De klarinet van m'n vader eerzien 9 door: Ans van Nieuwenhuijze Mijn vader speelde tot kort voor en in de Tweede Wereldoorlog klarinet in de harmonie Oefe ning en Uitspanning in Zonne- maire op Schouwen-Duiveland. Het gezelschap, dat toen nog geen uniformen droeg, speel de al lopend door de straten van het dorp en gaf concerten op de muziektent op de hoek van de Zuidweg, het Breeveld en de Oostweg. Het getekende portret moet omstreeks 1943 zijn gemaakt, wat ik kan afleiden uit de verlovingsring aan zijn linkerhand. Ik denk dat het portret tijdens een repetitie is gemaakt. 5 mei 1943 trouwden mijn ouders en na aanvankelijk ingewoond te hebben bij zijn ouders in Zonnemaire, verhuisden ze naar Brouwershaven. Dat was meteen het einde van de muzikale carri ère van mijn vader. Brouwersha ven had geen harmonie, maar een fanfare (Apollo) en daar zijn houtblazers niet welkom. Wel heeft hij zijn klarinet nog lang gehouden en speelde hij thuis nog wel eens voor zijn plezier. Van die huisconcertjes heb ik er diverse meegemaakt. In de roerige jaren 60 en 70 was de Zeeuwse band Dragon fly met zijn psychedelische muziek toonaangevend in Nederland. Frontman was John Caljouw (Middelburg, 12 januari 1947), die al jaren in Spanje woont. door: Peter de Jonge Met vertedering kijkt hij in zijn villa net buiten het Spaanse dorp Utre- ra bij Sevilla naar de foto van de 13-jarige Johnny Caljouw die optreedt tijdens de bonte avond van de voetbalclub Zeelandia. Hij speelde 'Wake up little Suzy' van de Everly Brothers, zijn inspiratiebron. Het zat er dus al vroeg in. „Muziek was slechts een vehikel'', denkt hij nu. Het opende de weg naar een vrij - buiters-bestaan. Uit de genen van moeders kant: de Belgische familie Cosijn, die als een soort kermisklanten rondreisden. Met stadgenoten Jan Koo le, Huib Pouwer en Richard Henning richtte hij een bandje op: Johnny the Blue Jeans. Begonnen als skiffle-groep (net als de Beatles) werd overge schakeld naar rock roll. Uit de legendarische Group 69 sect ontstond onder regie van de Vlissingse dichter Hans Verha gen, die toonaangevend was in de Amsterdamse scène, Dragon fly dat met de single Celestial Dreams' in de Top 40 kwam. De Vlissingse kunstenaar Bert Quite beschilderde hun gezichten naar voorbeeld van Arthur ('Fire') Brown. ,,Alles moest worden uitge vonden. Wij speelden in 1968 in Vlissingen samen met Pink Floyd. Het was toen zo dat als er een Engelse band hier optrad er een Nederlandse band naar En geland moest. Dat werden wij. Ik herinner me nog ons optreden in de Speakeasy Club in Londen. Onze roadie Janneman kwam helemaal over zijn toeren onze kleedkamer binnen. 'Weet je wie er voor het podium zit? Paul McCartney...' Hij was daar met zijn vriendin Jane Asher en zijn broer Michael, die een hitje had met de groep The Scaffold.'' Sensatie Dragonfly was in de Nederland se incrowd van underground en psychedelica een sensatie. Niet in de laatste plaats door het fenomenale gitaarspel van Rudy de Queljoe, het muzikale genie van de groep. De groep trad ook op voor Beatrix en Claus op Drakensteyn en zou te zien zijn in de vierde aflevering van het progressieve VPRO-televi- sieprogramma Hoepla. Maar dat werd van de buis gehaald nadat fotomodel Phil Bloom de eerste vrouw was die naakt in beeld kwam op de Nederlandse televisie. Het succes was van korte duur. Het was de tijd van opkomst van geestverruimende middelen als marihuana en LSD. John Cal jouw: ,,We kwamen terecht in de avant garde van Amsterdam. Rudy en zijn broer Tonny (de bassist) trokken zich dan terug. Huib Pouwer werd als een trofee overal naartoe meegenomen en raakte onder de indruk. Tegen Hans Verhagen werd destijds bijna religieus opgekeken, Rudy wilde zich daar echt van losma- ken. Hij wilde niet als pronkstuk gebruikt worden.'' De eerste scheurtjes werden zichtbaar in de vriendengroep die al meer dan tien jaar samen was. Volgens Caljouw was één incident het definitieve breek punt. ,,Rudy en Tonny wilden bij wijze van spreken elke week een andere versterker en een an dere gitaar. Onze manager Daan Padmos zorgde daar ook voor, zonder dat we wisten hoe hij dat betaalde. Toen we wisselden van manager en in zee gingen met Cyriel van den Hemel oefenden we in de Willem III kazerne in Vlissingen. Daar heeft Padmos toen ingebroken en alle appara tuur meegenomen. Toen was het snel afgelopen.'' Johnny Caljouw treedt op tijdens het 50-jarig be staan (1910-1960) van de voetbalclub Zeelandia. Rudy de Queljoe werd ingelijfd bij Brainbox, John Caljouw ging naar de Machine. Een roemloos einde van wat een internationale supergroep had kunnen worden. ,,Je moet nooit uit elkaar gaan'', zegt Caljouw nu. ,,The Golden Earring heeft dat bewezen. Maar ja: ik was twintig toen en voelde me een hele vent. Maar in feite heb je nog veel hulp en leiding nodig.'' Hoes van de bootleg ep 4 celestial songs W ZEEUWS Getekend portret van vader Jan van Nieuwenhuijze. Londen Dragonfly heel even een supergroep-in-wording Johnny and the Blue Jeans. V.l.n.r. Jan van de Hiele, Jan Koole, Johnny Caljouw, Huib Pouwer, Jan Delfsma en Richard Henning (1962). Foto: Archief John Caljouw Foto: Archief John Caljouw

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2022 | | pagina 9