Weerzien 'Aolles wier anders' voor winnaar puzzel 8 MUZIEKINSTRUMENTEN Puzzel mee en win een prijs Muziek zit in de genen van de Benjaminszen. door: Peter Verdurmen De familie uit Sluiskil stond begin jaren vijftig, samen met de familie Hallegraeff, aan de wieg van de Bonte Avond Club, afgekort BAC. Beide hadden Indische roots. Veel van deze gezelligheids clubs, die het publiek vermaak ten met een mix van muziek, zang en toneelstukjes, zijn de voorbije decennia een zachte dood gestorven. Niet de Bonte Avond Club in Sluiskil. Die is na meer dan zeventig jaar nog springlevend. Bij de jaarlijkse uitvoeringen in dorpscentrum 't Meulengat is de zaal altijd goed gevuld. ,,We hebben heel wat trouwe fans", zegt Diederick Benjaminsz, voorzitter en muzi kaal leider van de BAC. Van de 73-jarige Sluiskilse gitarist lopen lijnen naar beatgroep The Concords, in de jaren zestig wereldberoemd in Zeeuws-Vlaanderen, The Yankee Doodle Session, Cosy Time, de Back To The Sixties-avonden en natuurlijk de Benjaminsz Family Band met een tiental nazaten van Ben en Dee Benjaminsz. Samen met zijn broer Danny regelde Diederick in 2019 een avondvullende familieshow in 't Meulengat. Terug naar begin jaren vijftig. Na een lange zeereis, die begon in de Indonesische hoofdstad Jakarta, en een tussenstop van enkele weken in hotel Du Com merce in Middelburg, streek het echtpaar Benjaminsz met vier jonge kinderen neer in een huurwoning onder de rook van de Cokesfabriek in Sluiskil-Oost. Ben Benjaminsz had krijgsge vangen gezeten in Nagasaki in Japan. De traumatische erva ringen rondom de atoombom stonden hem nog levendig voor de geest. Hun muzikale talent bleef niet lang onopgemerkt, moeder speelde piano, vader viool. De plaatselijke fanfare vroeg het paar de jaarlijkse uitvoering op te luisteren. Het applaus smaakte naar meer. Er werd een bonte avond club opgericht. Vanaf het begin was het één grote familie, aldus Diederick, die in het jaar 1959 samen met Danny zijn debuut maakte op de planken met een hit van het Deense jongensduo Jan Kjeld, dat in Nederland furore maakte met 'Banjo Boy'. De regel 'Zet verdriet en zorgen opzij' uit het openingslied van de jaarlijkse show vat het BAC-con- cept mooi samen, vindt Diede- rick. Vorig jaar vierde de club uit Sluiskil het 70-jarig bestaan. Vanwege de lockdown moest de feestelijke jubileumshow worden uitgesteld. In september kon het doek alsnog op. Qua techniek zijn er in zeven decennia sprongen vooruit gemaakt. In de beginjaren werd het optreden versterkt met zeg ge en schrijve één microfoon, tegenwoordig beschikken alle BAC'ers over een eigen draadloze microfoon en headset. Het absolute hoogtepunt uit de BAC-historie was de Indo- nesië-reis in 1996. Het leverde prachtige herinneringen en blijvende contacten op. De volgende productie staat inmiddels op stapel. Wil je genieten van vertier uit vroeger tijden? De Bonte Avond Club Revue wordt in mei driemaal opgevoerd. Voor de data zie www.bonteavondclub.nl. Puzzel nummer 12 In het letterveld zitten onderstaande 37 muziekinstrumenten verstopt (horizontaal, verticaal en diagonaal). Na het wegstrepen hiervan blijft een aantal niet-gebruikte letters over. Deze vormen, in de leesrichting, de oplossing. 0 N A I P G L L E G N A I R T M 0 R T P I E R E M E N T D R T T T K A T G P K E L E L E D I I 0 L A R T L A N N N N T R L U L S A 0 A L D 0 M I N I A R L L H R V E 0 B P L R 0 C 0 I F E F I T E M I 0 L A L 0 B M N C E S D 0 C D L E L L N Y S A R M E R C N I U G K I T E A P U L T 0 A E I M U Z R R K X R Z I L M R W T U B A A A H D A N 0 T S I P D E Z E C B 0 K A C C 0 R D E 0 N K A L A B A N J 0 N 0 E N 0 D N A B S 0 0 D I R E G D I D T 0 G A F Louis Kesteloo De hoofdprijs van de puzzel uit het themanummer over 'Verzamelen' ging naar Jan van der Velde uit Vlissingen. En laat Jan nu een ras verzamelaar zijn. Vooral als het met sport te ma ken heeft en dan het liefst met voetbal. Vanaf zijn ije was Jan scheidsrechter. Twaalf jaar floot hij wedstrijden in de top van het amateurvoetbal. Hij leidde zelfs de wedstrijd PSV tegen het Zeeuws elftal. Professioneel was Jan actief op een heel ander speelveld: hij was handzetter bij de PZC. Daarover kon hij tijdens de prijsuitreiking uitgebreid praten met Frans van de Velde, zijn voormalige direc teur bij die krant en nu voorzit ter van Zeeuws Weerzien. Uit handen van auteur Wim van Gorsel ontving Van der Velde het hoogtij dagen van voetbalver- boek 'Aolles wier anders - Zeel and 1950-1975'. Die schreef zes jaar terug ook een boek over de alt citer carillon contrabas sax fagot drumstel doedelzak harp orgel keyboard mandoline hobo piano klarinet pierement lier bazuin mirliton didgeridoo trom gitaar panfluit dwarsfluit tuba piston triangel klavecimbel banjo klavier trombone bugel piccolo accordeon cello ukelele bandoneon •S' van het Zeeuwse land Stuur uw oplossing inclu sief uw adresgegevens vóór 30 mei 2022 naar puzzel@ zeeuwsweerzien.nl of Post bus 33, 4350 AA Veere. Onder de goede inzenders verloten wij drie boeken over een Zeeuws thema, ter beschikking gesteld door ZB Bibliotheek van Zeeland. Als unieke hoofdprijs kunt u de CD 'Liedjes van het Zeeuwse land' winnen: mooi om naar te luisteren, leuk om mee te zingen! eniging Middelburg. Maar of VC Vlissingen-man Van der Velde het daarover wilde hebben. Prijswinnaars puzzel nummer 11 De juiste oplossing van de puzzel is: Religie. Het boek 'Dichter bij Cats - 400 jaar Sinne- en minnebeelden' (ter beschikking gesteld door ZB Bibliotheek van Zeeland) is aan de volgende goede inzenders gestuurd: Mevr. C.J.Kok-Kauffmann, Veenendaal; S. Louwerse, Serooskerke; Mevr. G.J. Maljaars, Zoutelande. De hoofdprijs, het boek 'Als een god in Zeeland', met jeugdherin neringen aan Zeeland van be kende Nederlandse schrijvers, is gewonnen door de heer Saelaert in IJzendijke. Wij nemen contact met u op voor de overhandiging. 1 A ZEEUWS Er zit muziek in de Benjaminszen Springlevend De broers Diederick en Danny Benjaminsz tijdens hun debuut in I959.| Foto: Archief familie Benjaminsz Lange reis Eén grote familie Zeventig jaar V.l.n.r.Jan van der Velde, Zeeuws Weerzien-voorzitter Frans van de Velde en auteur Wim van Gorsel. Foto: Hanneke de Vroe

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2022 | | pagina 8