Hoeden mutsen, ba eerzien Daar 11 Wie betaalt de veerman? iH EE.fi - ramon Ze zijn al lang uit het straatbeeld verdwenen: mannen met hoeden, petten, kalotjes, mutsen of baretten. Waar zijn ze toch gebleven? Tot halverwege de vorige eeuw was het gebruikelijk om als man buiten een hoofddeksel te dragen. Aan het hoofddeksel dat iemand droeg kon je zien tot welke klasse iemand behoorde. Boeren droegen platte hoeden, burgers gleufhoeden en de arbeiders, werklui, vissers en schippers droegen petten, baretten, kalotjes of mutsjes. Vissers, schippers en varensgezellen kon je niet alleen onderscheiden aan hun visserstrui of oliegoed, maar ook aan de traditionele schipperspet: de donkerblauwe of zwarte platte pet met het gevlochten randje en de harde klep, soms versierd met een ankertje. Kenmerkend was het leren zweet- bandje aan de binnenkant, dat zorgde ervoor dat de pet ook bij zwaar weer op zee goed bleef zitten. De pet is met grote waarschijnlijkheid ooit afgeleid van een pet die door militairen gedragen werd. Petten als deze - en ook de wollen visserstruien - werden door de mode ingelijfd: er was een periode dat ze zeer populair waren onder de rijkere bevolking. Tegenwoordig zien we hooguit mannen met petjes - of als het heel koud is een muts, soms ook een gebreid vissersmutsje. Zo'n mutsje is kort, rond gebreid en komt tot boven de oren. Stichting Zeeuwse Vissers truien ontwikkelde een patroon van zo'n mutsje aan de hand van een visserstrui uit Yerseke. Het patroon is te koop bij www.visserstruien.eu/ webshop. Koopt u de wol bij Atelier Jaffari in Arnemuiden? Dan krijgt u het patroon er gratis bij. ZEEUWSE VISSERSTRUI EN dank je,/* voor het (J overzetten als ik 't zege mag;je hebt wel een aparte manier van roeien, hoor... Tjaeh, je moet roeien met de nemen die je hebt,... anders houje geen spaan heel... een ouwe veermans jSÊ yfjri^^^wijsheid,.. W ZEEUWS Oude vissersmannen in Yerseke Foto: collectie Jankees Goud.

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2020 | | pagina 11