Jaap van Westen en een leven vol muziek Voorjaarsschoonmaak eerzien 11 De Koewacht als Het Dorp Zeeland kent heel wat muzikale talenten. Bekende en minder bekende. Tot die laatste categorie behoort Jaap van Westen, die in 1893 wordt geboren in Borssele en in 1976 overlijdt. door: Anneke van Waarden-Koets Jaap gaat na zijn schooltijd in de leer bij kleermaker De Meij in Goes en trouwt in 1919 met Jannetje (Jaantje) Fraanje uit Borssele. Ze beginnen een winkel in over hemden. Er zit muziek in zowel de winkel als het gezin. Ze krij gen vier dochters en een zoon. En het overhemdenwinkeltje groeit uit tot de gerenommeer de herenmodezaak Maison Van Westen. Jaap van Westen is een levens genieter en een hartstochtelijk muziekliefhebber. Hij leert orgelspelen en dirigeert ver schillende koren. Jaap waagt zich ook aan componeren. Aan vankelijk zijn het kinderliedjes, later wat grotere werken, zoals een compositie van 'Psalm 104', die veelvuldig wordt uitgevoerd. Van Westen componeert twee oratoria: 'Daniël' en 'Esther'. In de jaren dertig komt zijn oratorium 'Daniël' tot stand. Het verhaalt over het leven van Daniël in de tijd dat het Joodse volk in ballingschap in Babylo- nië leeft. De muziek voor koor, solisten, orgel, piano en orkest, is romantisch, licht dramatisch en een sfeervolle verklanking van de woorden van Francien Poley-Scheele, zijn vaste libret- tiste. Het oratorium 'Daniël' wordt voor het eerst uitgevoerd op 11 maart 1936 in Nieuwdorp. Jaap dirigeert zelf. Op 6 november 1940 wordt 'Daniël' uitgevoerd door drie koren uit Yerseke, Hansweert en Wemeldinge, on der leiding van Jan Kousemaker. De opbrengst is bestemd voor de wederopbouw van de Her vormde kerk in Yerseke, die in de meidagen van de Tweede We reldoorlog zwaar is beschadigd. De compositie maakt indruk. In januari 1941 wordt de Goese Oratoriumvereniging opge richt. Jaap van Westen wordt lid van de zangvereniging die onder directie staat van Jan Kousemaker, met wie hij goed bevriend is geraakt. Iedere week komt Kousemaker naar het huis achter de winkel om samen te musiceren en te praten over hun grote liefde: muziek en zang. Op 20 en 21 juli 1948 voert de Goese Oratoriumvereniging het oratorium 'Daniël' uit in de Concert- en Gehoorzaal te Mid delburg. Het concert op 21 juli is bijzonder omdat het recht streeks wordt uitgezonden door de NCRV op Hilversum 1. Speciaal voor deze radio-uitvoe ring worden landelijk bekende solisten gecontracteerd. Eén van hen is de sopraan Erna Spooren- berg, die dan aan het begin van haar glansrijke carrière staat. De andere solisten zijn de alt Watty Feenstra-Krap, de tenor Ary Roodenburg en de bas Henk Driessen. Deze uitvoering is ook op 78-toe- renplaten vastgelegd. Kleinkin deren van Jaap van Westen (de kinderen van zijn zoon Piet), hebben de platen enkele jaren geleden laten overzetten op cd, zodat de uitvoering ervan in de oorspronkelijke versie beluis terd kan worden. De originele partituur van het oratorium 'Daniël' en ook de partituren van andere werken zijn bewaard gebleven. Willy Waumans (76) uit Koe wacht is nog dagelijks bezig met muziek. Onder meer als (oudste) lid van de dorpsharmonie EMM. Een andere bezigheid is het hertalen van Nederlandse liedjes in dialect. Hieronder een stukje uit Het Dorp. Maar dan over De Koewacht. Op 't zolder von ik overlest Een schuene foto niet al te best De Koewacht van eel lang gelee Wij emmen z 'allemoal gekend De Klof, de Straffen en Pol Cent En Koos de Koster aon de kerke Veur friet noar Mijntsen van den Buys En Peerkenoan de Belse kerk Maor uek een pintsjen bij Arieken De volledige tekst is te vinden op www.zeeuwsweerzien.nl door: Stephanie Huibregtse Enigszins ongelovig keek ik mijn tante aan. Voorjaarsschoonmaak. Meende ze dat nou echt? Helaas, er was geen ontkomen aan: alle matrassen moesten van boven naar beneden en daarna zelfs naar buiten gezeuld worden! En ik? Ik moest helpen! Logeren bij Oom en Tante op de boerderij betekende altijd: niet zeuren, maar meewerken. Die onhandelbare loodzware dingen moesten niet alleen naar beneden, maar vervolgens ook nog óp de haag worden getrokken - die daaronder flink doorboog - en daar na eindeloos met de mattenklopper bewerkt. Tjonge, wat was dat zwaar werk voor een vijftienjarige. Ik zie het eindeloze stof nog over het erf zweven. En pas als Tante helemaal tevreden was met het resultaat, werden ze allemaal weer terug naar boven gesjouwd. Wat een gezweet en wat een gedoe. Tante droeg tijdens de traditionele grote voorjaarsschoonmaak altijd een werkvestje in plaats van haar goede zwarte jak. Want kuisen deed je niet in je goeie goed, daar had je werkgoed voor. Zo'n gebreid werkvestje was veel praktischer en bovendien makkelijk te wassen na al dat vuule werk. Wil je ook zo'n werkvestje breien? Werkvestje Saartje is vernoemd naar één van die Tantes. Vroeger werden ze uit het hoofd gebreid, er bestonden geen patronen van. Het patroon van dit vestje is nu te koop via www.visser- struien.eu U krijgt het patroon van het werkvestje gratis bij aanschaf van het garen bij www.blij - dat-ik-brei.nl W ZEEUWS Oratorium 'Daniël' Uitvoering van het Oratorium 'Daniël' door de Goese Oratoriumvereniging, 27 en 28 november 1947 in het Schuttershof in Goes. Solisten: sopraan Janny Schrijver uit Goes, alt Ali Filarski uit Den Haag, tenor C. Karelse uit Goes en bas-bariton A. van Doorn uit Goes. In het midden dirigent Jan Kousemaker. Op de achterste rij Jaap van Westen, die na afloop wordt gehuldigd met een lauwerkrans. Foto: privécollectie Goese Oratoriumvereniging Bewaard Het Dorp Koewacht Foto's: Stichting Zeeuwse Visserstruien Zr«MATVISSERSTRL IEIM2C Werkvestje

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2022 | | pagina 11