Goede zorg begint met een verhaal i svrz 24 december - Kerstnacht bij SVRZ svrz zorgt in zeeland T. 0900-7879777 zorglijn@svrz.nl www.svrz.nl zorgt in zeeland Werken in de kerstnacht... ik zou het niet willen missen Rond 22 uur ben ik nog gezellig thuis. Kaarsje aan, de open haard brand en er hangt een lekkere braadlucht van het vlees voor het kerstdiner. Maar eerst moet ik nog aan de slag. Ik heb nachtdienst bij SVRZ dus om 22.10 uur stap ik in de auto In de woonkamer waar ik altijd zit laat ik deze nacht de kerstboomverlichting aan en ik dim het grote licht. Ik vind dat ik mezelf wel met wat sfeer mag verwennen in deze speciale nacht. Het is een rustige nacht. Gelukkig geen ernstig zieke bewoners of onrustige bewoners. Ze slapen allemaal lekker, ook op woningen voor mensen met dementie. En daar zit ik dan....helemaal alleen in de woonkamer van een woning voor mensen met dementie. Alleen bij de kerstboom. Ik maak een plannetje hoe ik mijn tijd zal verdelen en wie ik op een bepaalde tijd wil draaien en wanneer ik het 2e rondje zal lopen. Terwijl ik daar mee bezig ben hoor ik Bram aan komen sloffen. Hij komt wel eens even naar de woonkamer kijken of er iemand is èn of er een dropje voor hem klaar ligt op het aanrecht. Het is een rustige nacht Toen Bram bij ons kwam wonen was hij boos. Boos op iedereen en op de situatie waarin hij verkeerde. Zijn echtgenote was gestorven en hij bleek niet alleen te kunnen wonen omdat hij Alzheimer had. Omdat hij zo boos was kon hij niet slapen, dat vooral niet. En hij wilde ook helemaal niet slapen. Hij werd nog bozer wanneer we hem naar bed probeerden te begeleiden. Hij sloeg naar ons en maakte lelijke opmerkingen. Ja, Bram liet ons wel merken dat hij niet happy was. Maar van lieverlee raakte Bram het gewend bij ons. Hij ging ons herkennen en het eten smaakte hem best. En hij vond het soms best gezellig in de woonkamer. Zeker wanneer er een advocaatje gedeeld werd.toch niet gek.dacht Bram. En op een nacht had hij zomaar een uurtje geslapen. Het werden er meer. Na een half jaar was hij het aardig gewend en sliep hij bijna de hele nacht. Maar zodra er iets was wat hem uit zijn evenwicht bracht was hij weer een hele nacht wakker. Nu slaapt hij bijna de hele nacht en komt hij af en toe eens naar de woonkamer. Wanneer hij me ziet zitten komt er een lachje op zijn gezicht. Ha, er is iemand! "Kom maar bij me zitten, Bram" zeg ik en ik klop uitnodigend op het bankje waar ik op zit. Met een plof laat hij zich naast me vallen, Bram beweegt zich niet meer zo soepel Nu zitten we samen bij de kerstboom en we genieten. De kaarsjes zijn zo mooi. Echt nog van die grote, op echte kaarsjes lijkend. Ze geven een zacht, geel licht. En zilveren ballen en gehaakte kerstklokjes. Zijn die met de hand gemaakt? Ik bekijk ze eens goed. Bram volgt me met zijn ogen, hij zegt niets. Zijn woordenschat is niet zo groot meer. Zwijgend zitten we zo een tijdje. Dan schuift hij naar me op en ik laat hem begaan. Hij pakt mijn arm en streelt die zachtjes, ik blijf stilletjes zitten om de betovering niet te verbreken. Hij staart in een verte die ik niet zie. En dan zeg ik het in een opwelling..."Bram... het is kérstnacht". En dan kijkt hij naar me met zo'n blije lach...."Ja, het kind Jezus" mompelt hij nog en dan wordt hij weer stil. Zijn oogleden gaan zakken en ik weet dat ik hem nu snel naar bed moet zien te krijgen anders lukt het lopen niet meer. Even later ligt hij lekker ingestopt onder de lakens. Voor mij is het tijd om weer een rondje te lopen. Onder de ochtend maak ik het gezellig in het kantoortje waar zo meteen de dagdienst zich zal verzamelen. Ik zorg voor verse koffie en wat lekkers. Het licht wordt gedimd en ik hang wat kerstverlichting op. Nu nog een kerstmuziekje en dan mogen ze komen. Ik zie ze binnen druppelen, allemaal in een feestelijk bloesje. Leuk! De stemming zit er gelijk goed in. We dragen over en praten nog wat en maken een grapje, ze gaan lachend het kantoortje uit.. aan de slag! Ze gaan samen de bewoners een fijne dag bezorgen, daar ben ik van overtuigd. En een fijn begin van de dienst is een goede start! Ik mag nu naar huis waar ik tevreden mijn bed induik.eerst lekker slapen, dan kerstdiner Anja van Keulen, ie medewerker zorg Voor meer informatie over zorg van SVRZ kijkt u op www.svrz.nl

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2019 | | pagina 2