Zeeuwse Almanak ‘Het angstaanjagende fluitende geluid van de waterboor’ 3 Weerzien Verdwenen beroepen: de schooltandarts Vijfdaagse schoolweek Onze krant vier pagina’s dikker Colofon Tot halverwege de jaren zes tig van de vorige eeuw gingen kinderen ook op zaterdag naar school. Ook nadat het kabinet De Quay in december 1960 de vijfdaagse werkweek instelde. Kort daarna werden in het lager onderwijs lessen op zaterdag ochtend (meestal tot 12.00 of 13.00 uur) afgeschaft, maar het duurde nog tot 1966 tot in het hele onderwijs de zesdaagse schoolweek verdween. Klok Zeeuws Weerzien is een gra tis krant vol verhalen over het Zeeland van de vorige eeuw. Om zelf te lezen, maar voor al als aansporing om samen met anderen herinneringen op te halen. De krant verschijnt 4x per jaar in een oplage van 40.000 exemplaren en wordt verspreid in heel Zeeland: in de vestigingen van Bibliotheek Zeeland, zorg- en welzijnsin stellingen, gemeentehuizen, musea, boekhandels en bij di verse lokale ondernemers zo als supermarkten. Een actueel overzicht van distributiepun ten evenals een digitale versie van de krant, treft u aan op onze website Zeeuwsweerzien.nl. De krant komt tot stand dankzij de inzet van een vrijwilligers en ting Feest van J X 1 JU De mobiele schooltandarts in Zeeuws-Vlaanderen aan het werk Foto: ZB Beeldbank Zeeland, recordnr. 144434 door: Johan Francke Vrijwel iedereen heeft trau matische herinneringen aan de schooltandarts. Een of tweemaaal per jaar parkeerde de gevreesde dental-car op het schoolplein. Alle kinderen, later alleen de niet-verzeker- den, moesten er langs. Het beroep is, voor zover bekend, in Zeeland inmiddels geheel verdwenen. groot aantal i.s.m. Stich- Herkenning. Horrorarts De naam van horrorarts kreeg de schooltandarts vooral omdat hij vaak zonder verdoving nerde zich in 2016 nog hoe in de jaren zestig in Vlissingen de klassen in colonne naar het Medisch Centrum liepen om in een vervallen oude villa aan de Julianalaan naar de schooltand arts te gaan: ‘in de wachtkamer hoorden we het angstaanjagen de fluitende geluid van de wa terboor die zonder verdoving op een slachtoffer werd losgelaten wanneer tandarts De Vries een gaatje had geconstateerd.’ Het vocabulaire van deze tandarts beperkte zich doorgaans tot de opmerking: ‘Mond verder open.’ Begin twintigste eeuw vatte het idee post dat de overheid verantwoordelijk was voor de volksgezondheid. De zorg voor het slechte gebit van veel arme kinderen hoorde daarbij. B A ZEEUWS In Zierikzee hielden de leerlin gen zelfs angstvallig de klok aan de muur in de gaten. Daarop konden ze precies bijhouden hoe lang een behandeling ging duren. Dat je anders met kinde ren hoort te communiceren dan Groene Kruisgebouw aan het Jannewekken in Zierik- zee omstreeks 1965. De kinderen wachtten op hun beurt voor de schooltandarts en konden op de klok zien hoe lang een consult duurde Foto: ZB Beeldbank Zeeland, recordnr. 42156 gaatjes boorde en kiezen trok en daarbij een ruwe behandeling van de kinderen niet schuwde. De schooltandarts werd per verrichting betaald en dat leidde soms tot weinig geduld met het herstel van een gebit. De angst voor de schooltandarts had ook een positief effect: het stimuleerde kinderen om beter hun tanden te poetsen, maar angst is een slechte raadgever. De Breskense Willy Ras - zo liet hij in 2021 in de PZC optekenen - was met geen stok meer naar de tandarts te krijgen toen hij als kind een te zware dosis verdo vingsmiddelen ontving en een hartaanval kreeg. Toen hij daar op nogmaals naar de dental-car moest werd deze dusdanig ver bouwd dat hij nadien niet meer hoefde te komen en jarenlang de tandartsstoel ontweek. Gerard van der Hoeven herin- TAN DARTS.... En ik wil niet meer naar do school tandarts. Die doet me altijd, net zo’n pijn”, drensde Marietje en ze drensde net zo lang totdat mama capituleer de en beloofde haar mee te zullen ne men naar haar eigen tandarts. De tandarts voor grote mensen, zoge zegd. Marietje blij. Mama legde het haar tandarts, bij het eerstvolgend bezoek, omstandig uit. „Kijk, ziet U, tot nu toe is ze door de schooltandarts geholpen, maar dat gaat echt niet meer. Die man kent vermoedelijk z’n vak niet, want het arme kind doet niet anders dan zich beklagen over de behande ling. Die man doet haar gewo n pijn. En daarom, ziet U, heb ik maar be sloten om haar mee naar U te ne men”. En tot Marietje: ,jKiet waart Kind?’ Maar Marietje was nergens meer te vinden. Die had de vlucht genomen. Héél verstandig, want de tandarts van mama en de schooltandarts ble ken één en dezelfde persoon te zijn... Zeeuws Weerzien is vanaf nu extra dik. Maar liefst 16 in plaats van 12 pagina’s boordevol herinneringen en informatie over onze activiteiten. Die uitbreiding is mogelijk dankzij financiële bijdragen van fondsen die onze krant en met name het initiatief voor de leesteams ondersteunen. Daardoor kunnen we ook meer aandacht besteden aan deze activiteiten. Kijk voor meer informatie op de achterpagina. In de jaren ’30 pleitte de Neder landse Maatschappij tot Bevor dering der Tandheelkunde voor een kosteloos halfjaarlijks on derzoek van gebitten op lagere scholen. Toen in 1940 werd ge constateerd dat de melkgebitten van praktisch honderd procent van de Zeeuwse schoolkinderen waren aangetast, werd in de cember 1941 de schooltandarts in de hele provincie ingevoerd. Net als de zomertijd bleef ook de schooltandarts na de bevrijding in ‘44/’45 gewoon gehandhaafd. Vooral in de na-oorlogse jaren kregen de kindergebitten veel meer suiker te verwerken. Cariës (tandbederf) kwam vooral voor bij oorlogskinderen. Bij het samenstellen van deze krant is met zorg getracht alle rechthebbenden m.b.t. beeld- en archiefmateriaal te achterhalen. Mochten personen of instanties desondanks van mening zijn dat (foto) rechten zijn geschonden, dan kunnen zij zich wenden tot de redactie via redactie@zeeuwsweerzien.nl Uitgever Stichting Zeeuws Weerzien: Voorzitter Frans van de Velde, Postbus 33, 4350 AA Veere; zeeuwsweerzien.nl; secretariaat@zeeuwsweerzien.nl Redactie Peter de Jonge (hoofdredac teur), Margreeth Ernens (web site, eindredactie), Allie Barth, Peter Blom (Zeeuws Archief), Jan van Damme, Johan Fran- cke (ZB| Bibliotheek van Zee land), Mieke van der Jagt, Albert Kort, Ans van Nieu- wenhuijze, Ali Pankow, Wil lem Staat, Peter Verdurmen. Vormgeving Leo Minnaard Illustratie voorpagina Doeken van Yan/ Maryanne van Winden Druk en advertentieverkoop Meulenberg Media, Patrick Joossens: drukkerij@meulenberg.nl Projectcoördinatie Hanneke de Vroe: redactie@zeeuwsweerzien.nl destijds gebeurde, is sindsdien wel doorgedrongen tot de tand heelkundigen. Zorgverzekeraar CZ consta teerde in 2008 nog dat niet minder dan achttien procent van de Zeeuwse kinderen onder de zeventien jaar nooit een tandarts bezocht. De kans is dan ook groot dat de verdwe nen schooltandarts ooit weer terugkeert. Het kabinet maakte in juli 2022 zelfs bekend daartoe maatregelen te zullen nemen. Met het groter worden van de verschillen tussen arm en rijk en het bezuinigen op de tand- zorg in veel verzekeringen is het immers wachten op veel slechte kindergebitten. En voorkomen is altijd beter dan genezen, want die horrorverha len van weleer kwamen door gaans niet van mensen die een gezond gebit hadden.

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2022 | | pagina 3