haar reis op 14 juli 1915. Nu kwamen we op de weg naar Oost-Souburg en reden over de brug de Nieuwe Vlissingseweg Eindelijk is de dag aangebro ken. De 14e juli zouden we gaan rijden. Tevoren brachten we elke week 2 cent mee naar school. om het eten en drinken te kopen dat wij nodig hadden. Op mijn zesde deed ik voor het oog van mijn vader een proeve Johanna Suzanna Koppejan Onze kelen waren droog van het zingen, daarom maakten we ze vochtig met limonade of kwast (citroenlimonade red.) Biggekerke. Onderweg zagen wij mooie hofsteden, velden vol koren en weiden met grazende koeien. We wandelden rond het dorp en zongen vrolijke liedjes. Toen mochten wij nog eens drinken. We stapten weer in en reden naar Zoutelande of Zoetelande, zoals de mensen zeggen. Hier spanden wij uit leraar en de badmeester toen examen voor mijn A-diploma gedaan en na al die oefeningen in de Brouwse haven was ik meteen geslaagd. Het zwembad bestaat inmiddels De complete versie van dit ver haal staat op Eindelijk gingen wij naar Dom burg terug. Wij gevoelden aan onze maag dat het tijd was om te eten. Daar stond reeds de tafel klaar. Toen wij gegeten hadden span den wij weer in. Aan een mooie weg naar Oostkapelle zagen wij door: Ans van Nieuwenhuijze In de buurtschap Den Osse, tussen Brouwershaven en Scharendijke, leerde ik mezelf in de Grevelingen aan het zand- strandje zwemmen. Ik deed dat door de schoolslag van oudere kinderen en volwassenen af te kijken. Op enig moment bleef ik drijven en kon ik dus ook zwemmen. Niet lang daarna waagde ik een sprong in het water en ging later zelfs duiken van het uitwateringssluisje van gemaal Den Osse. Een openbaar zwembad was er in die tijd op Schouwen-Duiveland niet. buigen en zo een gewelf vormen. Nu reden wij naar Middelburg. Rechts zagen wij het dorpje St. Laurens. Toen wij in de stad kwamen zagen wij winkels. Overal brandde gas- of elektrisch licht dus dat is heel mooi. Nu reden wij langs Nieuw- en St. Joosland naar huis. Eindelijk kwamen wij in het donker thuis met veel nieuws en vermoeid gingen wij naar bed.” Te had schoolzwemmen en zwemles. Maar sommige kinderen leerden het zichzelf aan. van bekwaamheid in de vaargeul die naar de haven in Brou wershaven leidde. Daarna mocht ik in de haven zwemmen. Dat kon alleen bij hoog water. De Deltadammen waren er nog niet en dus had je in de Grevelingen nog eb en vloed. In de jaren zestig zat ik op de openbare ulo in Zierikzee. Aan De Val, vlak voor de oprit naar de Zeelandbrug, was in 1959 een openluchtzwembad met water dat uit de Oosterschelde werd binnengelaten. Het onverwarm de bad was alleen in de zomer open. Bij mooi weer werd de gymles in het zwembad gegeven. Ik keek daar naar uit, want de gewone gymoefeningen waren aan mij niet zo besteed. niet meer. Op de locatie heeft daarna een tijd een woonwagenkampje gestaan en inmiddels wordt het hoekje gedomineerd door ruige begroeiing. veel villa’s en bossen en ook een oud kasteel. Dat heet Westhove. Het is bekend omdat er zwakke kinderen komen. Ze noemen Westhove daarom een herstel- op. Dan naar de Abeele en dan linksaf naar Koudekerke. Voor wij daar waren, hielden wij stil bij Ter Hooge, een oud kasteel Want wij hadden veel geld nodig met torens. De omgeving was prachtig met bloemperken en bossen. Ten minste een uur vroeger dan gewoonlijk stonden wij op. Dadelijk keken wij hoe ’t weer was. Het zonnetje vrolijkte alles op. We trokken onze zondagse kleren aan. In eten hadden wij geen lust. Wij gingen om half 9 naar school. Daar zagen wij dertien wagens staan. De mees ter was bezig ze in te laden met eten en drinken. Toen wij elk een dekerke liep de straatweg naar plaats hadden reden we op een drafje weg onder het zingen van het liedje ‘Onze koningin leve’. De mensen op ’t dorp wuifden en wensten ons een goede reis en veel pret. in ‘De Roode Leeuw’. Nadat wij de inwendige mens versterkt hadden met krentenbrood en wittebrood bezochten wij het dorp. Vroeger was het groter. Het is grotendeels verzwolgen in zee. Aan de voet van de duinen is het Willebrordusputje. De duinen waren smal. We rustten uit van duinklimmen. Nadat wij een liedje gezongen hadden reden we naar Westkapelle. Spoedig reden wij verder naar Koudekerke, een mooi groot dorp. Het was druk, want er was een troep soldaten. Van Kou- om reden wij over een weiland. Op Domburg spanden wij uit en gingen al zingend naar de dui nen. We klommen op ‘de Hooge Hil’, die is wel 20m hoog. Wij za- Westkapelle is een mooi dorp. In de verte zagen wij de hoge kerktoren. Daarop brandt ’s avonds een groot licht. Daarom noemen wij hem een vuurtoren. De dijk is in 1540 gelegd door Karel V. Hij is 100m breed en 2 km lang. Nu reden wij naar Aagtekerke langs een nieuwe straatweg, waar wij de tramlijn zagen. Aagtekerke is een klein dorpje. De kerk staat midden op het dorpsplein. We hielden stil om de paarden te Maar wat een teleurstelling was die eerste keer: ik mocht niet in het diepe want ik had geen zwemdiploma. Zat ik dus bijna een uur als twaalfjarige met kleuters in het pierenbadje. Heel snel heb ik via de gym- laten rusten, dronken limonade en aten een koekje. Daarna reden wij naar Domburg over een smalle weg. Wij kwa men een hooiwagen tegen. We konden hem niet passeren, daar- lingsoord. Nu reden wij over Oostkapelle naar Serooskerke. Daar hielden wij stil om te drinken en te eten. Het is een mooi dorp. Er staan aan weerskanten grote bomen gen in de verte de hoge toren van die hun takken naar elkaar Veere. Na een poosje gingen wij naar het strand. Daar zagen wij veel badkoetsen en strandstoe len. Sommige mensen baadden in de zee. Kinderen vermaakten zich door een slootje in het zand te bouwen. door: Limonade of kwast www.zeeuwsweerzien.nl/ Zwakke kinderen B A ZEEUWS Vuurtoren Geen zwemdiploma Het pierenbadje van zwembad De Val Zierikzee in 1960. Foto: Zeeuws Archief, Beeldbank Schou- wen-Duiveland, nr ZM-2988 De schoolreis van de school in Ritthem in 1915 Maker onbekend

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2022 | | pagina 4