eerzien Mee de muziek mee O leer je vogels kennen Het ontbrekende sigarenbandje Evert van Dijk begon al op jonge leeftijd met sparen. Miniatuurautootjes, treintjes, postzegels, speldjes, sleutelhangers, suikerzakjes, sigarenbandjes, voetbalplaatjes en munten: je kunt het zo gek niet bedenken of al deze dingen sleepte hij als een hamster mee naar huis. door: Albert Kort Zijn passie lag bij post zegels. Ging het aanvan kelijk om zegels uit alle landen, gezien de enorme hoeveelheid moest Evert zich al spoedig beperken en hij koos voor Nederland, Engeland en de Engelse koloniën. De verzame ling groeide gestaag. Aanvanke lijk door ruil met vrienden, maar later vooral door koop van zoge naamde 'pakketten' bij de plaat selijke postzegelhandelaar. Dat waren enveloppen volgestopt met allerhande onuitgezochte kantoorpost. Aangezien de ze gels nog op de enveloppen zaten, moesten die er eerst nog worden afgeweekt. In een teiltje warm water, waarna ze moesten wor den gedroogd om ze vervolgens nauwgezet te sorteren. Een hele klus, als je bedenkt dat het vaak om vele honderden zegels ging. 'Het verhaal' Het aantrekkelijke van postze gels lag voor Evert in 'het verhaal' achter de afbeelding. Via de post zegels kwam hij aan de weet welke vorsten N ederland vroeger bestuurden, welke zeehelden ons land had voortgebracht en welke mooie gebouwen er niet allemaal waren te zien. Kortom, het verza melen van postzegels had iets weg van het doornemen van een encyclopedie. Evert hield het niet bij postze gels. In zijn hobbykamer laat hij me de vele speldjes zien waarop allerlei auto-, fiets- enbenzine- merken zijn te zien. Ook beschikt hij over een boek, waarin de vele sigarenbandjes zijn geplakt die hij in de loop der tijd van zijn vader of oom kreeg. Wie kent ze nog: de sigaren van Schimmel- penninck, Ritmeester, Agio, Willem II en Elisabeth Bas? De suikerzakjes ontbreken even min. Met de zakjes, waarop de naam en plaats van het café of restaurant stonden vermeld, kon je laten zien in welke plaatsen je allemaal was geweest en kon je een vriendje de ogen uitsteken door hem een suikerzakje te laten zien van een etablissement in ParijsJammer dat de verza melwoede van de toenmalige jeugd verdwenen lijkt. Toen hij nog geschiedenisles gaf, heeft Evert een keer geprobeerd brug klassers te interesseren voor het verzamelen van postzegels. Te vergeefs, zegge en schrijve twee kinderen toonden enige belang stelling. ederland 12+8 nederland 15+10 nederland 45+20 nederland 25+10 ABE LENSTRA Rinus Willemsen uit Biervliet is een van de streektaal-specialisten in Zeeland. Speciaal voor deze krant klimt hij in de pen. Vorige weeke zag ik 'em op 't busstation in Middelburg. 'n Joengen van 'n jaor of zestiene. 'n Gastje mee lang 'aor en op sniekers. Jao, zö'ngladvintje. En die maokende van alle bussen die an kwaomen riejen, 'n foto van de voorkant. 'n Verzaomelaor van bustypes. Noe za je zeggen, wat kan je dao noe mee doen? Mao da vraogen deze mannetjes udder eihen nie af. 't Gaot om 't verzaomelen. ,,Om het verkrijgen van data", zeggen ze dan tegenwoordig. En onwillekeurig most 'k an vroeger dienken, as 'k dat vintje dao bezig zag. 'k Was 'n jaor of zeven, achte. 't Was tegen de zeumer. In 'n schoolschriftje mee 'n groene kaft schreve kik allemao num merborden van auto's op. Nao schooltied vlooge kik in 'n spurt naor 'uus. Dao lag dat groene schriftje in 't bovenste schuufje van de kasse mee 'n potloodje al grêêd. Vlug omklêêjen en dan nao de Frikkedille, de deur- gaonde straote bie ons in 't durp. En altied vloog 'k nao m'n vaste plekje. Da was dao, wao de trot toirbanden 'ööge boven de straote staoken. Dao kon je lekker zitten mee je bêênen omlaoge. M'n schriftje goeng open en m'n potlood lag grêêd om de letters en ciefers van de passerende auto's en vrachtwaogens op te schrieven. In ielke bladzij was een vouwe. De auto's van de lienkse kant, die nummerborren kwaomen lienks op de bladzij te staon en die van rechts kwaomen, an de rechtse kant. Maor altied zettende kik de datum êêst an weerkanten van die vouwe. En dan mao wachten, wachten en nog 's wachten. Want dienk mao nie, dat 'r ströömen mee auto's deu de straote kwaomen. Bel nêê. Mao kwam t'r êêne an, dan was 't 'n klein fêêstje. 't Potlood goeng dan êêst nao 't puntje van m'n toenge om dat nat te maoken. Dan noe mende kik de getallen en de let ters om die dan in 'n schriftje te schrieven. Soms stak de chaffeur z'n 'and op, want de mêêste auto's kwaomen bie ons van 't durp. En êêntje toeterende altied. Die was van Willem de Jonge. Oh jao, nog even over dat pot lood. As 't puntje vèrre versleten was, dan schèrpende kik dat an de trottoirband. Da was wel 'andig. Want 'n mesje of 'n pun- tenslieper? Kan je bedienken, die kreeg 'knie mee. 'nMesje was vee te gevaorlijk en een punten- slieper die was ter thuus nie. Die waoren ommerst allêêne maor op schoole. Vandaor dan mao schèrpen langst de stêênen. Soms zaoten me dao wel mee 'n stik of vuuf, zes joengers. Mao dat durende nie lange, want sommigte die verzonnen mao wat nummerborren. ,,Das zuu- ren," zeiden we dan tegen mekaore. En zo dunnende dat groepje toch rap uut. 't Was natuurlijk ook nie iets om weken mee bezig te ziin. 't Schriftje, dat kreeg 'k vorig jaor nog 's in m'n 'anden. Jao, lank bewaord, mao toen vloog 't toch in de papierbak. 'k Kan noe zeg gen: 't Is mee de muziek mee, want die mannen 'aolen noe 't oud papier op bie ons in 't durp. An dat alles most ik vorige weke dienken toen die gast in Middel burg de bussen liep te spotten. W ZEEUWS 5 Evert verzamelde alles Ogen uitsteken door Rinke Tolman vierde deel: exotische volièrevogels Ook de vogelplaatjes bij de Rizla-vloeitjes werden gespaard. Verzamelen kan behoorlijk uit de hand lopen. Hoofdagent van de gemeentepolitie in Terneuzen,W.W. Penne, onthulde in de PZC van 25 april 1969 dat hij maar liefst 40.000 sigarenbandjes had en dat terwijl hij zelf nooit van sigaren had gehouden. In zijn verzameling bevonden zich onder meer staatslieden, wetenschappers, moderne kapsels en stadsgezichten.Afkomstig uit de hele wereld, want typische Nederlands was het sigarenbandje niet. Ook maakte hij kennis met de keiharde zakelijkheid die soms gepaard ging met het sigarenbandje. In de serie 'Nederlandse voetballers' ontbrak bij hem sterspeler Abe Lenstra. Navraag bij de fabriek leerde dat Abe - net als enkele andere toppers - maar liefst 500 gulden vroeg om met zijn giechel op een bandje te staan. Dat vond de fabrikant te gortig. ,,Nu zitten er wat witte plekken in mijn album'', zei Penne. Of hij heel goed heeft gezocht weten we niet, maar tegenwoordig zijn oude sigarenbandjes met Abe Lenstra - uit een andere serie en van een ander merk - volop te koop op internet.

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2021 | | pagina 5