singletje Help! Mijn eerste eerzien 4 Wie kent niet de herkenningsmelodie van de tv-serie Baantjer? Het zijn de meeslepende frisse klanken uit de mondharmonica van de Belgische jazzmusicus Toots Tielemans (1922-2016). Door zijn virtuositeit bleef het instrument bij onze zuiderburen altijd populair. Maar bij ons raakte het mond orgel wat uit zicht. door: Willem Staat Zeeland telt nog slechts één harmonicaclub: de in 1948 in Westkapelle opgerichte De Krekels. De club trad talloze malen op in tehuizen en kerken. Vroeger oefenden de leden bij steenhouwerij Dominicus in Westkapelle. Daar tjirpten krekels, vandaar de naam. Omdat iedereen zijn ding doet om de club overeind te houden is een bestuur onnodig. Het blazen staat voorop. Dat laatste wordt lastig, want er zijn nog slechts dertien actieve leden. Tijdens de corona-pandemie tra den De Krekels alleen een keer buiten op bij Hof Mondriaan in Middelburg. Oefenen deed men eveneens in de openlucht. Zodra de pandemie afloopt pak ken de leden de draad weer op, maar versterking is nodig om te voorkomen dat De Krekels de laatste adem uitblazen. door: Albert Kort Help' van The Beatles was het eerste singletje dat ik kocht. De dag dat ik met mijn moeder naar Radio van de Broek in de Klokstraat in Goes wandelde, herinner ik me nog als de dag van gisteren. De verkoopster legde het 45-toeren plaatje op een draaitafel en wij konden met ieder een kopte lefoon naast het oor naar de klanken luisteren. Hoewel ik het nummertje al vele malen op de radio had gehoord - we hadden in de keuken een draagbaar transistortoestelletje staan - wilde ik het singletje toch per se zelf kopen, zelfs al ging dat ten koste van al mijn spaarcenten. Alleen de goedkeu ring van mijn ouders ontbrak nog en daarom was mijn moeder met me meegegaan. Ik wist dat dit soort muziek niet echt haar 'ding' was, en daarom kon ik mijn geluk niet op toen ze in de winkel zei: ,,Als je het plaatje nou zo graag wil, mag je het wel kopen.'' Nadat ik de drie gulden en vijf en negentig cent Wie mee wil doen hoeft echt geen sterspeler te zijn, zegt woordvoerder Cor van Beuse- kom (81), wiens wieg in Lienden (Betuwe) stond. Hij leerde het zelf op de harmonica die zijn moeder hem gaf toen hij aan monsterde bij de grote vaart. Zo dat hij wat afleiding zou hebben aan boord. Van Beusekom kwam in Zeeland terecht toen hij werk kreeg bij op de toonbank had uitgeteld, verliet ik zo trots als een pauw de winkel. Thuisgekomen kon ik het plaatje in de huiskamer draaien. Op een draaitafel, die onderdeel uitmaakte van een kolossaal wandmeubel, waarin behalve de pick-up nog plaats was voor een radio en opbergrek voor langspeelplaten. Mijn vader vond popmuziek maar niks. De liedjes van de 'Fab Four' mochten mij dan wel als muziek in de oren klinken, vader had er slechts één woord voor over: 'kattengejank'. Wanneer hij 's avonds in de huiskamer de krant zat te lezen, had hij dan ook liever niet dat dit soort muziek werd gedraaid. De plaatjes van de Beatles, Rolling Stones, Kinks en de vele andere beroemde bands uit die tijd heb ik al lang niet meer. Wat rest, zijn de klanken van de muziek, waarvan ik bijna een halve eeuw later nog steeds kan genieten. De klanken roepen herinneringen op. Zoals herin neringen aan de lagere school, montagebedrijf Sicon in Vlis- singen. Nadat hij een stukje in de krant las over De Krekels nam hij er een kijkje. Tot zijn verba zing mocht hij direct meedoen, terwijl zijn spel toen nog matig was. Men speelt op het gevoel en uit het hoofd. Notenkennis is niet vereist. Er bestaat trouwens maar weinig bladmuziek voor het mondorgel. Van Beusekom: ,,Je moet het leren door het te doen!" De club oefent eenmaal per 14 dagen bij Hof Mondri aan. Deelname is gratis. Nog een drempel minder om mee te doen. Informatie: Cor van Beusekom Tel: 0118-615019 toen ik ter gelegenheid van mijn verjaardag van de juf in de klas een grammofoonplaatje van de Beatles mocht draaien. Maar ook aan de keren dat we naar het strand gingen om met ons tran sistorradiootje naar de Top-40 te luisteren en daar in spanning wachtten welke groep er die week op nummer 1 stond. En zo kan ik achteraf nog meer dingen bedenken die ik met deze muziek associeer. Mijn studie jaren in Amsterdam bijvoor beeld, waar ik in een piepklein kamertje aan de Raadhuisstraat in Amsterdam met volle teugen genoot van de weldadige klan ken die uit de kolossale Wharfe- dale-geluidsboxen klonken. De muziek van de Beatles had toen inmiddels al plaats gemaakt voor die van Pink Floyd, Genesis en de vele andere groepen die in de jaren zeventig furore maak ten. Herinneringen aan een tijd die velen van ons koesteren. Het was tenslotte de tijd waarin we jong waren, de toekomst aan onze voeten lag en de bomen de hemel in leken te groeien. Kort om, 'onze tijd'. W ZEEUWS Krekels houden mondorgel hoog in Zeeland Versterking Kattengejank Een buitenoptreden van de Krekels uit Westkapelle. Foto: Archief de Krekels Geen notenkennis ARLOPHONE Hoes van de langspeelplaat Help! van The Beatles, die uitkwam in 1965. De titelsong kwam uit als single, net als de nummers Yesterday en Ticket to Ride.

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2022 | | pagina 4