w« eerzien Een leven vol klank, ritme, genres en samenspel Meulenberg^ Media s\ Distributie Zuid West LA DOLCE VITA lamiadolcevita.nl van Herkenning zeeuws Archief Informeer naar de mogelijkheden E-mail: verkoop@meulenberg.nl Rotterdamsekaai 61 - 4331 GN Middelburg Tel.: 0118 63 51 26 - www.meulenberg.nl Hij was amper tien toen zijn vader hem spontaan een accordeon cadeau deed en die elektrische gitaar kwam er korte tijd later ook. door: Ali Pankow Maar toen André van der Schelde net na de ULO, suggereerde dat het conservatorium misschien wel iets zou zijn, antwoordde die zelfde vader met: ,,Dat dacht ik niet. Dat is niks voor jou. Dan ga je 's nachts maar dwalen langs velden en wegen.'' Daarmee was de kous af. André vervulde netjes zijn militaire dienstplicht en vond daarna een keurige baan, onder meer bij de woningbouwvereniging en later werd hij directeur van zorgcentrum Borrendamme in Zierikzee. Maar muziek was er altijd. Klank, ritmes, genres en sa menspel kleuren zijn leven. ,,En een vrouw die mij daarin altijd heeft gestimuleerd. Dankzij Toos was het mogelijk dat ik altijd maar weer kon optreden. Ontelbaar vaak en vooral ook in de weekenden. Zij heeft dikwijls in haar eentje de sociale contac ten moeten vervullen'', zegt de inmiddels 76-jarige André van der Schelde. Hij weet nog precies hoe de vonk tussen hem en de muziek oversloeg. ,,Ik was een ventje van zeven en we waren met ons gezin in vakantieoord Hedenes- se in Cadzand. Ik was niet weg te slaan bij de piano daar in de kan tine en iedereen vond het goed dat ik erop ging spelen. Nee, geen les gehad, ik ging gewoon die toetsen uitproberen. In feite heb ik later mezelf geleerd elk instrument te bespelen'', vertelt André. Hij erkent dat daar doorzet tingsvermogen, geduld en soms verbetenheid aan te pas kwamen. En nog steeds, want op zijn muziekzolder is hij ook nu nog actief, onder meer met het bespelen van zijn bijzondere pedal steel gitaar. Gelikte foto's 'Seatown Five' was de naam van het eerste bandje waarin hij met vier andere pubers speelde. ,,We mochten van directeur Koos Westendorp Boerma repete ren in de aula van de school en er kwamen ook optredens op schoolavonden en in De Graan- beurs in Zierikzee. Het repertoi re varieerde van 'Schlaf ein mein prinzchen schlaf eintot Ice cream, you screamNa de middelbare school ontstond in een wat andere samenstelling de band 'Creatures League'. We lieten gelikte foto's van ons maken bij de Nieuwe Kerk en ons repertoi re ging meer de kant op van The Stones en The Animals.'' Daarmee is André nog maar aan het begin van een terugblik op zijn muziekcarrière. Hij ontwik kelde zich als basgitarist. ,,Dat is een lekkere rol, dan kun je de anderen alle kanten opsturen.'' Nieuw genre Na het Antoro Combo volgde het Delta Combo en daarmee vooral ook de muzikale vriend schap met onder meer Wolfert Jumelet. Op initiatief van deze toetsenist/accordeonist maakte André jaren later kennis met een geheel nieuw genre: Cajun en Zydeco in de band Catfish. Een Schouwse formatie die verraste met opzwepende, traditionele feestmuziek en veelal Frans talige, meerstemmige zang in de sfeer van warme exotische streken. André vertelt gloedvol hoe het eerste optreden van Catfish in café 'De Gekroonde Suikerbiet' een stroom aan ongekende ervaringen in gang zette. ,,We werden uitgenodigd voor optredens op een bluesfestival in Amsterdam, jazzfestivals in Breda en Domburg en Klomp pop in Ovezande. Dat waren wel bijzondere ervaringen.'' Ziekten, kwalen en ouder wor den blokkeerden soms de am bitie te blijven optreden. Maar vaak krabbelt een mens weer wat op en kriebelt het verlangen weer eens voor een publiek te staan. ,,Geen lang concert, maar in een kort voorprogramma. Wie weet'', zegt André. Zeeuws Weerzien werkt samen met: TRANSPORT KOERIERS DIENSTEN Bibliotheek van Zeeland ZEEUWS Toetsen uitproberen Catfish bracht met Cajun en Zydeco een geheel nieuwe sound in de regio. André (met baard) op basgitaar geheel rechts. Foto's Archief André van der Schelde Het lagere schoolbandje Dixie C Pipers met André op accordeon. De band Creatures League liet gelikte foto's maken op de trap van de Nieuwe Kerk in Zierikzee Feest V 0 WILT U OOK IN DEZE KRANT?

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2022 | | pagina 2