13 Weerzien HrW ►De Meestoof Bierensstraat 6, Sint-Annaland, di t/m za 14.00 uur tot 17.00 uur. Zie ook: www.demeestoof.nl Kerkstraat 3, Burgh-Haamstede, di t/m za 13.00 tot 16.00 uur. Zie ook: www.burghseschoole.nl De Burghse Schoole, Burgh-Haamstede Het museum de Burghse Schoo le is gevestigd in een authentiek schoolgebouw van rond 1845, waarin vele generaties onderwijs hebben gekregen. Het museum heeft drie expositieruimten, waarvan er een klaslokaal is anno 1920. Attributen waarmee je zelf ofje grootouders nog hebben gewerkt, kun je hier aantreffen: het leitje, de griffel, de inktlap, het leesplankje, het schoolbord, de schooltas en de schoolplaten. Geopend: wo, do, vr, za van 13.30 - 17.00 uur (mei t/m september), wo en za 13.30-17.00 uur (voor- en najaar). In december en januari is het museum gesloten. Zie ook: Je hoeft je hoofd maar om de deur te steken ofje beleeft weer die sfeer van vroeger. Een groepje enthousiastelin gen in Terneuzen kwam op het idee een museum op te zetten met oude school materialen. Er werden spullen aange boden en aangekocht en al snel groeide de collectie zo uit dat er een volwaardig museum ontstond en moest worden verhuisd naar een groter pand. Be halve het nostalgische meubilair met diverse oude schoolbankjes kom je er leesplanken, letterdozen, schoolpla ten, schrijfschriften en leerboeken tegen. Maar je leert er ook waar ‘onder de plak zitten’ vandaan komt. Van het latje waarmee de meester ofjuffrouw als straf hard op je handpalmen sloeg tot die vuurrood zag. Omdat ze dat bij thuiskomst ook zagen kreeg je daar nog een pak rammel toe. Een fijn museum waar ook een bijeenkomst van Zeeuws Weerzien wordt gehouden. De Meestoof, Sint-Annaland De Meestoof is een echt streekmuseum waar je onder het motto ‘Ier bluufje kieke’ kunt beleven hoe mensen op Tholen en Sint-Phi- lipsland vroeger leefden en werkten. In één van de bijgebouwen van het museum - het voormalige gemeentehuis van Sint-Annaland - is een schoolklas te zien zoals die er uit zag rond 1910. Zittend in de houten schoolbankjes met de schuifjes voor de inktpotten, komen herinneringen terug van schrijven met griffels op een lei, krassend krijt op het schoolbord, zitten op het strafbankje en zweterige hand jes die met roestige breinaalden kousen met de grote en de kleine hiel moesten breien. Kinderen leerden lezen met het leesplankje en de verhalen van Ot en Sien. Bij speciale gelegenheden wordt er zelfs lesgegeven in het lokaal. Streekmuseum De Meestoof is tevens een van de locaties waar de leesteams van Zeeuws Weerzien bijeenkom sten houden. Museum Schooltijd, Terneuzen 1 In het museum terug naar school Stempels van de juf, Museum Schooltijd Foto: Peter Verdurmen Lokaal anno 1920 Foto De Burghse Schoole Zo is het naar net..., Museum Schooltijd Foto: Peter Verdurmen Bij speciale gelegenheden wordt er in de schoolklas van de Meestoof nog les gegeven. Foto: Museum De Meestoof Ad en Corrie de Hoon tonen enkele attributen uit de col lectie van museum Schooltijd in Terneuzen die leerlingen vroeger angst inboezemden, de pechvogel (die stoute kinde ren toegeworpen kregen in de klas) en plak, de lat waarmee leerlingen forse tikken op hun handen kregen. Achteraan museumvoorzitter Adri Tholens Foto: Peter Verdurmen Museum Schooltijd Nieuwstraat 2-4, Terneuzen. ►Cultuur-Historisch Museum De Burghse Schoole B A ZEEUWS www.schoolmuseumterneuzen.nl Kroontjespennen, Museum Schooltijd Foto: Peter Verdurmen

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2022 | | pagina 13