Van oud en donker naar nieuw en licht S-cho°!b!ijven? Stijf van de zenuwen voor het toelatingsexamen Weerzien Ja graag! 11 door: Ali Pankow Verhuizen met de school. Dat maakt indruk op kinderen. Is elite verandering ook een verbetering? binnenstad naar de nieuwe: ’t Kofschip aan de Scheldestraat in de nieuwbouwwijk aan de rand van Zierikzee. Het Zeldenrustcollege bestond in 1970 nog maar vier jaar en was gehuisvest in een paar noodgebouwen aan de Mozarthof. Er was geen plein, alleen een vrij breed pad tussen de lokalen en het fietsenhok. De wijde omgeving was nog onbebouwd. De beide Jannen en ik waren zenuwachtig. Toen de bel eindelijk ging waren we blij Het duurde ruim een week (we stonden stijf van de spanning) eer we alle drie bericht kregen dat we werden toegelaten tot B5, een van de brugklassen. Blijkbaar hadden we het goed gedaan want deze Marja noemt ook graag nog de T-shirts die toenmalig hoofd onderwijzer Cees Vaarzon Morel voor ’t Kofschip liet maken. ,,Die droegen we allemaal met trots ens de dat we mochten beginnen. We werden in een lokaal aan aparte tafeltjes gezet en er waren twee surveillanten die goed in de gaten hielden of we bij elkaar afkeken. Het jaar ervoor had ik verkeersexamen gedaan, maar dit was toch wel andere koek. binnenstadschool met twee verdiepingen. ,,Boven was het handwerklokaal. Dat breiwerk van ons was soms zo stijf als beton. Dan breidde de juf twee naalden om de boel weer wat los te krijgen. De an dere lokalen daar stonden leeg, daarin brachten we vrijdags- middags wat toneelstukjes als weekafsluiting. Op die boven verdieping stonden ook twee stoelen met een touwtje ertus sen gespannen. Daar mocht je niet voorbij. Het verhaal ging dat je daar door de vloer kon zakken.’’ Marja vertelt ook lachend over esde klas lagere school en de J brugklas lonkte: eindelijk ‘groot’! Het merendeel van mijn klasge noten deed de CITO-toets om het juiste schooltype te kunnen kiezen. de wc-tjes en de wasbak ver der weg om de hoek met een handdoek waarvan je niet wist wanneer die gewassen was. Die oude school had ook een eigen inpandige gymzaal. Die had ’t Kofschip niet. „Vanaf de nieuwe school moesten we op de fiets, verdeeld in groepjes van vier, naar Sportcentrum Onderdak aan de andere kant van de stad.’’ De nieuwe school groeide snel uit zijn voegen. ,,Het fietsenhok raakte zo overvol dat bepaald werd, welke kinderen van dichterbij maar moesten komen lopen. In de zesde klas kregen we hoor. Bijvoorbeeld tijdi bij toerbeurt in duo’s de taak van Avondvierdaagse.’’ ,,Dat was aan het begin van het schooljaar 1970/1971. Ik ging naar de vierde klas. Het grootste verschil was dat er zoveel licht was, dat we naar buiten konden kijken en zien wat voor het weer het was. In de oude school had den we hoge ramen, waarvan de onderste helft van dat melkach tige glas had’’, memoreert Marja. Zij denkt overigens zeker ook met plezier terug aan die oude klas had allemaal leerlingen die naar het atheneum waren doorverwezen. In de laatste week van de zomervakantie konden we onze huurboeken ophalen. Ik kreeg geld mee, want er moest ter plekke worden afgerekend. We kregen er me teen gymkleren aangemeten (een blauwe gymbroek en een wit badstoffen shirt met het schoollogo). Verder ontvingen we ons rooster. De klaslokalen van het Zelden- rustcollege hadden namen als Pascal (voor de lessen Frans), Van Schendel (Neder lands) en Shakespeare (Engels), zo lazen we op het rooster. Voortaan moest je dus ieder uur met een volle boekentas sjou wen naar een ander lokaal met een andere leraar. Boeken kaften Het zou wennen worden, maar we hadden er zin in! En we waren heel benieuwd naar onze nieuwe klasgenoten van B5. En natuurlijk naar de leraren. Op het rooster stonden de namen Stompff, Speelman, Rammeloo, Janse, De Rode, De Visser, Hamelink, Van der Windt, Neele, Van- LerBerghe, Lokerse, Bauwens, Switters, Verpoorte, Martens, De Jonge, Wielen- ga, rector Van Dijk en concièrge Sturm. Maar eerst moesten al die boeken worden gekaft, want anders kreeg je een boete, zo was ons dreigend verzekerd. Ik niet, mijn vader vond het een dure grap en volstrekt overbodig. Aangezien ik kind nummer vier was, kon hij zelf wel inschat ten dat ik naar het Havo kon en daar gaf hij me ook voor op bij het Zeldenrustcolle- ge in Terneuzen. Ik mocht echter niet zomaar naar de brug klas: er moest een heus toelatingsexamen worden afgelegd. Samen met klasgenoten Jan en Jan meldde ik me ruim voor tijd op een zaterdagmorgen. Voor het eerst naar school op zaterdag! Er waren gelukkig heel wat lotgenoten die aan de tand moes- Voortaan zorgde ik dat ik op die dagen ten worden gevoeld. dat er Engelse lessen waren, moest schoolblijven. Dat viel al snel op, al helemaal omdat ik het nogal leuk vond. De juf gaf me dan ook een karweitje, zodat ik straf feloos in het lokaal mocht zijn tijdens de Engelse les. Ik moest me met de klassenbibliotheek bezig houden, een leuk werkje en bepaald geen straf (Margreeth Ernens-Abrahamse) Klaar-Over. Dat was zo leuk. Dan stond je met zo’n veel te grote oranje jas aan en met een fluitje het verkeer voor de scholieren te regelen op het kruispunt bij de Westbrug. Daar maakten bewoners van zorgcentrum Borrendamme soms ook graag gebruik van.’’ ‘Ach zou die school er nog wel zijn, kastanjebomen op het plein; de zware deur’. Het zijn de begin regels van een lied van cabaret groep Don Quishocking uit 1974 op een tekst van Willem Wil mink. Het lied typeert feilloos de vroegere Openbare Lagere School in de Nieuwe Boogerd- straat in Zierikzee. Marja de Koning (59) ziet het allemaal nog voor zich: ,,Een hek, een groot plein met bomen en twee deuren: links voor de eerste drie klassen en rechts voor de hogere.’’ Als 8-jarige maakte Marja de verhuizing mee van die oude school in de Toen ik naar de eerste klas van de lagere school ging, zat mijn zus al in de zesde. Ik was best een braaf kind, denk ik, maar ik verveelde me stierlijk in die eerste klas. Ik kon allang lezen, schrij ven en rekenen, en vond dan ook dat er weinig te beleven viel. Daarom hield ik graag gezellige ge sprekjes met mijn klasgenootjes. En daar werd ik natuurlijk voor gestraft: schoolblijven dus. De keer dat ik op een dinsdag moest nablijven was een openbaring: mijn juf, Heleen de Rijke, gaf na schooltijd aan klas zes (onder wie mijn zus) de facultatieve les Engels. Nu was mijn belangstelling gewekt: eindelijk iets nieuws! Ik volgde de les gretig en kon niet wachten om mijn nieuw verworven kennis thuis te spuien. Mijn zus vond het een stuk minder... door: Margreeth Ernens-Abrahamse Marja de Koning. Rechts: De vroegere Open bare Lagere School aan de Nieuwe Boogerdstraat in Zierikzee werd uiteindelijk gesloopt en maakte plaats voor woningen en parkeer terrein Foto: Gemeentearchief Zierikzee Noodgebouwen De stapels boeken voor de leerlingen van het Zeldenrustcollege werden in de zomervakantie klaargelegd. Foto: Piet Dieleman Trots op T-shirt B A ZEEUWS Naar buiten kijken

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2022 | | pagina 11