Wat weet u er nog van? Zwaoluws tellen Weerzien 12 Mevrouw Franke, Veere In de klassen dae ko je de kennis bienae ruke, Bonifatius wier toch bie Dokkum gemeên vermoord, in de juffrouw dee aoltied 'n leesplankje gebruke, dust toe m'n vo 't eêst ok van Wim, Zus, Jet 'ehoord. De meêster gieng vertaale in ie dee slaven verkoape, in 'n zucht bie de baale, want dan was 't oh eloape. Ouwe schole. Bie Cuelenaore kwamen me in d’n achtermiddag in de koe- jestal. Dao wier net gemolken. Ik herinner me de klepperdans nog goed. Vroeger zongen en klepperden we voor het bordes van het stadhuis op Koningin nedag 31 augustus. We oefenden op school met de kleppers en zongen erbij. Natuurlijk ontbrak ook het Wilhelmus niet. Wilt u reageren op een artikel uit deze krant? Stuur uw reactie naar redactie@zeeuwsweerzien.nl Komt er een herinnering bij u op naar aanleiding van één van onze bijeenkom sten? Ook die ontvangen wij graag. Vermoedelijk was deze telling onderdeel van eenjaarlijkse actie die de Natuurvereniging in West-Zeeuws-Vlaanderen toen organiseerde en daarbij alle scholen inschakelde. Niet alle reacties kunnen in de krant worden opgenomen. Lees daar om verder op www.zeeuwsweerzien.nl/ van-lezers. Daar vertelt Johannes van Liere bij voorbeeld over de span nende tocht naar school op een ‘doortrapper’. Strenge juffrouw Op de lagere school in Veere had juffrouw van Leeuwen er flink de wind onder. Schrijven deed je met rechts en er mocht beslist geen Walchers dialect worden gesproken. Eén van de kinderen had in een dictee ‘appelsien’ opgeschreven. Dat moest van juffrouw Van Leeuwen toch echt ‘sinaasappel’ zijn. Strafwerk en nablijven dus! Deelnemer leesbijeenkomst Veere Wilhelminaschool Vlissingen Naar aanleiding van de oproep in onze krant, stuurt Petra Bakker deze foto uit 1970 van haar klas op de Koningin Wilhelminaschool in Vlissingen. ,,Ik ben het meisje met de bril”, schrijft Petra. Herkent iemand anders zich ook op de foto? Ouwe schole Ouwe schole, je dee je verbaarhe achter mathlas, zodat wulder de waereld daerbute nie konde zie. Ouwe schole, de kinders ao vrie as de meêster ziek was, 't is lillijk, wat waere m'n aomè dan toch blie. 't Was stille op de straete, neffen de deure de klompen, in de gank ieng 'n plaete, achterin stieng 'n pompe. Ouwe schole.. 't Was nie fris in de schole, mit je stienkende tweletten, want d'n ofvoer die deugde netuurlijk wï vo gin cent. An de aeken daer ienge de jassen in de petten, laeter ik toch nooit zo'n geborhen'eid 'ekend. De meêster bie 'n plaete van varre landen in stroamen, in twint dat'n praette ko je daer a van droame. Ouwe schole.. blokstoel mee ‘n immer tussen d’r kniejen. Me stoengen op de bochtstraote en de zwaoluws vlogen raokeliengs langs ons deu ‘t deurgat. De stal in. ‘t Leek wel of de kromme balken van de zolderieng vol zaoten mee zwaoluwnisten. Wim goeng nao binnen. Die was gewènd mee koebêêsten om te gaon. Die weunende op ‘n boer’of. Ikke nie. Ik weunende in de binnen. Ik bluuf buuten staon om de nisten op te schrie- ven en Wim tellende binnen. Meschiens wel twintig nisten. Mao joeng toch. wudder katholieke boerinnen) was ‘n klein vrouwtje. Ze was an ‘t melken. De bovendeure stoeng open. ‘t Was een laoge Melodie Louis Neefs In Zeeuws Weerzien nr 13 vroeg Hans van der Stel wie de oorspronkelijke tekst op de melodie van ‘Margrietje’, de hit van Louis Neefs, kent. Lezers Margreet Martens en Rini Schil ders verwezen naar de website https://de.wikipedia.org/wiki/Gu- ter Mond, du gehst so stille Het blijkt dat meerdere artiesten zich hebben laten inspireren door de melodie van het oor spronkelijke ‘Guter Mond, du gehst so stille’, waaronder ook Nana Mouskouri. Er is ook een Nederlandse vertaling van dit uit 1800 stammende volksliedje, waarvan de eerste regels luiden: Schone maan, zeg ziet gij heden. zit te staeren, om eêl goed te bewaeren. Ouwe schole. Scan qr-code en u hoort hoe het Schouws Cabaret Kant’ooi dit liedje zingt. Henk Blom ‘t Was voorjaor. Op ‘n middag vertellende die over zwaoluws. Allicht wisten wudder wao d’r zwaoluws zaoten onder de goote of overstekken van ‘uuzen. Me konnen d’r bots ‘n rijtje opno men. ,,Bie Leen de Die, bie Magnus en Dierixs’’, om d’r maor ‘s ‘n paor mènsen in de buurte te noemen. Je zag dat op straote ee. Dao lag ommerst altied een ‘oopje stont. T k zat in de vuufde klasse I bie mêêster Maas, die toen M an z’n leste jaor bezig was. Over maeten, gewichten in snel'eid sommen maeke, op 'n wegt kwaeme maansen mekaore dan tehemoet. Zat je dichte bie de kachel, dan kreeg je wè 's vaeke, dat was lillijk, want meêster vond dat agheêl nie goed. De foto van mien klasse, waer ik somtieds naer lei verheeld in m'n kasse Sommige mènsen, zoals bie Van Vooren, dao lag niks. Die ‘aon onder de nisten schietplankjes gemaokt. O, jao, en op énde van de straote, dao weunende ‘n oud vintje. Die kwaom ‘s aoves mee de kop- pejaoger nao buuten. Daoran ‘ieng ‘n ouwe slunse en zo verjaogende die de zwaoluws. Zo De bezinne, (jao zo noemende tegen d’n aovund, tussen licht en doenker, deed ie dat. Toen alle straoten waoren verdêêld, bleven d’r nog wat polders over. Saomen mee m’n kammeraod Wim, kregen me de Beukels- en Koninginnenpolder. Naar de grote school De ouderwetse kleuterschool bestaat sinds lange tijd niet meer en maakt nu deel uit van het basisonderwijs. Wanneer je vroeger 4 jaar werd mocht je naar de kleuterschool en op 6 jarige leeftijd naar de ‘grote school’. Dat was een ingrijpende gebeurtenis. Om het wee moedige afscheid van mijn kleuterschool wat te verzachten werd er een foto gemaakt, een gewichtig moment in het oorlogsjaar 1942. De jongens werden uitgedost als tovenaars. Uit vellen wit papier werden grote kragen gemaakt met uitgeknipte puntjes en uit rood papier grote puntmutsen. De mutsen werden beplakt met sterretjes en halve maantjes en ziedaar de tovenaars die op deze manier de overgang maakten van de kleuterschool naar de ‘grote school’. Kees Stevense Rinus Willemsen uit Biervliet is een van de streektaalspecialisten in Zeeland. Speciaal voor Zeeuws Weerzien klimt hij in de pen. Wemco limonade In jullie zomereditie stond een oude, nostalgische advertentie van Wemco limonade. Heel erg leuk en verrassend vond ik dat. Volgens mij is dat niet zo be kend. Mijn vader was melkboer in de jaren vijftig tot 1980. Na zijn overlijden vonden we in de inboedel een prachtig, nog na genoeg nieuw emaillen reclame bord van Wemco. Aan de goede staat te zien heeft het nooit ergens opgehangen denk ik. Maar het hangt nu bij ons in de gang. Na enig speurwerk schijnt er dus vroeger een limonade- fabriekje van Wemco gezeten te hebben aan de Kinderdijk in Middelburg. Rianne van der Maas- de Bruijn Reünie Mijn herinneringen aan schooltijd beginnen in 1941, als 6-jarige op de toenmalige openbare school aan de Dorpsstraat in Breskens: Vanuit de Tweede Zandstraat liep ik elke dag naar school. We kregen toen nog leesles met het bord ‘aap noot mies’ en leerden schrijven met een griffel op een lei. Uiteraard herinner ik mij na ruim 80 jaar geen verdere details meer, maar ik weet wel dat ik graag naar school ging daar in Breskens. Zo’n 60 jaar later, op 7 oktober 2000, bezocht ik een door 2 oud-leerlin- gen, Joop Valk en Jaap Keymel, prima georganiseerde unieke reünie van mijn klas, waarbij ik veel van mijn vroegere klasgenoten mocht ontmoeten. Het was echt een geweldig weerzien toen met al die reünisten. Sommigen hadden elkaar al meer dan 50 jaar niet meer gesproken en er was toen volop gelegenheid om na al die vele jaren eindelijk weer eens bij te praten. Bij die gelegenheid kregen we alle maal een leuke foto uitgereikt van onze 1e klas in het schooljaar 1941 n.b.: op de die foto vond ik mijzelf terug op de voorste rij, 3e van rechts. Ook die reünie is inmiddels alweer bijna 22 jaar geleden. Maar mijn schooltijd in Breskens en die zeer geslaagde reünie daar, zal ik echt nooit vergeten! Cor Boeije (1934), Terneuzen Klepperdans (uit Zeeuws Weerzien nr 13) Mêêster Maos dêêlende papieren uut, waorop me mosten invullen stal mee wel vuuftien koeien. ‘k wao die nisten zaoten en ‘oevee. Zie de bezinne nog zitten op d’r LIMONADE De ouwe schole van Renisse Melken Naschrift B A ZEEUWS Verjaogen

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2022 | | pagina 12