eerzien Da was nog 's raok 6 Het veer Anna Jacobapolder- Zijpe vaart niet... Deze woorden waren bij mistig weer tot in 1988 te horen voor wie naar de nieuwsberichten van het ANP-bulletin luisterde op de radio. In de winter van 1963 vormde de veerverbinding, toen nog andersom, Zijpe-Anna Jacobapolder geheten, wekenlang de enige vaste verbinding met Schouwen-Duiveland. De Oosterscheldebrug (pas later bekend als Zeelandbrug) was immers nog in aanbouw. Precies een week later moest het veer Anna Jacobapolder-Zijpe zelf zijn diensten staken, nadat het aantal vaarten eerder die week al drastisch afgenomen was. Eerst kreeg de sleepboot Anton, die een vaargeul in de Zijpe open hield, lekkage door het varen door het ijs. Daarna slipten zware auto's over de brug van de aanlegponton en versperden de weg voor het overige verkeer, zodat ze eerst weggesleept moesten worden. Al wie producten verhandelde probeerde door het leggen van de juiste contacten voorrang te verkrijgen om met het veer over te mogen. Op 22 januari moesten chauffeurs met een lading stro al twee dagen wachten. Zij gaven de pijp dan ook aan Maarten en besloten het onder betere omstandigheden later nog eens te proberen. Wekenlang kon het veer slechts rond de acht overtochten per dag maken. Op dinsdagavond 29 januari gebeurde het onvermijdelijke en liep de veer boot vast in het ijs. De schroef werd beschadigd en een kikvorsman moest uit Roosendaal overkomen en het ijs koude water in om de schade een dag later provisorisch te herstellen. Pas op 18 februari kon de veerdienst zijn normale dienst-regeling weer varen. De sleepboten Anton en Champenois, die tot dan personen hadden vervoerd, werden vanaf 20 februari elders ingezet. Hoewel het nog tot in maart stevig zou vriezen, kwam de dienstregeling die winter niet meer in gevaar. De extra kosten voor het openhouden van de veerdienst waren opgelopen tot 67.360 gulden. Een bedrag dat voor 10 procent door de toenmalige gemeenten van Schouwen-Duiveland opgehoest moest worden. Daarmee brak in bestuurlijke zin een nieuwe ijstijd aan, want de gemeenten vonden dat dit een zaak van het Rijk was en wilden dit bedrag niet betalen. column: Rinus Willemsen Rinus Willemsen uit Biervliet is een van de streektaal-specialisten in Zeeland. Speciaal voor deze krant klimt hij in de pen. gelööpen weien. Wudder fiet sende ielke dag naor de middel- baore schole in Terneuzen. Bienao 'n uurtje. Jao, 'n soort ochtendgemmestiek. Mao mee die kouwe, straffen oostenwind viel dat niet altied mee. A bots buuten 't durp, kreeg je de volle mep. En dan dat lange stik nao Wannen ao de zêê. Joengens, dat was afzien. Maor me waoren mee 'n flienke kööie. En omste beurten kop trekken. Dan was 't nog te doen. Soms deej ik m'n regenbroek an voo de kouwe. Om de waoterleiding niet te laoten bevriezen ee, snap je? As dan de zonne opkwam dan was dat 'n schöön zicht. Vooral toen d'n andere weke d'r 'n flienk pak snêêuw in de polders lag. Die verse snêêuw plakkende an de stammen van de bömen. Mao snêêuw op de weg was ook lastig. Dat fietsende zwaor. Somtemets Weet je wat rottig was? As de snêêuw was opgewaoid. Dan was 't'r bienao gêên deukommen an. Je liep dan tot over je schoenen deu de sneeuw. Eên weke mao, bin 'k mee de bus nao schoole De snêêuw bleef liggen tot 1 mèèrte. Mao toen lag t'r nie vee mêêr. En ze was êêlemao vuul en viezig: te smerig om nao te kieken. Zwarte snêêuw. Toen reejen wudder weer a weken op 't fietsje deu de polder. En die slechte pad? Dao was niks nie mêêr van te zien. Dao dochten me glad nie mêêr an. Mao vergeeten? Da was ik deze barre winter nie. W ZEEUWS De veerboot liep vast in het ijs Het Zijpe en de tramweghaven in de winter van 1963, met ijsschotsen en de stoomveerboot van de R.T.M. welke de haven in komt, en rechts de Rijkssteiger. Foto: Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Beeldbank Schouwen-Duiveland, nr O-3457. door: Johan Francke Het veer Zierikzee-Kats werd door de zware ijsgang tijdens de vroeg ingevallen winter al op 11 januari uit de vaart genomen. Rijkswaterstaat zette een ijsbreker in voor het geval ook de laatste veerdienst uitviel en het eiland geïsoleerd kwam te zitten. Vliegbasis Woensdrecht hield vliegtuigen beschikbaar voor ziekenvervoer vanaf het eiland. Kikvorsman bron: Provinciale Zeeuwse Courant, de Stem en Zierikzeesche Nieuwsbode, januari - maart 1963. Of ik die winter van '62-'63 nog kan heugen? Dao moe je mao nie mee tussen zitten. Ik dienken dat 'alf december de winter inviel. Anêêns, zö maor op een paor daogen verande rende 't weer. Eêst was 't nog rustig naojaorsweer gewist, maor dan draoiende de wind naor 't noorden en bots daonao naor 't öösten. Gelukkig was 't kerstvakantie. Je kon zelfs al een bitje schaotsen op onder- bleef die snêêuw in je spetter bord plakken. Ook nie lekker. An me dan in de Nieuw Neuzen- polder kwaomen, dan kon je in 't speur van de melkauto riejen. Jao, dat was wel wat gladdig, mao je wier daor 'andig in. gegaon. Toen was 't te bar.

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2019 | | pagina 6