School en nuttige handwerken Mijn leraar vertelde eens Addi Dagelinckx zingt mee met de hoofdprijs e puzzelt graag, en H£il Z£FZ7W5£VISSERSTRLIEMX Weerzien .uSw IO? 14 Puzzel mee en win een prijs Prijswinnaars puzzel nummer 13 X «kMeO ffl Ki ES Naast het breien van sokken toets Engels examen gedrag spelen leesles meester juf klas plak taal vlijt Duits Frans In het boekje Bont, gemaakt door Corry Hengeveld, staan eindeloos veel kruissteekmo- tiefjes. Het zijn niet ‘zomaar’ patroontjes, maar motiefjes die gebaseerd zijn op de weefsche- ma’s van het Zeeuwse schorten- bont. Corry verzamelde jaren lang schortenbont en verwerkte deze eeuwenoude motieven tot praktische patroontjes. Deze motiefjes zijn uniek en bij uitstek geschikt voor eindeloos borduren! Zin gekregen om zelf aan de slag te gaan? Het boekje Bont is te koop bij Blij dat ik brei/Atelier Jaffari in Arnemui- den. moesten meisjes ook leren borduren. Kruissteekjes, wel te verstaan. Die kruissteekjes wa ren heel belangrijk want je kon er je uitzet mee merken. Een oud gebruik dat ver terug gaat in de tijd. Om die kruissteekjes goed onder de knie te krijgen moest er tijdens de handwerklessen een merklap geborduurd worden met alle nummers van 1 tot en met 10 erop, het alfabet, het jaartal en natuurlijk je naam of initialen. Veel vrouwen hebben geploeterd op die merklap en je ziet ze vaak nog in lijstjes aan de muur hangen. Onder de goede inzenders ver loten wij drie boeken over een Zeeuws thema, ter beschikking gesteld door ZB Bibliotheek van Zeeland. Als unieke hoofdprijs kunt u het boek ‘Mijn leraar vertelde eens: onvergetelijke ver halen uit onze schooltijd’ winnen, geschreven en ter beschikking gesteld door Jaap Toorenaar. Stuur uw oplossing inclusief uw adresgegevens vóór 7 november 2022 naar puzzel@zeeuwsweerzien.nl of Postbus 33, 4350 AA Veere. ben ik naar dat schooltje ‘De eerste stap’ van Jan Balkenende gestapt. Ze namen me meteen aan, want ze kenden mij natuur lijk, dat zat wel goed, was wel vertrouwd.’’ Addi kreeg de kleintjes onder haar hoede, onder wie onze latere premier Jan-Peter Balke nende. Vanaf de jaren zestig van de vorige eeuw kregen meisjes handwerkles op school en niet meer na schooltijd of op aparte breischooltjes. Vond je hand werken leuk en ging het je goed af, dan waren deze lessen een feestje. Jongens hoefden dit ‘vrouwenwerk’ natuurlijk niet te doen. Zij leerden figuurzagen of kregen extra rekenlessen, iets waar menig meisje jaloers op was. Mevrouw Addi Dagelinckx-de Leeuw (78) uit Domburg was erg verrast dat ze de hoofdprijs van het themanummer 12 (voorjaar 2022) had gewonnen: de CD ‘Liedjes van het Zeeuwse land’. Bezoek van Zeeuws Weerzien, om de hoofdprijs te overhandi gen, was dan ook zeer welkom. Tot haar spijt kan ze momenteel slecht uit de voeten omdat ze herstellende is van een gebroken heup. Maar dat weerhield haar er niet van om honderduit te vertellen. Over haar periode als kleuterleidster in haar geboor teplaats Kapelle-Biezelinge, bijvoorbeeld. ,,Ik volgde de opleiding voor mijn hoofdakte in Hilversum. Mijn moeder miste me erg en stuurde een ansichtkaart: ‘Ze kunnen hier geen leidster voor de kleuter school vinden! Dus kom terug!’ Toen ik dus op mijn tweeweke lijkse weekendbezoek thuis was, Zwetende handjes die worste len met vier vochtige, roestige en kromme ijzeren breiprie- men. Steken die veel te strak, of ineens weer zomaar te los zitten. Een gevallen steek, die de juffrouw met moeite weer boven water vist: voor veel meisjes was de breiles op school een waar drama. Maarhet was niet an ders, of je dat nou leuk vond of niet. En had je dan eindelijk die afschuwelijke sok af, dan knipte de juffrouw er een zómaar gat in, waarna je vervolgens ook moest leren hoe je een sok stopt! Door al dat zwoegen - en de vele tranen die het breien van die sok kostte - hield menig meisje er een trauma aan over. Als kleuterleidster zong ze veel met de kinderen. Dat zingen doet ze nog steeds, als alt in het Groot Koor Zeeland. En natuur lijk in de kerk en op vrijdag avond tijdens de zangavond met orgelbegeleiding. Met de CD ‘Liedjes van het Zeeuwse land’ is ze dan ook erg blij. ,,Dan kan ik heerlijk mee zingen.’’ rapport verzuim biologie computer leerling gymnastiek lesrooster Foto Hanneke de Vroe Terhole het boekje ‘Seneca, die was trouwhertige’ (Brieven en schoonschrift van Zeeuws VOC-perso- neel), ter beschikking gesteld door ZB Bibliotheek van Zeeland. De hoofdprijs, het boek ‘Koekoek schietebroek’, ter beschikking gesteld door Kees Martens uit Middelburg, is gewonnen door de deelnemers Dagbesteding Cleijenborch in Colijnsplaat. Wij nemen contact met u op voor de overhandiging. Puzzel nummer 14 In het lettervierkant zitten onderstaande woorden verstopt (hori zontaal, verticaal en diagonaal). Na het wegstrepen hiervan blijven er dertien niet-gebruikte letters over. Deze vormen, in de leesrichting, de oplossing. RETSOORSELAATG EARMIUZREVESES ISAFCCDEDJHSKL TTPROOSESUCOEE REPADLMRRHIGIG AOONEREPIANTTN WTRSLVYEUIVKSE KMTDMIDKRTAOAG LEPLVELOSLELNE EEALNAHPPKIRMD ESYISREFUJUNYR PTSOELEXAMENGA SEMVEIGOLOIBDG ARONATUURKUNDE Louis Kesteloo ouderavond overhoring natuurkunde psalmversje geschiedenis aardrijkskunde speelkwartier Het was geen makkelijke, de kruiswoordpuzzel over spelletjes. “Volgens mien sien dit de hoeie antwoorden van julder puzzel”, reageerde meneer Van der Jagt uit Biezelinge en inderdaad, hij had het bij het rechte eind: 1: touwtjespringen; 22: hinkelen; 38: krijgertje; 40: knikkeren; 50: verstop pertje; 65: stoepranden; 78: vliegeren. Naast deze goede inzending, ontvangen ook mevrouw A. van Eegelen uit Zutphen en de heer Malcontent uit J maakt elke dag de puz zels uit de krant. En na tuurlijk de puzzel van Zeeuws Weerzien. I Jaap Tuorrnaar OnvrrRctclijke verhalen uil onze schooltijd Foto’s: Jeanet Jaffari. Schortenbont B A ZEEUWS Breischooltjes Addi Dagelinckx-de Leeuw ontvangt van Margreeth Ernens van Zeeuws Weerzien de CD ‘Liedjes van het Zeeuwse land’. Onderwijs iii 1 I

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2022 | | pagina 14