w< De auto moest via de zijkant aan boord MISTDEKEN BEDEKT EUROPA Pleidooi voor vaste oeververbinding Westerschelde eerzien TARIEVEN VEERDIENSTEN OMHOOG Wat weet u er nog van? 13 STAKING VEERDIENSTEN LEIDT TOT DREIGEMENTEN Vliegtuigen en schepen wachten op heter zicht Nieuwe naam: „Delta-route" De vroegste herinnering van Piet Hack (1950) uit Middelburg aan het veer Zierikzee-Katseveer dateert uit ongeveer 1960. Piet: ,,Aan het Luitje, midden in de stad, lag de veerboot. Het was een schip zoals we dat van foto's en stripverhalen kenden, heel anders dan de veerboten van Zijpe. Met de auto moest je er via de zijkant op. Nadat de auto op de boot stond, moest iedereen behalve de bestuurder de auto verlaten. Die moest dan zo nauw op de buren parkeren dat alleen hij de auto kon verlaten. Als je vroeg was, kon je het van een dek hoger allemaal zien. Voor kinderen interessant, want er werd geschreeuwd en soms gevloekt. Kortom, het was gezellig voor kinderen die op een dorp woonden waar nooit iets gebeurde. De enige herinnering die ik aan de kleine passagiers ruimte heb is geen prettige. Ik had mijn glas chocolademelk omgestoten en het schoon- maken was een hele klus omdat iedereen zo dicht op elkaar zat. Ik geloof dat ik me klein en onhandig voelde. Mijn oma gooide nog olie op het vuur door rond te bazuinen: in ieder kiekt nae den Kwatta, ee.' Fijn! Ik kende het woord niet, maar voelde wel haarfijn aan wat ermee werd bedoeld. Een verblijf in de passagiers ruimte was voor kinderen niet leuk: je zat in die volle ruimte waar het naar natte jassen rook, tussen de volwassenen die geanimeerd met elkaar praatten. Als kind zat je er voor spek en bonen bij, want we namen nooit iets leesbaars mee. Meestal waren we dus buiten te vinden, want de tocht over de Ooster- schelde was voor kinderen wel een belevenis, al weet ik niet meer waarom. Waarschijnlijk was het de ruimte rondom die het hem deed. De boot zelf zag er spannend uit, met trappen, gangetjes en een paar kleine ruimtes. Toch was je er gauw uitgekeken want hij was maar klein." TO EDE OM LOEMOEMBA'S DOODI Schilderden Viif rlrul An An Drs. M. C. Verburg, directei het Economisch Technologisch tuut voor Zeeland, deelde tijde Wilt u reageren op een artikel uit deze krant? Stuur uw reactie naar redactie@zeeuwsweerzien.nl. Wilt u niet dat uw naam in de krant wordt geplaatst, zet dit er dan duidelijk bij. Een greep uit de reacties op het vorige nummer: "Als ik aan de winter van 1963 denk dan leek daar geen eind aan te komen. Iedere dag na school naar buiten: schaatsen op de Veste in Goes, die bij ons voor de deur lag. Mijn eerste kunstschaatsen, met lederen schoenen, veel te groot natuurlijk, op de groei maar je hoefde niet meer steeds met je handen uit je handschoenen je veters vast te maken. Een ongekende luxe voor die tijd. Ik heb ze nog. Onderdoor de Stenenbrug, waar als het donker werd de lampjes gingen branden. Met een kartonnen doos van de Langendijk afroetsen: heerlijk! 's Nachts deed mijn moeder ons toedekken met een extra deken. Het waren de bontjassen van Tante Will, die ons warm hielden." I. van Loo-Remijn "Ik weet het nog als de dag van gisteren, winter 1963: strenge vorst en meters, meters sneeuw. Daardoor kon ik vanaf Zoutelande niet naar de huishoudschool in Middelburg. De grote jongens van het dorp vaarden eind april nog op de ijsschotsen op de zee bij Zoutelande." "Blij dat ik als Zeeuws-Vlaming, woonachtig in Roosendaal, toch nog een exemplaar van de krant kon bemachtigen in de bibliotheek in Hulst. De uitgave over de strenge winter van 1963 bracht weer veel mooie herinneringen naar boven. Verder hartelijk dank voor de andere nostalgische gebruiken, beroepen en gebeurtenissen, maar één ding wil ik toch nog eens herhalen, en het neigt misschien een beetje naar een chauvinistisch verlangen, maar ik vind dat in zo'n extra dikke uitgave Zeeuws-Vlaanderen als belangrijk deel van de provincie Zeeland te weinig zichtbaar is." M. Hayette Geïnspireerd door het winterse thema, stuurden puzzelaars ons ook fraaie plaatjes ter begeleiding van hun oplossing, zoals de foto hieronder van Ton Elzerman en hier boven van Addie Balthazar. Dank daarvoor! "Ja die winter van 1963. toen reden wij vanaf de Veerse kade met een auto over het Veerse meer naar Kamperland. Veere zag er heel bijzonder uit en we hadden veel vertier. IJszeilen was een prachtig gezicht. Tot ver in maart bleven we sneeuw ruimen om vanaf de boerderij bij de weg te kunnen komen. De bakker bracht het brood tot aan de hoek van de Veerseweg en wij namen het met paard en wagen over om het in de buurt te verdelen." J. Breel Mevrouw T. Goedhart schreef ons een lange brief over de winter van 1963, waarin zij als 5- jarige kleuter met haar ouders en jongere broertje moest verhuizen naar een gezondere plek, omdat hun oude huis teveel vocht- schade had opgelopen na de watersnoodramp. "Toen we de sleutel kregen van het nieuwe huis zei mijn vader op zondag tegen ma: ik ga met de kinderwagen naar het huis. Er was veel sneeuw én 'Floris' op tv maar ik wilde toch mee met mijn vader. Mijn vader had zijn mooie klerenpakken waar hij heel precies op was in de kinder wagen gelegd. Na twee routes op en neer braken de wielen. Wij vonden dat niet erg, gelijk dachten wij er aan nu een slee te hebben voor de sneeuw. Thuis gekomen na hard duwen stond de chocomelk klaar. Lekker hoor! Mijn vader blij dat de kleren nog veilig weggebracht waren en mijn moeder zei: ja ja, nee nee, zondagswerk is niet sterk!" Kijk op www.zeeuwsweerzien.nl voor nóg meer herinneringen. Zoals de column "Liefde maakt sneeuwblind" van Han Pluijmers. Over een ijzig avontuur dat hij als jongen van 18 beleefde op de weg van Middelburg naar Oude dorp. Hij is inmiddels 52 jaar ge trouwd met het meisje dat hij toen ging opzoeken. Of het roe rende verhaal van doktersdoch ter Anneke Boerwinkel, die vertelt over haar jeugd aan de Noordweg tussen Sint Laurens en buurtschap Brigdamme. Annemiek Buijs-Bakx laat ons meegenieten van haar prachtig besneeuwde hofstede in Stavenisse hieronder. ZEEUWS ft door: Albert Kort Jj Olijke bestraffing." ten stukgelopen. Zeeland is furieus De Stem, 19 november 1983 bron: ZB, krantenbank Zeeland. PROTESTANTSCHRISTEUJK DAGBLAD VOOR ZttLAND 16* jAARf.AVC. Ha. 4-84 Zeeuwsch Dagblad, 17 februari 1961 bron: ZB, krantenbank Zeeland. Derde dubbeldekker voor Westerschelde PZC, 31 maart 1982 bron: ZB, krantenbank Zeeland. Zierikzeesche Nieuwsbode, 15 maart 1968 bron: ZB, krantenbank Zeeland. K.L. de Rjke-Dommisse (Red: meneer Hayette dank voor uw trouwe post, uw opmerkingen 'van over de grens' nemen we ter harte!) Verder lezen?

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2020 | | pagina 13