Hoe de arme Jozef zijn hoofd verloor jk /ZEEUWS V 1 1 J Op de foto Pagina 3 Pagina 9 Nr.14, vierde jaargang - herfst 2022 Bibberend naar de schooltandarts Er komen steeds meer leesteams De schoolbel heeft geklonken. Na een lange, straffe zomer staan de tafels en stoelen afgesopt in slagorde en blinken de schoolborden. We beginnen deze Zeeuws Weerzien met een schone lei. En halen herinneringen op aan de tijd toen een (i)Pad nog een wat sloom uit gevallen kikker was. door: Jan van Damme Stout geweest? Dan strafregels Dat was mijn vakantie. Alleen al de stofgeur van een op de akker actieve combine opent een heel plaatjesboek in mijn hoofd. Vaak klonk de bel van het nieuwe schooljaar als nog lang niet alle stropercelen waren leeggehaald. Dan schoof ik in de schoolbank- jes aan met verdwaalde tarwe- aren in mijn haar. Het begin van zo’n nieuw en beloftevol jaar had wel wat. In grote lijnen wist je wat er ging komen. Op het Sint Jozefschool- tje van Groede zaten de eerste drie klassen in één lokaal. In de eerste klas ving je al flarden op van de breuken die je in de derde op je bord zou krijgen. De verrassing was er gauw af. Tijdens die lagere schooltijd in de jaren zestig vonden er twee revolutionaire veranderingen plaats. De eerste was de over gang van de kroontjespen naar de balpen. Zeker als ik vers van het stroveld kwam, was het hanteren van een kroontjes pen een hele opgave. Als je te hard drukte spleet de punt. Dat gebeurde bij mij vaak. Te vaak, naar het oordeel van de zuinige meester. Zodat ik een gehavend pennetje in mijn inktpot doopte en het speciaal verstrekte roze vloeiblad binnen de kortste ke ren inktzwart zag. Net als mijn schrift en mijn tafel. De overstap naar de veel min der romantische, maar wel veel praktischer ballpoint hielp dat probleem uit de wereld. Wel met het gevolg dat ik nu zestig jaar later nog altijd moet gissen naar wat ik zelf heb opgeschreven. De tweede revolutie was het vertrek van ons oude school hoofd. Toen werd pas duidelijk dat hij al die tijd angstvallig vernieuwingen buiten de deur had gehouden. Zijn opvolger liet vrijwel meteen het matglas voor onze schoolramen verwijderen. We konden naar buiten kijken, we konden zwaaien naar boer Piet die op zijn tractor voorbij reed. Ook nieuw was dat we mochten voetballen op het schoolplein. Tot dan had er op die sport een fiks aantal strafregels gestaan: ‘Ik mag niet voetballen op het schoolplein’. En dat honderd keer. Er is er zeker één die de nieu we tijd zal hebben verfoeid. In een nis tegen de gevel van het schoolgebouw stond de hei lige Jozef, een meter hoog in zandsteen. Een welgemikte uit trap kostte hem zijn hoofd. Niet veel later is hij helemaal van zijn sokkel gevallen. WINTEREDITIE: Tegenwoordig maakt ieder een ontelbare foto’s met de digitale camera in de mobie le telefoon. Maar er was een tijd dat er heel wat meer bij kwam kijken. Dan moest je in je mooiste kleren naar de fotograaf, hoopte je dat die ene oom met een fototoestel plaatjes schoot of kwam de school fotograaf langs. Natuurlijk werd van oudsher de bruids foto, later de bruidsreporta ge, gemaakt. Herinningen aan de tijd dat foto’s iets bijzonders waren halen we op in het winternummer van Zeeuws Weerzien. Heeft u suggesties of onvergetelijke kiekjes? Stuur ze op aan de redactie Postbus 33, 4350 AA Veere of mail ze aan: redactie@zeeuwsweerzien.nl Vakantie was oogsttijd. De witte oogst, zei mijn vader altijd. We haalden het stro op bij boeren in West-Zeeuws-Vlaanderen, van Nieuwe Sluis tot aan het Sluisse Veer, van Stroopuit tot voorbij het beruchte kruispunt Pot jes. Hoogzomer stapte ik rond tussen de stoppels van gerst en tarwe. Stropersen produceerden balen stro van zo’n vijftien tot vijfen twintig kilo. Ik mocht als benja- min van het werkvolk die balen op een mooie rij leggen zodat ze makkelijk met de strolader - een soort roltrap met weerhaken er aan - op de vrachtwagen konden worden geladen. Pagina 16 Stofgeur Kroontjespen Voetballen Weerzien Klas 3a van de Rijks H.B.S. in Vlissingen tijdens een les staatsinrichting van mr. W.D. de Bruine.Vooraan Jopie Vermeulen en Leintje Geschiere. Daarachter Hans de Kam en Piet de Koning. Foto W. De Bruine ZB Beeldbank Zeeland, recordnr. 1605

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2022 | | pagina 1